Burgundia

Mõned olulisemad sihtkohad Burgundiat külastada plaanivatele reisisellidele.

Öeldes Burgundia hakkavad neelud kohe punase burgunderi või mõnusalt happelise ja karastava Chablisi järgi käima. Burgundia regioonis asub maailmakuulus Bourgogne veinipiirkond koos oma põhjapool asuva eraldiseisva piirkonna Chablisiga.

Chablisi väike viinamarjakasvatuspiirkond on koondunud Chablisi küla ümbrusesse Sereini jõe kallastele. Kui soovite külastada mõnda veinikeldrit siis tasub sisse pöörata juba esimesse või teise. Kuna piirkond on üks pisemaid siis keldrid asuvad väga väikesel territooriumil küla lähiümbruses. Enamus neist paiknevad põhja, lääne ja ida suunal. Kui sõita Chablisist edasi Beaunei poole lõpevad veinikeldrid ootamatult kiiresti peaaegu kohe külast väljudes. Chablis vein on suhteliselt kallis ja keldrites nagu tavaliselt on ka juurdehindlus "meeldiva atmosfääri" eest. Külake ise on väike, natuke üle paari tuhande elaniku, kuid ilus ja armas. Turismiinfopunkt asub peatänaval, samuti on seal mõned veinikauplused. Tähele tuleb panna seda et vaatamata asula väiksusele tuleb seal parkimisel kasutada parkimiskella. Parkimiskella saab osta peatänaval asuvast tubakaärist.

Beaune - Burgundia veinipiirkonna keskus ja üks maailma olulisemaid veinilinnu. 23 000 elanikku. Minu meelest Burgundia ilusaim linn. Kompakne vanalinn, palju veinikeldreid, restorane ja kauplusi. Rikkalik turismiinfopunkt, parkimismajad. Samas on linn väike ja ei jäta isegi tipphooajal ülerahvastatuse tunnet. Põhiline vaatamisväärsus Beaunes Burgundia veinimuuseumi kõrval on kaugele paistva kireva katusega vaestemaja ja hospidal Hotel-de-Dieu. See 1443 aastal ehitatud hoonetekompleks on Burgundia oluliseim vaatamisväärsus. Kindlasti tasub külastamist. Burgundia viinamarjakasvatuspiirkond kulgeb piki jõe orgu Dijonist, Beaunei ja sealt edasi. Veinitee on ilusasti viitadega tähistatud ning parimad alad, Cotes de Nuits ja Cote de Beaune asuvadki linna ümbruses. Kui ise ei viitsi parimaid mõisasid ja keldreid otsida siis tuuripakkujaid on peaaegu iga nurga peal.

Dijon - Burgundia suurim linn, regiooni pealinn 153 000 elanikku. Vanalinnas on nagu ikka palju poode ja söögikohti. Vaatamist väärivad keskväljakul asuvad St. Micheli katedraal ja St. Etienne`i kirik samuti Hertsogipalee.

Vezelay klooster ja kirik - 500 elanikuga Vezelay külas asub üks Euroopa tähtsamaid palverännu sihtkohti 12. sajandil asutatud üüratult suur Romaani stiilis katedraal mis on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Kirik asub mäe otsas. Sinna viib järsk, pikk, kitsas ja looklev tänav mis on ääristatu poekestest ja söögikohtadest. Kiriku taga mäeseljakult avanevad maalilised vaated Burgundia küngastele. Tasuline parkla asub mäe jalamil.

Abbaye de Fontenay - tsitserlaste klooster on samuti UNESCO maailmapärandi nimekirjas. Paikneb metsade ja mägede vahel ning on suurepäraselt restaureeritud. Võibolla isegi liiga suurepäraselt kuna minu meelest on seda sajandite hõngu seal vähemaks jäänud. Kloostri territooriumil on suur ja ilusasti hooldatud aed, palju huvitavaid hooneid, tiik kaladega ja päris rikkalik kloostrinänniga kauplev pood. Sissepääs on tasuline kuid see tasub end ära.

Burgundia loodus Ida-Prantsusmaale kohaselt väga suuri elamusi ei paku. Laugjad kuplid ja mets. Küll aga meeldivad mulle Burgundia arhailised külad. Majad on seal ehitatud tahumata kividest väikeste akendega ja väga lihtsad ning robustsed. Võrreldes naabrusesse jääva Alsacei või Champagneiga on hooned hoopis teiseilmelised. Majutuseks soovitan hotellide asemel kindladti kodumajutust. Näiteks seda kohta www.maisondhote.com/fr/visit.php?id=691 Perenaine räägib kenasti inglise keelt, toad on suured ja armsad ja toit ning vein maitsevad hästi. Hommikusöök teise korruse rõdul värskes õhus on suurepärane.

Ärge siis unustage, et Burgundia hertsogiriik (http://en.wikipedia.org/wiki/Duchy_of_Burgundy) on ühiseuroopa klassikalise muusika (http://en.wikipedia.org/wiki/Franco-Flemish_School) häll. Kui prantslased ja Habsburgid selle riigi hävitasid, siis levis see helikeel nende valdustes üle kogu Lääne-Euroopa.

Burgundia idealiseerimine kestab Flaamide seas muide tänini.

0
0

Tõsi ta on - Burgundia loodus jääb paljude Prantsusmaa piirkondade omale alla. Samas on juulikuised lõputud päevalilleväljad ja maalilised veisekarjad heinamaadel mõnusalt pastoraalsed. Linnakesed ja külad fantastilised. Dijonist Beaune'i kaudu Lyoni poole sõites on võimalik pea igal kilomeetril sisse astuda maailmakuulsatesse veinimõisatesse: külad, nagu Gevrey-Chambertin, Nuits Saint-George, Vosne-Romanee, Pommard, Meursault, Puligny-Montrachet, Rully, Givry jne. peaksid iga veinisõbra südame kiiremini tuksuma panema. Lisaks veinimajadele ja maalilistele veiniaedadele künkanõlvadel on nendes kaunites, rustikaalsetes ja samas väärikates külades vaadata ja nautida küll ja küll.

Soovitaks küll kõigile, kel huvi Prantsusmaa ja veininduse vastu, võtta millalgi käsile autoretk marsruudil Pariis - Reims - Chalons-en-Champagne - Chablis - Dijon - Beaune - Lyon - Valence - Avignon - Bandol - Saint-Tropez - Nice ja külastada maailmakuulsaid veiniapellatsioone ja nende tootjaid. See on unustamatu elamus.

Teostasin ülalnimetatud marsruudi 2006. aastal ja olen siiani elamuste kütkes.

0
0

Ma lisaksin ixxxi suurepärasele marsruudile veel Reimsist 30 km lõunapool asuva Epernay. Sealsel šampanjatänaval Avenue de Champagel paikneb suur hulk kuulsaid šampanjamaju eesotsas Moet & Chandon`iga. Väikese kirjatüki Champagnest seiab siit: http://www.trip.ee/content/prantsusmaa/champagne.html

0
0

Krt, unustasin tõesti Epernay ära ;)

0
0

Ajas isu peale küll. Olen juba mõnda aega mõtteid mõlgutanud, et tahaks Burgundiasse, aga ei ole viitsinud infot otsida, et mida seal vaadata on. Tänan! Kui järgmine kord reisile lähen, siis Burgundiasse.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased