Kuhu planeerida algajal suusatajal suusareisi järgmiseks aastaks?

Tere, Olen siit lugenud palju huvitavat igasuguste maade kohta ja ka suusareiside kohta. Kuna sel aastal tabas mind mäesuusapisik ja seda sai ravimas käidud vaid Kuutsekal, siis tekkis mõte, et järgmisel aastal võiks minna suusareisile. Nüüd aga küsimus...kuhu? endal tuli esimese mõttena pähe Slovakkia oma odava hinna ja suhteliselt väikese reisivaeva tõttu (no et asub eestist mõistlikul kaugusel). Samas aga loen siit, et mäed on jäised ja tõstukisabad pikad jne. Kuna olen suht algaja suusataja ikkagi, siis tahaks laugeid ja pikki laskumisi. Äkki oleks õigem hoopis Soome minna? Kas seal on selliseid radasid? Nii...ma tean, et kõik on olnud kunagi algajad suusatajad ja millalgi on olnud iga ühel see päris esimene välismaine suusareis. Sellepärast palun nüüd minagi teil mulle nõuga abika olla, et millist sihtkohta siis ikkagi võiks valida? Aitäh :)

Parem piilu nn punaseid mägesi mis jäävad kuskile kilomeetri suunda, neid on nii soomes kui rootsis ja norras. Samas oleks sa võinud ikka kirjutada, mis tüüpi reis see peaks olema. Kas autoga, bussiga, lennukiga vms. Põhjamaades tasub käia märtsist alates , muidu võib päris krõbedat külma saada(Are gondel vist enne veebruari ei sõidagi). Euroopa suusakuurorti võib suht koguaeg minna, seal vastavalt hooajal lihtsalt rohkem raha läheb. Igatahes ei põeks mina selle algaja staatuse üle üldse, olin Andorras inimesega(naisterahvas) kes esimest korda seal suusad alla sai ja ükski mägi küll võtmata ei jäänud. Tänapäeva suusaga on kiiruste "alla kantimine" ka lihtsam. Põhiline, et keppe ettepoole ei hoia , muidu võid päris korralikult ribide(või ka muu koha) vahele saada.

Slovakkia tuleb soodne küll ning laskumisi seinast seina. Mis puutub jäistesse nõlvadesse, siis sel teemal ei oska kaasa rääkida. Võrrelda saan Himost, Are't ning Jasnat. Radasid hooldatakse sama intervalliga kõikjal. Hommikupoole mõnusamad, pärastlõunal vaalud. Ajaliselt oleks vast mõtekas valida veebruari II pool, märtsi algus- enne seda olid näiteks Jasnas paljud laskumised veel kinni. Märtsis aga kohati juba sula ... Eks see ilma värk ole suht bingo.

Eelkõnelejaga nõus, et põhjamaades aletes märtsist tasub käia. Jaanuar-veebruar seal suht-koht külm. Aga Slovakkia soovitan soojalt vahele jätta (ülerahvastatus ja kõik sellega kaasnev) Austrias näiteks Mayrhofen ja Zell am See algajale algajale sobivad kohad.

Soomes Lapis on häid radasid algajale küllaga. Samuti peaks seal lumeolud hetkel Alpidest paremad olema. Mäed on küll madalamad ja laskumised lühemad, aga algajale ning ka edasij6udnule r66mu küllaga. Vahe on veidi päeva pikkuses ja päikese k6rguses, ümberkaudses tegevuses (Alpides rohkem linna- ja külamelu, Soomes loodust), majutuses (Alpides reeglina hotell v6i apartement, Soomes nn. mökki) ja vahel ka temperatuuris. Aga s6ita saab p6hjas ikka kogu talve, mitte ainult kevadel. Ega seal alati nii külm ka pole ning kui ongi, siis saabki ehtsa polaarelamuse :)

Mina=algaja käisin sellel aastal Slovakkias. Kuna mingeid suuri ootusi ei olnud vaid oluliseim oli, et saan harjutada mäest allatulekut ja palju laugeid nõlvu. Kokkuvõtlikult jäin megarahule ja soovitan soojalt sul mõelda Jasna suusakeskuse peale. Nö. ülerahvastatust ma kahjuks ei kohanud. Oleneb, millal ja kuhu satud.

Algajal Triinul sel juhul lihtsalt väga vedas. Minu algajalik kogemus pärineb nii Slovakkiast kui ka Tahkolt. Soovitan siiski enne põhjanaabrite juures ära käia. Sinna hea mõnus ka autoga minna. Ei anna võrrelda Slovakkia öise bussisõiduga.

Slovakkiasse on täiesti taskukohane ka lennukiga minna. Mis ülerahvastatusesse puutub, siis veebruari teises pooles esines seda kõvasti - see aga ei kõigutanud minu suusaelamust. Usun, et kui sealkandis oleks talv alanud varem (nagu tavaliselt), siis ei oleks ka mäed nii ülerahvastatud ning puhkusereisid jaotuksid ühtlasemalt novembrist aprillini. Praegusel juhul meenutan üht ca 4km laskumist Jasnas, mis on jõukohane algajatele, ent oli ka tõeline nauding minule - käänakutega laskumine, mõlemal pool kuusemets ... nii ilus oli;)

on head mäed algajatele. Nii palju algajate koolitusi pole küll varem kusagil kohanud. Ja ei näinud Andorras on ühtegi tõsiseltvõetavat musta rada, seega alla peaks saama igast mäest. Head libisemist ;)

Mina käisin sel aastal täiesti algajana Himosel. Soovitan. Soomes on juba see teeninduskultuur ja sõbralikkus nii tasemel, et selle eest oleksin nõus isegi veel rohkem maksma, keegi ei trügi tõstuki järjekorras vahele, rajad on hooldatud, tõstukid korralikud ja turvalised. Ise olin algaja, kes alustas rohelistel lastemägedel, aga reisi lõpuks sõitsin juba suht-koht järskudest mustadest mägedest alla. Samas polnud eesmärk omaette mustast mäest alla sõita ja teistel seal jalus olla, nii et põhirõhk läks ikka punaste nõlvade peale - need olid ka muuseas pikemad kui mustad. Nii et alusta Soomest.

Aitäh kõigile :) Vastuseid nagu ikka seinast seina. Eks nii palju kui on inimesi on ka arvamusi :). Keegi küsis ka, et mis transpordiga minna eelistan. Selle koha pealt on mul sügavalt ükskõik, kuna ei pelga ei pikki bussi- ega autosõite. Teisalt ei ütle ära ka lennuki mugavustest. Aga kuna sellised reisid ikka enamsti toimuvad mingi seltskonnaga, siis reisivaevused ununevad kiiresti, sest meelelolu on pidevalt üleval :) Pigem on tähtis see, et ei peaks mugavama reisi eest maksma mingit üle mõistuse kallist hinda...

..... jäin rahule. Pealinn oli puhas ja kuiv ning täiesti lumeta.

Lähima suusatõstukini 15 min. sõitu ja sealt 20 min. üle mägede

kondliga ja suusatad laial lumel millest palju oli tehtud ka

kuntslikult kuid naudingut see ei vähendanud.Tore aga oli see, et

peale suusatamist oli linnas soe kevadine ilm, nagu kaks eri

maailma.Tegin ka pilte Andorra elust- olust http://www.foto24.ee/users/Erkikaur

Soovitaks ehk eelkõige ikkagi Slovakkiat - Jasnat Algajale paras harjutada. Tundub olevat sedasi, et parimad lumeolud märtsi algul-keskpaigas - 3 x kogemus.

Ära proovitud ka Austria - keskused ja valikuvõimalused on muidugi suurusjärgu võrra vingemad, kuid on järjekordi, jääd kui ka lähevad populaarsemad rajad pärastlõunaks vaalu.

Kas suvisel ajal ka kuskil Euroopa liustikel mäesuusatamist ja lumelaua sõitu harrastada on võimalik? Hooaeg hakkab varsti läbi saama, aga tahaks veel sõitma minna, aga enne maid-juunit pole võimalik puhkust saada.

Liustikel toimub "elu" aastaringselt

Kindel ots oleks Hintertux´i liustik Mayrhofeni lähedal http://www.tux.at/?lng=e

Samuti nt. Norras Stryn'i lähedal.

Ega ei peagi ööläbi bussis loksuma, paljud vedajad (kui mitte enamus) sõidavad ööpeatusega poolas- EL ju nõu. Ja muidugi Germalo viib lennukiga ka nagu siin eespool mainiti. Siiski kalduks algajale Slovakkiat soovitama. Lund!

Tere

Tore, et oled ka nakatunud suusapisikust. Slovakkiaga on paljud alustanud, kuid kui odav rumm pole just kõige olulisem, võiksid siiski selle etapi vahele jätta. Mina soovitaksin alustada siiski austriast. Kohtade valik tohutu, kuid niipalju, kui olen igalpool kohalikega rääkinud, ja ka sel aastal ise oma silmaga üle vaadanud, on parim koht Austrias Ischgl. Pikad sinised lauged rajad, lai valik ka kergeid punaseid. Ja kui nädalalõpus juba kuraasi küllaga, võib leida ka kerge laia musta, et siis pärast kodus tuttavatele rääkida, et näe, võtsin ka musta :) Tegelikult on Euroopa täis väga vingeid kohti, kus on ka algajatele terveks nädalaks tegevust ja avastamisrõõmu. Väga vinge küla näiteks Val d´Isere. Ja väga mugav liikuda mäele ja tagasi koju. Kui aga ei ole huvitatud reisibüroodele nende kasumit kinkima, soovitan panna ise seltskond kokku ja omalkäel minna. Internetist leiab kindlasti selliseid omalkäel reisijaid, kes otsivad kaaslasi. Näiteks sai sel aastal käidud 4 liikmelise reisiseltskonnaga omalkäel Wengenis. Lennukiga Frankfurti, sealt rendiautoga edasi. Elamine apartmendis peatänava ääres. Ja see kõik kokku maksis 7400 EEK. + mäepilet 2870 + söök ja nänn. See on igal inimesel erineva suurusega kuluartikkel. Igatahes on praegu ka mõte järgmisel aastal samasse kohta tagasi minna.

Kui pikast ajast üldse jutt käis? üks nädal? Kas suusad olid kaasas, kui suur suuskade lisamaks lennukis praegu on? Kas elasite neljakesi ühes toas? või oli 2+2 stuudio? mis kuus käisid? Plaan ka järgmine aasta minna, aga mõtleme kas minna oma autoga. kui kevadel minna siis teed peaks puhtad olema ja libeduse pärast(trassil) pole vaja pead valutada.

Jah, ka rendiauto oli selle sees koos kütusega. Kui võtta autole veel lisakindlustus omavastutusega 100 EUR, lisa veel 400 krooni juurde. Oma suusad olid kaasas. Liinilennul mingit lisatasu pole. Kogu pagas peab mahtuma kaalu 20 kg + 8 kg käsipagasit.Ja päris lahedalt mahub ära. Elasime 4-kesi kahetoalises u. 50m2 apartmendis peatänava ääres. Aeg 1 nädal 04.03.07-12.03.07. Oma autoga on veidi odavam, kuid sõit veidi pikavõitu. Et veel asi mõnu pakuks tuleks kindlasti poolel teel magada kuskil motellis/hotellis. Endalgi on olnud see plaan, kuid pole veel õnnestunud kedagi hea diiselauto omanikku kampa saada. Sellega peaks saama rahalist säästu u.2000-2500 inimesele.Kuid kuna maanteel kulub kõvasti aega, läheb reis pikemaks ja seega kulub toidule ka lisaraha, et kokkuvõttes rahalist võitu eriti ei olegi. Asjal on mõtet, kui olla pikemalt kohapeal, või sõita erinevatesse kohtadesse. Loogika ütleb, et kevadel teed puhtad, kuid kaks viimast aastat on märtsi keskel olnud kõvad sajud. Meie reisi ajal oli nii minnes kui tulles päike ja kiirteed puhtad.