Viimased kommentaarid

Rong sõidab tunniga Milaanosse. Aga mitte öösel. Viimane väljumine on 23.45. https://www.terravision.eu/italiano/files/2021/01/cadenzato-bgy-ridotto_GEN2.pdf

Aitäh, Verso!

Sõitsin A1 trassil 9.8.20. 

Piotrkow Trybunalski ja Czestochowa vahel (60 km) olid mõlemal suunal ummikud. Ühel pool oli põhjuseks valgusfoor ja teisel suunal ärasurnud rekka. Igal juhul tasub kõrvale pöörata, kui GPS võimaluse annab. (sõitsime vahepeal külateid pidi). Trassil pole tõesti võimalust pissile minna, sest pole kuhugi autot seisma jätta. Lohutuseks on see, et betoonist kiirtee ummiku kõrval on peaaaegu valmis.

Roomas on mitu lennujaama. Millisest neist? Mis on värske informatsioon?

Kaduja on ilmselgelt frusteerunud. Tema küsimus, kus on parem kui Eestis, on huvitav. Keegi meist ei saa elada mitut elu korraga, et kindlalt teada, kus on parem, kus halvem. Sellega ma küll nõus ei ole, et Eesti on maailma sitaauk. 

Kahjuks (või õnneks?) on minu elu on kulgenud nii, et töö ja pere juurest eemal olla on olnud korraga võimalik umbes 3 kuud korraga, kuues eri riigis. See on muidugi väga väike periood, aga ikkagi midagi. Poolteist aastat elust. Umbes poole aasta pärast (see on minu pikim ära oldud periood) hakkad aduma uue asukohariigi tegelikkust ja elad kohalikku tegelikkusesse sisse. Jagad matsu ja hakkad mõtlema kohalikus keeles, eesti keel ja mõtteruum taandub.

Riigid on nii ja naa, on häid ja mitte nii häid külgi. Kindel asi minu meelest on see, et bürokraatiat on Eestis vähem. 

Äraminek on väga huvitav teema. Mind näiteks huvitab Läti väga. Kolid 100 km eemale ja kõik on korraga uus, eriti keel. Ja kõigist siinsetest imbetsillidest eemal. Tahaks proovida, aga pole veel jõudnud sellise kuristiku äärele nagu kaduja.

Kommunismi ajal välismaal olles tundus, et peab pildistama kõike, mida näed. Tänavaid, kirikuid, baare, losse, inimesi, ronge, vaateaknaid. 1985. aastal tudengina praktikal olles GDR-is sai just nii tehtud. Aga meie oma seltskonnast  pole ühtegi fotot! Sest tunne oli, et sõbrad jäävad ikka alles, aga välismaa on peagi kauge ja kättesaamatu.

Muidugi mine, Marili, aga jäta vanurid ja lapsed koju. Ära põe! Edu!

Olen ostnud juulis.

Aga praegu tundub olevat Tai ebasoosingus, nii et odavaid pileteid pakuti ka novembris ja ja lausa detsembris (mingi araabia lennufirma oli vist). Aeroflot on oma Tai lendudega nats hädas, kuna venelastel paistab reisiraha nappivat.

Mina kollektsioneerin BR-tähega kohti. Käidud: Brüssel, Bretagne, Brno, Bratislava, Brighton, Brügge, Brooklyn, Brandenburg, Brabant, Brest. Vaja minna: Bronx, Bristol, Breda, Brunei, Brasilia, Brisbane, Brindisi, Brühl, Brod, Bridgwater.

Ärge lennake Riiast Domodedovosse. Lennake Tallinnast Šeremetjevosse. Säästate viisade raha ja transfeeri maksumuse. Olenevalt kellaajast võivad Moskva ummikud olla hullud, Tundub, et aega on, aga kõik see kaob käest. Või on kaasajal kiire rong lennujaamade vahel?

Ma ei kujuta ette, kuidas alla aastase lapsega ilma rendiautota saaks. Olen sõitnud lastega ja rendiautoga Malaisias. Liiklus on rahulik ja mitte nii kaootiline kui Vietnamis või Tais. Malaisia on kõige rohkem "lääne moodi" Kagu-Aasia riikidest minu meelest. Vasakpoolse liiklusega harjud päevaga ära. 

Me ei käinud saartel, seetõttu ei oska kommenteerida seda, kui auto on võetud Kuala Lumpurist ja jäetud kuskile sadamasse. Võimalik, et see on (priske) lisatasu eest tehtav.

Malaka (Melaka, Malacca) on jah linn, kuhu soovitaks minna.

Kui sa kollektsioneerid riike, et kus käidud, siis muidugi mine. Aasias reisimine ei aita Lõuna-Ameerikas hakkama saada. Nagu keegi siin ütles - rohkem raha ei taga paremat reisi. Hispaania keel on vajalik, hola!

Kõlab hästi! Varsti võib juhtuda, et meiegi peame minema Tallinn International Airport-ist Tallinn South Pärnu Airporti.

Veigo tahtis tegelikult ülilihtsat asja -- jätke sõnade vahele tühik. Ja kui arvate, et tühiku juurde käib koma, siis see liitub eelmise, mitte järgmise sõnaga. Aga paljud tänased kommentaatorid ei jäta seda tühikut või kui jätavad, siis koma on järgneva sõna küljes. See on valus. Seda on raske seletada, aga ilma tühikuta koma või siis koma järgneva sõna küljes tundub keeletundlikule lugejale nagu oleks sinu vestluskaaslasel pask lahti. Teed küll head nägu, aga...

Kaplinnas soovitan Sea Pointi linnaosa. Seal pole küll väga palju suuri hotelle ja hotelli bassenid on tavaliselt väiksemad, aga on pikk rannapromenaad, kus saab joosta,  jõusaale leidub ja seal on ka 50 meetrine mereveega täidetud bassein, kus trenni tehakse. Paarisaja meetri kaugusel on mäed, kus saab matkata. Oli ka palju eri söögikohti (liibanoni, itaalia, korea, indoneesia jm köök).

Palun öelge, kuidas te viisaga talitate. Päris tüütu on peale kahte kuud riigist välja sõita (Tai näitel). Kas on mõni riik, kus saab ka kauem lebotada? Vabandust, et pole ise viitsinud uurida.

Olen talvitunud Vietnamis ja Tais. Mõlemas kaks kuud järjest, pole liikunud elupaigast kuhugi. Elamiskoha leidsin AirBnb-st ja booking.com-ist. Tingimuseks oli mere lähedus ja see, et poleks turistikas. Kohanimed Phan Thiet ja Bang Saray ei ütle kellelegi midagi. Olen käinud ka mujal Aasia riikides ja mulle tundub, et Tai on ikkagi kõige parem valik.Internet on Aasias norm, nii et tööd saab teha muretult. Kambodža võiks ka kõne alla tulla, kuid mu arust on sealne infra natuke kehvapoolne. Sama kehtib Laose kohta. Malaisia on kalleim valik ja mulle ei meeldi moslemimaaga seotud alkoholipiirangud. Kauge maa tagant ideaalset elupaika leida on loterii. Häirima võivad hakata kasvõi vales suunas olevad aknad või naabruse ehitusmüra. Võib minna paremini või halvemini -- ega teha pole midagi, kohapeal tuleb siis ümber mängida.Trenn: joosta on Aasias raskevõitu, sest pole kõnniteid. Metsa alla ei tahtnud ma pärast seda kohe üldse minna, kui nägin kahemeetrist madu Tais minu jalgrajalt jõkke sulpsatamas. Matkasin asfaldil ja ujusin basseinis.Elukoha hinnaks olen siiani saanud 10 eurot öö. See on siis lääne mugavustega (dušš, telekas, wifi, külmkapp, kööginurk, rõdu) stuudiokorter. Saab kindlasti odavamalt, aga sellise leidmine eeldab natuke rohkem tööd kui lihtsalt AirBnb-sse sisenemine. 

Cob, mis mõttes Vietnam on nagu Tai 10 aastat tagasi? Vietnam on kogu aeg olnud kommunistlik riik ning Tai vaba majandusega monarhia.Toimiv linnatransport oli Bangkokis olemas ammu ning maanteed Tais asfalteeritud ja neljarealised. Seda väidan oma 1996. aasta mälestustele toetudes. Vietnamis pole siiani ei üht ega teist.Meri on soe mõlemal poolel, kuigi mulle tundub, et kilekotte, surnud rotte ja muud hulpivat rämpsu koristatakse Tai randadest käbedamalt kui Vietnamis.

Laevaga Stockholmi jõudes oli lastega kohustuslik ette võtta vana hea lõbustuspark Gröna Lund https://gronalund.com. See on väike, aga klassikaline tivoli ameerika raudteega.

Sellest on nüüd juba sajandeid tagasi, kui ma oma lastega sealkandis reisisin, kuid tundus, et neile meeldis Rootsi poolel rohkem. Näiteks:Göteborgi lõbustuspark https://www.liseberg.seSkara veepark (Stockholmi ja Göteborgi vahelisel maanteel) https://www.sommarland.seAstrid Lindgreni teemapark Vimmerbys https://www.astridlindgrensvarld.seKolmardeni loomaaeda me ei jõudnudki, lapsed valisid lõbustuspargid.Mulle meeldis Taanis rohkem kui totaalselt alkoholivabas Rootsis. Eks valige ise.

Kommunismi aja reisidest on palju mäletada. Küll sai Šeremetjevo ja Domodedovo kivipõrandal magatud ning autos magatud Poola piiri ääres (NSVLi piir pandi ööseks lukku - kui ei jõudnud enne 24.00, siis tuli oodata hommikuni).1987. Lendasin aeroflotiga Pariis- Moskva-Tokyo. Mingi venkude superlennuk oli, vist IL-62, sest istusin kolmeses reas. Minu kõrval oli paks vene madam, kes ütles, et ta on romansilaulja ja tuli oma kontserte andmast koos klaverisaatjaga, kes oli igerik juudivanamees. Lennuk oli igivana, nagises, stjuuardesside käejälgedest oli salongide vahelisele eesriidele kulunud rasvane jälg. Stjuuardess tuli veini kallama ja küsis: punast või valget? Vanaeit ütles: Mne oba, i jemu tože. (mulle mõlemat ja talle ka). Ise jõi kõik ära ja oma klaverisaatjale ei jätnud piiskagi.  Pahvisime lennukis suitsu ja kõik oli igavesti äge.Moskvas maandus lennuk paraja pauguga, nii et kõik pakiriiuli uksed kukkusid lahti. Jaapanlased, kes moodustasid lennuki põhiklientuuri, olid näost valged. Neile öeldi vigases inglise keeles, et see lennuk enam Tokyosse ei sõida, tuleb lennukit vahetada.

Jõuluaeg on suht kehv aeg, et saaks valida lennupiletite ja elamise hinda ja sihtkohta. Hinnad on laes, sest kogu Euroopa ja Ameerika tegutseb sama kalendri järgi. Ei oskagi midagi soovitada. Paar päeva sinna-tänna ei muuda midagi. Ise lendan detsembri alguses Eestist minema.Mina vaesena lähtun sellest, kuhu lennupileteid veel enam-vähem vastuvõetava hinnaga leiab. Normaalse hinnaga hotellid on täis, aga ülemisest otsast veel midagi leiab, kuigi ka need on detsembri lõpus ülehinnatud.Pigem vaataks sinna, kus poliitiline olukord on korrektiive teinud. Mulle tundub, et pärast venelaste kruvide kinnikeeramist on neid aastavahetusel Tais kordades vähem laiamas ja seetõttu ka konjuktuur parem.Ehk Araabia poolsaar? Ma ise pole käinud, aga kindlasti on inimesi, kellele meeldib kaine peaga täies riides ujuda.

 Ilmselt viisajama ei tule, sest UK tahab lahkuda EUst, mitte Schengenist.Merle: UK pole kunagi Schengenisse kuulunud. Seepärast me kõik tunglemegi lennujaamas järjekorras, mitte ei sisene riiki jalutades nagu valged inimesed.

Meelis - vaatamisväärsused ei saa otsa. Kui Tallinn - Tartu trassil on Assaku ohvrikivi vaadatud, siis tulevad kohe Peetri uusasumid oma kipsikuutide ja elupuuhekkidega. Jüri kirikus veedan tunnikese. Pärast Kose-Uuemõisa mõisa on peagi Paunküla veehoidla, kus saab ujuda ja lebotada. Ja pooled kohad jäävad vaatamata, sest Põhjaka mõisa restoranis algab kella neljast vaikne tund ja enne seda on vaja sinna jõuda.Tartusse sõiduks kuluks paar-kolm päeva. Ja ei saa kurta, et vaatamisväärsused on hakanud otsa saama. Vastupidi, neid tuleb üha juurde.

Mina ei riskiks. Air China ja Finnair on erinevates allianssides, nii et sinu jätkulend on su enda mure. Valvsaks teeb see, et Air China stardib Hiinast. Mina olen nii oma jätkulennust maha jäänud, kuigi vahe oli 2,5 tundi.  Pekingis lükati lendu põhjendusteta muudkui edasi. Hiljem lugesin vist siitsamast tripist, et Hiina sõjalennukite ja tsiviillendude lennukoridorid kattuvad ja sõjalennukitel on alati eesõigus. Muud lennukid passivad maa peal.Air China andis küll toidutalongi ja hotelli, aga kojulennupiletit mitte. Tuli uus osta.