Viimased kommentaarid

EI ole asi nii lootusetu minu meelest. Kus on kirjas, et sinu operatsiooni tagajärjel on keelatud reisile minna? Kas on olemas arsti keelav arvamus? Vähemalt ei tule teemaalgatusest välja, kui radikaalne opp oli. 

Ja enne reisi võib tekkida teisi olukordi, mis välistavad reisile mineku. 
Ilmselgelt on tegemist riskiga, kui sa ei tunne ennast piisavalt enesekindlalt, et asju ajada või ei ole vahendeid, siis ära loomulikult riski kindlustuse tegemisega. Võid jääda vaidluses kaotajaks ja lisakulusid kaela saada. 
Üldiselt ei mõista ma inimesi, kes EI tee endale reisikindlustust. Aastased kindlustused või krediitkaarditega kaasnevad reisikindlustused ei ole ju eriti kallid võrreldes reisi enda hinnaga. Isegi EU piirides võib seda kindlustust vaja minna. Haigekassa ei kata paljusid kulusid, mis võivad mõnes riigis kaasneda arsti vajadusega (nt visiiditasu, kiirabi kulu, ravimid, analüüsid vmt). Endal ei ole õnneks tervisekindlustust  veel vaja läinud, kuid reisitõrget, autorendikahju ja pagasikulu on ette tulnud. Kõik on kenasti kindlustuse poolt kaetud vastavalt kindlustuse tingimkustele. 
Head paranemist ja taastumist! Küll peagi tuleb uus reisivõimalus. 

Kui plaanid ei ole veel lukus, siis soovitan Tbilisis augusti keskpaigas majutuda nii vähe kui võimaik (linnas on põrgukuumus). Kazbegi kandis leiab kõndimist küll, kuid sinna ja tagasi + matkamine ei mahu kindlasti ühte päeva ära, seega tuleks sealkandis ööbida, targem oleks arvestada min. kahe ööga. Batuumi ainult ühe päeva pärast ei tasu kohe kindlasi sõita. Batuumi oleks mõistlik liikuda öörongiga, kui on ajapuudus.

Ka ei saa eraldi bussi endale nii odavalt kaubelda, pakutud hinnad on ilmselt liinitakso piletihind.  Muus osas on transpordisoovitused õiged, kuid arvestage, et inglise keeles ei tule tavaliselt kauplemisest suurt midagi välja, vajalik on vene keel. Küsija ei ole kahjuks märkinud reisi pikkust, kui on ajaline piirang ja soov palju näha, siis on mõistlik 10-se grupi peale palgata tänavalt sobiv buss (tavaliselt MB sprinter), mis siis viib, ootab ja toob kuhu vaja. Soovitan eelnevalt juhiga piirkiirused kokku leppida, et mitte segase kihutaja otsa sattuda. Mõjub, kui öelda, et ei maksa raha, kui tee peal laamendab.  

Gruusia reisihuvilistele soovitan mugavalt sinna lennata ja  hoopis kohapeal auto rentida. Jääb ära kogu peavalu Venemaa, Türgi jmt läbimisega + ajavõit.  

Mägedes, sh Tusheetias või Svaneetias möllamiseks saadaval maasturid, sh Delica mikrobussid. Tavalise Goolglemapsi rakendusega saab üsna  hästi orienteeruda, eriti kui paigaldada kohalik datakaart. Tõsihuvilistele saan kontakte anda. 

Aprilli lõpus on kõikjal palju lumesulamisvett, seega Kutaisi lähedal kanjonid eriti kenad vaadata. Lisaks samas kahed koopad külastamiseks. Sellega sisustab min 3 päeva ära. Kuna merre ujuma veel ei saa, siis Batuumis jääb üksnes jalutamise ja ringivaatamise rõõm. Vähemalt paar päeva kulub sellele. Jääbki veel kaks päeva tagavaraks, et põigata mõnda kloostrisse või kirikusse. Borjomi jääb liiga kaugele, Potis ei ole midagi teha. Üldiselt on aprilli lõpp Gruusias ilma mõttes liiga vara tavaturismi (= rand ja päike) jaoks. Kultuuri-, veini-, toidu-, looduse- või ajalooreisiks on küll sobiv aeg.

Rannapuhkuse mõttes on Playa Flamenco ületamatu. Paraku aga Culebra saar ise igav ja tegevust õhtuteks ei ole, ööelu puudub. Mõned turiste täis baarid. Ööturge ja tänavatoitu ei ole, isegi puuvilju ei ole teeäärest saada. Seltskond peab ennast ise lõbustama. Saarele pääsemisest on tehtud veider kohalik tsirkus, kus valged turistid hommikusele praamile poole öö pealt järjekorda võtavad. Päevased väljumised olid üsna vabalt ligipääsetavad. Rendiauto oli sadamast veidi eemal parklas. Culebral on vaja esimese asjana rentida liikumiseks kasvõi nn golfikäru.
Autorendile PR-s alternatiivi sisuliselt ei ole. Ühistransport väljaspool SJ puudub, vähemalt on see turistile üsna kasutu. Kuigi saab hakkama ka väiksema sedaaniga, võtaks ise teine kord mingi jeebi, et mägedes parem liikuda oleks. Taksoga saartpidi ringi sõita on küsitav ettevõtmine ja ajaraisk. imho.
Vaatamisväärsustest on üsna palju juttu olnud, ise tooksin välja Guanica dry foresti ja Cueva del indio, viimasse saab ka tasuta sisse nö väljapääsu kaudu, kui auto veidi eemale jätta. Fotohuvilistel tuleks selles kohas aega varuda, vaated ja veemäng on vägev. Kahjuks jäi nägemata saare keskosas olev San Critobal canyon, aed oli ette tõmmatud, putkavahti ei olnud näha ja vihma sadas.
Huvitavad olid saare keskosa mäestik väikelinnad, kus keskel üks pargike, selle ümber kirik, linnavalitsuse maja, notar, jäätisekohvik. Kahjuks olid nad kõik mahajäetud olekus, kohalike oli liikvel vähe.
Kui varem ei ole troopikas käinud, siis muidugi on PR tore, kuid midagi eksootilist seal ei ole. Toiduelamusi sealt ei saa, burgeririik.

Tosinpäike, selgitage palun, miks see lahja on?

Kui tõepoolest on 22 tundi vahe mõlemal suunal, siis on kahjuks teil üsna kehvalt ostetud piletid. Isegi lennujaamas passides kulub hulk raha söögi ja nänni peale. Aga selle ajaga jõuaks Moskva kesklinna küll ära vaadata. Eeldan, on Domodedovo lennujaam, sealt saab üsna kiirelt, mugavalt ja odavalt marsaga metrooni ja siis juba kesklinna. IMHO tasuks vähemalt ühekordse viisa teha ja nt tagasilennul Kremlit kaeda ja hotellis ennast välja puhata.

Mida allapoole saartmööda, seda paremaks rannad lähevad. Vesi puhtam ja inimesi vähem. Majutusi hakkaks valima alates keskosast (Long Beach) ja sealt edasi. Hind paneb kõik paika. Juba viidatud koht on igati hea, sealkandis on veel mõned resordid, mida tasuks vaadata.

Pead olema võimeline vajadusel ennast kehtestama ja turvakontrolli sabas ette pressima. Tehtav julge pealehakkamisega. Ka on suur tõenäosus, et äraantav pagas ei jõua kohe kaasa, vaid saabub järgmise lennuga. Mul juhtus nii kahel korral viimase kuu jooksul.

Lugupeetud teemalgataja on ehk veidi kahepalgeline. Nüüd äkki ei meeldi nn murjanid. Küsimus - milleks, kelle rahade eest ja mis projektide raames on siin ja seal elatud ja kohalike aidatud. EI saa olla lõputult valivalt ja mugavalt salliv.

Akhmeta ja Tianeti vahel marsat leida on küsitav, tee ise läbitav maasturiga. Tuleb kas takso võtta või hääletada. Kui tahta kindla peale minna, siis ilmselt Tbilisi kaudu.

Lanta on väga ok rahulikuks perepuhkuseks. Hotelli soovitan saare alumises pooles, nt narima resort (suurepärane new year gala dinner). Rolleriga liigub saarel ringi. Kogu perioodiks jääb ehk veidi üksluiseks, eriti lapsel. Viimased viis ööd võiks võtta Krabisse ja sealt väljasõite teha.

Teie poolt eelistatud liikumisviisidega kahte kohta korraga pigem ei jõua - Svaneetia ja Tusheetia. Viimane on Tbilisile veidi lähemal, valige see, kuigi seal ei ole turismindus sedavõrd arenenud, kui Svanetis. Tusheti suunda oleks mõistlik kombineerida Kazbegi külastamisega. Sõltuvalt teie grupi suurusest, tuleks mõelda majutuste ette broneerimisele. August on tipphooaeg kõrgmäestikus. Kõik kohad eurooplasi täis. Oleme ise ka 12-liikmelise salgaga augusti teises pooles Svaneetias:)
Rongid on muidu tore asi, kuid kiirem, sageli mugavam ja logistiliselt paindlikum on siiski marsadega liikuda. Gruusias tasub ainult Tbilisi-Batumi otsa rongiga sõita.

Mõni mees on ikka tõsiselt alkosõltuvuses, võiks endale ikka omaprobleemi tunnistada........ Sõita välismaale pildituksjoomise eesmärgil?

Sama lennuki peale jääb haruharva. Nii on olnud mõned korrad nt siselendudel Borneol. Ka siis aeti lennukist välja tankimise ajaks.
Vahepeatus tähendab teise lennuki peale ümberistumist, sageli koos uue registreerimisega ja turvakontrolliga. Mõnikord isegi riiki sisenemisega.

naisterahva turvalise eest ei vastuta abhhaasia poolel ja piirtsoonis keegi. Sa võidki sinna jääda kadunuks. Ametlikult üle ei saa, mägede kaudu seiklemiseks on vaja kohalike abi. Kui on mõjukad tutvused, ehk siis.

12 eurot uus hind
huvi korral võib ka kirjutada postkasti

Toidukaupadest - seesama vanake, kuid kallis kinkepakendis (meie podides ca 29 eurot), Kännukukke, käsitööölled, must leib, kilud, angerjas, silmud. Ilusamad ja kallimad Kalevi karbid. Anne Veski või Jaak Joala CD, ulukilihakonservid. Rahvariietes kallimad nukud jmt käsitöö, sh sepised. Liköörikommid.
Nahktooteid, pildialbumid Eesti kohta, fotod, kunst. Film 1944 DVD, kosmeetika made in Estonia vmt
Rakendage fantaasiat, arvestades oma võimalusi ja kingisaajate arvu ja olulisust. Ka kohalikku mentaliteeti peaks arvestama, lõuna ja ida suunas ei ole üldiselt mõtet vedada öko-mökö asju, see mõtteviis seal tööta.
Ega nii ei saagi kingitust teha, et loodate odavalt pudeli vanakesega pääseda. See ei ole enam ammu hea kingitus Eestist, vähemalt Ukraina ja Gruusia turismipiirkondades.

Asi on selles, et taoliste vaffate kirjutajate tõttu sureb tripi foorum sisuliselt välja. Asjalikud tegijad, kelles tõepolest oleks lugejatele midagi öelda, ei tule enam siia. Naiivseid või lihtsalt rumalaid autoreid ei viitsi pikemalt lugeda.

Aga miks sa ise ei otsi vastuseid siin foorumi ajaloos või mujal netis?
Kui leiad, pane siia välja, loen samuti huviga.

Küsin juba kolmandana, kuidas lahendage laste koolikohustuse täitmise pikalt ja kaugel olles? Kas lastekaitse ei sekku lõpuks?☺
Olen Tais näinud nt rootsikeelset kooli, või teete tõsist koduõpet?

Kui on soov lund vältida, tuleks valida Kutaisi piirkond, sealt saab teha kergemaid mägiseid retkeid põhjapoole. Samuti Batumi-Kobuleti kant, mäed lähedal, võid sattuda rodode õitsemise hooajale. Isiklikult soovitangi neid kahte piirkonda. Siiski pead arvestama, et mägedes on lumesulamise tippaeg, vett on tohutult, jõed-teed-rajad on ääreni täis ja mudased. Reaalselt on läbitavad vaid peamised maanteed. Kõik huvitavamad mägised piirkonnad on sisuliselt veel kinni. Aprill on selles mõttes veidi vara minna, öösiti on jahe ka veel.

Kui vene keelt oskad, võin saata ühe netiallika.

Vabandust, teemast mööda, kuid kas vanem laps koolis ei peaks olema? Meil endil reisipuudumiste tõttu pahandused koolis, kaugemale sõiduks jäävad vaheajad lühikeseks