trip-krainetrip-ukraine-dark
Norra reis

Küsimus trollitee kohta.Kas seda on huvitavam läbida Andalsnes'ist alustades või Dalsniba mäe poolt?Teine küsimus.Tee nr 55, kas Lomist alla või sogendalist üles?Kas ühe nede teekonna läbimiseks päevast piisab või on seal vaatamist rohkem?

Pole kumbagi teed küll läbinud, kahjuks. Plaanis oleks see järgmisel aastal, kuna viimane kord Norras jäi aega väheks, kuigi olin just sealkandis. Aga kindlasti läheneksin trolliteele Dalsnibba poolt, sest ülevalt alla sõites on võimsam vaade.

Soovitaksin omalt poolt sealpool olles sõita ka teel nr 613(selline tunne oli küll, et ei tea, kas jõuame mäest üles;P ), mis viib Tvinnefosseni kose juurde, mille alt saab läbi kõndida.Autoga kose juurde ei saa, vaja paar kilomeetrit jalutada.

Ja tee nr 258, mis viib Stryni suvisesse suusakeskusesse. Just need kaks teed mägede vahel sik-sakitades üles ja alla, on jätnud unustamatu mulje ja palju kauneid pilte albumisse ka. Ilusat reisi! :)

Trollstigeni ehk Trollitee võiks minu arvates ära jätta kui see just tee peale ei jää.Neid Trollstigeneid on terve Norra täis.Näiteks tee nr.55 ääres on Norra kõrgemale mäele (Galdhopiggen) tõus ja vaade oli mitte kehvem, pigem avaram.Sinna tõus on tasuline (vist oli 75 NOK-i),seal on mäesuusatamise keskus.Jalgsimatkaks ei ole see hea koht.Eidfjordi lähedal on Hardangervidda-le tõus , kus tee samuti nagu Trollstigenis sika-saka üles läheb.Geirangeris oli samasugune tee ja eks neid on igal pool seal.Trollstigen on muidugi tuntum ja ega seal on ka vaatamist küll. Kui mööda 55-e plaanid minna, siis oletatavasti lähed ka Jotunheimenisse matkale? Seda teed ma ei sõitnud , välja arvatud Lomist Galdhopiggeni teeristini.Ma sõitsin mööda 51-e, Jotunheimenist paremalt poolt kui kaarti vaadata.Norrakad soovitasid seda poolt, pidavat nende lemmikrajad olema jalgsimatkamiseks (Gjendesheimis). Kui Trollstigenit Andalsnesist alustad, siis sõidad Trolliteel tõusu mööda kui vastupidi siis laskud.Laskudes on vaade ilusam. Galdhopigenile ei soovita väikse mootoriga autoga minna.Võib ära lõppeda.Mul omal on Corolla 1,6L ja üleval oli esimene käik sees ja päss peaaegu, et põhjas.Venis nagu tigu ülesse.Pere ei julgend alla sõita enam ja läksid jala, tegid endale kerge matkakese.Ma ootasin neid tee peal kui nad boksipeatuseid tegid ja pähkleid krõbistasid.Tee peal fikseerisin mitmeid õlilaike, kus nõrgemad autod olid otsad andnud.Ühed eestlased rääkisid, et neil oli ka eelmisel aastal seal auto ära lõppend. Loodan , et ära ei hirmutand:)

No kurat küll. Ükski auto ei saa ometi nii kehv olla. Galdhoppingen jäi vaatamata aga Grossglockner Hochalpenstrasse oli ka päris julm. Peab lihtsalt natuke tunnetama, et autot mitte tuksi keerata.

Meie tee algas Andalsnes'ist ja lõppes Dalsnibba pool (meeldis nii rohkem). Galdhoppingeni üles minnes autoga küll midagi ei juhtund.

Muide, kõrgemad teed on Norras talvel lume all ja hooldamata ja kinni. See 51 on näiteks lahti ülal kuni Gjendesheimini ja alt (vist) Beitostolenini. Atlastel on hooldamata teelõigud märgitud, konkreetsete olude kohta tuleb kohalikelt uurida.

Galdhoppigeni jalamil (Spiterstulenis) olen käinud ainult suuskadega, aga see org on nii lauge ja nii madal (1 km), et ühegi korras autoga ei tohiks seal probleeme olla. Või mis?

A muidu julgen talvist Jotunheimenit väga soovitada, hirmus ilus on! http://album.rumba.ee/kaur/jotunheimen on pildid, vaadake ja minge kah :)