Matkaautoga Euroopasse

Tere!

Oleks suvel plaan minna 4kesi kergele ringreisile Euroopasse.
Põhilised sihtkohad, mis hetkel silme ees on: Saksamaa, Holland, Prantsusmaa, Hispaania, Itaalia.
Nii palju kui olen uurinud matkaautode rentimise kohta, tahavad kõik saada vanuseks vähemalt 21 + B-kategooria juhiluba 2-3 aastase juhistaaziga. Siin tuleb mängu ka esimene probleem, hetkel on olemas meist neljast load 2'l inimesel, kes on 19 ja sõidustaaž on vaid aasta. Kas keegi oskab soovitada mõnda rendikohta, kus see sõidukogemus ei oleks nii suur määraja? Edasi minnes, kas keegi oskab soovitada/anda nõu nende riikide kohta(mida teha, millal teha) või äkki oskab keegi nimetada veel mõnda läbisõidu riiki, kus midagi huvitavat ette võtta. Lisaks, kas keegi oskab öelda, mis selline reis umbes maksma läheks, per nägu.

Parimat,
Richard.

Küsimuse esimese osa vastus: ei oska soovitada matkaauto rentijat. Kui aus olla siis matkabuss ei ole päris B kategooria ka ning sõidukogemus mängib olulist rolli. Sageli kiputakse nendega, kas mägedesse või linnadesse, kus on sõitmine raskendatud. Samuti trassidel on keerulisemad möödasõidud aeglastest autodest jne. ... tegelikult on sõidukogemuse omamine oluline.

Teine pool küsimusest, riikide kohta, on vastuseks: ainuüksi Saksamaad olen läbi sõitnud kaks korda kaks nädalat ning selline riikide valik eeldaks vähemalt kuude pikkust matkamist. Kui tahad head reisi siis arvesta kaks esimest ja viimast päeva: sõidupäevad keskmiselt 1000 km/päev (eeldab min. kaht juhti) ja reisipäevad keskmiselt 100 .. 150km/päev.
Sõidupäevade sisse tasuks planeerida ka mingi korralikum peatus, kus jalga sirutada ja normaalselt keha kinnitada. Kui reisipäeval vähe liigud on aega peatusteks ning igal juhul on lõpptulemus parem. Viimasel reisil möödunud suvel käisin Lõuna-Saksamaal, kohal olemiseks jäi 10 päeva millest küll kolm päeva olin Shveitsis ning kokku pärast lugesime, et erinevateks peatusteks tuli 22 kohta (linnad, muuseumid, looduspargid, ...).

Maksab see reis omajagu: kuna mul oma buss siis, laias laastus autoküte 1/2 ja muud (toidud, pääsmed, teemaksud, ...) 1/2. Viimati läks kõik kokku ca 2000.- euri 4 inimese peale. Kui aga pikem ots plaanis (nt. Hispaania) siis on tänaste küte hindadega raske jääda 1000.- euri sisse. Prantsusmaa on paras valik ka sellisel juhul: liigud mööda kiirteid, maksad palju teemakse kesk 0.2 eur/km - saad kiiresti edasi - maad ennast ei näe. Liigud mööda kohalikke teid, näed maad, kaotad aega - teemaksudest hoidud ... ja ei suuda uskuda, kui palju neil on ringteid.

Raske on võõrale seletada, milliseid maid ja milliseid kohti külastada. See sõltub seltskonna huvidest. Nooremad otsivad pigem meelelahutust, randa, .. vanemad muuseume, looduserahu. Kuid minu reegel on üks päev naistele - shoppamiseks. See on neile väga vajalik, selgitused oleks liigsed.

Veel niipalju, et väiksemad matkabussid ( kuni 3,5 t ) lähevad B alla, suuremad tahavad C kategooriat. Keskmine kiirus tuleb trassil 58 km /h sest kõrge kongi tuulteakistus on suur ja üle 95 km/h sõia ei tasu, muidu läheb kütusekulu kohe 10-lt 15 liitri peale. Kui ikka Itaalia plaanidesse jääb, siis minnes või tulles on Sloveenia väga matkabussisõbralik maa, igas kiirtee Petroli tanklas on ööbimiseks spets ala. Siit foorumist leiad piisavalt selleteemalisi postitusi. Et midagi soovitada, vali välja 2 riiki ja pane kirja seltskonna huvid. Ise fännan merd ja mägesid, mis tegelikult on matkabussile raskem variant- mägedes jääb kohati kohmakaks ja mere ääres on kohtadega kitsas. Seega rohkem infot paluks. Frank seletas enamvähem asja lahti- teil tulevad põikulud rent, küte ja kui meri meeldib , siis ka kämpingud on parimates kohtades päris kallid.

Minu soovitus on jätta minematta.

 1. Kui isegi kilomeetreid ja kütusekulu ei suuda ise rehkendada.... kuidas siis teised peaks seda suutma kui sa isegi reisi kestvust ei kirjuta
  Kui kogu see nimekiri on plaanis läbi sõita tuleb umbes 10000km
  Eesti hindadega, arvestades 10l/100km tuleb 1300€. Saksas ja edasi on kallim. Teemaksud ja parkimine otsa ja 2000€ on koos
 2. Tulemus on see, et saab hiljem öelda: ma olen käinud....
 3. Kui tõesti on 3 kuud selleks rehkendatud siis ok.
 4. Mina piirduks esimene kord Tsehhi ja Slovakkiaga või isegi Poolaga.
  Poolas on tõeliselt ilusaid kohti: põhjarannik näiteks

Mõned soovitused:

 1. Teekond: vaata internetist (viamichelin.com ,,,) kui pikk on sinu planeeritav teekond ja lisa sellele vähemalt 20% saad eeldatava teekonna pikkuse. Siit on ainult matemaatika edasi, kui palju läheb raha autoküttele ning kui arvestad keskmiseks liikumis kiiruseks 40..50 km/h saad aja, mis kulub sõitmisele. Kui ikka Holland-Hispaania-Itaalia ots siis võib kokku tulla 10 000 km. Mul võtab buss 13l/100km kohta (ka siis ma ei sõida üle 90 km/h) -> 1300l ehk ca 1800.- eur küttele (1,4 eur/l kesk). Sõiduaega puhtalt oleks ca 220h ja kui 14 päeva peale jagada siis päeva kohta 16h. Magamiseks 8h päevas, ringi vaatamiseks 0h.
  Minu soovitus: see peaks olema vähemalt kuu ajane reis ning kulude jagamise suhtes on mõistlik vaadata 6-kohaline buss ja vastav seltskond.

 2. Kohad külastamiseks: esmasel minemisel võid vaadata, milliseid reisi sihtkohti külastavad reisifirmad (a´la Germalo jne.), teine variant on tuhnida Google Earthis ning otsida, kus on rohkem pilte tehtud. Reeglina on need külastatavamad kohad. Kuid matkabussi eeliseks, et sul on juurdepääs ka teistesse kohtadesse, kuna tihti reisibürood teevad oma marsruute lennureisidel suur linnade läheduses (nt. Praha ja selle lähiümbrus on massturistide hallata, aga on palju kohti ülejäänud riigis, mis on külastamist kindlasti väärt). Tegelikult reisimaksumust vaadates ei tohiks olla probleem osta ka sihtkoha LP või midagi eestikeelset ja käepärast kirjandust.

 3. Kui varem oli nii, et kogu söök tuli kaasa vedada siis nüüdsete eesti toiduhindadega paraku pole enam see määrav. Kahtlemata ise tehes süüa, hoiad kokku. Hommikuti planeeri tund tõusmisele-einestamisele-kokku pakkimisele, õhtuti seevastu aga ca kolm tundi. Saate rahulikult süüa teha, napsu võtta ja nautida kohta, kuhu maandusite. Bussi pead tankima kütte ja veega ning tühjendama ka paake ja WC-d. Ka selle peale kulub teel olles aega. Oluline ongi siinjuures, et planeeriksid piisavalt aega vajalikeks toiminguteks.

 4. Kui leiad bussi siis soovitan kindlasti minna. Küsimus on marsruudis ja finantsides. Pole mõtet tõmmelda linnukeste kirja panemisele: "käidud". Eeloleval suvel plaanin minna Ungarisse-Slovakkiasse. Olen neist riikidest korduvalt läbi sõitnud ja ka pikemalt peatunud, kuid leian, et seal on avastamist veelgi. Tegelikult soovitaks just esmasele reisile minejale ka seda varianti. Eelised: eeldatav teekond lühem, ca 4500 km; hinnalt odavam, kui "endised kapriigid"; olen külastunud kolme erinevat termaalbasseini ning kinnitan, et need on seda väärt, Tatrad on juba piisavalt kõrged, et nautida mägedega seonduvaid ja ka kohalikuga pudeli rummi ära juua ning kuulda mida teine rahvas ilmaelust arvab ....

Kodutöö tuleb sul endal aga ise ära teha.

Kui teid on neli, sõitke autoga! Matkabussi on vaja pensionäridel, kel oma kohviserviisi ja plastiktoolide kaasavedamine on oluline. Kui arvate, et sellega saab ööbimiskulult kokku hoida, siis minu arust bussiga sõitmise kohmakus, maksumus ja parkimise problemaatilisus on hulga tüütavam. Itaalia ja Prantsusmaa väikelinnades mahub sellega vaevu sõitma, arkaadidest ja väravatest läbi ei saa. Hollandis samuti kitsas. Mina sõidaks matkabussiga näit Ameerikas, kus ruumi palju ja kütus odav, mitte Euroopas.

Eks ta ole jah. Kui on oma matkabuss ja piisavalt aega, siis on täitsa ok ja ööbimiste pealt hoiab ikka kokku küll. 40 päeva Horvaatias ja Montenegros kokku parkimis ja ööbimiskulud 25 Euri ringis. Kuna pliit ja külmik olemas ja toiduainete hinnad pea samad, siis seda kuluks ka ei arvesta, sest ka kodus tahad ju süüa. Kui on piisavalt aega ja liigud rahulikus tempos, siis ka kütusekulu ning matkabussi liikumise aeglus ei ole probleem, sest kütsehind 40 päeva peale ära jagada on midagi muud kui 14 päeva peale. Gaasil töötava Nissan primeraga tulen läbi euroopa 2000 km 100 euriga ja kahe juhiga 26 tunniga, 1,4 l bensiinimootoriga pisema Mitsuga 150 euri ja sama aeg. Matkabussiga 2,5 TD 250 euri ja 34 tundi.

Paneks ka matkaauto plussid siia ritta. Me oleme sellised mitte ette planeerijad. Naine teab juba, et kui ikka tuhin peale tuleb, siis 2,5 tundi on piisav, et buss ära komplekteerida ja suund lõunasse võtta. Tee peal näpp aknast välja ja kui ikka ei ole piisavalt soe, siis aina lõuna poole edasi. Kuskil, enne kui Aafrika paistma hakkab, oleme tavaliselt selle sooja üles leidnud ( vahel Slovakkiast, vahel Balatoni äärest, tihemini siiski Vahemere äärest ). On kindlasti ka sellisei inimesi, kes teavad , et 2014.a. 12-24 juulil , on nad Barcelonas. Kuna juba 1991. a ise enda peremees, siis ei tea vahel isegi seda, mis ülehomme toimub. Siin annab matkabuss täieliku vabaduse, kui ikka mõni rannakülake meeldima hakkab ja parkimise- ööbimisega erilisi probleeme pole, siis oleme kasvõi 2 nädalat paigal. Teine faktor on ilm- olen leidnud piisavalt head internetisaidid, mis soovitavad, kuhu poole liikuda, kui ilm ikkagi peaks vingerpussi tegema. Broneeritud öömaja puhul oled ilmast sõltuv. Ka suuremates linnades oleme nipi leidnud- õhtul sõidad linna sisse, kesklinna suunal, kui ilmuvad tasulise parkimise alad, keerad otsa ringi, 200 m tagasi ja oled rahulikult öö ära. Varahommikul ( seltskond magab edasi ) liigun raekoja suunal ja leian normaalse tasulise parkimiskoha. Sõltuvalt linnast ja vedamisest 200-300 m raekojast. Paar tundi kui veel autos toimetame, siis parkimiskell välja, või näitad muul viisil elumärke- seni pole veel keegi kurjustama tulnud. Edasi maksad 3-4-5 tundi parkimist ära ja kolad ringi.

Kulla Richard

Kas see oli nüüd mingi nali!?

Viie riigiga tutvumine võtab ikka mitu kuud. Siit soovitus- kui te mitmeks kuuks jõuate matkaauto rentida, siis parem juba ostke. Las papad-mammad panevad raha kokku ja pole vaja enam muretseda, kas rendifirmad lubavad ilma sõidukogemusteta rentida või mitte.