Viimased kommentaarid

Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi. 

Mul eile oli umbes sama jama. Algul tellisin kaks piletit ja sain kohe ka e-piletid. Siis tellisin veel kaks piletit ja samuti raha läks maha, aga budgetairi leheküljel ei olnud mingit infot, et oleksin piletid tellinud. Helistasin siis kohe panka, aga seal teatati, et kuna kasutasin PayPali, siis tuleb nende poole pöörduda. Pöördusin nende poole ka, et piletit ei ole saanud. Ja umbes tund-poolteist hiljem ilmus budgetairi lehele, et olen broneerinud piletid, kuid e-piletit ei ole mulle saadetud:

Travel documentsReady for boarding

E-ticket — not available

seal on väikselt kirjas, et kui 12 tunni jooksul ei ole e-piletit saadetud, siis helistada.

Saatsin kirja ja seal vastatakse, et nemad näevad, broneering on kinnitatud, kuid pilet ei ole veel välja antud ja nad hindavad minu kannatlikkust.

Proovisin täna veel ühe pileti osta, seekord krediitkaardiga. Seekord jällegi kõik õnnestus.

Birkenau laagri juures sai tasuta parkida ja tasuta laagrisse. Sõitsin Auschwtzi laagri parklasse, et seal ringi keerata, kohe oli parkimiskontroll jaol ja nõudis tasu, ei tahtnud ilma tasuta välja lasta. Aschwitz on suureks rahakogumise kohaks, igal sammul maksa, selline tunne jäi. Birkenaus näeb kõik ära mis vaja, kui just fänn ei ole. Wielickas on soolakaevandus umbes 12 kilomeetrit Krakovist, sinna tasub minna.

Meil plaanis järjekordselt oktoobris Thelavi, Thbilisi ja Bathumi. Sel ajal hea soe ja suurem turismihooaeg läbi. Suhteliselt odav maa. Eriti kui sõita marsrutkaga ühest linnast teise. Aga taksod ka on taskukohased ja alati tuleb hind ette kokku leppida. Edasi tagasi pilet Riiast Turkis Airlinesiga umbes 250 €. Tagasi plaanis Bathumi kaudu lennata.

Oled kirjutanud, et minek Khuthaisi kanti. Kas Bathumi kah on reisikavas? Seal on enamvähem lauge maastik. Rahvas on väga sõbralik. Vene keelega saab hästi hakkama. Ma ise enne oktoobrit sinna ei läheks, siis on meil juba jahe ja seal mõnus soe, subtroopiline kliima. Kalaturg, botaanikaaed, delfinarium, Musta mere äärne kaldapealne näiteks jne. Lennud Tallinn (Riia) -Konstantinopol - Bathumi. Turkis Airlinesiga päris soodne lennata.

Mul oli kolm kuud tagasi umbes sama probleem. Helistasin panka ja seal öeldi, et mul on Internetimakse limiit väiksem kui piletite summa. Kui limiiti tõstsin sain kohe piletite eest tasuda ja teade tuli meilile.

Olime aprilli lõpus Jürimaal, seitse ööd, 11 liikmeline grupp ja meil oli ette antud vaid mõned soovid, kus tahaksime käia. Kõik kogu reisi korralduse jätsin Gela teha. Olid varakult lennujaamas kohal MB Sprinter bussiga. Ööbisime Telavis, Kazbegis ja Tbilisis, kõik hotellid olid väga korralikud. Reis oli päris tiheda graafikuga ja nägime väga palju ilusaid paiku Jürimaal. Mitmed kohad olid minu jaoks esimest korda külastad, nagu Gergeti Kolmainu klooster, Zedazeni, Shiomgvime jne. Igal õhtul oli ühine peolaud Georgia tavade kohaselt parimate kohalike toitudega. Meie reisigrupp jäi väga rahule reisijuht Gelaga, tema väga südamlike ja kaunite toostide, väga hea oma maa tundmise ning kogu reisi korraldusega. Samuti hea bussijuhiga ja meeliülendav oli kui nad koos teel laulsid. Öösel, kui lennujaama jõudsime, aitas Gela meid hetkeni mil pidime passikontrollist läbi minema.

Tavaliselt saadan koju postkaardi. Palestinast tuli üle kahe kuu. Senini on kõik kohale jõudnud. Ühele sõbrale saadan postkaardi kiriku pildiga, kindlasti peab seal olema mark ja tempel. Kohaliku turu pealt maitseaineid ja teed, kui seal seda kasvatatakse. Mõni hea või haruldasest viinamarjast vein mida meile siia müügile ei satu. Ühele tuttavale toon õlleklaasi aluseid koos kelneri autogrammiga (ise õlut ei joo).

Minu hea tuttav teeb üle kogu Jürimaa oma Volvoga reise ja temal on kuue kaasreisija jaoks auto. Möödunud sügisel olin just sel ajal seal, kui tal oli üks grupp Eestist. Olime ühe päeva koos ja see grupp jäi tema reisidega väga rahule ja plaanisid siis sel sügisel just Batumi ümbruse trippi. Olen ise korra kolmel päeval selle tuttavaga teinud reisi, kus tema just ise pani kõik kokku ja siis jäime ka väga rahule. Sel kevadel on mul plaanis suurema grupiga minna ja leppisime kokku, et tema korraldab kõik, transpordi, majutuse, giidi teenuse, degusteerimised, kolm korda päevas toitlustamise, õhtused ühised koosviibimised jne. Nagu ta ütles, et meil jääb ainult suveniirid kaasa osta. Kuna ise olen mitu korda käinud, siis panime kava kahekesi kokku, kuhu minna ja mida vaadata. Kui mõne nädala pärast tagasi oleme, siis saan edasi anda viimased muljed. Nimi on tal Gela ja telefon +995 599 353 383. FB-s on konto Gela Giorgevichi https://www.facebook.com/gela.giorgevichi ja GG- Travel https://www.facebook.com/GG-Travel-1033536510073053/?pnref=story

Kui lapse sünnitunnistusel on ainult ema nimi? Mis siis saab? Kas kaasa võtta sünnitunnistus või on vaja mingit inglisekeelset paberit?

Mulle ka tulid teated mobiilile. Mul aprilli keskpaiku lend sealt. Loodan, et suuremad probleemid selleks ajaks üles leitud ja ära korraldatud.

Kunagi oli mul ka mingil põhjusel tarvis lisapassi, vist oli tarvis uut Vene viisat taotleda, aga passis olevaga oli tööasjus vaja vahepeal käia Venemaal. Siis sai ära põhjendatud ning anti lisapass ja kehtis täpselt sama kaua kui põhipass. Esialgne lootus, et ehk lisapass kehtib kah viis aastat oli põhjendamatu.

Minu enda unistuseks oleks reis Tusheti. Teatavasti on see tee sõidetav maist septembri lõpuni ja on üheks maailma kümnest kõige ohtlikumast teest. Seda muidugi sadude ajal. Suvel õnneks tavaliselt ei saja. Tee sinna pole mitte kõige ohtlikum ja ükski kohalik maasturijuht ei lähe sellele reisile ehku peale. Kuid see mis seal avaneb on vaatamist väärt. Suhteliselt vähesed eurooplased on selle koha enda jaoks juba avastanud. Enne või peale reisi Tusheti ööbiks veinimõisas Chateau Mere ja maitseks nende restoranis tõeliselt head veini. Siis oleksin mõned päevad armastuse linnas Sighnaghi ja kindlasti võiks ööbida Phasant's tearsi hotellis. Kus mujal maailmas saab juua veini, mis on valmistatud 80 kõige vanema viinamarja sordi marjadest? Siis reisiks edasi David Garejasse ning Kazbegi ja Borjomi, Vardžiasse ning Svanetiasse. Sealt edasi Batumi ja Adjaria jne. Aga igaüks otsib oma ja see on üks võimalikest plaanidest, mis on mõne lennutunni kauguse kus kohtute maailma ühe kõige sõbralikuma ja külalislahkema rahvaga.  Kui vaja saab ka kontakte jagada.

Üks võimalus on sõita marsrutkaga Akaltsihesse, seal ööbida. Sealt Vardziasse ja mööda mägiteed Akaltsihe- Khulo- Vaio (siin asub üks veinitalu)- Makuntseti (külastate seda kuulsat koske ka) - Khalachauri (seal on Adjarian Wine House)- Batumi. See tee ei ole päris igal ajal läbitav ja parem on kui maasturiga lähete. Mina käisin oktoobri lõpupoole ja siis oli Borjomis päris jahe, kolm-neli kraadi sooja. Batumis oli üle 20. Siis sai sõidetud tagasi Khashuri ja sealt marsrutkaga Batumi. Sealt taksoga Makuntseti jne. Mõned veinitalud http://winetrailtraveler.com/georgia/adjarianwinehouse.php

Võib veel külastada Gonio kindlust Batumi lähedal. Makhuntseti juga on kolmkümmend kilomeetrit Batumist ja nagunii siis sõidad Adjarian Wine Housest mööda kus saab degusteerida ja kaasa osta kohalikke veine. Meil neid ei ole müügil. Imereti veine on ka väga harva siinpool saada. Makhuntseti joa juures oli kaks pool aastat tagasi mitu kohalikku meemüüjat ja sai nende käest ostetud erilise maitsega mett. Batumis on muidugi ka kalaturg, kus kohapeal tehakse väga maitsvaid roogi mereandidest

Olen Petlemmas olnud kaks ööd hotellis ja käisin hommikul vara pimedas kesklinnas Jeesuse sünnikirikus jumalateenistusel. Kõik tundus siis küll turvaline. Pärast jumalateenistust jõin sedasama kardemoniga kohvi kiriku lähedal platsil. Hiljem jalutasin üksi seal ringi ja käisin kauplustes. Kaupmehed oskavad mõnd soomekeelset sõna. Teine asi on muidugi tänavakaubitsejatega kohe müüri taga. Ei tohi silma vaadata ja mingit kaupa enda kätte võtta, siis pead tõenäoliselt midagi ära ostma. Parem kui nendega mingit kontakti ei tekita. Harjumatult tüütud on nad. Aga pärast müüri on taksod, millega saad hotelli sõita. Enne lepid hinna kokku. Kaart hotellist tuli küll Eestisse kaks kuud. Kolm nädalat oli hotelli postkastis, templi järgi. Eestlastele on Palestiina viisavaba.

NB!
Broneerimissüsteemid ei aktsepteeri täpitähti ega muid
sümboleid, mis puuduvad inglise tähestikust. Kui sinu nimi sisaldab
tähti nagu ä, ö, ü, õ, ž, š, palume need asendada alternatiivse
tähekombinatsiooniga. Vältimaks hilisemaid probleeme, palume kasutada
sama kirjapilti nagu sinu passi isikuandmete lehe alläärel masinloetaval
ribal ehk pildaga lehe allservas <<<< vahel.

Ostsin just BudgetAirist 9 piletit ja mässasin üksjagu. Ütles algul, et kaardil ei ole nii palju raha või pank ei lase maksta. Suurendasin päeva limiiti kuid ikka sama vastus. Ka PayPaliga ei saanud maksta. Eelmisel päeval üritasin Turkis Airlainist osta, sealt sai korraga seitse piletit osta. Seal soovitas kasutada teist kaarti. Minu deebetkaardil aga ei ole krediitkaardi tunnust, ehk siis seda kolme numbrit  tagaküljel. Lõpuks helistasin panka ja sealt sain abi. Tuli muuta veel krediitkaardi kasutuslimiiti suuremaks ja siis maksin PayPaliga

Liha- ja piimatooteid ei või tuua. Kalatooteid võib tuua. Maitseaineid olen toonud suure kotitäie. 2 kilo mett võib samuti tuua. Jürimaa mesi on hoopis teise maitsega.
Maksuvabalt võib inimese kohta tuua näiteks 4 liitrit veini jne. Kui kogused on suuremad, siis tuleb minna punasest koridorist läbi ja maksta tollimaks maksuvaba ületava koguse eest . MTA kodulehel on kogu vajalik  info olemas.
https://www.emta.ee/et/eraklient/reisimine-saadetised-umberasumine/kaupade-kaasatoomine-liiduvalisest-riigist
https://www.emta.ee/et/eraklient/reisimine-saadetised-umberasumine/toiduainete-piirnormid-reisija-pagasis-postisaadetises

Kutaisi kandis on ka eestlased, kes kasvatavad ja müüvad teed. Firma nimi on Renegade Tea Estate. Ma ise oleksin huvitatud näha, kuidas nad seal seda teed kasvatavad. https://www.renegadetea.com/blog/categories/eesti-keeles-in-estonian
 

Olen neli korda käinud Jürimaal ja kolmel korral omal käel. Möödunud aastal broneerisime sõbraga Thelavis bookingu kaudu ühe odavaima toa peremajutuses kuueks päevaks 20 lari (6,7€ päev). Tahtsime just peremajutust ja sõber tahtis hästi odavat. Olime kolmeses toas ja imestasin, et sel ajal ööbisid seal peremajutuses Canadast, Iraanist, UK-st ja Venemaalt pealtnäha meist paremal järjel olevad inimesed. Perest jäi meile hea mulje. Seal tänaval teisel päeval kõik elanikud juba teretasid meid, väga tore rahvas. Thbilisis olen ööd olnud perega väikeses mõnusas 4You hotellis. Kaks kolmest tuba maksavad seal aprilli lõpus kokku 33€ öö +3.3€ hingelt hea hommikusöök, neilt sain lennujaama transpordi ja mitmel päeval tripid, need marsruudid koos hindadega on hotellis kohe bukletil. Kui otsida, siis kuuese perega leiab odavamas linnas kindlasti 20€ eest öömaja. Taksot saab kõige paremini turu väravas, seal kohe keegi pakub trippi ja kui kokku leppida hinnas ning sõitja esimene päev jätab hea mulje, siis tellid teiseks ja järgnevateks päevadeks. Turu väravas leppisin ka Thbilisi sõidu eelnevalt paar päeva enne kokku 50lari. Meil taksojuhil aga juhtus ootamatu remont ja saatis teise mehe, kellega olime ka väga rahul. Thbilisist näiteks Thelavi sõitsime Isani metroojaama juurest (hotell 4You lähedal) Thelavi taksoga 50lari ots. Thbilisi taksojuhid küsivad Thelavi otsa eest 70-250 larini (minu kogumus).

Kui sõita marsakaga, siis umbes 12 lari. Aga ei saa vist otse. Peab sõitma enne Khutaisi, see on öösel umbes 20 lari, päeval odavam. Kui taksoga, siis olen vastupidi sõitnud 120 lariga Batumi-Khutaisi. Siin tripis on juttu ka ühest Khutaisi taksojuhist, kellega võiks enne ühendust võtta ja küsida või Batumi taksojuhiga Giorgi, sai temaga mitmel päeval Batumi lähedal sõidetud ja Khtutaisi. Tema number on +995 557754079 või +995 568393992. Lennujaam on 24 km Khutaisist Batumi poole. Thbilisis võta ühendust Gela Giorgevichiga. Olen temaga kahel korral olnud reisil ja kevadel tahame taas minna temaga reisile. Käisin sama teekonna läbi 16 päevaga ja väga palju jäi nägemata ning nüüd olen igal aastal võtnud mingi väiksema piirkonna.

Olen vahendaja kaudu ostnud ja senini on kõik kenasti läinud. Seni olen lennanud sky24.ee-st ostetud piletitega. Viimased ostsin https://www.budgetair.lv/-st kuna sky24.ee-s enam ei olnud ostu hetkel ja saan paari kuu pärast näha, kuidas viimane ost on läinud.

Kui juba Tbilisi lend siis võiks ära käia Kahhetias. Telavi, Gremi kindlus, Nekressi kindlusklooster jne. Ühe reisiga ei jõua kindlasti kogu Jürimaad läbi käia ja midagi väga olulist jääb kindlasti ka teiseks kolmandaks korraks. Tbilisis on muidugi mõistlik omada kindlat autojuhti, sest üldine on seal see, et välismaalase käest püütakse kätte saada 4-5 kordne tasu (mis muidugi meie hindades ei ole siiski väga suur raha), aga kui hindu teada, siis saab tunduvalt odavamalt liigelda. Võin omalt poolt oma head sõpra soovitada, kes elab Tbilisis ja omab seitsmekohalist Volvot ning tegelebki turismindusega. On giid, otsib majutusi ja sõidutab, annab ka nõu millist marsruuti kasutada, millega edasi liikuda, või kus kindlasti võiks ära käia. Päris mitu reisiseltskonda Eestist ja Soomest käisid temaga möödunud ja sel aastal tuuril ja jäid rahule.  FB-s saab vene keeles paljud asjad enne kokku leppida. Nimi on tal Gela ja telefon +995 599 353 383. FB-s on konto Gela Giorgevichi https://www.facebook.com/search/top/?q=gela%20giorgevichi ja GG- Travel https://www.facebook.com/GG-Travel-1033536510073053/?pnref=story