Kreeta - kas Agios Nikolaos või Hania

plaanin sõita oktoobris Kreetale. Horizoni kaudu on valida kas Agios Nikolaose või Hania piirkond. Kumba soovitate? Kumb kant on looduse poolest ilusam? Vaatamisväärsusi rohkem. Kuna lube ei oma, siis liiguks ringi jalgsi, bussiga ja võtaks ka mõne ekskursiooni. Kas oktoobris päikesevõtu võib täitsa unustada või on lootust ka mõnel päeval päikest saada?

Olime perega(laps 10 a.) mai lõpul Hania piirkonnas Kalamakis-see on umbes 12 km Haniast. Reis toimus Horizoni kaudu ja loterii majutusega, söökideta. Hotelliks oli Akasti ja jäime väga rahule, sest tegemist väikese ja hubase hotelliga. Meid majutati stuudiosse, kus kasutada oli ka kööginurk. Meri asus üle tee, aga suplemiseks sobiv paik umbes 10 min. jalutuskäigu kaugusel. Läheduses oli ka kohalik reisibüroo, mille kaudu ostsime reisi Knossosesse( Iraklion ) ja nn. "Orange Valley`sse". Mõlemad ekskursioonid olid inglise keelsed. Knossos maksis ühele inim.30 eur. ja laps 15 eur." maksis 15 eur. ja laps 7 eur. Käisime omal käel ka mitmel korral Hanias jalutamas-shoppamas. Bussiühendus on hea ja pilet maksab poest eelmüügist 1.40 eur. inim. kohta. Bussist ostes vist 2 eur. Looduse poolest on Hania piirkond väga ilus, mägine ja päikest jätkub kindlasti kuni okt. lõpuni. Temperatuurid 25-30 kraadi ja vesi soe, umbes 25. Hotelli lähedal asusid ka kohalik supermarket ja Lidl-umbes 25 min. jalgsi.

Olin eelmisel sügisel Agios Nikolaoses hotellis Creta, mida kahjuks vist enam Horizon Travel ei paku. Linn oli väga armas, väike aga kena. Hotell oli väike perehotell kööginurgaga, rannast mõne minuti kaugusel, väga hea asukohaga. Söögikohad, kauplused, bussipeatused kohe sealsamas. Jäin väga rahule.

Olen ise käinud Agios Nikolaoses ja jäin väga rahule. Töökaaslane käis Hanias ja jäi ka väga rahule. Võta kindlasti mõlemad - üks aasta üks ja teine aasta teine. Endal plaanis kindlasti lähiaastatel ka Haniat külastada. Kreeta on super!

Kaldun otsustama vist Hania kasuks, aga ootan viimasehetke pakkumisi. Mida Hania kandis vaadata. Palju kiidetakse Samaria mäekuru ja Hania vanalinna. Kuhu veel kindlasti tasuks minna. Kuna lube ei oma, siis bussiga või ekskursiooniga? Kes on oktoobris käinud - kuidas ilmad on?

Mina soovitan hoopis võtta reis, mille hotell asub näiteks Kavroses. Suht saare keskel ööbimine, talutav hotell Akti Manos normaalse ranna ja melukompleksiga. Kiirtee ja kohalikud "säästukad" kohe vahetus läheduses. Logistiliselt ka hea minna Samaariasse või Haniasse. Kavrose külakesest saab Samaaria reisu, miski 30 EURI eest kätte. Lähedale jääb ka Kourna järv ja miski tilulilu rongiga sõita, kas järve äärde või lähedasse väikelinna . Mina sõitsin mööda saart 4 päeva ringi ja nägin igale maitsele randasid ja mägesid. Järgmisel aastal lähen kindlasti jälle Kreetale, sest väga väga palju jäi veel avastamata ja nägemata.

Elasin monda aega Kreetal ja olen selle saare risti rasti labi soitnud ja arvan, et sulle meeldib rohkem Agios super linnake imeilusate vaadetega, (kohalikud nimetavad seda ka Veneetsiaks). Lahedal monusad vaikesed linnakesed ja Vai beach, alati saad rentida auto ja kihutada Hania poole. Votab aega umbes 2 tundi ules alla vasakule paremale soitmist :) Hania lahedal on saare ainuke jarv, kus saab magedas vees ujuda, Hania linn ise tasub kindlasti ylevaadata. Hania pool on rohelisem, kuid soovitan soita hoopis louna poolele vahe turiste, super lained ja vapustavad vaikesed kulakesed. Mmmm, oliivioli ja odav kreeta vein.

Oktoobris saad kindlasti päikest võtta lõunakaldal.

Tere! Plaan samuti Kreeta sõita aga 27 september ning Hania piirkonda. Kas keegi on peatunud hotellis THODOROU VILLAGE 4 * ? Kuidas septembri lõpp ilmad on? Aitäh kõigile vastajatele! :)

Oktoobris on eestlase jaoks päikest küll, ja soe on seal ka. Oktoober ja aprill ongi vast kõige mõnusamad kuud sealkäimiseks, sealne juuli 40 kraadi varjus tapab tõenäoliselt pisut ära.

Hania ja Agois Nicolaus on mõlemad head valikud, kaotajaks ei jääks sa kummagagi. Ränadesime ise mõlemad linnad autoga läbi. Isiklikult mulle meeldis Agios Nicolaus rohkem, ta on vaiksem, ilusam, maalilisem, samas kui Hania on veidi rohkem kreisim, ta on pisut suurem ja ehk vaatamis-käimistki rohkem.

Haniast soovitaks võtta ekskursiooni Elafonisi randa ja Samaria mäekurdu; Agios Nicolaus'est Vai randa. Knossos võiks ka huvi pakkuda kui on soovi näha vanima euroopa tsivilisatsiooni varemeid. Viimane jääb mõlema kahevahele niiet usutavasti saad sinna ükskõik kust.

Parim osa kreetast oli aga minumeelest mägedes asuvates külades olevad tavernid, aga jalakäiva inimesena sinna ei kipu hästi pääsema :(

Käisingi Kreetal oktoobri keskel 2009. Hotell oli 12 km Haniast. Ilmad olid väga ilusad. Ühel päeval oli isegi +34C. Käisime nii Hanias kui ka Rethymnonis. Mulle meeldis Rethymnon isegi rohkem - vaiksem ja armsam.

Kindlasti soovitan minna Samaria mäekuru matkale, kuigi hiljem sain teada, et igal hooajal jätab nii mõnigi inimene sinna oma elu - kas libiseb ja kukub eluohtlikult või siis läbib raja ilusti ära, aga lõpus ütleb süda üles. Raja läbimiseks on aega küllalt ja kui liikuda omas tempos ning ettevaatlikult, siis usun, et on läbitav igale tervele inimesele. Piisab kui kaasa võtta natuke süüa ja 0,5 l veepudel. Iga natukese aja tagant on allikas, kust saab pudelit siis täita. Soovitan kaasa võtta ka plätud ja ujumisriided (raja jaoks jalga panna kas mägisaapad või tossud). Plätud selleks, et raja lõpus on meri, mille põhi on kiviklibune. Plätudes on hea vees väsinud jalgu turgutada :P

Väga meeldis ka Gromvoussa saar (nn. piraatide saar). Kaljult avanevad ilusad vaated merele ning vastaskaldal on ilus helesinine laguun roosa liivaga. Vaated on postkaardilikud.

Oliiviõli ja seepi tasub osta mägiküladest, kuna seal hinnad soodsamad ja pidi ka kvaliteetsem olema. Aga eks see ole ikka nii, et iga kaupmees kiidab oma kaupa :)

Soovitan kaasa osta ka kohalikku halvaad - maitses väga hästi.

Kreeta loodus on samuti ilus - oliivipuud, apelsinipuud, granaatõunapuud, palmid, banaanipuud jne. Ühesõnaga Kreeta on saar kuhu tasub minna :)