Viimased kommentaarid

Veigo tahtis tegelikult ülilihtsat asja -- jätke sõnade vahele tühik. Ja kui arvate, et tühiku juurde käib koma, siis see liitub eelmise, mitte järgmise sõnaga. 


Aga paljud tänased kommentaatorid ei jäta seda tühikut või kui jätavad, siis koma on järgneva sõna küljes. See on valus.

Seda on raske seletada, aga ilma tühikuta koma või siis koma järgneva sõna küljes tundub keeletundlikule lugejale nagu oleks sinu vestluskaaslasel pask lahti. Teed küll head nägu, aga...

Kaplinnas soovitan Sea Pointi linnaosa. Seal pole küll väga palju suuri hotelle ja hotelli bassenid on tavaliselt väiksemad, aga on pikk rannapromenaad, kus saab joosta,  jõusaale leidub ja seal on ka 50 meetrine mereveega täidetud bassein, kus trenni tehakse. Paarisaja meetri kaugusel on mäed, kus saab matkata. Oli ka palju eri söögikohti (liibanoni, itaalia, korea, indoneesia jm köök).

Palun öelge, kuidas te viisaga talitate. Päris tüütu on peale kahte kuud riigist välja sõita (Tai näitel). Kas on mõni riik, kus saab ka kauem lebotada? Vabandust, et pole ise viitsinud uurida.

Olen talvitunud Vietnamis ja Tais. Mõlemas kaks kuud järjest, pole liikunud elupaigast kuhugi. Elamiskoha leidsin AirBnb-st ja booking.com-ist. Tingimuseks oli mere lähedus ja see, et poleks turistikas. Kohanimed Phan Thiet ja Bang Saray ei ütle kellelegi midagi. Olen käinud ka mujal Aasia riikides ja mulle tundub, et Tai on ikkagi kõige parem valik.


Internet on Aasias norm, nii et tööd saab teha muretult. Kambodža võiks ka kõne alla tulla, kuid mu arust on sealne infra natuke kehvapoolne. Sama kehtib Laose kohta. Malaisia on kalleim valik ja mulle ei meeldi moslemimaaga seotud alkoholipiirangud. 

Kauge maa tagant ideaalset elupaika leida on loterii. Häirima võivad hakata kasvõi vales suunas olevad aknad või naabruse ehitusmüra. Võib minna paremini või halvemini -- ega teha pole midagi, kohapeal tuleb siis ümber mängida.

Trenn: joosta on Aasias raskevõitu, sest pole kõnniteid. Metsa alla ei tahtnud ma pärast seda kohe üldse minna, kui nägin kahemeetrist madu Tais minu jalgrajalt jõkke sulpsatamas. Matkasin asfaldil ja ujusin basseinis.

Elukoha hinnaks olen siiani saanud 10 eurot öö. See on siis lääne mugavustega (dušš, telekas, wifi, külmkapp, kööginurk, rõdu) stuudiokorter. Saab kindlasti odavamalt, aga sellise leidmine eeldab natuke rohkem tööd kui lihtsalt AirBnb-sse sisenemine. 


Cob, mis mõttes Vietnam on nagu Tai 10 aastat tagasi? Vietnam on kogu aeg olnud kommunistlik riik ning Tai vaba majandusega monarhia.


Toimiv linnatransport oli Bangkokis olemas ammu ning maanteed Tais asfalteeritud ja neljarealised. Seda väidan oma 1996. aasta mälestustele toetudes. Vietnamis pole siiani ei üht ega teist.

Meri on soe mõlemal poolel, kuigi mulle tundub, et kilekotte, surnud rotte ja muud hulpivat rämpsu koristatakse Tai randadest käbedamalt kui Vietnamis.


Laevaga Stockholmi jõudes oli lastega kohustuslik ette võtta vana hea lõbustuspark Gröna Lund https://gronalund.com. See on väike, aga klassikaline tivoli ameerika raudteega.

Sellest on nüüd juba sajandeid tagasi, kui ma oma lastega sealkandis reisisin, kuid tundus, et neile meeldis Rootsi poolel rohkem. Näiteks:


Göteborgi lõbustuspark https://www.liseberg.se
Skara veepark (Stockholmi ja Göteborgi vahelisel maanteel) https://www.sommarland.se
Astrid Lindgreni teemapark Vimmerbys https://www.astridlindgrensvarld.se

Kolmardeni loomaaeda me ei jõudnudki, lapsed valisid lõbustuspargid.

Mulle meeldis Taanis rohkem kui totaalselt alkoholivabas Rootsis. Eks valige ise.


Kommunismi aja reisidest on palju mäletada. Küll sai Šeremetjevo ja Domodedovo kivipõrandal magatud ning autos magatud Poola piiri ääres (NSVLi piir pandi ööseks lukku - kui ei jõudnud enne 24.00, siis tuli oodata hommikuni).


1987. Lendasin aeroflotiga Pariis- Moskva-Tokyo. Mingi venkude superlennuk oli, vist IL-62, sest istusin kolmeses reas. Minu kõrval oli paks vene madam, kes ütles, et ta on romansilaulja ja tuli oma kontserte andmast koos klaverisaatjaga, kes oli igerik juudivanamees. 

Lennuk oli igivana, nagises, stjuuardesside käejälgedest oli salongide vahelisele eesriidele kulunud rasvane jälg. Stjuuardess tuli veini kallama ja küsis: punast või valget? Vanaeit ütles: Mne oba, i jemu tože. (mulle mõlemat ja talle ka). Ise jõi kõik ära ja oma klaverisaatjale ei jätnud piiskagi.  Pahvisime lennukis suitsu ja kõik oli igavesti äge.

Moskvas maandus lennuk paraja pauguga, nii et kõik pakiriiuli uksed kukkusid lahti. Jaapanlased, kes moodustasid lennuki põhiklientuuri, olid näost valged. Neile öeldi vigases inglise keeles, et see lennuk enam Tokyosse ei sõida, tuleb lennukit vahetada.

Jõuluaeg on suht kehv aeg, et saaks valida lennupiletite ja elamise hinda ja sihtkohta. Hinnad on laes, sest kogu Euroopa ja Ameerika tegutseb sama kalendri järgi. Ei oskagi midagi soovitada. Paar päeva sinna-tänna ei muuda midagi. Ise lendan detsembri alguses Eestist minema.


Mina vaesena lähtun sellest, kuhu lennupileteid veel enam-vähem vastuvõetava hinnaga leiab. Normaalse hinnaga hotellid on täis, aga ülemisest otsast veel midagi leiab, kuigi ka need on detsembri lõpus ülehinnatud.
Pigem vaataks sinna, kus poliitiline olukord on korrektiive teinud. Mulle tundub, et pärast venelaste kruvide kinnikeeramist on neid aastavahetusel Tais kordades vähem laiamas ja seetõttu ka konjuktuur parem.

Ehk Araabia poolsaar? Ma ise pole käinud, aga kindlasti on inimesi, kellele meeldib kaine peaga täies riides ujuda.

 Ilmselt viisajama ei tule, sest UK tahab lahkuda EUst, mitte Schengenist.

Merle: UK pole kunagi Schengenisse kuulunud. Seepärast me kõik tunglemegi lennujaamas järjekorras, mitte ei sisene riiki jalutades nagu valged inimesed.

Meelis - vaatamisväärsused ei saa otsa. Kui Tallinn - Tartu trassil on Assaku ohvrikivi vaadatud, siis tulevad kohe Peetri uusasumid oma kipsikuutide ja elupuuhekkidega. Jüri kirikus veedan tunnikese. Pärast Kose-Uuemõisa mõisa on peagi Paunküla veehoidla, kus saab ujuda ja lebotada. Ja pooled kohad jäävad vaatamata, sest Põhjaka mõisa restoranis algab kella neljast vaikne tund ja enne seda on vaja sinna jõuda.


Tartusse sõiduks kuluks paar-kolm päeva. Ja ei saa kurta, et vaatamisväärsused on hakanud otsa saama. Vastupidi, neid tuleb üha juurde.

Mina ei riskiks. Air China ja Finnair on erinevates allianssides, nii et sinu jätkulend on su enda mure. Valvsaks teeb see, et Air China stardib Hiinast. Mina olen nii oma jätkulennust maha jäänud, kuigi vahe oli 2,5 tundi.  Pekingis lükati lendu põhjendusteta muudkui edasi. Hiljem lugesin vist siitsamast tripist, et Hiina sõjalennukite ja tsiviillendude lennukoridorid kattuvad ja sõjalennukitel on alati eesõigus. Muud lennukid passivad maa peal.


Air China andis küll toidutalongi ja hotelli, aga kojulennupiletit mitte. Tuli uus osta.

Pariisist Avignoni - Hotel-Dieu hospiitsi muuseum Burgundias Beaune'is. Mulle meeldib ehk seepärast, et seda näidati 1970ndate filmis "Suur jalutuskäik". Film jättis kustumatu mulje. Olen seal käinud paar korda, kompleks on päris mõjuv ka ilma filmi nostalgiata.


Nagu Buldooza mainis, on Prantsusmaa juulis-augustis üsna turiste täis. Eriti Vahemere rannik. Minu jaoks oli "armas rand" selline, kus õnnestus parkimiskoht leida ja praad maksis alla 40 euro.

Buldooza -- Rough Guide on minu eelistus ka. Iga kell LPst parem.


Fotode tegemine on tänapäeval lihtsam kui rääkimine. Kirjutamine on sellega võrreldes veel eriti raske. Aga mõttetute, abitute ja juhuslike fotode rohke üleslaadimine võiks olla blokeeritud.

vatse: Kogu Balkan on Eesti kodanikele juba päris pikalt viisavaba. Ei oskagi pakkuda, mis riik võis viimasena viisavabaduse anda. Suure tõenäosusega võis see olla isegi eelmisel sajandil.


Oskan pakkuda küll. 2004. aastal Ateena olümpiamängudele sõites oli Makedoonia ainuke Balkani riik, mis viisavabadust ei andnud.

Praad tavalises tänavaäärses söögikohas 1.50 eurot

Õlu samuti 1.50
Portsud on suured, lastele võib pooleks jagada.
Vein on kallis, pudel 10 eurot ja rohkem.

Siis, kui lapsed ei taha Tai toitu, tuleb otsida söögikoht, mis on orienteeritud valgele turistile. Saab friikaid, steike, pastat, pitsat. Hinnad tuleb sel juhul neljaga korrutada.

Kallis valgetele mõeldud kuurortis (Phuket jne) pole olnud, seal olevat kogu riigi kõige kallimad hinnad.


Täna Tais.

"Kuule, vanamees, aja kark alla nüüd! Meil on klient!"
"Mis lahti nüüd siis? Meil on kõik viimase peal."
"Ta on farang, valge, noh. Äkki tahab midagi erilist."
"Ah see seal või? See tellib alati som tam-i, tom kha-d ja pad thai-d. Rahune maha."

Head uut aastat kõigile!

Lendasin Aeroflotiga Tallinn-Bangkok. Qatariga pole lennanud.

Aerofloti plussid:
- kõige vähem tunde kestev Aasia lend
- öine lend Tallinnast Moskvasse 2.45 väsitab su ära, pikk jätkulend kulgeb magades
- uus lennuk, piisav jalaruum. Mul oli lennuk pooltühi, sai laiutada

Aerofloti miinused:
- kehv meelelahutus, palju vanu Vene filme
- ükskõikne teenindus
- no alkohol. Isegi veini toidu kõrvale ei saa

lylyke (tsitaat): tänaval pakuvad poisikesed peotäit euromünte igal sammul, et vahetage paberiks - ärge tehke nendega juttugi.


Miks ma ei tohi poiste münte paberrahaks vahetada? Turistid viskavad euromünte jootrahaks, aga pangad münte ei vaheta, ei Egiptuses ega ka siin. Nad ei saa nendega maksta.

Mina andsin dollarikupüüre jootrahaks. Need sobivad igal pool. Aga poisikesed ei saa euromünte Euroopasse kulutama tulla ning pingutavad, et neist paberraha tekitada. Minu arust oleks lahke neid aidata.

Ise kirjutasid ju, et "läheme 6. detsembril Phuketile". Kust see Bangkok siis äkki tuli?

Tavaline liinibuss, mis sõidab mere äärt pidi. Taskuvargaid maffiaks nimetada on liialdamine. Kopli tramm on järelikult sama ohtlik.

Mul on siiani mytripiga positiivsed kogemused. Kõik toimib. 


Vintis peaga laupäeva öösel broneeringuid tehes olen siiamaani suutnud hoida vajalikku tähelepanelikkust. Pole nime valesti trükkinud ega lennu sihtkohta ära unustanud. Numbrid on kõige raskemad!  Katsu sa pärast check-innis oma vale bronninumbriga kõhtu punni ajada. 
Kokkuvõtteks: hea on teada oma perekonna- ja eesnime ning seda, kuhu sa tahad lennata. Elementaarne, Watson.

Cesis on tore linn. Viljandi moodi, ainult et natuke rikkalikum kui Viljandi. Link ei avanenud. Seda enam tuleks ise kohale sõita, kuigi hotellikohti on vähe -- seegi on Viljandiga sarnane. Mina olen mitu korda pidanud öömaja otsima linnast eemal.

Eestis ei teeks mitte keegi sama raha eest tööd. Ehk siis 60 eurot sellise kogu päeva kruiisi eest.


Palmse mõisa sissepääs (ilma giidita jalutuskäik) maksab 9 eurot nägu.

Veneetsia on turismimeka, üks kalleimaid kohti Euroopas.