trip-krainetrip-ukraine-dark
Mägimatk Tatrates

Tervist

Kas vastab tõele, et Kõrg-Tatrates on mägedes ronimine lubatud ainult spetsiaalse juhendaja juhendamisel või on võimalik ka iseseisvalt mägedes matkata ja ronida.

mäest ja sellest, palju sind on. Üksi on sul võimalik palju rohkem kui grupiga

Kaks korda käidud ja pole küll mingeid piiranguid märganud, väljaarvatud see, et tegemist on looduskaitse alaga ja sellega seoses lõket ei või teha ja osadel nõlvadel ei või liikuda, kuna seal kasvavad ohustatud taimeliigid. Muidu roni kus meeldib. Üksi, kaksi või suure kambaga. Palju on ka tähistatud matkaradu, tasub neid kasutada, kuna need on sellistes paikades, kus on ilusad vaated või muud huvitavat, mägijärv, kosk või muud sarnast. Kindlasti tasub osta matkaradade kaart. On omal lihtsam orienteeruda.

Lisaks ei võivat looduskaitsealal ka telkida - kusagilt meelde jäänud.

Üldiselt võib Tatrates suhteliselt vabalt liikuda. Loomulikult esineb piiranguid autoga liikumisele - kaitsealale sisenemise tasu (päeva kohta) jms. Jalgsi liikumisel piirangud eriti ei esine. Samas peaks seal olema teatud (neid on ainult paar - ohtlikumad) tippude võtmisele piirangud - sh. Gerlachovskile. St. et nende tippude võtmiseks peate kamba peale kohaliku giidi (helistage mägimajja paar päeva ette; keeled - vene, inglise, saksa jms) teenuseid kasutama(see ei ole kallis). Lisaks turvalisusele jagavad need giidid ka üsna head ja huvitavat Tatraid puudutavat infot. Muidu aga soovitan Tatrates matkamist soojalt (palju metsikumad ja ilusamad, kui paljud kõrgemad mäestikud).

On radu kus tuleb mäeseljakud ületada seina mööda. Tingmärk on "saddle". Sellistes kohtades (näiteks Priecne Sedlo Mala Studena orus http://www.360cities.net/image/priecne-sedlo-mountain-pass-vysoke-tatry-slovakia) on ankurdatud ketid kus saaks kindluse mõttes trapetsi-karabiinidega fikseerida, eriti kui on lapsi kaasas.

Telki rahvuspargis kasutada ei saa ja chata-majades ööbimine on 16 eurot täiskasvanu, laps poole odavam. Kohalikud tulevad enamasti õhtuks jälle alla ja mägedesse ööseks ei jää. Kämpinguid on näiteks Tatranska Lomnicast lõunasse Tatranec või Eurocamp. Stara Lesna juures enam pole kuigi kaart lubas.

Popradist ja Stary Smokovecist saab osta majapidamisgaasi (vähemalt Campingaz ja miski saksa bränd) ja kaarte.

Elektriraudtee on odav ja rongid käivad tihti.