Borjomist Batuumi

Kuidas oleks parem sõita ja millega Borjomist Batuumi? Kas on mõtet sõita Ahhaltsihhe kaudu? Mõte selles, et ühtepidi saaks näha mägist maastikku Ahhaltsihhe kandis, aga kas sealt sõidab marsrutka Batuumi?

Akhaltsike - Khulo vahel ühistransport puudub. Kui ise uurisin, siis soovitati vaid Kutaisi kaudu käia. Alternatiiviks võiks olla privaatjuht - küsi kohalike käest, kauple ja tingi. Räägib sulle kohalikust elust-olust, näitab kohalikke söögikohti, aitab leida hea hinnaga värsket puuvilja ja saad soovitud kohtades ka peatusi teha.
Fiiling oleks vägev, aga ka kulu võib suur olla.
Ahjaa - google maps pakub sõidu ajaks pea 6 h!

Mina läheks rongiga Khashurist. Sinna on Borjomist ainult pool tundi sõitu.

Kõik Borjomist, Bakurianist ja Akhaltsikhest tulevad marsad, mis Tbilisse lähevad, sõidavad Khasurist läbi. Khashuris peatub omakorda Tbilisi-Batumi kiirrong, mis on üsna uus, moodne ja mugav. Vaated rongist pole pahad, aga autoga oleks tõenäoliselt elamusterohkem. Pealegi, kui üksi reisid, siis rong tuleb kindlasti palju soodsam kui privaatne autojuht. Rongigraafikut saad vaadata ja (krediitkaardiga) pileteid osta www.railway.ge

Siis vist on täiesti mõeldav sõita rongiga Tbilisi - Khashuri ja sealt marsaga Borjomi ning hiljem rongiga Khashuri - Batuumi. Akhaltsihe kaudu minnes oli mõte, et käia Vaio, Kheda ja Khelachauri külast läbi esimeses ja teise on mitu veinitalu ja kolmandas on Adjarian Wine House. Kuid tundub vist, et Batuumi kaudu minnes jääb Vaio umbes 46 km kaugusele, Kheda 40 km ja Adjarian Wine House umbes 8 km, siis seda kaudu vist kindlam minna.

Kui juba Borjommi kandis olla, siis peaks Vardzia koobaslinna, Bakuriaani mägiraudtee ja Ahhaltsihhe kindluse ära vaatama, seal tasuks ööbida. Edasi tuleks kaubelda mõne auto peale,mis Khulo-Batumi suunas liigub. Transporti leida ei ole keeruline. Mägitee ise on kehva, kuid vaaated vägevad, sh iidsed kaarsillad.
Teadmiseks, et Adjaarias veiniviinamarjakasvatus puudub (liiga niiske kliima), kohalik õuetoodang on kodune hapu soga, müüdavad veinid on sisse toodud Imereetiast või Kahheetiast. Mida iganes teile keldriomanik ka ei jutustaks.

Mägedes siiski mingil määral kasvatatakse. Sordid Aladasturi, Tsolikuri, Chkhaveri jne. Kallimad ja parimad veinid on Khvanckaras. Viinamarjasordid Aleksandreuli ja Mujuretuli kasvad mägedes. Eelmisel korral sain Ivari kloostri juurest osta ühelt kohalikult hea Tsolikuri ja väga hea. Aladasturi. Kas seal mägedes Ahhaltsihhe - Khulo - Batuumi on tee kogu aeg läbitav? Korra olen Stepantsmindas septembris käinud ja tuli hommikuks paks lumi maha ning mägedesse ei saanudki. Sõitsime tagasi Tbilissi ja seal oli +26

Sai siis Telavist autoga sõidetud Borjomi, aga seal oli nii jahe väljas umbes +5 ja majutusasutusel ei olnud kütte võimalust (buukingus oli kirjas, et küte on olemas). Meil oli väike 2,5 aastane laps kaasas, siis soovitas autojuht meil kohe edasi sõita Batumi. Hommikul helistas ja uuris, kas saime kenasti kohale. Pani meid ilusti marsa peale (buss oli välja müüdud). Soovitan soojalt seda reisikorraldajat, korraldab ööbimist, giidi, autojuhti, tamadad; Gela +995 599 353 383, elab Tbilisis ja Telavi lähedal

Värsked andmed - teadmiseks seiklejatele - Akhaltsihhest saab Batumi otse üsna kenasti. Aega kulub u pool päeva. Sõita on soovitav ikkagi valgel ajal. Ühe päevaga ilmselt Borjommist Batumi ei jõua, võiks planeerida ööbimise Akhaltsihhes ja ühtlasi Rabati kindlus üle vaadata. Tee on mägedes küll kehva, kuid ta on olemas. Kohalikud sõidavad lausa ladadega. Kindlasti on läbitav juuni-september. Ühistranspordi osas ei oska nõu anda, kuid visuaalselt oli kogu trassil liikumas näha rahvast täis Ford Transite. Ise olime rendiautoga. Oskaja juhi puhul ei ole maastur minu meelest vajalik, kuid ega turist eriti muud ei rendigi. Sõitu tasub ette võtta, vaated on vägevad. Eriti huvitav tuleb teekond Bakuriani kaudu, siis saab ka Vardzia koopad möödaminnes ära näha.