Lõuna-Aafrikast rendiautoga Mosambiiki

Järgmise aasta veebruaris minek Lõuna-Aafrikasse. Seekord tahaks ka Mosambiiki sisse põigata.Küsimus selline: kas piirilt viisa saamine on võimalik? Ja kas keegi on selle teinud ka siin Eestis ja kuidas? Lähim saatkond vist Stockholmis. Ei tahaks kuidagi riskida sellega, et ei lastagi piirilt üle.

Olen uurinud seda teemat ja pigem ei soovitata oma transpordiga välismaalasel Mosambiiki minna. Tee peal pidi vahel kohtama relvastatud "patrulle", kes ainult rahalise tasu läbi sind edasi lasevad. Ka vargusega pidavat palju kokkupuudet olema, eriti valgete turistide arvelt, kes rendiautoga omapäi optimistlikult oma teed ette võtavad. Niiet peaks olema väga väga ettevaatlik.Ka viisateema pidi selline fifty-sixty olema ja vahel paras asjaajamine. Iseasi, kas üldse oma autoga üle piiri lastakse.Selline info vähemalt edastati mulle kohalikelt. Samas ei tasu ka võtta liigse hirmuga, proovida ikka võib, aga lihtsalt hoiatus, et Mosambiigis see korruptsiooni ja kuritegevuse teema turistide kallal väidetavalt päris tõsine.Samas tahaks ise ka kunagi selle tee LAVist Mosambiiki ette võtta, aga eeltöö peaks olema äärmiselt korralik: milline tee, milline tollipunkt. Lõunapoolsest punktist liikumine praktiliselt võimatu kui ei oma võimekat 4x4 autot jne, veidike olen uurinud.Niiet kui ära teete, siis tõsiselt loodan, et saate siin ikka positiivset kogemust hiljem jagada. Kulub ära see info!

Asi suht lihtne ja neid hirmu jutte Mosambiigi kohta ei tasu uskuda, kogu teema läbi kogetud veits vähem kui 2a tagasi. 11 pv jooksul ei olnud meil kordagi probleeme politseiga, kuigi me olime ettevalimistatud kogu selle jadiks, kaasa oli ostetud rest Coca Colat ja plokk suitse, üks paremini toimivaid valuutasid, pääsemaks korrupeerunud politsei käest.... suht mõtetu karta, milleks see hirm kõik? Meie jõutsime järeldusele, Lõuna Aafriklaste jutust võis välja lugeda, et kui Lõuna naabrid Mosambiiki jõudsid, siis hakkas üks lõputu pidu pihta st nende arvates on Mosambiigis kõik lubatud ja seda kasutavad Mosambiigi politseid ka agaralt ära, vastupidiselt LAVi valgetel, olime meie seaduse kuulekad ja meid ei kiusatud, paar korda peeti kinni kontoroll punktides, aga seal sooviti ka meile edu edasi, pigem piinati kohalikke marsasid, mis olid üle rahvastatud. Viisat läbi Stocholmi teha on köömes, erinevalt LAVi viisast Helsinkis. Viisa piirilt? Arvan, et suure tõenäosusega selle ka saab, võiks väita, et 95%.Autoga Mosambiiki? Suht lõdvalt, meil nt oli Hiluxil tehnilisest passist koopia, LAVi välja saamisega tekitati probleem, istusime piiril c 30minutit ühe manni võimu näitamise pärast, Mosambiiki sisenemisel ei olnud probleemi, isegi mitte mingit kobinat.Lõuna poolt sisenemisel Mosabiiki, on asi seda väärt, tsivilisatsiooni lõpp vs mitte midagi, ainult liivaluidetest teed, seda kuni poolele teeni Maputoni välja, täna äkki on juba üle poole, kuna siis oli alles põhi välja kaevatud.Liikumis vahend jaanuar veebruar kindlasti 4x4.Enamus teed läbitavad sõiduautoga, sammas 4x4 on vajalik igal pool, pea teelt maha keerates on liivateed, kuigi kohalikud väidavad, et saab, siis ise eriti ei kujuta ette kuidas saab ilma probleemitetta. Vaene riik, inimesed rõõmsad, fantastilised, toit hea, karutl teha ei oska nad, õlu hea, veits üksluine, kui pikalt tarbida(vist oli 2 või 3 tootjat, muidu hea),  kuritegevus väga madal, turvaline liikuda, esmatarbe kaupade leidmine puudulik iseseisvalt. üks parimaid riike mida olen külastanud olen ja kunagi lähen ma sinna tagasi.PS! Elamus oma ette on Maputosse sisenemine lõuna poolt üle jõe, selline mõnus 20minutile praamisõit koos kõigega, mis inimene saab endaga kaasa  viia, praamid ise sellised, et mõistlikum oleks nad otse Kuusakoski saata.

Tere!Elan ise Mosambiigis ja proovin alati inimstele selgeks teha kui ilus ja avastamata on Mosambiik!! 1. Rendi autoga liikumisel tõesti pole ka minul probleeme olnud politseiga, ei ole tegelikult mitte kordagi kinni peetud. AGA liikusin ka Mosambiigi numbritega rendiautoga (Maputost rendiauto võtmine on kallim kui Johannesburgist kahjuks). LAVi numbritega rendiautode koha pealt, kui olen kuulnud sõprade käest, ei ole samuti probleeme olnud. Tuleb siis lihtsalt liigelda liikluseeskirjade järgi. 2. Viisa saab piiri pealt 100%. Sellega tõesti pole probleeme, isegi nüüd antakse double entry 30 days turisti viisa piirilt kõigile soovijatele. Minu pere (eesti passidega) on selle kõik saanud siin külas käies. Maksab see 50 usd, saab maksta nii dollaris, randis, kui kohalikus meticalis. Ja lennujaamas saab ka kaardiga maksta, maapiiri kohta praegu ei oska öelda. Ja tean, et selle kohta ametliku infot (st a la Mozi välisministeeriumi lehekülg) ei ole aga siin on Mozis elavate expatide inglisekeelne uudiste lehekülje pealt samuti sama info:https://clubofmozambique.com/news/mozambique-institutes-visas-on-arrival-for-tourists/3. Mosambiik on imeline, soovitan üle piiri tulles kindlasti võtta suund Tofo ja Vilanculose poole, samuti mõni päev Maputos veeta. Ponta d Ouro on küllaltki täis LAVi turiste kes alati pole kõige meeldivamad (valged afrikanid õllesummeri vibe), aga oleneb täiesti, vahel neist ka seal vaikus. Xaixai on samuti väärt peatumist kui Tofo ja Vilanculose poole teel olete. Kui on veel täpsemat huvi Mosambiigi kohta siis võin ka eraldi kirjutada emaili teel :)

Suured tänud vastajatele!Oleme eelnevalt 5 päeva Krügeris, seepärast plaan siseneda Mosambiiki Komatipoortist ja kuna aeg seab piirid, siis kavas suund Maputo poole võtta. Kui palju aega soovitate Maputo peale kulutada ja mida sealkandis vaadata oleks?Eelkõige huvitab meid loodus ja linnade peale aega raisata väga ei taha. Kardan, et Tofo ja Vilanculos jäävad meie jaoks liiga kaugele. Millised on teed Maputo ümbruses? Kas olete olnud Catembes ja külastanud Maputo Special Reservei? Inhaca Islandit?Tagasi Lõuna-Aafrikasse tuleks päris lõunast Ponta do Ouro juurest (kas sealt saab ikka läbi?)  ja siis läheks Kosi Baysse. Kõik teiepoolsed soovitused on väga oodatud! Ka meilile margitp@hot.eeKüsimus hr.huhuule:  kas käisid ise Stockholmis viisasid tegemas või saab need kuidagi lihtsamalt, näit passid ja raha ümbikuga saates? (nagu India viisaga)Arvatavasti ongi nii nagu liinalainen kirjutas, et viisad saab piirilt 100%  aga süda oleks siiski rahulikum kui viisa passis olemas. Aafrika on vahel ettearvamatu.

Pass, raha(tagasi saatmiseks), viisalõivu maksime netis(oli vist nii) ja viisa ankeet, ümbrikusse, kogu lugu.Ponta do Ouro saab Kosi Baysse ilusti, auto peaks olema maastikusuutlik, teed LAVi on sammasugused nagu Männiku liivakarjääris.Meie tulime vastupidi ja pmt on vaatepilt selline, LAVist tulles on ilus sile asfalt, seda täpselt piirini, Mosambiigi pool on 200m2 tänavakivi plats, peale mida kaob tee ära, edasi on liivateed kõrkjate vahel, vaht pole millise tee võtad jõuad saa ikkagi Ponta do Ourosse. Vähe sellest, et linna saamiseks on vaja läbida liivateed, siis linn ise koosneb sammuti liivateedest ja kuiva ilmaga on kõik see selline mõnus liivakasti magistraal.Pont do Ouro ise on muidu selline päris mõnus koht, mulle ta meeldis.

Täna tuli siis selline huvitav uudis, nüüd peaks saama sõiduautoga ka Ponta do Ouro`sse, kas otse LAVist nüüd saab, hetkel ei ole kindel, aga Maputo poolt tundub olevat tee vähemalt keskusesse valmis.Hiinlased on head tööd teinud, 2a. tagasi olid nad äkki 150km kaugusel, kuigi süvend oli Pontast äkki 30km kaugusel juba sisse kaevatud.