trip-krainetrip-ukraine-dark
Viimased kommentaarid

Põhimõtteliselt jah, aga. Islandil on väga õhuke mullakiht ning väga kidur ja õrn taimestik. Kui taimestik kaob, puhub tuul ja uhub vesi ka selle vähese mulla minema. Lambad ja hobused jäävad nälga ja turistil on vähem asju pildistada. Võid ka sattuda teadmatusest telkima kellegi eramaale, kes ei tule telkijat küll karjudes ära ajama, aga talle ei pruugi toimuv siiski meeldida. Tasulised kämpingud on võrreldes hotellidega naeruväärse hinnaga (ca 1000-1200 ISK) ja seal on tihtipeale kättesaadavad tualett, soe ja külm vesi ja söögitegemise tarvikud. Arvestades viimaste aastate tohutuid turistide horde, on nii loodusele kui ka kohalikele vähem valus, kui turistid püsivad ühes kohas. Lähemalt: http://www.iheartreykjavik.net/2015/07/can-i-camp-anywhere-in-iceland/

Olen aastaid käinud matkadel peegelkaameraga, mis on paigutatud üleõla-fotokotti, see omakorda nn postiljoni-asendisse. Selga läheb enne suurt seljakotti. Fotokas jääb parema käe alla ja on olnud piisavalt kiirelt haaratav. Viimasel ajal olen pikematel matkadel küll läinud üle hübriidile, aga kandmise süsteem on sama. Kotis on ka kiireks vahetamiseks tagavara-aku, mälukaart jms. Lahtiselt kaelas kõlkumisel kardaksin, et löön kuskil vastu kivi vms. Kanuus on omaette veekindlasse kotti pakendatuna vedelenud jalgade juures, kajakis samamoodi postiljoni-asendis veekindlas kotis. Tavaliselt kulgen üksi ja paadunud fotograafiks keegi sõimanud ei ole.

Trussikutel (ja ka muudel riietel) lõikan üldiselt hinnasildid kohe pärast ostmist küljest ära. sa, Tripp, käid ringi, hinnad küljes? :)

hee, ma jõudsin Ngwe Saungi nii, et kõigepealt praamiga Bogalayst ca 12 tundi Patheini ja sealt tunnike motika tagaistmel randa :) Tagasi Yangoni läksin bussiga, võis olla küll mingi 4-5 tundi.

Ma ka just tahtsin Ngwe Saungi soovitada. Rahulik. Yangonile lähemal. Ma muidugi ka ei olnud seal eile, vaid jaanuaris 2013.

Eks igal pool saab kohalikku keelt oskamata kuidagi hakkama. Oleneb muidugi, mis tasemel hakkama tahad saada ja milleks sinna lähed. Minu Saksamaal elamise mälestus ütleb, et Saksamaa on nii suur riik, et inimestel ei ole hädavajadust inglise või muud võõrkeelt osata ja paljud hästi ei oska ka. Visatakse pigem nalja, et Mallorca on saksa saar, sest seal teenindajad räägivad saksa turistide rohkuse tõttu saksa keelt. Suurrahva asi. Tajusin ka võõristavat suhtumist välismaalastesse (nende kuulus Ausländerfeindlichkeit), mida paradoksaalsel kombel mõnikord minu kuuldes väljendati, sest mind peeti sakslaseks. Stiilis, mis nad tulevad siia, mingu koju. Selles mõttes jah, kui tahad kohalikega hästi läbi saada, siis suhtumist a la "mis vahet seal on kas Tallinn kirjutatakse ühe või kahe N-ga" ei ole viisakas ega mõistlik kohalike kuuldes lehvitada. Asukohariiki tasub külalisel ikka austusega suhtuda.

interneedus on kõikvõimas. Rongiplaanid ja hinnad, isegi pileti saab ära osta: https://www.vr.fi/cs/vr/fi/etusivu Busside ja rongide info inglise keeles: http://www.expat-finland.com/travel_finland/bus_train.html Kui suure ringiga lahti saab, seda peab veel vaatama.

ahjaa, Helsingi kaart on ka: http://kartta.helsinginseutu.fi/index_en.html

neist kohtadest, kus on pidu ja mürtsu, hoian tavaliselt eemale

Birmast/Birmasse saab maad mööda minu teada üle vaid Tai suunal. India ja Hiinaga on pmst olemas piiripunktid, aga nende läbimiseks peaks olema vaja erilube. Bangladeshi ja Laose piiriületus turistile pole võimalik. Kõlakad käivad internetis Laosega piiripunti avamisest mais 2015, aga kes seda teab ... Autosid renditakse sealkandis valdavalt koos juhiga, siis pole ka tagastamine probleem :) Endise Briti kolooniana sõidab Birma muidugi "vastassuunavööndis".

Euroopa Liidus on küll igasugu määrusi, et teises riigis oleks lihtsam raha kätte saada, aga need käivad ainult eraisikutevaheliste nõuete kohta. Avaliku rahaga on keerulisem, oleks vaja kahe riigi vahelist erikokkulepet. Minu teada meil Saksamaaga midagi sellist pole. Aga muidugi mine sa fritse tea ... Kahtlustan, et kui lähiajal uuesti Saksamaale satud ja korravalvurite huviorbiiti, siis võetakse teema üles. Muul juhul on kahtlane, kas nad Su üles leiavad või otsima üldse hakkavad.

Järvede kohta paraku ei oska midagi kosta, aga Veneetsia jäi kripeldama. Ühepäevase külastuse puhul on mõistagi tahtmine näha Markuse väljakut ja basiilikat ja doodžide paleed ja minna üle Rialto silla, aga soovitan teha tiir läbi Cannaregio või Castello või Dorsoduro linnaosade, kus on vaiksed kitsad tänavad, veest peegelduv valgus mängib majaseintel ja ootamatult avastad ennast väikestel väljakutel, kus kasvavad paar puud või lapsed mängivad jalgpalli. Muuhulgas on mõistlik sisse astuda kohtadesse, kus klaasi prosecco või valge veini kõrvale pakutakse suupisteid või tikuvõileibu ja saab 6-7 euro eest kõhu täis ja tuju heaks :) (Vabanduseks niipalju, et olen Veneetsias olnud "ainult" kaks korda, kummalgi korral "ainult" ca nädal aega)

Autorendi osas soovitatakse Itaalias tavaliselt vältida vahendusfirmasid ja rentida neilt, kes on ise autode omanikud. Autoga probleemide tekkimisel võib muidu juhtuda, et ühe firmaga on leping ja teise oma on auto ja keegi millegi eest ei vastuta. Ja tasub peale passida, et autot kättesaades "kogemata" ei antaks ühe klassi võrra paremat masinat, pärast väites, et klient ise soovis upgrade'i, mis mõistagi tähendab ka kallimat hinda. Veidi aega tagasi Veneto maakonna väikelinnasid mööda kolades avastasin Padua külje alt kena looduspargi, kus mäekünkad matkaradu täis, parco regionale dei Colli Euganei. Väga armas maastik ja kenad vaated. Rajakaardi sain turismitalust-veinimõisast (mida on seal palju), aga nüüd vaatan, et neil on ka koduleht: http://www.parcocollieuganei.com/index.php/en/. Tundub selline mõnus piirkond, vein ja jalutamine.

Majutuskohtade eest maksmise tingimused booking.com-is määrab minu teada majutuskoht ise. Kas on ettemaks või mitte, kas kaardiga või sulas jne. Kui keegi käitub vastupidiselt lehel kirjasolevatele tingimustele, siis tasub booking.com-i poole pöörduda, sest nad valvavad päris korralikult, et kõik oleks nii nagu kirjas. Võibolla on tegemist mingi "õngitsejaga", kes loodab sellele, et kui inimene ei ööbi, siis ei saa ta ka võimalust kodulehel tagasisidet anda, seega on ohutu mõni tüng teha. Ise olen bookingus päris tihti bronninud, mõnikord on olnud ettemaks, mõnikord sulas kohapeal, olenevalt hotellist. Ühegi jama otsa pole veel sattunud. Ühe korra olen ka tühistanud ja siis polnud midagi vaja maksta. Pangas tasub see broneering niikauaks blokeerida. Netipankades on see vähemalt Swedis ja SEBis väga lihtsalt võimalik.

aga äkki tahaks turist El Salvadoris olles aborti teha, ja võta näpust!

imelised? kui küsimus oli mulle, siis pigem imelikud :) Kolasime mööda täiesti turistiatraktsioonivabasid kohti nagu Xaignabouli, Paklai, Attapeu, Sekong. Ma ei julgenud tol ajal rollerit rentida, sest polnud sellega kunagi varem sõitnud. Muidu rolleriga oleks seal väikeste külade vahel ilmselt kena ringi sõita. Kõik ainult padukohalik ja peale ringivahtimise pole teha eriti midagi. Omamoodi lõbus. Phonsavanis ei käinud, sest see ei istunud mugavalt marsruuti, aga kuuldavasti on koht vaatamist väärt. Kui läheksin uuesti Laosesse, siis matkaks põhjapool mägedes, seal on selline tore kühmuline maastik.

raatsin jagada reisiblogisid Vietnami kohta, need on küll mõned aastad vanad. Lõunapoolne ots, käidud komplektis Kambodžaga http://www.travelpod.com/travel-blog/nipitiri/vietnam2008/tpod.html Põhjapoolne ots, komplektis Laosega http://www.travelpod.com/travel-blog/nipitiri/23/tpod.html

:D mu ema on kunagi Kuressaares end väljuva lennuki peale hääletanud. Ja Tallinki laev tuli ka tagasi, kui ta kai peal nutma hakkas

Alguses oli küsimus, mida Luang Prabangis teha. Muidugi on kosk ja värk, aga seni pole veel mainitud, et linn kubiseb templitest. Kui on huvi kohaliku kultuuri vastu, mis sealmail on määratletud peamiselt budismi kaudu, siis on templid üks koht, mida vaadata, eriti too, mis roosa ja tihedalt täis joonistatud. Turistikarusselli Laoses ei täheldanud ja ennast jalgadega rahakotina ka ei tundnud, aga samas ei käinud ka Vang Viengis, vaid igast muudes imelikes kohtades. Pealinnas on paar raamatupoodi. Vanad majad tampisid taid enamuses maatasa. Nong Khiaws ei peatunud, aga Muang Ngois andis täitsa kobeda mäe otsa ronida. Ööbuss oli minu meelest suht luks ja magada sai vabalt. Lõunapool vedelesime veidi Champasakis, kus Wat Phou tempel ja veel mõned katkised kivid, ja saartest Don Khongil, sõites kaks päeva jalgrattaga ringi. Armas külaidüll. Don Det on selline piduinimeste saar. Ehk siis sõltub, mille vastu huvi on.

Liitun Asia Outdoorsi soovitusega Cat Ba saarel. Käisime nendega küngaste vahel kajakkimas ja väga lahe oli. Mitte küll Halongi, vaid Han La lahel, kus hulga vähem operaatoreid ja seega olematu turistihulk. Dalat on tore koht, kui on huvi mägedes jalutada või jalgrattaga sõita. Olen teinud nii seda kui teist tüüpidega sildi alt Phat Tire Ventures (www.ptv-vietnam.com). Ninh Binhi ümbruses on nö Halongi laht kuival maal + mõned väiksed templid ja ka seal on kena päev või paar hängida, aga ükski koht ei ole minu meelest tõmblemist väärt :)

võid vaadata, kas äkki travelfishis on keegi oma kogemusi jaganud, http://www.travelfish.org/.

Võid vaadata ka www.mokko.ee, seal on saunamaja kaminaga.

Kui satute Vietnami kohaliku uusaasta ajal, siis tasub muidugi arvestada sellega, et ühistranspordi piletid võivad olla välja müüdud. Kõik sõidavad kuhugi, peamiselt koju.

Vietnamis on ilm jah enamuse aastast selline, et kui ühes otsas on meie mõistes sügis, siis teises suvi. Jaanuaris on põhjas külm ja vihmane. Ainus koht, kus vist kogu aeg on külm ja vihmane, on Hue. Mekongi deltast mulle küll ei meenu, et oleks olnud rohkem prügi kui mujal. Sõitsime jalgratastega väikestel teedel ja oli väga kena olemine. Kui mäed tõmbavad ja põhjas (kus on ju väga ilus, eriti alal, mis jääb Laose piiri äärde) on liiga külm, siis võib selle vahetada Dalati ümbruse vastu. Halongi lahe asemel on Haiphongi kaudu Cat Ba saarele minek rahulikum alternatiiv. Blogisid on ka: lõunapoolsest otsast komplektis Kambodžaga: http://blog.travelpod.com/travel-blog/nipitiri/vietnam2008/tpod.html ja põhjast komplektis Laosega: http://blog.travelpod.com/travel-blog/nipitiri/23/tpod.html.