trip-krainetrip-ukraine-dark
Norras ja Rootsis autogaasi tanklad

Kas on keegi ( kindlasti on ) käinud seal riikides gaasiautoga ? Millised võimalused on autot seal tankida ja äkki teab keegi mingeid kaarte ka asukohtadega ?

Uurisin seda eelmisel aastal. Üle Norra oli vaid paarkümmend sellist tanklat. Hetkel ei leia seda lehekülge üles. Arvan et nende peale lootma jääma ei peaks. Kui võimalus siis tangid seda mida saad. Kütus on seal kallim. Kulub ka rohkem, sest kiirused on väiksed maanteel ja mägesid ja tõuse on palju. Kui tahad odavalt siis käi ära põhjas, kui veidi kallimalt siis keskmaal.

Kas keegi on viimasel ajal LPG gaasiautoga Norras käinud ja teab, millist LPG otsikut seal praegu kasutatakse? mylpg.eu ütleb, et nii meie taldrik (dish) kui ka Bayonet, aga kas paralleelselt või ühes tanklas üht ja teises teist, ei selgu. St huvitaks, kas tuleb osta spets adapter või saab tavalise Eesti otsaga hakkama?

Tanklast saab küsida adapterit, kui on vajalik.

Kuna meil sai selline kadalipp just läbitud, siis lisan oma kogemuse. Norras domineerib n.ö. Bayonet adapter. Vaid kaks viimast tanklat Rootsile lähemal olid varustatud dishiga (sama adapter, mis meil ja enamikes Euroopa riikides), seejuures viimases oli ainult meie kodune dish variant! Laenata saab praktiliselt kõikjalt tõesti vahe adaptrit, kuid tihti esimese hooga ei saa aru milline pood/töökoda see õige on kust adaptrit saada ning põhjamaadele omaselt hakkab tööpäev kella neljast-viiest lõppema, seega võib ka aeg hakata vastikult peale pressima. Kristiansundis oli peale kauba vastav töökoda kollektiivpuhkusel näiteks. Gaasitanklad on Norras enamasti 24/7 siiski lahti ja asuvad enamasti kuskil tööstusrajoonis linna ääres.

Soovitaks kindlasti kodunt või kusagilt netiavarustest adapterite komplekti soetada. Norras mingisugune pood pakkus isegi bayonet adaptrit hinnaga 280 NOK, kuid tundus liiga kallis ja edaspidi kuskilt osta polnud võimalik.

Üldiselt on Norra siiski enam-vähem LPG tanklatega kaetud. Ka kaugel põhjas Soome piiri lähedalgi paistab kaardilt üks olemas ning Nordlandis ja päris põhjas üldiselt on omajagu, lõuna pool muidugi ka. Pigem on tanklaid nii suure riigi kohta hõredalt, aga kui planeerida, peaks ainult gaasi tankimisega hakkama küll saama.

Rootsis on asjad veidi teisiti ja seal ütleks, et riigi suurust arvestades on tanklaid tõesti väga vähe. Peale Uppsalat jääb põhja poole vaid viis-kuus tanklat. Lõuna pool on tanklaid veidi tihedamalt. Rootsi puhul tasub tähele panna, et tanklad on avatud enamasti vaid tööpäeviti (on ka erandeid, Karlstadist saime laupäeval ka) ja kella neljast-viiest lähevad kõik kinni. Ise tankida Rootsis ei saa, seda teeb teie eest töötaja. Sama moodi on tanklad kuskil linna äärsetes tööstusparkides, kuid adapter on sama mis meil ja tõenäoliselt sealsetel ettevõtetel on ka teisi adaptereid pakkuda.

Hinnad jäävad Norras enamasti vahemikku 13.5-14.8 NOK/l. LPG-le tüüpiliselt on hinna erinevused päris suured. Kõige odavam oli liitrihind 12.3 NOK ning Kristiansundis, kus küll adapterit ei õnnestunud saada, oli hinnaks koguni 17 NOK. Rootsis saime 14 SEK/l. Bensiini hinnad olid vastavalt 26,6 NOK ja 22,2 SEK. Diisel vist 25 ringis.

Soovitan soojalt https://www.mylpg.eu/stations/norway/ lehekülge kasutada planeerimiseks. Kaardilt saab valida tankla ning kui peale vajutada valitud tanklale ja alla kerida, näeb kasutajate kommentaare ning tanklate lahtioleku aegu. Ka kõik teised Euroopa riigid on kenasti esindatud

Laadi mylpg app, see näitab ära. Tōsi, mōni on puudu nt eestis kus tegelikult on lpg, aga äpp ei näita. Saksa tanklates oli kōigis adapterid laenata. On eri vindid mille keere sobib SINU auto paagiga ja siis teine otsik mis sobib tankuriga. Seega adapteril peavad sobima mōlemad otsad. Reeglina on tanklates komplekt olemas, milleks suurt komplekti kaasas kanda.