Liiklemine Poolas 2012 jalgpalli EM ajal

Kuna ilmselt paljud foorumlased liiguvad juunis läbi Poola, siis oleksin tänulik, kui jagaksite kogemusi Poola läbimisel Jalgpalli EM-i ajal. Poolakad on teatavasti piirivalvurid järgnevaks kuuks ajaks tööle pannud, s.h Schengenis.

Ise liigun Poolas 21. juunil ja oleks hea teada, mis liikluspiirangud või takistused piiril oodata võivad.

Sama siin, sisenen Poolasse umbes samal ajal Tsehhi poolt matkaautoga ja kaupa suht palju peal. Siit ka küsimus, kas asi seal piiril piirdub dokumentide kontrolliga või toimub ka tõsisem auto sisu ülevaatus.

Kaubaga ei tohiks olla probleeme. Taastatakse passikontroll mitte tollikontroll. Kõike, mida võib EL-i piires maksuvabalt vedada, võib ka edaspidi läbi Poola vedada.

Eesti jalkasõpradelt foorum.soccernet.ee-st asjatundlik postitus Poolas resideeruvalt inimeselt. Loodan, et autor ei pahanda.

http://foorum.soccernet.ee/showthread.php?5274-EURO2012-Poolas-ja-Ukrainas&p=1415442&viewfull=1#post1415442

Kuigi luureandmete kohaselt Poolas toimuvatele EM-mängudele Eestist eriti pileteid ostetud pole, siis sellest hoolimata panen siia igaks juhuks üles mõned soovitused ka neile, kes läbi Poola Ukraina poole sõidavad.

Esimese asjana soovitaks heita pilk peale ja välja trükkida Välisministeeriumi kodulehel olev Poola reisiinfo: http://www.vm.ee/?q=node/5814. See on üsna lühike, kuid asjalik ning seal on ära toodud olulised numbrid kui tekib mõni probleem või muul põhjusel abi vaja.

Lisaks veelkord hoiatus neile, kes liiklevad Poolas suurema pundiga mõne matkabussi vms. Juhul kui sõiduki kaal ületab 3,5 tonni või on bussis rohkem kui 9 kohta, siis tuleb kasutada ViaTolli elektroonilst teemaksu kogumise süsteemi. Trahvid teemaksu tasumise eest on päris räiged, tavaline taks 750 € rikkumise eest (ehk siis edasi-tagasi sõitmisel kokku 1500 €) . Täpsem teave siin: www.viatoll.pl. Põhimõtteliselt on võimalik Poolas liigelda ka ilma ViaTolli süsteemi kasutamata, kuid siis tuleb vältida tasulisi teid (kaarti vaata ViaTolli lehelt). See aga tähendab venimist kitsastel teedel rekkade ja põllutöö masinate reas. Rekkaliikluse kohta veel selline info, et enamusel raskeveokitel on Poolas laupäeval-pühapäeval ning riigipühadel keelatud liigelda. Ehk siis puhkepäevad on liiklemiseks selle võrra lihtsamad.

Et trahviinfoga ühele poolele saada, siis mainiks siin kohe ära, et liiklusrikkumiste puhul tuleb Poolas elukohta mitteomaval rikkujal trahv koheselt tasuda. Enamasti tuleb seda teha sularahas, kuid mõnedes inspektorite autodes on olemas ka pangaterminalid ja võimalik seda pangakaardiga tasuda. Kui trahvi kohe ei tasuta, siis viiakse rikkuja auto tasulisse parklasse seniks kuni trahv tasutud. Kohati on nende parklate tasud aga suuremad kui trahv ise.

Osad kiirteed on Poolas tasulised ka sõiduautodele (nt Gdanskist lõunasse tulev A1, Varssavist Poznani poole minev A2 peale Lodzi, ja Lõuna-Poolat läbiv Saksamaalt tulev Wroclaw-Krakow trass A4). Kuigi kohati on tasud soolased (Poznani-Varssavi vahel tuli tasuda vist kokku 10-15€) soovitaksin sõiduautoga liiklejail kahtluste puhul neid siiski kasutada. Kuna kokkuhoidlikud poolakad neid suuresti väldivad, siis hoiate mööda kiirteid liigeldes kokku nii aega kui närve.

Logistilise poole pealt soovitaks Eesti pool tulijatel, kes Varssavisse sõidavad kasutada peale Augustowit trassi läbi Bialystoki (teenr-d E67 ja hiljem S8). GPS-d ja osad teeviidad soovitavad sageli läbi Lomza sõita (tee nr. 61), kuid see on üsna kitsas ning täis tasulisi teid vältida soovivaid rekkasid. Bialystokist Varssavi poole sõites on umbes 25 km ulatuses küll tee remondis, kuid ka alternatiivsetel trassidel on mitmeid teeremonte.

Kui on soov Varssavist teistesse EM-linnadesse liigelda, siis kõige parem on olukord Varssav-Poznan trassil A2, mis peaks olema sisuliselt terves ulatuses kiirtee (kui ka viimased just valminud lõigud liiklusele avada suudetakse). Varssav-Gdansk liikudes on kiireim tee läbi Toruni ning hiljem mööda kiirtee A1-te, mis tuleb Gdanskist otse lõunasse umbes 100 km pikkuselt. Varssavist Wroclawi minnes häid variante polegi, arvestada tuleb kusagil 6 tunnise sõiduga. Kui nüüd Poznani poole suunduv A1 kiirtee täies ulatuses avatakse, siis ehk oleks mõtekam mööda seda sõita ning Konini juurest Wroclawi poole keerata.

Nüüd loodetavasti natuke huvitavamal teemal ehk siis mida on fännil siis teha kui ta parajasti staadionil pole.

Kõikides EM-linnades on linnakeskustes fännitsoonid (poola keeles "sztrefa kibica"), mis avatud kusagil pärastlõunast kuni südaööni. Seal peaks toimuma paras melu, igasugus üritusi ja kontserte ning loomulikult ka vennastumine erinevate fännide vahel. Esimesed avatakse juba täna õhtul, eks siis näeb täpsemalt, kuidas need toimima hakkavad.

Kuigi Poola suurlinnad peale Krakowi pole erilised turismimagnetid, on ka väljaspool fännitsoone kõigis neljas linnas kõvasti kõrtse, restorane ja ööklubisid. Eks need on peamiselt koondunud kesklinna nii et erilisi juhiseid nende leidmiseks ei pea jagama. Ehk ainult Gdanski puhul on ööelu ja muu melu poolest huvitavam Sopotis Monte Cassino kangelaste nimelisel tänaval asuvad lõbustusrajoon.

Juhul kui tekib vastupandamatu soov peale EM-mängude veel mingeid vaatamisväärsusi näha siis siin paar soovitust: Varssavis Varssavi ülestõusu muuseum Gdanskis vanalinn ja II MS alguskoht Westerplatte Wroclawis vanalinn Poznanis Malta järv, mille ümber leiab piisavalt vabas õhus ajaveetmise võimalusi alates õllekate ja minigolfiga ning lõpetades shopinguga.

Jalgpallist lahutamatu õllega on selline lugu, et fännitsoonides saab tõenäoliselt vaid EM-sponsorite õlut. Kui soovi Poola õllesid proovida, siis markidega Zywiec, Lech ja Tyskie alt ei lähe. Täitsa head on ka Okocim ning Lomza, kuigi viimane on vahel kõikuva kvaliteediga. Varssavi fännide kindel lemmik on "Krolewskie", mida tehakse läheduses asuvas Warka õlletehases. Õllesorte on Poolas sadu, nii et igaüks leiab kindlasti midagi oma maitsele sobivat. Soovitaksin siiski soojalt hoiduda maitsestatud õlledest (k.a. tequilaga "maitsestatud" Desperados), kuna need sisaldavad üldiselt mingit magusat siirupit. Nimelt on paljudel poolakatel (k.a. meestel) juua õlut "z bombkiem" ehk siis lisatakse õllele pits siirupit ja imetakse seda siis kõrrega. Ühesõnaga jäle.

Poolakad on üldiselt sõbralik rahvas, keskmiselt võõraste suhtes kindlasti sõbralikumad kui "Harju keskmine" kuigi võib kohata ka äärmiselt nõmedaid s***päid. Viimased on siis kohe eriti nõmedad. Elementaarne viisakus ei ole mitte vaid vanema generatsiooni pärusmaa vaid ka noored teretavad vähegi tuttavaid inimesi ning poodi või mujale sisse astudes on "dzien dobrõ" kohane. Võõrkeeli keskmine poolakas ei valda, seda ka suurlinnades. Vene keele kasutamine pole eriti soovitatav, kui siis eriti tugeva eesti aktsendiga--sel juhul kukub juba peaaegu poola keele moodi välja .

Kas on kedagi, kes on nüüd kontrolli ajal Poolasse sisenenud. Mis seal piiril toimub?

Tulin Eestist läbi Varssavi Viini 6.-7.juuni ja olin valmis samuti vanadeks aegadeks, kui Poola piiri ületus võttis igaviku. Esimesi piirivalvureid nägin tegelikult üllatuslikult Läti-Leedu piiri peal, tavaliselt neid seal pole, vahtisid niisama, ei peatanud. Leedu-Poola piiril oli valve olemas, aga vahiti samuti niisama, sõitsin aeglaselt läbi ja kogu lugu. Poola - Tšehhi piiri peal ei märganud isegi piirivalvureid, võib-olla olid leiba luusse laskmas:).