Viimased kommentaarid

Kutaisi kandis on ka eestlased, kes kasvatavad ja müüvad teed. Firma nimi on Renegade Tea Estate. Ma ise oleksin huvitatud näha, kuidas nad seal seda teed kasvatavad. https://www.renegadetea.com/blog/categories/eesti-keeles-in-estonian
 

Olen neli korda käinud Jürimaal ja kolmel korral omal käel. Möödunud aastal broneerisime sõbraga Thelavis bookingu kaudu ühe odavaima toa peremajutuses kuueks päevaks 20 lari (6,7€ päev). Tahtsime just peremajutust ja sõber tahtis hästi odavat. Olime kolmeses toas ja imestasin, et sel ajal ööbisid seal peremajutuses Canadast, Iraanist, UK-st ja Venemaalt pealtnäha meist paremal järjel olevad inimesed. Perest jäi meile hea mulje. Seal tänaval teisel päeval kõik elanikud juba teretasid meid, väga tore rahvas. Thbilisis olen ööd olnud perega väikeses mõnusas 4You hotellis. Kaks kolmest tuba maksavad seal aprilli lõpus kokku 33€ öö +3.3€ hingelt hea hommikusöök, neilt sain lennujaama transpordi ja mitmel päeval tripid, need marsruudid koos hindadega on hotellis kohe bukletil. Kui otsida, siis kuuese perega leiab odavamas linnas kindlasti 20€ eest öömaja. Taksot saab kõige paremini turu väravas, seal kohe keegi pakub trippi ja kui kokku leppida hinnas ning sõitja esimene päev jätab hea mulje, siis tellid teiseks ja järgnevateks päevadeks. Turu väravas leppisin ka Thbilisi sõidu eelnevalt paar päeva enne kokku 50lari. Meil taksojuhil aga juhtus ootamatu remont ja saatis teise mehe, kellega olime ka väga rahul. Thbilisist näiteks Thelavi sõitsime Isani metroojaama juurest (hotell 4You lähedal) Thelavi taksoga 50lari ots. Thbilisi taksojuhid küsivad Thelavi otsa eest 70-250 larini (minu kogumus).

Kui sõita marsakaga, siis umbes 12 lari. Aga ei saa vist otse. Peab sõitma enne Khutaisi, see on öösel umbes 20 lari, päeval odavam. Kui taksoga, siis olen vastupidi sõitnud 120 lariga Batumi-Khutaisi. Siin tripis on juttu ka ühest Khutaisi taksojuhist, kellega võiks enne ühendust võtta ja küsida või Batumi taksojuhiga Giorgi, sai temaga mitmel päeval Batumi lähedal sõidetud ja Khtutaisi. Tema number on +995 557754079 või +995 568393992. Lennujaam on 24 km Khutaisist Batumi poole. Thbilisis võta ühendust Gela Giorgevichiga. Olen temaga kahel korral olnud reisil ja kevadel tahame taas minna temaga reisile. Käisin sama teekonna läbi 16 päevaga ja väga palju jäi nägemata ning nüüd olen igal aastal võtnud mingi väiksema piirkonna.

Olen vahendaja kaudu ostnud ja senini on kõik kenasti läinud

Kui juba Tbilisi lend siis võiks ära käia Kahhetias. Telavi, Gremi kindlus, Nekressi kindlusklooster jne. Ühe reisiga ei jõua kindlasti kogu Jürimaad läbi käia ja midagi väga olulist jääb kindlasti ka teiseks kolmandaks korraks. Tbilisis on muidugi mõistlik omada kindlat autojuhti, sest üldine on seal see, et välismaalase käest püütakse kätte saada 4-5 kordne tasu (mis muidugi meie hindades ei ole siiski väga suur raha), aga kui hindu teada, siis saab tunduvalt odavamalt liigelda. Võin omalt poolt oma head sõpra soovitada, kes elab Tbilisis ja omab seitsmekohalist Volvot ning tegelebki turismindusega. On giid, otsib majutusi ja sõidutab, annab ka nõu millist marsruuti kasutada, millega edasi liikuda, või kus kindlasti võiks ära käia. Päris mitu reisiseltskonda Eestist ja Soomest käisid temaga möödunud ja sel aastal tuuril ja jäid rahule.  FB-s saab vene keeles paljud asjad enne kokku leppida. Nimi on tal Gela ja telefon +995 599 353 383. FB-s on konto Gela Giorgevichi https://www.facebook.com/search/top/?q=gela%20giorgevichi ja GG- Travel https://www.facebook.com/GG-Travel-1033536510073053/?pnref=story
 

Iisraelis sain seitse aastat tagasi kenasti raha vahetada igas linnas. Mina võtsin sularaha kaasa ja pangakaardi igaks juhuks. Rahavahetajaid oli palju. Maksta sai ka paljudes kohtades dollarites ja eurodes. Tõenäoliselt on Eilatis samuti võimalik sularaha automaadist välja võtta. Ikkagi suur puhkepiirkond. Väiksemates kohtades käis arveldamine sularahas. Hotellis oli meie eesti giidilt soovitus jätta 1 dollar toa koristamise eest. Mina panin Jerusalemas hotelli kirja uksele- mitte segada ja siis enam iga päev ei käidud tuba üle koristamas, ta niigi oli korras. Selliseid suuri poode nagu meil seal ei kohanud. Iga juut peab oma poekeset ja kaupa on tavaliselt väga laias sortamendis. Suur toidupood, milles sai käidud on meie väikese toidupoe mõõtmetes. Juutidega oli hea kaubelda ja said rahulikult asja vaadata. Araablased olid väga pealetükkivad, kui midagi küsisid, siis kutsuti poodi ja tagasitee peaaegu suleti.  Meie reisiseltskonnast kes mingi asja enda kätte võttis vaadata pidi selle või analoogilise asja ka ära ostma. Giid soovitas araablastega silmsidet mitte luua.

Enne Gdanskit 60 km. on Malborki linnus, mis on suurim telliskiviehitis. Meil sai käidud Gdanskist lääne pool düünides, Gdynias, päris kenad vaadata ja ka ujumas käia. Kopenhagenis Frederiksberg Have, Cristinaborgi palee, siin asub Taani parlament, peaministri residents, kuninganna vastuvõtusaal, kabel ja hobusetall jne. Ülikooli botaanikaaed. Eks Kopenhagenis on igale maitsele midagi.

Kui lennata Riia-Istambul ja Istambul-Tbilisi, kas siis saab ka ID-kaardiga või siis on ikka passi vaja. Mul oktoobris minek ja sõbral ei ole passi veel tehtud.

Ma pigem lasen hotellis süsti teha kui haigena lasen end loksutada haiglasse. Jürimaal poolteist aastat tagasi kutsuti mulle südameprobleemiga kiirabi hotelli ja tehti samuti kohapeal süst ja anti edasised rohud ja juhised. Mul ka oli BANi kindlustus, aga seal otsustati, et kindlustuse poolset tasumist pole vaja.

Poolteist aastat tagasi võtsin takso Tbilisi- Telavi. Õhtul rääkisin ühe juhiga, küsis 70 lari. Järgmisel päeval läksin seda autot otsima ja MB juht küsis 120 lari, teine mees 80 lari. Kui läksin hotelli tagasi, siis küsis MB juht kas sain endale odavama. Vastasin, et 80 lari küsis üks juht. MB juht ütles nüüd, et mine 300 meetrit edasi metroo peatuse juurde, sealt saad 40 lariga. Sealt sain siis 50 lariga takso. Hinnad on väga erinevad. Enne tuleb küsida ja võibolla saab ka kaubelda. Batumis oli meil siit tripist soovitatud taksojuht  Giorgi, tema number on +995 557754079 või +995 568393992. Giorgiga leppisime õhtul hinna kokku ja ta oli giidi eest ka, kogu aeg näitas ja seletas. Tõenäoliselt saaksid ta Martvilisse järgi kutsuda ja hinna enne kokku leppida. Tal peaks Viber ka olema. Sel aastal oli pandud ka Kutaisist ühe taksojuhi number siia üles. Vaata uuri siin tripis. Üks soovitus, osta Jürimaal helistamiseks nende mobiili kaart. Tuleb kordades odavam, kui meie kaardiga helistada.

Lätis saab teha ka kliendikaardi. Latvias Nafta näiteks omab oma kaarti ja kaardiga on 2,1 senti odavam postil olevast hinnast. Kellel on asutuse Olerexi kaart, siis on allahindlus 7 senti. Olerexi kaardiga saab paljudes Läti, Leedu ja mitmes Poola tanklas tankida.

Minu teada ei saa Jürimaalt Abhaasiasse minna. Saab Venemaalt ja kui vaadata juutuubi, siis peale vene turistide palju teisi seal ei käi. Videotes näha, et elu pole edasi eriti arenenud

Turvaväravas jah võidakse lasta kott moodulisse suruda, kui see ei õnnestu, siis tõenäoliselt läheb äraantavaks. Tagasi tulles oleks mõistlik osta mõni hea Jürimaa vein, mida meil siin kunagi müügile ei tule. Gela räägib jah vene keelt, ta oli meile väga heaks reisijuhiks ja oktoobris on tema jälle meie giid ja autojuht. Suhtle temaga  Google tõlke kaudu. Thbilisis on küllalt taksojuhte, kes turistidelt korraliku arve küsivad. Poolteist aastat tagasi oli Thbilisis ametlik taksohind 3 lari. Esimesel õhtul sõitsin ühe otsa selle hinnaga ja tagasi sõites võtsin teise takso, ning unustasin enne kokku leppida ja siis küsis juht 20 lari. Jagelemist oli tükk aega. Soovitan valida ööbimiskoht, kust sulle tullakse autoga järgi. Muidu oleks mõistlik enne autojuhiga hind kokku leppida.

Kui öösel saabud Thbilisi, siis on vist mõistlik mingi ööbimiskoht kinni panna ja sealtsamast transport tellida või on neil lennujaama transport olemas.  Olen ise oktoobris minemas ja panin toa Hotel Lilo near Airportis kinni nii saabudes kui lahkudes, eks see tõenäoliselt selline ühe öö peatuskoht ole. Kirjade järgi on neil tasuta lennuväljatransfeer ja lubati saabudes minu nimega oodata lennujaamas. Saan tulles vajadusel poolteist päeva seal rahulikult välja puhata, päeval veidi ringi käia ja siis sõbraga Telavisse edasi minna. Võid võtta ühendust Gelaga, tema tegeleb majutuse, giidinduse, autojuhtimise jne. telefon +995 599 353 383. FB-s on konto GG- Travel https://www.facebook.com/GG-Travel-1033536510073053/?pnref=story
ja https://www.facebook.com/search/top/?q=gela%20giorgevichi

Kumistavi (Prometheuse) koobas ja sinna sõites on väga ilus vaade mägedele. Sataplia looduspark – kohati on pargis kaasaegset arhitektuuri, millest üks on klaaspõrandaga vaateplatvorm. Lisaks koopad, kus on hulgaliselt stalagmiite ja stalaktiite. Mõlemad on Kutaisi lähedal, tuleb takso võtta. Kolmas päev Kutaisi jaoks, turg ka. Kutaisis olin ööd Golden Floweris, seal oli üks tuba laia voodiga eraldi teistest, kesklinnas. Aga bookingus on pakkumisi palju, kui oled perefirmas, siis näed nende kohalikku elu ka.
Batumis tasub minna kalaturule. Seal memmed puhastavad ja teevad sulle väga hea mereanni. Makhunseti joa juures tasub ka käia taksoga. Tee peale jääb Adjarian Wine House, saad head kohalikku veini osta. Giorgi on taksojuht, kuid ta aitab reisidega, elamisega, jne… Ta oli väga tore ja abivalmis. Ka turul sai temaga käidud, kus ta valis meile välja selle õige tee. Tema number on +995 557754079 või +995 568393992. Auto on tal 6 kohane. Enne lepid hinna kokku, meie sõitsime temaga ka Batuumist Kutaisi, kuna oli väike laps kaasas. Aga korra sõitsime marsaga pika maa maha ja väike laps pidas vastu. Marsasse saad kõik oma kotid kodinad panna, mul olid mitu väiksemat kotti teiste pinkide all. Keegi ei teinud väljagi. Kui paned suure koti istmele, siis tuleb lisapilet võtta. Aga üldiselt on marsajuhid harjunud kõik suured kotid marsa taha mahutama.
Batuumis olin kahes kohas ööd, meeldis Giorgi Guesthouse Lermontov.
Batumis, Gribojedovi tänaval 39a oli väike kohvik, kus omanik pakkus oma veini Tsitska-Mtsvane ilus roheline, parim valge vein mida olen maitsnud. Sai ka head suppi ostrõi

Kui juhtud Batuumi, siis soovitan külastada Gribojedovi tänaval 39a väikest kohvikut, head toidud, ostrõi supp, kala jne. Omanik pakkus oma veini
Tsitska-Mtsvane ilus roheline, parim valge vein mida olen maitsnud.

Mina julgen vene keelt oskavatele inimestele soovitada Jürimaad. Nooremad inimesed seal oskavad inglise keelt, ei oska enam vene keelt. Imeilus maa ja väga südamlik rahvas. Teist sellst annab otsida. Ise lähen sel sügisel taas sinna. Seekord Tihvlisi - Telavi. Iga regioon on omanäoline. Praegu peaks saama WissAiriga sooduspileteid Riia - Khuthaisi, sealt saab kenasti odavalt marsrutkaga kas Bathumi või ka Tihvlisi sõita. Jürimaalased on väga rahulik rahvas, kui sul on mitu kotti, siis saad need rahulikult marsrutkasse taha või pinkide alla panna. Keegi ei protesteeri, et miks minu istme alla (oma kogemus, kui pidin ootamatult 200 km edasi sõitma). Kui kompse on nii palju, et ei mahu marsrutka taha ja pead istekoha peale panema, siis tuleb lihtsat maksta topelt pilet, mis meie mõistes on väga odav.  Võimalik ka lennuki, bussi või taksoga edasi reisida. Enne lepid taksojuhiga hinnas kokku ja kõik sujub kenasti. Siin tripis on mitmete taksojuhtide telefoni numbrid olemas ja võin kinnitada, et need on head juhid.  Olen ise neist mitut kasutanud. Khuthais tasub viibida 2-3 ööd.

Jürimaal (Georgias) reisil peab olema pass kaasas. Seda taheti vaid lennujaamas näha. Ratastooli asja pead uurima lennupileti juurest või infost. Mina olin poolteist aastat tagasi kesklinnas perehotellis Golden Flower ja seal olid väga abivalmis, kohe läheduses on taksopeatus ja peremees ise ka tegi lennujaamasõidu öösel (öösel sõit üldiselt kallim. Sai ise süüa teha ja umbes 100m kaugusel oli kohvik, kust sai kaasa ka tellida. Bagrati katedraal, Gelati klooster, ilusad mäed ümberringi. Ma täpselt ei mäleta, aga vist saab ratastoolis Khuthaisi lähedal 21 km Kumistavi (Prometheuse) koobastesse, seal olid sellised tasased metallrajad tehtud, pead kohapeal Khuthaisist i-punktist uurima, liftiga läksime alla. Teel sinna on kaugemal Samagrelo mäed ja veel kaugemal Svaneetia mäed. Sõidad vanade Nõukaaegsete tuntud puhkekodude väravatest mööda, puhkekodud enam ei tööta. 12 km. Sataplia looduskaitseala, juuraaja park ja koobas, väga ilus panoraamvaade mägedele. Muidugi turg (Green basaar), kust saab odavalt osta maitseaineid jne.

Võid võtta ühendust Gelaga, tema korraldab reise Tbilisist ja Telavist. Minul endal väga head mälestused ja lubas sel sügisel öösel lennujaama vastu tulla ning taas meile ekskursioone korraldada.
Mobiil +995 599 353 383
FB
https://www.facebook.com/search/top/?q=gela%20giorgevichi

Borjomi saab marsrutkaga, buss peatub kaugemal, Batumi bussi, rongi või marsrutkaga.

Wizz air alustab 31.10. otselende Riga-Eilat-Riga. See on väga hea aeg seal puhata ja paljud on võtnud seal rendiauto või käinud ekskuriooniga Surnud mere ääres ja Jeruusalemmas