Myanmar

Ahhoii,

Kas keegi minemas või tulnud Myanmarist, et jagada uuemat infot?

Tulin nädal tagasi Myanmarist, mis täpsemalt huvi pakub?

Vaevalt valitsuse muutus turisti jaoks veel midagi muutnud on.

Aga kevadel käisin ja siis oli veel kõik rahulik.

Eelkõige huvitab transport Ngapalisse. Kas jätkuvalt ongi nii pikk ajaliselt kui internetiavarustes räägitakse. Mõned tähelepanekud muudes turismipaikades? Hea reisigiidei soovitus jne jne.
Olen enda jaoks küll internetist ammutanud palju infot aga paljuski on see ikkagi vananenud ja tihti ka vasturääkiv.
Seega hea meelega piinaks kedagi konkreetsete küsimustega, kes käinud ja näinud ja viitsiks minu peale aega ja klaviatuuri kulutada.

Käisin ainult Yangonis ja Baganis. Lendasin lennukiga.

Ngapalis ei käinud, kuid jah, transport Birmas võtab aega. Ööbussidega samas on see suht muretu - bussid on head ja uued, lihtsalt kipuvad kohale jõudma kell kolm öösel või nii.

Käisin läbi tavapärase turismiraja Yangon-Kalaw-Inle järv-Bagan-Mandalay. Reisikirja võib leida http://maailmas.blogspot.com.ee/- kui midagi konkreetset siis võta ühendust.

Mina omaarust olen ka midagi postitanud- käisime see kevad viimati. Küsi ainult! oleme käinud 2- aastaste vahedega niiet arvan küül, et oskaks soovitusi jagada. Järgmise aasta kevad jääb küll vahele, aga esimesel võimalusel läheme uuesti. Ngapalis oleme käinud 2013 ja 2015 aastal.

Mõned asjad mis ma leidsin mis on reisigiidides üldiselt vananenud:

Kõik see mis puudutab raha ja ATMe ja dollareid - vahetasin soovituste tõttu Bangkokis pataka dollareid ja reaalselt ei kasutanud neid sisuliselt üldse - vist taksojuhile maksin kes mu Yangoni lennujaamast linna viis, ilmselt oleks selle saanud ka kyatides maksta. Alati aktsepteeritakse kyate kui seda küsid. Dollarites maksta võib kohati muidugi pisut odavam olla. ATMe on kõik kohad täis, osadega võib olla probleeme, kuid üldiselt pole hullu, Swedbanki Maestro deebetkaardiga sain Yangoni lennujaamas raha kenasti välja võtta (seal on üks ATM kui oled passikontrollist sisse saanud mille juurde tekib hirmus järjekord ja mis ei pruugi alati töötada, aga kohe kui lähed tollialast välja siis seal on ATMe veel mitu, nii et pole mõtet järjekorras olla). ATMist raha väljavõtmise tasu on 5000 kyati. Mingi kogus dollareid võib igaks juhuks olla muidugi vast, kuid ma selle pärast ei stressaks.

Ööbimiskohti on Birmas tekkinud nagu seeni, aga hinnad on endiselt suht kõrged ja populaarsemates kohtades soovitan ette broneerida. Sama ka transpordiga - üldiselt on mõttekas broneerida paar päeva ette kui on vaja rongi või bussiga Bagani või Inle järvele vms sõita. Nägin küllalt inimesi kes istusid ekstra päeva kusagil, kuna ei saanud oma plaanijärgse transpordiga edasi, olin ise ka samamoodi. Eelkõige kehtib Bagani ja Inle järve kohta. Booking.com täitsa töötab, Hostelworld ka. Mina sageli bookisin üldiselt ühe öö ete ning kui meeldis, siis kohapeal pikendasin - saad siis odavamalt kuna hostel ei pea booking.comi tasu maksma. Alati muidui ei pruugi töötada nagu nt Baganis Ostellos mis on VÄGA populaarne koht (ja õigusega).

Hinnad võivad ööbimise kohta minna üles võrreldes muu Aasiaga, aga on talutav. Reisisin üksi ja peatusin hostelites, üldiselt 6-8 toalistes ühikates. Yangonis Agga's Guesthouse oli vist 11 dollarit öö, Baganis Ostello Bello Bagan 20 dollarit, Mandalays You Yoe Lay Homestay 10 dollarit öö, kõik kohad olid väga head, eelkõige Yoe Yoe Lay ja Ostello. Inle järvel Nyaungschwes olin hotellis kuna muud kohad olid täis ma maksin vist 25 dollarit ühese toa eest, Inle Star Hotel - oli paras urgas, ei soovita. Aquariuse kohta Inles aga kuulsin häid sõnu. Yoe Yoe Lay Homestay pakub ainukesena Manadlays ka kokanduskursuseid mida ma soovitan.

Hostelites/hotellides pakutav internet on jube aeglane. Minu soe soovitus oleks osta lennujaamast või kusagilt kohalik 3G SIM kaart. Ise kasutasin Telenori oma, ostsin otse lennujaamast, SIM kaart+1 giga mälumahtu maksis vist 10 USD või nii (maksin kyatides) ja töötas suurepäraselt kogu marsruudil (välja arvatud Kalaw-Inle trek) ja oli märkimisväärselt kiirem kui hostelites pakutav internet. Kui vaja, siis saab osta ekstra megasid-gigasid mõnetuhande kyati eest igalt poolt.

Transport on aeglane aga talutav. Ise kasutasin peamiselt ööbusse - kohati on ööbussid ülimalt luksuslikud mis teevad silmad ette Euroopa bussidele. Nt Yangonist Kalawisse sõit maksab 20 000 kyati, Inle järvelt Bagani oli vist 13 000 kyati. Taksojuhtidega peab hinna eelnevalt kokku leppima, mitmekesi taksot kasutades kiputakse hind ütlema inimese kohta (nt Bagani bussijaamast linna saamiseks peaks hind olema 6000 kyati, aga taksojuhid küsivad 6000 inimese kohta) ja olles bussist välja astunud kell 3 öösel siis on kerge käega lüüa ja seda maksta. Ööbussid üldiselt kipuvad kohale jõudma keset ööd ning bussijaamad on alati linnadest väljas, nii et taksod/tuktukid on ainuke variant linna saamiseks. Transpordiinfo mis on netis kirjas tundub olevat üldiselt õige. Kui hostelist/agendi juurest öeldakse et reis võtab x tundi siis liida heaga mõned tunnid veel otsa.

Giide mina ei kasutanud, wikitravel/tripadvisor ja korralik 3g andsid kogu info mis vaja. Tegin kolmepäevase jalgsimatka Kalawist Inle järvele mis oli väga äge, ette ei broneerinud, jalutasin lihtsalt Kalawis matkakorraldajate juurde (neid on seal palju) ja sain järgmiseks päevaks tuurile. Grupi suurused on üldiselt 6 inimest max, aga kui reisid üksinda siis nad kleebivad su mõne olemasoleva grupi juurde. Ise kasutasin Sam's Family giidi, Yola oli nimi - suurepärane kogemus, parimaid Birmas.

Ei tasu oodata hüljatud, väheste turistidega riiki. Kuna turistimarsruut on väga kindel ja konkreetne, siis kogu turistide mass liigub sama teed pidi, ehk kohad on tegelikult väga turiste täis. Eelkõige kehtib see Bagani ja Inle järve kohta, mis on turistidest küllastunud. Baganis populaarsemad templid on päikesetõusul/loojangul paksult inimesi täis. Soovitan lihtsalt rentida rattad/e-rattad ja veeta paar päeva templite vahel ringi kruiisides. Õhupallisõit päikesetõusul maksab 360 dollarit per nägu kui ma ei eksi, ei proovinud.

Birma parim osa on inimesed. Naeratavad, sõbralikud, abivalmis. Inimesed üldiselt on tagasihoidlikud, ei määri sulle ei turgudel ega mujal asju pähe. Väga religioossne riik, kohalikest kommetest tuleb kinni pidada - tagasihoidlikud riided, austus Buddha vastu - ei tohi jalgadega Buddhale osutada kui istud. Kui tahad kohalikega kiiresti jutule saada, siis osta poest longyi - seelikutaoline riideese mille seod omale ümber, kannavad nii mehed kui naised. Normaalse kvaliteediga longyi saab osta ca 3000-5000 kyati eest, kasutasin seda kõige kolme nädala jooksul, äärmiselt mugav ka mehena kanda.Kui lähed templisse a la Swedagoni ja sul on lühikesed püksid, siis pead omale sealt nagunii longyi ostma ja seda kandma.

Toit on hea. Üldiselt soovitan tänavatoitu - Yangonis on hiinalinnas öine toiduturg ja ka mujal leiab toidu kergesti kätte. Hommikusöögiks turistidele pakutakse tavapärast röstsaia ja muna üldiselt, kohalikud söövad tänaval mohingat - supp, kuhu pannakse sisse igasuguseid asju mis kätte satuvad, väga hea, tänaval maksab ca 400 kyati, ehk mingi 30 senti. Tänavalt toitu ostes sageli valid omale baastoidu - supp, riis vms mis maksab 400 kyati üldiselt, lisaks maksad iga asja eest mis sa sinna lisad - tofu, liha, nii et ei tasu üllatuda, kui esialgu öeldakse sulle hinnaks 400, aga pärast, kui oled oma riisi lihaga ära söönud, küsitakse sult 800. Üldiselt tänaval saab korralikult söönuks 800-1000 kyati eest, restodes-kohvikutes on hinnad 2000+ kyati. Õlu oli 600 vist. Teepoode on igal pool kus saad dim sume ja kannuga rohelist teed mõnesaja kyati eest.

Vast sai kõik kirja. Kui veel midagi siis eks proovin vastata. Birma on fantastiline riik.

Jah, Baganis on palju turiste. Aga võrreldes näites Angkoriga ikka kordades vähem.

Samas hotellid on kordades kallimad ja kõik tundusid olevat välja müüdud. Tundub, et turistide hulk on viimasel ajal nii palju tõusnud, et nõudmine ületab pakkumise.

Jalgade katmiseks suuremates templites kasutasin õhukesi dressipükse, mis seljakotis kaasas olid ja mida siis vajadusel jalga tõmbasin.

Küll aga on probleem see, et suuremates templites peab paljajalu käima. Kiviplaadid on tulised ja kõrvetavad jalgu!

Tänud info eest.
Küsiks aga jätkuvalt, et kas Ngapalisse pääsemine on siis ikkagi nii ajakulukas kui räägitakse.
Meil plaan liikuda Baganist Ngapalisse. Saan aru, et sinna pääseb läbi Pyay ja/kuid kõiksugused informatiivsed allikad väidavad, et sinna pääsemine Pyayst võtab 12-20h (ca 250km) olenevalt teeoludest. Kas see tõesti siis vastab tõele?

Nii tõesti kirjas on, et sul on valida: kas lennata või ca 16 tundi bussiga sõita:

http://wikitravel.org/en/Ngapali

Paistab, et otselendu pole:

http://www.rome2rio.com/s/Bagan/Ngapali

On ümberistumisega kas Yangonis või Inle Lake'i juures.