tegin 25.01-08.02 ringreisi Floridas. Esimest korda külastasin Floridat 14 aastat tagasi ja lühiajalise vahepeatusena teel Puerto Ricosse, siis nüüd otsustasin pikemalt ringi uudistada.
Hea reisi õnnestumiseks on vaja muidugi eelnevalt korralik eeltöö teha ja kondikava enam-vähem paika panna. Reisisime naisega kahekesi ja mul õnnestus 100% plaanid enda soovi järgi teha, kuna naine usaldab mu valikuid. Lend SAS-ga oli mugav, saabud õhtul päikeseloojangu ajal Miamisse ja võtsin eelnevalt 3ks ööks hotelli Miami Beachi viivate sildade lähedusse mandrile.
Esimese päeva veetsime Beachil, parkides auto tasuta North Beachi lähedale. Rand oli pea inimtühi, kuigi ilm väga soe ja ookeanivesi samuti soe. South Beachi liikusime tasuta trolleyga (4 erinevat liini). South Beach on ilus oma ikooniliste rannavalve putkade, pargi ja art deco värviliste majadega. Rulatajad ja rulluisutajad kõnniteedel on lahutamatud Beachist. Järgmisel päeval külastasin Miami Zood, kus juba mitu aastat enam monorelss ei tööta, aga kus saab u. 3 tunniga jalutada kogu pargi läbi. Suured loomad on kõik ilma kammitsevate metallpuurideta, eraldatud vaid betoonkraaviga külastajatest. Lõunaks jõudsime ka Ernest F. Coe külastuskeskuse kaudu ka selasetel matkaradadel uudistada. Ja ei pea pettuma. Linde ja alligaatorieid näeb palju oma loomulikus elukeskkonnas.
3. päeva hommikul sõitsime varakult Key westi poole, sest ilma seal käimata pole nagu mõtet Miamisse minna. Seal on, mida vaadata ja kogeda. Kordumatu õhustik. Väga lahe koht. Kuna turiste palju ja majutust vähe, on hinnad metsikult kallid, alla 300dollari ei saa ka kõige kehvemat motellituba. otsustasin koonerdada ja võtsin majutuse Homesteadi, mis tähendas hilisõhtust tagasisõitu mandrile, et järgmisel hommikul minna Shark Valleysse 24 km pikkusele jalgrattasõidule floora ja faunaga tutvuma. Vaatetorni juurest oleks võinud ka sama teed tagasi tulla (kraavid olid täis alligaatoreid ja teeääres palju linde) aga valisime lookleva tee läbi lagendiku, mis oli siiski oluliselt igavam valik. Kuna majutuse võtsime jooksvalt Naplesi lähedale (kõik majutused peale 3 esimese võtsime jooksvalt), jõudsime enne pimeda saabumist (u.18.15 on kottpime) ujuda Marco Islandi rannas. Väga ilus ja luksuslik saar kauni liivarannaga.
Naples. seal oleks soovinud pikemalt peatuda. Väga ilus, puhas, täis luksuslikke villaseid ja korterelamuid. Täiesti erinev Miamist tänavapildi osas.pärast kahte ööd Naplesis suund Sanibeli saarele (Tripis väga palju kiita saanud). Motellis laideti mõte maha, kuna seal kõik kohad suletud. Tahtsin ikka näha. Mida ma ei teadnud oli see, et 2022 a septembri orkaan Ian tegi seal totaalse hävitustöö, kõik rannad kinni, rannaäärsed hotellid purustatud. Kõikjal sodi ja praht, mida üle saare suurte jõududega siiani likvideeriti. Vaid nädal enne meie kohalolekut saadi alles elekter saarele tagasi. Õnnestus siiski ka rannas ilusaid teokarpe korjata ja ujuda. Kohalik küll ei soovitanud, sest orkaan viis merre palju prahti ja võib millegi otsa astuda. Ka mandril Fort Myersi rannarajoon oli purustatud, sadamas siiani laevad üksteise otsas hunnikus. Pidavat võtma veel paar aastat, enne kui piirkond turismile avaneb. Florida ajaloo suuruselt teised orkaanikahjud olid.
Edasi sõit Clearwaterisse. Hommikul ärgates oli ilm masendav- sadas ja jube tuuline. Sõitsime ikka rannaga tutvuma, mis sarnaselt Miami beachile on nn. barjäärsaarel. Suured lained, tuul ja vihm ei tekitanud soovi vette minna. Kuna lähedal (kõrvallinnas) Saint Petersburgis asub üks suurimaid Salvador Dali kunstikogusid, siis sõitsime sinna. Ei pea kahetsema, nähes niivõrd huvitavat kogu selle kuulsa sürrealisti töödest, sh . 8 suuremõõtmelist maali 20st, mida kunstnik oma eluajal maalis. Hommikul sõit Orlando poole.
Et me pole enam lõbustusparkide ja karussellide huvilised, läksime Disney loodusparki (tasuta sissepääs) ja tegime seal veidi üle 8km pikkuse matka märgistatud radadel (valida saab ka mitme lühema raja vahel). Koht, mida tahtsin külastada järgmisel päeval oli Kennedy kosmosekeskus. Ilm järjekordselt sobilikult pilves ja vihmane. Pilet suhteliselt kallis, u. 75 dollarit. Naine viis mind kohale ja läks autoga ise eemalolevasse linna shopingule säästetud raha eest. See oli ka põhjapoolseim koht reisile. 2 viimast ööd olime Fort Lauderdale`s. Jällegi väga ilus, lai ja suhteliselt tühi rand. Palju kanaleid, paate, jahte. Otsustasime kesklinnas teha jalutuse Riverwalki peal (u. 2,5 km kaldapealset jõe ääres) aga kohe tuli tasuta veetakso, istusime peale ja nautisime jõevaateid paadist, mis viis meid Riverwalki teise otsa ja tõi ka tagasi.
Majutused on Floridas suhteliselt kallid võrreldes kasvõi California hindadega. Alla 100 dollari ei saa midagi öö eest. Samas on ka turismihooaeg seal novembrist maini. Autorent 13 ööpäeva eest (linnamaastur MB Outlander) oli samas vaid 470 eurot kokku koos kõigi kindlustustega. Kasutan alati sakslaste Billiger mietwagenit ja pole näinud, et kusagilt mujalt saaks soodsamalt autot rentida.
Kokkuvõtteks- Florida kliima on ikka super, seal ei ole kohta nohule, köhale. Pikad püksid võid unustada kohvripõhja. Liiklus on küll kiire aga turvaline. Kiiruskaameraid ei ole (autodel puuduvad ees numbrimärgid) aga kiirust mõõtvaid politseinikke linnas ja eriti Key westi teel nägin küll. Kaardiga sai igal pool maksta. vaktsineerimistõend kohustuslik, maskikandmise nõuet polnud. Head reisimist.
Tore reisijutt. Pean kahjuks oma eelmise aasta kogemustest mainima, et nohu on ikkagi kerge tulema. Kui Miamis oli ikka 30 kraadi väljas ja Ocean Dr -il olevas hotelli fuajees töötasid pidevalt puhurid, siis juba teisel päeval oli nina vesine. Aga see ei seganud muidugi muud melu.
Kus vakts. tõendit küsiti? Pole kohanud, et praegu usas kuskil küsitakse. Kas tegite enne reisi või oli Eestis nö aegunud tõend kahe doosiga?
Mul oli vaktsineerimise tõend koos lisadoosiga, aasta vanad. Küsitakse küll (enne lennukile minemist). Riiki sisenemise tingimused kirjas USA saatkonna lehel ja ei ole mõtet neid kahtluse alla seada.
to: R L
USA-s ei küsigi keegi. Lennufirma vastutab ja kontrollib, et sihtriiki sisenemise nõuded oleksid täidetud.
Tere.Saabusi just eile Floridast. Lisaks nii palju ,et kiiruskaamerad ja kaamerad mis pandud ristmikele kui paned punasega üle on Miamis päris palju teeb pildi tagumisest numbrist.Kui Eestis teeb pildi punase kiirega siis Miamis oli valge kiir loodan,et ise pildile ei jäänud aga nägin korduvalt kuidas pildistas.