Küsimus: Milliseid reisiajakirju tasub lugeda?

[[img 2025]] [[img 2026]]Milliseid reisiajakirju on Eestis saada ja milliseid neist lugeda tasub?

Olen siin-seal näinud saksakeelset Geo'd ja selle venekeelset varianti, soomlaste Matka (oli vist selline nimi?), Conde Nast Travelleri (mis on viimasel ajal lehelettidelt kadunud) ja muidugi National Geographicut. Viimast ei saa otseselt reisiajakirjade hulka lugeda, kuid suurepärase maailmaavardajana töötab ta siiski. On's keegi lugenud/tellinud ka NG tütarväljaannet NG Traveler?

Poolenisti reisiajakirjaks saab nimetada ka Wallpaperit, kuskil reisibüroos on näppu jäänud ka austraallaste Backpacker Essentials.

Mida veel tasuks vaadata?

Tellisin eelmiseks aastaks NG Travelleri (6 numbrit). Ajakirja suunitluse kaks põhimomenti on suunatus USA lugejale ning sellisele USA lugejale, keda huvitab mägedes ronida või rattaga sõita või siis süstaga seigelda. Minu jaoks oli huvitavaim World on cheep, kus oli kirjas, palju maksab sõit ja elamine mingisse maailma odavasse sihtpunkti. Eraldi oli välja toodud lennukipiletite, majutuskulude ja transpordi hind. Siis oli veel ülevaateid seiklusturismi harrastamiseks vajalikust varustusest, tavaliselt jälle midagi ronimisega seotut, aga ka magamiskottidest ja seljakottidest. Nii et hea ajakiri ronijatele ja süstameestele, aga seljakotireisija sealt suurt ei leia.

Kas keegi teab mõnda tõsiseltvõetavat põhjust, miks ma selle eelneva jutu, mis tegelikult NG Adventure kohta käis, lihtsameelselt NG Traveleri (ühe l-iga!) kaela surasin? Mina ei tea. Aga vaatasin netist põgusalt ka Traveleri ja tundus Adventurest hoopis huvitavam olema. Kuigi - jälle küllalt Ameerika-keskne.

Tellisin NG järel endale hoopis NG Adventure. On poole õhem ja odavam. Palju reklaami, kuid võrreldes siin eelmiste kommentaaridega Travelleri kohta, võib ilmselt öelda, et Adventure on küll rohkem backpackerile. Sealt saab hea tahtmise korral noppida reklaamide vahelt vägagi konkreetseid sihtkohti ning isegi konkreetseid marsruute. Samas on need võrreldes NG põhimagasiiniga võrreldes vähemekstreemsed ja ja teinekord ehk pisut liiga "ametlikud" bäkpäkkamise kohad. Lihtsalt tundub nii. Pooled destinationid on USA-s. Järgmine aasta ehk tellin uuesti lihtsalt NG - on pisut sisukam.

ei lugenud eelmist kommentaari läbi, krt!

Nädalapäevad tagasi tegin oma logisse sihukese sissekande:

Kunagi tellisin ajakirja "National Geographic Traveler", sain hiljuti kätte esimese numbri (Nov/Dec 2002). See ajakiri põhimõtteliselt imeb. 189 leheküljest 60 on täislehe reklaamid, ülejäänud lehtedel on väiksemaid reklaame. Sisu mingil määral on, kuid seda on eriti raske jälgida, kuna kujundus on küsitav ja läbisegi reklaamidega. Kokkuvõttes nigel asi. Kui see tasuta oleks, siis ma mõistaks seda paksu reklaami, kuid kahjuks peab ajakirja eest maksma...

NG põhiväljaandega ei anna seda võrrelda, tundub hea kaubamärgi kuritarvitamisena. See mu jutt käib küll ühe numbri kohta, kuid ma ei usu, et teised palju erineksid reklaamihulga poolest. Samas väga hea on "NG Traveleri" eriväljaanne "50 places of lifetime", seal on kokkuvõte 50 maailma huvitavamast/ilusamast kohast, koos NG tasemel fotodega. Seda viimast võid saada ajakirja tellides või ehk eBay'st.

Rebaseonu, vaata, selle ajakirja tellimuse tasuvusaeg on lihtsalt pikem. Kui ma NG Adventureri tellisin, siis tellitud numbritega polnud ma samamoodi just eriti rahul, aga kõik muutus peale seda, kui ajakiri peale tellimusaja lõppu veel mingi 4 kuud postkasti potsatas. Siis mõtlesin, et näe, päris hea ajakiri.

National Geographic'u erivaljaanne: ,The Photographs,!

Kui palju ILU!

Soovitan soojalt neile, kes fotograafiast natuke jagavad.Utlen ausalt, mul vottis kohu lahti! NG fotograaf - paris terved need inimesed pole!! NB! ettevaatust, voib tekitada vaikese alavaarsuskompleksi nendes, kes arvavad et on head fotograafid!

Tervitades

Kaerahelves

VISIT RUSSIA BEFORE IT VISITS YOU..

NG (see päris) teatas ka aasta lõpus, et kuna te olete ikka nii "valued memeber" (tellijad teavad, kui sageli seda meelde tuletatakse ;) ja olete "unustanud" "membership'i" uuendada, siis saadame teile meeldetuletuseks veel ühe lisaissue. Be my guest :))

Ja Adventure annetas tellimisel taskunoa :)) Aga see neid ei päästa.

Aga see "photographs" tasub ehk küll uurimist...

Kui oleks midagi NG Adventure taolist, aga rohkema sisuga ja mitte nii USA-keskset. St. midagi konkreetsetest sihtkohtadest ja sellest, mida seal teha ja kuidas sinna saada.

Oo nõu, ma hakkan NG tellimusuuendusi ju juba üsna pea uuesti saama. Tellimuse lõpuni ju ainult 9 kuud. Tõeline siiber nendest kirjadest.

Aga muidu tellin NG-d lisaks kõigele muule ka sellepärast, et tahan teada, kunas ameeriklased saavad valmis interneti teel tellimuse uuendamise. Asi paraneb neil küll iga aastaga, juba saavad põhja-ameeriklased nii kõrgtehnoloogilist lahendust kasutada, aga muu maailm peab ikka kollaseid lipikuid neile tagasi saatma. Eelmine aasta mingil hetkel kannatus katkes ja meilisin neile oma arvamuse, et nii tasemel ajakiri elab infotehnoloogiliselt kiviajas. Sain viisaka vastuse, kus nad ka ise natuke tunnistasid, et süsteem vajaks parandamist ja soovitasid mul probleemide korral kindlasti helistada. Ameerikasse :)

Aga miks NG pildid nii head on, oli paar aastat tagasi sealtsamast NG-st lugeda. Lisaks sellele, et neil väga head fotograafid on, on neil ühe loo keskmine eelarve 100.000 USD. Iga autor teeb aastas kaks-kolm lugu, et oleks aega süveneda.

Ise arvan, et mingis mõttes on NG parim reisiteemaline ajakiri, kuigi pole otseselt reisimisele pühendatud. Sellised süvendatud lood annavad ju päris häid mõtteid edaspidisteks reisideks.

Hmm...ise tellisin küll internetist nii NG kui Adventure. Vaata nende lehekülge. Ei viitsi täpset linki hetkel otsima hakata. Oli veel ca 100 eeku odavam kui Eestis kuskilt letist tellida.

Samas võib Adventure plussiks öelda seda, et sama ja eelmise kuu väljaanne olid postkastis juba ca 2 nädalat peale tellimust, kui NG-d tuli 2 kuud oodata :(

Ei tellimisega pole mingeid probleeme. Telli internetist nagu aga torust tuleb. Aga siis lõppeb mõistus otsa. Uuendamine neti teel on something do be invented.

NG Traveller ja Adventure paljud artiklid on pealiskauded aga annavad nn. ideid kohtadest. Adventure on suunatud fyysiliselt nõudlikumale turismile. Vahetasin Travelleri Adnture vastu ja tundub õige. Aga NG mainet ja kubamärki kutitarvitavad nad kyll. Conde Naste on rohkem selline upscale turismi värk (yksikute juhuostude põhjal)

Ostsin ka prooviks NG Travelleri ja NG Adventure. On küll mõlemas reklaami kõvasti, aga sisu polnud iseenesest hull. Travelleris hämmastas Euroopa-kesksus (Pariisi-eri), USA sihtkohtadest oli vaid üks mingine looduspark. Adventures enamasti lühikesed lood - USA treki-ideed jne, ainult üks pikk feature, andekast teismelisest mägironijast, kes Alaskas surnuks külmus.

See viimane lugu kõlvanuks stiililt hoopis karmimate meeste ajakirja Outside. Põhimõtteliselt sarnane Adventurele, aga treki'd on hullemad ja sihtkohad riskantsemad. Viimaste numbrite teemad leiab siit.

Hea mulje jättis ka hollandlaste Reizen (Tai saarte eri), kuid kes pagan nende keelt oskaks? :)

Olin tellija aasta aega (2002). Head pildid olid. Samas kui oli reisisoovitus Manchesteri, soovitati ööbimiskohtadest hotelle hinnaga 200-250 poundi/öö. Ok, mõelge ise kellel suunatud. Ja väga ameeriklasele. Enam ei telli.