Karjala - Murmansk - Põhja-Norra - Soome

Tekkis kiusatus avastada perega Nordkapist ida poole jäävat Norra rannikut, Venemaa Karjalat ja Murmanski oblastit (varem oleme külastanud Kesk-Norrat ja Põhja Norrat st Nordkapist Lofootide otsani).

Marsruut oleks orienteeruvalt järgmine: Narva (piiriületus broneeritud, viisad tegemisel), Laadoga järv (võibolla ka Konevetsi saar mungakloostriga), Oneega järv (sh Petrozavodsk ja Medvezegorsk), Valge meri (sh Belomorsk ja Kandalaksa) Murmansk, Norra põhjarannik (raske valida Barentsi mere (ja võibolla ka Norra mere) rannikuni viivate tupikteede vahel; Mageroya saar on nähtud), Soome kaudu koju (võiks ka midagi plaani võtta).

Murmanski oblastis Apatity, Kirovsk (sh talvel suusatatud Hibiinid), Montšegorsk, Olenegorsk (sh suusamatkal külastatud Umbozero ja Lovozero kant, kui sinna peaks autoga pisut lähemale saama).

Kuna kilomeereid koguneb palju, siis tuleb arvatavasti teekonda sirgemaks ja lühemaks tõmmata.

Minek tavalise sõiduautoga. Plaanis avastada loodust jm max 1-päevaste matkadega ja ööbida põhiliselt auto juures telgis.

Autoga olen Venemaal käinud ainult paarkümmend aastat tagasi Peterburis ja Novgorodis.

Aega on ainult 16 päeva.

Palun soovitusi teele jäävate looduslike (ja ka kultuuriliste jm) vaatamisväärsuste jm kohta (kogu Karjalat puudutava materjali olen trip.ee foorumist läbi lugenud ja üksjagu googeldanud ka).

Ette tänades,

1
2

Arvatavasti sisenete Venemaalt Norrasse mööda E 105 maanteed, siis olles juba Norras kohe peale piiripunkti pöörata paremale Grense Jakobselv´i peale.See on väike Barentsi mere äärne küla, kus on mõned majad ja kirik, aga tee sinna pakub küll loodusliku elamuse.Viimased ca paarkümmend kilomeetrit teest on avatud autodele ainult lumevabal ajal, ülejäänud aeg on tee mootorsaanidele. Selle piirkonna(Sor-Varanger) keskuseks on Kirkenes, niipalju on seal Norra mõistes huvitavat, et tänavasiltidel on lisaks kirillitsas nimed. Olen sõitnud ka Hessengist Nyrud´i Ovre Pasvik looduspargini, tee on küll ilus paljude järvekestega ja fjordiga aga ei midagi erilist. Soovitaks sõita ka Vardöni E 75 lõppu.Linn ei ole jällegi midagi erilist, kuid tee pakub loodusliku elamuse ja tekib maailmalõppu sõitmise tunne. Looduslikult ilus tee on kui pöörata enne Vardösse minevat tunnelit vasakule, tee läheb mööda rannikut.Ei mäleta mis asulat viit näitab, kuid selles piirkonnas on teid nii vähe et raske on eksida.Võib olla näitab suunda Syltevikmyra peale. Looduslikult kaunis tee ja koht on ka Bugoynes, mis on soomlastest sisserännanute kaluriküla, sinna pääseb kui sõita Kirkenesist mööda E 6 lääne poole ja siis pööre Bugoynesi peale.

1
0

Lisaks veel, et kui sõidate mööda E 75 Vardö poole, siis peale Vadsö linna on huvitav jälgida kliimavöötme vaheldumist, kus parasvööde muutub subarktiliseks vöötmeks.See on selgesti nähtav, et teatud piirist alates, kui liigite põhja poole, enam puud ei kasva, vaid on ainult harvad põõsad.

1
0

Jürks, suured tänud! Valisingi just Berlavag -i ja Vardö vahel. Ka Panoramio piltidelt Google-s tundub Vardö loodus ürgsem. Lisaks veel Vardöst Syltevik-i suunas minev rannikutee boonusena looduspargi servas, mille olin kahe silma vahele jätnud. Kirkenes jääb niigi teele ja Grense Jakobselv-i põige pole ka suur.

Ahvatlev tundub veel tee Nordkinn-i poolsaare otsa (Mehamn-ini ja Gamvikun-ni). Aga see juhuks, kui selleks veel aega peaks jääma.

Puudub info Venemaa piiritsoonide kohta st kui kaugele põhja ilma spetsiaalse loata pääseb ja kas Murmansk ikka lahti. Aga eks see selgub kõige täpsemini koha peal.

0
0

Nordkinni poolsaarele ei ole jõudnud.Venemaa kohta midagi palju ei oska öelda, kuid Murmanskisse peaks küll vaba pääs olema ja üleval põhjas Venemaal tasub võimalusel paak kütust täis lasta, sest tanklaid palju ei ole.

1
0

Kui lähed Vardösse, siis sealt saab sõita Hornöya saarele, kus pesitseb ca 150 000 lindu, lunnid ja muu selline kraam. Pisike laev läheb turistiinfo punkti juurest kell 9, 10:30, 11:30 ja 13:30 (oli vist nii) ja siis nendel samadel kellaaegadel saab ka tagasi (ülesõit võtab ca 10 minutit). Binokkel on soovitav ligi võtta. Jürksi viidatud tee enne Vardöt näitab Hamningbergi, mis on tõeline maailmalõpu küla, kus säilinud ka paar maja 19. sajandi arhitektuuri, mille ülejäänud külades sakslased 1944 taganedes maha põletasid. Küla ise polegi midagi väga erilist, küll aga tee sinnani, mis on tõeline kuumaastik ja väga sürr.

1
0

Jürks, lisaks paak täis ka Venest Norrasse sisenemisel - hinna erinevus 2,7 korda :)

magistritüdruk, väga lahedad blogid ja pildid! Sain nendest hulga uusi ideid. Lunne tahaks ka näha :)

1
0

Jah seda loomulikult, et paak ikka Venemaal täis, Norrast vabatahtlikult ei taha kütet osta.

0
0

:) Tähh, apeks.

0
0

Reis sai juulis enamvähem plaanitult tehtud ja hing väga rahul. Käimata jäi Murmanski oblastis Lovozeros (kuna tee oli suht kehv tavalise sõiduauto jaoks) ja Severomorskis allveelaevu vaatamas (kuna linna ilma erilubadeta ei lastud). See eest jõudsime Norras lisaks ära näha 2 poolsaart (lääne pool Mageroyat).

Väike kronoloogiline kokkuvõte:
1.päev: Tallinn, Narva piiripunkt, Ladoga jv ja Katarina kanal, Novaja Ladoga, telkimine Volhovi jõe ääres mõni km Ladoga jv -st.
2.päev: Onega jv, Petrozavodsk, telkimine Medvezegorskis Onega jv kaldal.
3.päev: Valge meri, Belomor, Belomori kanal, Kandalaksha, telkimine Kandalakshast 7 km Valge mere kaldal “Japonia”-s.
4.päev: Kirovsk ja matk Hibiinide mäestiku tippu, Apatitõ, Olenegorsk, Murmansk, öö odavas hotellis.
5.päev: Murmansk ja selle lähiümbrus, Severomorski linna piirini, Murmansk, öö samas kus eile.
6.päev: Zapoljarnõi, Nikel, Norra piiri ületus, Grense Jakobselv, Kirkenes, telkimine sisemaal väikejärve kaldal.
7.päev: Varangeri ps, Hamninberg-i küla põhjarannikul, Vardo linn, öö odavas majutuses.
8.päev: kaatriga Hörmoya saarele, lunnide jt lindude vaatlemine, õhtul Vardos rahvusvaheline grafitiüritus, öö samas kus eile.
9.päev: Varangeri ps, Berlevag ja edasi tupikuni, telkimine mägede varjus.
10.päev: Nordkinni ps, Mehamn, Gamvik, Slettnes, Kjollefjord, telkimine sisemaal väikejärve kaldal.
11.päev: Porsangeri ps, Havoysund, autoga linnatagusele kõrgele pangale teisele poole tuuleparki, Masoy, telkimine sisemaal.
12.päev: Hammerfest, suund kodu poole, telkimine Soomes Inari jv lähedal Valkojärvi kaldal.
13.päev: Levi (= Sirkka), Pallas (orientiiriks Muonio) ja matkamine Soome ühe kõrgema mäe otsa Taivaskierros-le, telkimine peale südaööd enne Yllast (= Äkaslompolo) kalastuskoha kämpimisalal.
14.päev: tagasisõit, öö Jyvasküla hotellis.
15.päev: Tampere asuntomessu, õhtune Helsingi, südaööks Tallinnasse.

Pildid: http://www.flickr.com/photos/ruudi/sets/72157631556754189/

Kui miski peaks huvitama, küsi julgesti.

Tänud veelkord tripikatele!

5
0

Fotol nr. 8860 on Statoili LNG tehas. See on kuum teema Baltiriikides. http://www.statoil.com/en/NewsAndMedia/News/2012/Pages/3August2012HammerfestLNG.aspx

1
0

Tehase uhked pannood koos infoga olid üleval ka mäe otsas oleval (Hammerfesti) linna vaateplatvormil. Saarel asuvasse tehasesse viis tunnel mere alt, aga sellesse pääses ainult lubadega.

0
0

Piltide järgi väga kihvt reis, põhi on ikka kuidagi eriline!

0
0

Jürks, mina (ega mu tuttavad) ka ei saa aru, mis mind sinna põhja tõmbab. Põhisüüdlane on arvatavasti loodus ja võib-olla ka kliima (tagasi tulles häirisid esimestel päevadel palavus ja ere päike).

1
0

Ühel suvel sai tehtud reis Põhja-Norrasse ja Rumeeniasse Musta mere äärde.Hiljem kaht reisi kõrvutades taipasin, et reis põhja oli niiöelda vaimse ülekaaluga, kuid Rumeenia oli lihtsalt pinnapealne lõbureis, mis ei tähenda et seal mulle ei meeldinud, kuid kahe piirkonna olemuslik vahe on ilmne.

1
0

"apeks" tänud asjalike postituste eest! Kuna Soomepool (lapimaal) sai just käidud siis tekkis kah mõte suvel ette võtta Venemapoolne osa. Plaan Venemaapoolt kadu ülesse sõita läbi Karjala ja siis Soomekaudu tagasi tulla, et auto kusagil rongile ja tagasi Helsingisse. Google seal mingeid teid ikka näitab, aga kui palju seal reaalselt neid "ületuleku" kohtasid on? Autoks eeldatavasti "linnaümbruse maastur", mis kruusakaid ei karda. Esialgu mõtlesin, et nädalaga peaks arvestama või jääb see liiga lühikeseks? Karjalas olen kunagi käinud aga olin siis

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased