El Teide ilma loata - kui kõrgele ja kas tasub?

Hei! Lähme kaaslasega Tenerifele puhkama ja avastasime, et oleme kõvasti hiljaks jäänud El Teide külastamise loa taotlemisega. Küsimus kui kõrgele ilma loata võimalik minna ja kas tasub üldse minna? Internetist lugesin, et 2 rada justkui peaks olema ka läbitavad ilma loata, aga kas need on väärt aega või pigem midagi muud selle ajaga näha? Tänud!

Kui hommikul enne mäe avamist viimasest kontrollpunktist läbi jõuad, siis vaba tee, alla tulles ei huvita enam kedagi.

1
0

On üks põhirada, kui tahate omal käel tippu minna. Algab siit: 28.259397, -16.603459 Alustada tuleks ilmselt kell 2-3 hommikul. Ja päris tipuni ei ole ükski rada ametlikult lubatav.
Teine variant on sõita tõstukiga üles, 200 meetrit enne tippu lõpeb "matk" ära (loaga inimesed saavad siis jala edasi minna tippu välja), aga selle kasutegur on minu silmis olematu, sest tipp on ikka tipp ja allapoole seda on selline poolpidune "eikellegimaa", liiatigi, kui sinna sõita laisa turisti kombel tõstukiga.

Läbib see matkarada Refugio Alta Vista (hetkel suletud). Ja sealt Refugiost edasi on veel mingi 2-3 tundi minna. Kokku ca 6-7 tundi üles ja umbes poole vähem alla tagasi, kuid puhata ei ole mujal, kui kivil istudes. Üles peaks jõudma arvestusega, et olla tipus enne päikesetõusu. Siis on asjal ka mõte sees, sest see vaade sealt tipust päikesetõusule üle Hispaania - see on vaatamist väärt. See moment ei unune mitte kunagi.
Kogu matk on jõukohane heas keskmises vormis inimesele, kuid samas ei ole seal vajalik ülihea vorm; väga ülekaalulisele või lihtsalt igapäevase kontoritooliga harjunud inimesele võib ka ülejõu käia.

Seal on täiesti olemas jalgrada, mis viib sihile, eksida on suht võimatu, kui on vähegi silmamõõtu ja loogikat (ikka tipu poole), aga muidugi, ametlikult päris tippu ei tohi loata minna, kuna tegemist on looduskaitsealaga. Nimelt, selle vulkaani tipp mureneb ja laguneb turistide ettevaatamatu käitumise tõttu (minnakse rajalt kõrvale, vulkaanituhaväljadele) ja seega piirati inimeste ligipääsu sinna.
Tasub tähele panna, et tipus on tingimused üsna karmid - halvimal juhul seal on vaja suusaprille, näomaski, sooja aluspesu, kindad jms. Kindlasti pealambid, varupatareid. Võimalikud on tugev (horisontaalne) rahe, lumi, jäävihm.. Temperatuur alla nulli. See ei ole kindlasti mingisugune "T-särk ja tossud" matk.

Igal juhul kaasa võtta arvestatavas koguses puhast vett, sest enne päris tippu, kus on ka lund, ei ole vett mitte tilkagi kuskilt võtta ja matk võib olla vabalt 12 tunnine.

Väike lisainfo ehk ka minu blogist: "Mina ja Hispaania" (alates 8. päevast on El Teide), kus ma käisin spetsiaalselt just El teide tippu võtmas..

Ja ei maksa unustada, et tegemist on Euroopa kõrguselt viienda "tipuga", seega selle läbitegemine on juba iseenesest suur saavutus neile, kellele tippude võtmine omaette eesmärgiks ei ole.

8
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased