Käsipagas Air Balticus - mõõdud, kontrollimine jne

Tere, ostsin Air Balticu säästupiletid, käsipagasi mõte tundus täitsa OK kuni hetkeni kui avastasin reegli, et AB käsipagas ei või kogumõõtmetelt ületada 55x40x20 cm. Ja selgub et nii minu kui ka kõigi lähedaste (kellelt saaks kohvrit laenata) pisemate carry-on kohvrite kõige väiksem mõõt on üle 20 cm. Nii paari cm jagu, kuid siiski üle. Kusjuures mul pole reaalselt olemas mingit muud sobivat alternatiivselt kotti.

  • kas kellelgi on kogemust, kas AB reaalselt mõõdab kotte? Mul on selline väike ontlik Samsonite, millega muidu pole kunagi probleeme olnud lennuki peale saamisega.

  • muuseas, mida tähendab kogumõõtmed? Kas see erineb terminist mõõtmed, st nt kui mu kott ei ole 55x40 vaid on 50x40, siis võib kolmas mõõt olla 25? Või on see lihtsalt soovmõtlemise ja lätlaste sõnastamisoskuse ebaõnnestunud kombinatsioon?

Tallinnas ei mäletagi, aga Riias ümberistudes lastakse väga tihti kohvrit raamidesse toppida. Kui läheb sisse ja tuleb välja ka, siis võid lennukile minna ja keegi täpselt mõõtma ei hakka. Seega igasugune pehmem käsipagas saab suurema tõenäosusega peale kui kõvad ülemõõdulised kohvrid. Kogumõõde tähendab antud juhul vist seda, et kõik kohvri raamid, sangad jms peab ka nende mõõtmete sisse jääma. Et kui küljel olev sang tuleb raamist välja sikutades küljest, siis on kohver läinud õigetesse kogumõõtmetesse ja võid rahulikult lennukile minna ;) Lisaks peavad AirBalticul käsipagasisse mahtuma ka käekotid, arvutid, fotokad jms.

Just käisin Air Balticuga Roomas, ümberistumisega Riias. Pean ütlema, et tõenäosus, et kuskil lennujaamas kohvrit mõõdetakse ja kaalutakse, on suur, aga variandid, kus seda tehakse, on nii ja naa. Tõsi on, et käsipagasi kohvrisse peavad mahtuma ka käekott ja sülearvuti. Mind sunniti neid kohvrisse pressima juba Tallinna Lennujaama väravas, samas ei kaalunud tol korral Tallinnas kohvrit keegi (mul oli online check-in tehtud, st ei teinud check-in'i Tln lennujaama letis). Riias Rooma lennule ümberistumisel marssisid inimesed väravast läbi lennukisse, käekotid käevangus ja kohvrid järel lohisemas ning keegi ei teinud numbrit, et on mitu ühikut pagasit. Tagasisõidul aga Roomas kaaluti mu kohver üle ning selle kaal oli 12,8 kg (samas nägin, et see sõltub ka lennujaama töötajast, kuna kõrval check in'i lauas mõningaid reisijaid ei sunnitud kohvrit kaaluma) ning pidin selle saatma äraantavasse pagasisse, mis maksis mulle täiendavalt 40 eurot. Riia lennujaamas tagasilennul nägin, et väravas mõõdeti küll kohvrite suurust, samas sellest, mitu ühikut pagasit käes on, ei tehtud probleemi. Igatahes parem karta, kui hiljem maksta kallist pagasitasu.

Tulin ka hiljuti Riia-Rooma-Riia lennult AirBaltikuga. Minnes ei huvitanud meie käsipagas kedagi. Kaaluti vaid registreeritud pagas.

Tagasi tulles paluti meil ette näidata oma käsipagas, kuid ei kaalutud-mõõdetud-ega mõõdukasti ei topitud. Siiski öeldi meie lähedal pagasit äraandnud inimestele, et kui te kavatsete veel midagi lennujaamast juurde osta, siis see tuleb käsipagasisse ära mahutada, sest eraldi ühiku eest võidakse ka hiljem raha juurde küsida. Ma küll ei tea kus seda siis tehtaks, aga nii öeldi...

Kusjuures ühed noored pakkisid kärmelt ümber oma registreeritud pagasit, sest kohvrid olid kõvasti üle 20kg ja keegi tihedamalt AB-ga lendaja väitis, et nendelt küsitakse kindlasti raha juurde.