Mis on kõige usaldusväärsem maksevahend?

Hiljuti soovitas üks USA tuttav, et kõige parem on reisile ükskõik kuhu maailma kaasa võtta vaid American Expressi reisitsekid, muudega pidavat alati rohkem jama olema. On see nii või kuidas nende reisitsekkidega mujal maailmas kogemus on?

Nii ja naa on. Kõige parem maksevahend (kui ehk autorent välja jätta) on alati sularaha. Reisitshekkide hea omadus on turvalisus võrreldes sularahaga. Samas on maailmas piisavalt kohti, kus reisitsheki väärtus on umbes sama suur, kui kuivanud puulehel. Ehk reisitshekk on hea arenenud riikides või siis arengumaade suuremates linnades.

Üldjuhul on reisitsheki vahetamine ka ebasoodsam kui valuuta vahetamine. Kui tahad head kurssi, tuleb leida AmExi ametlik esindaja, keda selles linnas, kus sina oled, võib mitte olla või on see parajasti suletud.

Õigluse huvides pean tunnistama, et minu jaoks on American Expressi reistshekid maailma parim maksevahend. Esiteks jäi neid kunagi ühest reisist üle ja kurss jõudis aastaga tõusta nii 5 kr $ kohta. Teiseks andis üks Kreeka reisibüroo mulle kaks korda rohkem kohalikku raha vastu, kui nägi ette ametlik kurss. Aga kokkuvõttes arvan, et pangaautomaatide tormilise levikuga, mis ulatub maailma kolgastesse välja, on reisitshekid eilne päev, mille võib rahulikult vahele jätta.

Aga kuidas on reisitseki turvalisusega? kiideti, et selle tseki võib ära kaotada ja raha samas jääb alles. Samas võib VISA kaardi ka ära kaotada ja keegi võib sellega sisseoste teha, allkirja on ju lihtne võltsida ja dokumenti alati ei küsita. Kas reisitsekil pole siis sama turvaprobleem, et leitud tseki võib allkirja võltsides vahetada rahaks? Või on miski rangem turvakontroll tagatud?

Kui ma õieti mäletan, siis kadunud/varastatud reisitšekke saab asendada vaid juhul, kui on teada nende seerianumbrid. Mis siis juhtub, kui keegi võõras võltsib sinu tšekile oma allkirja, ma ei tea. Teoreetiliselt peaks peale pikemat jama siiski saama oma õigusi tõestada.

On turvaline küll. Aga kui algul suure pataka ostad ja kiiruga allkirjad viskad, siis võib juhtuda, et hiljem ei suuda kuidagi samasuguseid kiiruga visatud allkirju tekitada. Vot siis maali nagu kunstnik kuskile lehele oma allkirja näidiseid, kusjuures pangaametnik jälgib sind õtte kahtlustaval moel. Ainuke kehvem riik, kus reisitshekkide vahetamiseks tuli mööda linna ringi joosta oli Hiina, seal kooriti veel nende vahetamise eest üle 7% kah lisaks. Mujal Aasias, kus käinud olen, on reisitshekid asendamatud.

Kogemused on vaid Am. Expr.tsekkidega. Euroopasse käin autoga läbi Poola ja sularaha võtan kaasa minimaalselt. 100.-DEM tsekk oli siiani parim variant. Vähemalt Saksamaal, Austrias ja Itaalias sain neid vahetada ainult oma Eesti passi ettenäitamisel. Seerianumbritega kviitungi osa tuleb rahast eraldi hoida(koopia võib vabalt koju jätta). Kui vahetamist viimase hetke peale ei jäta on kõik OK. Eriti jama on kui raha nädalavahetusel otsa saab. Suurlinnade pearaudteejaamades leiab viimases hädas koha kus vahetada aga 5% jätad pankka(mitte alati). Igatahes tasub see tsekitamine ära. Endal on rahulikum. Pangakaart tasub kindlasti kaasa võtta. Olen neid kaasa võtnud erinevad:Hansapanga Cirruse logoga ja teine Visa logoga,sest erinevates riikides on nad erinevalt levinud. Itaalias leiab teinekord pangaautomaadi,mis on nõus ainult italianot tunnistama. Tsekkide vahetamisel loeb rohkem pass ja pildi sarnasus. Värskelt kipsis käe allkiri oli kõverik aga sain vahetada ilma probleemideta.

arvan, et AMEX'i reisitsekid on parimad. oleneb muidugi tõesti, kuhu lähed. turvalisuse koha pealt. pead omale kuskile kindlasse kohta seerinumbrid üles kirjutama, kui ära kaovad või varastatakse tsekid, siis saad numbrite ja passi alusel siiski raha kätte. mina kasutasin neid tais ja malaisias täiesti suvalistes putkades ja seal oli nedi kindlasti odavam lunastada, kui sularaha vahetada. tõeliselt head asjad. ainult vihma kardavad rohkem, kui rahatähed nii, et niiskuse eest tasuks nad kilekotti pista. vahetuspunkte seal kandis oli igas tahes rohkem, kui valuutavahetus punkte. muidugi alati peab soki sees väike taala varu kah olemas, sest mis sa siis teed, kui vahetuspunktid juba kinni ja kohalikku raha enam pole.

ja veel, lunastamine käib passi alusel nii, et kui keegi need varastab, siis peab ta: a) andma kassiiri silme all sinu allkirja b) omama ka sinu passi c) peab ka passipildiga sarnanema praktiliselt võimatu on võõral neid kasutada (kui just kassiir mingi lohakas ei ole)