Hääletamine Rootsis ja Norras.

Ma uuriks siin vahepeal sellist asja. Kuidas suhtutakse pealkirjas tooodud riikides hääletajatesse. Kuna olen mõelnud, et Augustis peaks ära käima sealkandis muidu tavapärasele teele saksa minekul läbi baltikumi ja poola. Seekord siis tahaks minna läbi Rootsi ja Norra edasi Taani ja siis Hollandisse.

On keegi sealkandis häälega trippind. Kui jah ehk saate anda mõningaid soovitusi jne. Tagasituleku tahaks teha sama moodi.

...et aastat u. 15 tagasi, kui olin noorem ja ilusam, hääletasin Põhja-Rootsist Stockholmi poole kaaslaseks suur seljakott (just Norra poole pealt mägedest tuldud). Ja mitte ükski masin ei peatunud :( Lõpuks üks väikeauto siiski halastas mu peale, kus roolis oli...muldvana tädike, kes sõitis klassikokkutulekule! Viskaski mind nii sadu kilomeetreid lõuna poole. Tuli siis ka jutuks, et miks rootslased hääletajaid ei armasta. Tädike ütles, et ahh, siin praegu TV-s üks seriaal jookseb, kus tegutseb mõrvar-hääletaja. Vot selline lugu.

Üks mu Skandinaavia elu-oluga hästi kursis tuttav väitis, et kohalikud lihtsalt ei saa aru, mis sa vehid seal tee ääres... Heaoluühiskond, kõigil on oma volvo olemas, mõte ilma autota inimesest lihtsalt ei tule pähe..

Ja-jah, Ma eile nägin üle mitme aasta Norras hääletajaid jälle. Väga kortsus ja väsinud olemisega olid, kahtlane, et keegi neile halastas.
Loe: Sama mis eelnevad on öelnud, arusaamatu asi, heaoluühiskonna jaoks, kus ainult Mc´i eine maksab 99,-Nok.

Hääletavad vaid kohalikud, kes tahavad saada yhest "kylast" teise. Tihtipeale on peatuvaks autoks mõni tuttav. Maakoha värk.
Olen näinud kiirtee pealsõidul mingeid tibisid kätega vehkimas. Muud ei oskagi arvata kui ehk Eestist? Yks auto peatus nende juures, aga vist rohkem sõimamise eesmärgil. Tegelikult olid nad päris ohtlikus kohas. Nii endale kui autodele.

Oli vist 5 aastat tagasi, käisime kahekesi häälega ära Bergenis. Laevaga Stockholmi ja sealt siis hääletades edasi. Ma ei tea kas meil hullult vedas või oli mingi muu tegur mängus igatahes läks üllatavalt libedalt. Nii edasi kui tagasi otsal saime sellise masina peale kellel sama suund oli. Mõlemal korral u kolmandik teekonnast. Kõige kriitilisem oli kiirtee lõigul ühe tankla juures kus pool päeva tuli passida.
Vaja vaid korralikku kaarti ja peaks hakkama saama, ei usu et nende aastatega suurt muutust on toimunud. Võetakse peale küll ja uuritakse kes olete ja miks hääletate.
Ja oma teekonnal nägime küll vaid ühte hääletajat.

Hääletasime sõbraga paar aastat tagasi läbi Euroopa. Viimane lõik oli Taani-Rootsi-Norra (Stavanger). Kõigist läbikäidud riikidest olid rootslased kõige hääletaja-vaenulikumad. Ühes rekkajuhtide tanklas Göteborgi lähedal ootasime 24 h ja siis otsustasime jala edasi minna. Kokkuvõttes saime ainult 2 rootslasega edasi. Enamik kartsid bandiite ja ei hakanud sellepärast hääletajaid peale võtma. Norras on asi natukene lihtsam. Siinpool mägesid on lihtsam küüti saada. Meie arust muutus teispool mägesid inimeste suhtumine kardinaalselt. Kuigi eks oleneb autojuhtidest.

PS. Norras on (igal) regioonil oma tähis, mis on numbrimärgil ära toodud. Vaadates nt tanklas erinevaid autosid, saab niimoodi enamvähem orienteeruda, kes kuhu sõidab.

http://en.wikipedia.org/wiki/Car_numberplates_in_Norway#Car_number_prefixes_and_sequence_numbers