Flight Delays tšeki lunastamine

Tere!

Läbi Flight Delays portaali õnnestus minul ja elukaaslasel saada lennufirmalt mitmesaja euro suurune tšekk lennufirma põhjustatud hilinemise tõttu.
Võib-olla küsin nõu täiesti valest kohast, kuid ehk on mõni Tripikas sama probeelmi ees seisnud, kuigi sellekohast teemat hetkel ei leidnud.
Nimelt tšekid on käes, kuid Eesti pangad teatavasti ei vaheta ju enam tšekke rahaks.
Palusin Flight Delys'il tsekid tühistada ja raha tasuda kas PayPal'i või SEPA maksena kuid seni on need palved olnud tulutud.
Kas kellelgi on sarnaseid kogemusi ning kuidas leidsite lahenduse?

Lihtsalt huvi pärast küsin, et kuidas see tšekk saadeti- faksiga või postituviga?
Kas see firma toodi ajamasinaga kusagilt minevikust?

Eesti Panga koduleheküljel seisab muidu: "Meile teadaolevalt pakuvad tšeki lunastamist veel vaid Nordea ja Äripank (seisuga 16.09.2016) Täpsemate tingimuste ja võimalike piirangute osas palume ühendust võtta otse teenusepakkujaga.

Kui kohalikes pankades ei ole siiski võimalik tšekki lunastada, soovitame kontakteeruda tšeki väljaandjaga ning paluda see asendada ülekandega. Kui aga ka see ei ole võimalik, tasub uurida lähiriikide pankadest, kas ja millistel tingimustel nemad tšekke lunastavad."

Kui Nordeas ja Äripangas ka ei saa, ning lähiriikides samuti mitte, siis jääb üle loota kaugemate riikide peale ja vahetada tšekk rahaks järgmisel reisil.

Tegemist on UK firmaga ning ma ei ole ausalt öeldes kursis kui palju seal tšekke kasutatakse, kuid kindlasti on see tavapärasem kui meil.
Eesti Panga infoga olen kursis. Ilmselt ei jää muud üle kui loota, et nad tšeki tühistavad ja mõnel mõistlikumal moel meile raha kannavad.
Kuid kui kellelgi on kogemusi, oleksin tänulik!

Tšekke lunastab ainsana veel Äripank, aga see peab olema eurodes. Ükski teine valuuta ei sobi.
Nordea lunastab ainult neid tšekke, mis on Nordea nimele kirjutatud.
Ükski teine pank enam tšekkidega ei tegele.
Mina olen tagasi saatnud tšekid ja palunud ülekande teha (suurfirmaga ilmselt läheb see keeruliseks), välisriikides üritamisega kahjuks kogemusi pole. Minu arust tšekke ei tühistata mingi sõrmenipsuga, see tuleb ära sodida ja tagasi saata.
Kahjuks olevat tšekid endiselt väga levinud teenus USA ja Euroopa vahel raha saatmiseks. Ilmselt aitab maksujamasid vältida.

Imporved, suur aitäh info eest. Tõesti tšekk on kahjuks naelades ning Äripank seda ei vaheta...
Eks ma püüa selgeks saada kas Soomes või Lätis õnnestuks vahetamine, kui tõesti Flight Delays vastu ei tule ning ei nõustu ülekandega.
Ja kui muud üle ei jää siis järgmisel reisil proovime sellega tegeleda, ma tahaks eeldada, et Singapuris ei tohiks tšeki rahaks vahetamine probleem olla, sest USA-sse või UK-sse me praeguse seisuga vähemalt sellel aastal minemas ei ole.

Nojah, Eesti pangad ütlesid tšekindust kinni pannes, et liiga ajamahukas.
Ühe tšeki rahaks tegemine olevat olnud 2-3 nädalat kestev protsess.
Loodetavasti mujal on kiirem, aga mina pole riskinud katsetada, kas on riike, kus eestlased tunduvad piisavalt usaldusväärsed, et lihtsalt sularaha vastu ulatada ja aidaa.

Mina kain pm igakuu inglismaal . Aprillis lahen 5-10. Kui sellest abi oleks voi kasu siis saan kindlasti aidata

No raha antakse küll ainult sellele isikule, kelle nimi tšeki peal kirjas on.
Mingi suvaline postiljon muidu korjaks kõik endale ja võtaks raha ise välja.

Küsimus ongi selles, kas Eesti isikutunnistus välismaal on piisav raha kättesaamiseks, sest tšekil on reeglina ainult nimi ja aadress. Pole isikukoodi ega mingit muud tuvastusinfot. Eesti pank saab kontrollida, kas tšekiga panka tulnud Jaan Tamm elab sellel aadressil, mis on tšekile märgitud, välismaal on see kindlasti võimatu.
Kui Flight Delays on märkinud tšekile isikukoodi või passinumbri või sünniaja või midagi sellist, siis on välismaal raha saamise tõenäosus suurem. Minul on alati olnud ainult nimi+aadress.

Kui pole tegu just konkreetselt nt American Expressi reisitshekiga, siis seda ei lunasta sul keegi kunagi sularaha eest. Ikka ainult teatud viitajaga otse kontole, antud juhul siis sobiva välisriigi kontole. Kui pole UK konto, siis arvesta ka suure valuutavahetuskomisjoniga, kuni 10% halvemal juhul. Teenustasu on ka veel nagunii.

Paraku tõesti ainult konkreetne isik kelle nimel tšekk on, saab selle lunastada. Muidu oleks lihtne, sest mitmetes riikides sõpru, kes saaksid asjaga tegeleda.
Tšekil on tõesti vaid nimi. Väga tobe olukord igatahes...
Tänan info eest ja püüan siiski nendega ülekande osas kokkuleppele saada!