trip-krainetrip-ukraine-dark
Jugoslaavlased

Tere. Üritan leida Eestis elavaid jugoslaavlaseid. Kas keegi tunneb-teab kedagi ?

Jogslaavia riik on ammu lagunenud!

Kui ma nii rumal olen, siis äkki harid mind siinsamas?

Põhimõtteliselt olekski ju lihtsam kui ka kõiki eestlasi, lätlasi, venelasi, kasahhe, grusiine jpt. nimetatakse nt nõukogude inimesteks. Iseasi kas see meile väga meeldib.

Ma olen 1990-ndate keskel vestelnud ühe Mensuri nimelise Makedoonia türklasega, kes kutsus end heameelega jugoslaavlaseks.

Serbias ja Bosnias käies jäi mulle mulje, et jugoslaavlasena nimetavad end need, kelle juured on samaaegselt mitmed erinevas rahvuses. Näiteks serblasest isa, makedoonlasest vanaisa ja horvaadist ema laps nimetabki end jugoslaavlaseks, sest ühtset rahvuslikku kuuluvust on raske välja tuua. Nagu Eestiski määratlevad mitmed segarahvuselistest peredest lapsed end eestimaalastena.

Jugo küsimusepüstituses on oma tõetera sees selle poolest, et enne sõda mujale emigreerunud nimetavad end jätkuvalt jugoslaavlasteks (nt USAs), samas kui sõja mõjuna sunniti eks-Jugoslaavias igaühte oma rahvust täpsemalt määratlema: näiteks 1981 oli Horvaatias ca 400 000 jugoslaavlast, ent 2001 rahvaloenduse järgi vaid 176... tulemuseks ongi see, et mäekõrguselt kõige suurem jugoslaavlaste populatsioon ongi hetkel USAs ja Serbiaga võrreldaval määral Kanadas! Vt selle teema kohta http://en.wikipedia.org/wiki/Yugoslavians.

Seetõttu pole võrdlus NSVLiga päris asjakohane, oma rahvust jugoslaavlasena määratlema ei sunnitud, see oli inimeste endi vaba valik, ehkki riiklikult soodustatud. Oli ju ka Tito ise pesueht jugoslaavlane, isa horvaat ja ema sloveenlanna.