Gruusia külastamine - kevad vs sügis?

Tere!

Plaanime 2 nädalast reisi Gruusiasse kas kevadel (12-27 aprill või 19 mai - 3 juuni) või sügisel (15-30 oktoober) - kuid ei suuda aastaaega valida. Turismikorraldajad kiidavad maid, juunit ja septembrit, kuid kas oktoober on juba liiga hiline? Reisi eesmärgiks on teha Gruusiale ring peale kas rendi autoga või kohaliku saatjaga.

Ette tänulik
Kaarel

Tere,

Käisime ise 5-16 oktoober ja oli väga hea ilm, nagu eesti suvi. Sealt edasi võib jahedamaks minna.

Tervitused

Tere! Jaa, raske öelda, kumb parem on, sest tegelikult on mõlemad tõeliselt kenad. Kevadistest variantidest tasub eelistada kindlasti mai-juuni perioodi. Siis on juba väga soe, loodus õitseb ja viljad hakkavad valmima. Ka oktoober peaks veel soe ja päikeseline olema, aga mitte niivõrd, kui kevad.

Tere!

Ka plaan mingil ajal Gruusia reis ette võtta (omal käel reisimine, mitte turismigrupiga) ja tunnen huvi, mis suurusjärgus rahakotiga peaks ca 10 päevase reisi korral per nägu arvestama? Soov oleks enamuse ajast ööbida kodumajutustes v.a. võibolla paar-kolm ööd hotellis ja kavas on reisida koos lastega (7 ja 1 a).

Tänud!
Kadri

Tere!
Kaarelile!

Käisime Gruusias 3-9 okt.2012. Ilmad olid mõnusad, ei olnud kuum ega külm. Olime veel õnnelikud otselennuga Tallinn - Tbilisi lendajad. Tbilisist sõitsime kohe mägedesse Stepantsmindasse (varem Kazbek)sealt olid väljasõidud mägedesse(ka Gergeti kirikusse, Juta külla), ühel päeval džiipidega.Kaukasuse mäed on võrratud ja võimsad. Edasi sõitsime Kahheetiasse, selle maa kõikse rikkam piirkond - viinamarjakasvatus ja veini piirkond, ööbisime Telavis, seal külastasime ka unustamatut veinikeldrit Twins Cellar ( veini valmistamine, hoidlad, turustamine, ka tšatša ) võrratu vastuvõtt, mis kestis südaööni. Telavist Tbilisi vana pealinna Mtskheta külastus, linnaga tutvumine, rahvusmuuseum, folkprogrammiga restoremi külastus, veel oli vaba päev linnas käimiseks. Igaks õhtuks oli erinev restoran, kõik õhtusöögid on neil veiniga, ka lõunatamine oli huvitavates kohtades, toitu pakutakse väga rikkalikult.
(Kõiki kohti peale Juta küla külastaksin veel). Minule kõikse enam hakkas meeldima hatšapuri, see on nende võrratu juustukook või pirukas, mõnele hinkaalid, mõnele nende šaslõkk, valik oli suur, mingi ploomiketšup oli veel väga huvitav jne, jne. Reis oli võrratu. Veel Kaarlile, ise mina seal küll ei julgeks sõita, ka mehed meie grupis arvasid nii, liiatigi mägedes, kus on lausa serpentiinidega tedemist ja alailma kaljude serval teed, oh ei. Kohalik saatja on muidugi hea, sest ise ei leia neid huvitavaid kohti kohe kuidagi. Mina käisin Nautilus Travel´liga. nautilustravel.ee nad teevad ka tänavu kevadreisi, see on seal üleval. Meil oli küll väga hästi ja huvitavalt ettevalmistatud reis, grupijuht oli margit@nautilustravel.ee

Tere

Kohalik giid soovitas valiku korral küll kevadet, aga asjaolude kokkulangemisel sai käidud Gruusias 15-28 oktoober. Ilm oli vahelduv – soojematel päevadel sai särgi ja lühikeste pükste väel oldud (20 kraadi sooja varjus) aga kõige jahedam päev oli 6 kraadi sooja ja sadas vihma. Must meri oli umbes 21 kraadi soe ja päeval oli täitsa mõnus ujumas käija, rannas siiski ei vedelenud. Seega, kui minna oktoobris Gruusiasse ei tasu arvata, et päris palmi alla lähete. Siiski ilm võrreldes Eesti sügisega mõnus pehme.

Oktoobri kasuks räägib see, et mäetipud hakkavad kattuma lumega, mis muudab vaated ilusamaks. Lisaks on paljud puuviljad valmimas. Käisime mandariinide raksus, võtsime puu otsast kiivit (mis pidi küll järelküpsema veel 2 nädalat), värsked hurmaad, granaatõunad jne.

Gruusiat tasub kindlasti külastada. Toit on seal väga hea ja 2 korda odavam restoranis kui meil. Kui võimalik, võiks saada ka kohalike juures ööbida – ollakse väga külalislahked ning huvitav on näha, et naine on kodune ning mees hoiab töölkäimisega perekonda üleval (linnades vähem levinud, maapiirkondades enam). Oktoobris minnes ei ole võimalik mägesid külastada, kuna lume sadamise tõenäosus on suur ning seetõttu ei juleta mägedesse minna.

Meie sõitsime ringi Trip.ee soovitatud giid Genadiga (kontakt info@daysingeorgia.ge, +9955 9990 1864), kes suhtleb inglise keeles, pisut räägib ka vene keelt. Genadi on sõbralik ja lahke ning paneb ka külastusprogrammi kokku vastavalt soovidele. Kohati jätab pisut autojuhi mulje, aga see võib olla tingitud ka sellest, et käisime esimest korda niiviisi giidiga reisil. Siiski julgen teda soovitada, sest kohapeal on giidiga elu väga mugav. Järgmine, kes temaga reisib, peaks tagasitee pagasis arvestama sellega, et ta lubas saata mulle koduveini;)

Panen kirja ka loetelu, mida minu arust vaatamisväärsustest tasuks kindlasti külastada:

• Katski Pillar – tasub minna, mäe otsas klooster. Üles küll ei saa, aga kalju otsas asuv klooster on üsna omapärane.
• Khertvisi klooster – väga viisakas ja puhas, pisut eristub kõigest muust.
• Vardzia koobaslinn – koobaslinn, saab ringi jalutada. Seal väga lähedal ka üks maa seest väljatulev veeallikas (vesi on soe), mis purskab.
• Borjomi park ja Borjomi ümbrus – väga ilus maastik.
• Nekresi klooster – tasub minna ka autoga üles, maksis 1 lari (umbes 0,4 euri). Tõusud on korralikud.
• David Gareja – minek kloostrisse maastiku tõttu huvitav, kuna tegemist on „kõrbega“ ehk seal ei kasva puid. Kloostri juures tasub kindlasti mäeotsa ronida, et sealt vaadata Aserbaidžaani.
• Motsameta klooster – ilus ümbrus ja klooster.
• Gelati klooster – Unesco maailmapärandi hulka kuuluv.
• Sataplia looduspark – kohati on pargis kaasaegset arhitektuuri, millest üks on klaaspõrandaga vaateplatvorm. Lisaks koopad, kus on hulgaliselt stalagmiite ja stalaktiite – Euroopas selliste külastamine oluliselt kallim.
• Batumis olles tasub käia ka ühel päeval Türgis, kohe piiri lähistel kaubanduskeksus, kus riided on poole odavamad kui Eestis.
• Batumi purskkaevud, mis purskavad muusikaga ühes rütmis.
• Uplistsikhe koobaslinn – Gori lähistel.

Gruusia lainetelt
Kaarel