Matkaautoga Horvaatiasse

Jagan oma kogemust reisilt matkaautoga Horvaatiasse. Ehk on sellest abi mõnele matkaautoga esmareisivale perele. Reisi aeg: juuli 2 nädalat Seltskond: 3 peret (6 täiskasvanut + 8 last vanuses 5-18.a.), st.3 camperit Eesmärk: näha erinevaid riike, jõuda vahemereni, võtta päikest ja puhata. Lisaks lihtsalt soov proovida ära matkaautoga reisimine.

1.päev - 9.00 start Tallinnast, kell 19 saabumine Kaunasesse. Ööbisime Kaunase linnakämpingus. Igati kena ja korralik koht järvekaldal. 2.päev - suund Krakowi suunale. Mõned jalasirutuspeatused ja lõunasöök tee ääres. Kell 22 jõudsime Korona kämpingusse Krakovi lähistel. Samuti sümpaatne koht. 3.päev - Krakowi soolakaevandustega tutvumine (võimsad on, ka lastele väga meeldisid. Pealelõunal Krakowi vanalinnaga tutvumine ja õhtusöök. Õhtuks võtsime suuna Slovakkia peale. Ööbisime Zdiari linnas (vahetult peale piiri) parkimisplatsil. Nii täitsa sai ööbida. 4.päev - läbi Tatrate suund Liptovski Mikulasele ja Tatralandia veepargi külastamine. Pean tunnistama, et mulle see park väga ei meeldinud. Liiga suur ja lärmakas ja kuidagi kulunud. Lastele muidugi meeldis. Õhtul suund Egerile ning ööbima Tulipan kämpingusse. Ka väga ok kämping. Asub imehea koha peal, kuna seal juures on kohe Kaunite Naiste Org, kus on ohtralt veinikeldreid ja suurepärased söögikohad. Guljassi tuleb proovida ! 5.päev - sõitsime Miskolcisse, kus asuvad termaalveed. Nautisime koopabasseine. Tõeliselt kena koht. Soovitan külastada. Õhtul taas Egeris head sööke ja veini nautimas. 6.päev - Egerist suund Horvaatia ja Zagrebi peale. Õhtul jõudsime Zagrebi lähistele kämpingusse. 7.päev - Läbi Krk saare Cres'ile. Peatuskoht Kovacine käping Cresi linnas.

  • väga hea asukoht, mööda rannapromenaadi paar kilomeetrit jalutada linna, kus on head söögikohad ja suveniiripoed.
  • tohutu suur kämping (700 autkohta, sama palju telkidele + rendimajakestele) ja väga palju rahvast rannas. Cresi saarel on rand kiviklibune ja sügavaks läheb väga ruttu. Samas on vesi mõistagi soe ja mõnus. 8-10.päev Cresi saarel. 10.päeva õhtul teistkaudu saarelt praamiga mandrile ja läbi Rijeka linna Sloveeniasse. Peatumine Horvaatia piiri lähistel teeäärses grilli parkimisplatsil, mis sobilik camperitele. 11.päev Sloveenia koopad Postojnas. Väga imelised looduslikud koopad. Väga soovitan külastada. Õhtul läbi Maribori linna Austriasse Viini. Ööbimine Viini linna kämpingus, koht igati ok. 12.päev tutvumine Viiniga, õhtul Tšehhi Brno linna, ööbimine Radka kämpingus järve ääres. Järv hea ujumiseks. Parkimine järvekaldal, mistõttu auto loodi saamine keerukas. 13.päev Tšehhi läbimine ja õhtuks Varssavi jõudmine. Ööbimine Varssavi ääres kiirtee äärse hotelli parkimisplatsil. 14.päev Varssavist kojusõitu ca 15 tundi.

Soovitused, millega matkaauto puhul tasub arvestada: *sõitmise kiiruseks on sobilik 90-95 km/h *õhtuti on sõita oluliselt rahulikum, pühapäev Poolas rekkasid pole *kämpingukohtade hinnad jäid sõltuvalt kohast ja riigist vahemikku 13 eur (Sloveenia parkimisplats) - 50 eur (Horvaatia Cresi saar). Enamikes kohtades ca 17-20 eur. *kui vähegi mahub, võtta kaasa ka mõned toolid ja laud ning matt maha panekuks (lõunamaal võib olla kämpinguplats suht muruvaba ja tolmune). Õhtul on väga mõnus välja istuda. *võib kaasa võtta ka väikse ventilaatori, õhtul kämpingutes sageli autot käima panna ei lubata ning kui auto seest väga kuum, käib natukenegi õhk ringi. *tasub kaasa võtta ka pesunööri, et rätikuid jm oleks lihtsam kuivatada. *lisaks potile-pannile võiks kaasas olla ka veekeetja, nii on lihtne kohvi-teed teha.

  • näha vaeva ja püüda parkida auto nii, et jääks loodi (tõkiskingade abiga), aitab kaasa ööune kvaliteedile.
  • WC tühjendamine ja vee lisamine on väga lihtsad, igas kämpingus on need võimalused olemas.

Kokkuvõtteks ütlen, et matkaautol on tavaautoga reisimise ees mitmeid plusse, eriti kui minna lastega. Pikkadel sõitudel on ruumi oluliselt rohkem, mugavam süüa-juua jne. Ainsaks miinuseks on see, et ei saa nii kiiresti sõita kui väikse autoga ja linnades parkimine on ka keerukam.

Räägid ehk täpsemalt sõidust ja hindadest:

  • Krk-Cres
  • Cres-mandrile

Mäletan, et guugeldades leidsin lihtsalt kõik praami ja sillamaksud eri tüüpi transpordile Horvaatias, katsun meenutada.

guugeldades sain is ka mõlema maksumuseks 245 kunat. Et kuidas pealemahtumise, järjekorra, sõiduaegadega oli? Horvaatia huvi tekkis mõni aasta tagasi just Cresi kohta raamatut "Minu Horvaatia" lugedes. Nüüd kahel aastal käinud Horvaatias (Dubrovnik,Pula Rovinj jne. aga ka Krk) aga näe Cresile polegi saanud. Ise ka matkaautoga.

Ise matkautoga ei sôida, aga maksude infot saab Rijeka= Zagreb kiirtee+ Krki sild http://www.arz.hr/index.php?page=4&lng=2

Teised kiirteed+ môned tasulised tunnelid http://hac-onc.hr/en/toll-payment/pricelist

Peamiselt sôidab praamidega Jadrolinja, kodukalt leiab kenasti hinnainfo ja sôidugraafikud http://www.jadrolinija.hr/en

PS Cresile minnes tasub kindlasti üles otsida raamatu autor, elab siiani saarel ja teeb ning müüb koos abikaasaga suveniire :)

Septembris sai käidud matkaautoga Horvaatias . Põhjalik kodutöö oli tehtud ja meile huvi pakkuvad kohad kirjas. Reisiseltskond koosnes 4 täiskasvanust. Reisiaeg 6-21.09,läbisõit 5332 km. Kütuse kulu 13,1 l /100 km. (oli paras vastutuul ja kiiruse pealt tagasi ei hoidnud) Marsruut:Tartu-Bauska-Mariampole-Varssav-Brno-Viin-Maribor-Postojna-Porec-Pula-Lovran-Opatija-Rijeka-Pagi saar-Zadar-Trogir-Split-Makarska Riviera(Podgora)-Sinj-Knin-Plitvice-Karlovac-Balaton-Budapest-Miskolc-Rzeszow-Liblin-Bialystok-Augustow-Tartu. Nautisime riiki ja ilma,tempot üles ei kruvinud.Mõnes kämpingus peatusime mitu päeva. Võttes tagantjärgi kokku reisikulud,oli pilt järgmine: Kogu reisi maksumus inimese kohta 708 eur 15 päeva. Kõik transpordiga seonduv (kütus,laevapiletid ,teemaksud,parkimine) 870 eur ,matkabuss on isiklik,renti ei lisandu. Veidi kämpingutest: Biela Uvala (Poreci lähedal) -tohutu suur ja praktiliselt vabu kohti polnud.Muidu ilus ja puhas koos paljude vaba aja veetmise võimalustega. Camp Šimuni Pagi saarel-mõnus. Camp Adriatic (Primošten)-meeldis kõige rohkem,piisavalt privaatsust,mõnus rand,võimalus vesitaksoga linnas käia. Trogiri lähedal Rozacis ja Spliti juures Stobrecis vabu kohti polnud. Camp Galeb (Omiš)- jäime rahule. Camp Sutikla (Podgora)-jugo aja rajatis.Väike ja puhas.Kõik käe-jala juures.Rand ja linn imearmsad. Balatoni ääres olid aga üleujutuste tõttu kõik kämpingud suletud ja rannaäärsed asumid lausa välja surnud.Olime sunnitud ööbima Budapesti eeslinnas. Veel tähelepanek-et säästa roolisolija närve,on hea,kui kodus oleks välja vaadatud Dalmatsia piirkonna linnade parkimisvõimalused matkaautodele.See on ikka kohapeal otsides paras pähkel! Võib-olla on kellelegi sellest infost veidi abi. Soovin kõigile meeldejäävaid elamusi sellest kaunist riigist!

Ei soovita minna ala renualt traffic suguste bussidega! Esimesega laksime mootor andis splitis otsad ja teisega millega sai järgi mindud suri käigukast eestis! Soovitus suurem mootor ,et oleks autol ja võiks vist uuem ka olla:)