Omal käel öösel Teidele

Erinevad pakkujad Tenerifel korraldavad õhtuseid/öiseid väljasõite Teidele, et vaadata päikeseloojangut, tähti uurida jne. Ma eeldan, et kui minna ekskursiooniga, siis viiakse seltskond ka kõrgemale vaatama, omal käel aga õhtul ilmselt köisraudteega üles minna ei saa. Sellest tekkiski küsimus ja äkki teadjamad teavad - kui suur mõte on minna omal käel öisel ajal Teide rahvusparki? On see üldse lubatud või on seal mingid piirangud? Kas seal kaljude vahel pimedas üldse on midagi vaadata, on see mingi põnev kogemus või pigem siiski mitte minna?


Päeva aeg on Teide juba üle vaadatud, mõtlesimegi, et ehk õhtul saab mingit lisaväärtust, äkki on ka huvitavam päikeseloojangut vaadata, samas mäed ümberringi võivad vaate ära varjata... ühesõnaga, kui on kedagi, kes on käinud või oskab mingit infot anda, siis ootan huviga tagasisidet! :)

Tere, käisin aastaid tagasi ööbimisega vulkaanil. Seal varajane äratus, et vulkaani tippu päikesetõusu vaatama minna.  Tippu laskmisel olid piirangud, ei tea kuidas nüüd, aga need kes refugees ööbisid said ära käia.
https://www.volcanoteide.com/en/volcano_teide/hiking/altavista_mountain_refuge 

õhtul mingi viimase köisraudteega üle, et jõuaks refugeesse ööbima, poole öö pealt siis üles ja matk tippu, need kes ööbivad neile prii pääse tippu, nii oli varasemalt

Tasub ikka minna. Me ei läinud mitte õhtul, vaid varahommikul ja ei kasutanud köisraudteed, vaid kõndisime tippu. Alustasime matkamisega hommikul umbes 4-5 aeg, auto sai parkimisplatsile jätta ja pealambid/taskulambid kaasa. Nägime suurepärast päikesetõusu! Mäepilet päris tippu oli netist ette ostetud. 
Üsna järsk tõus oli enne mägionni, kuid sportlikule inimesele igati jõukohane. Kokku umbes 8 km, meil kestis matk koos peatuste, söögipausidega umbes 4,5 tundi.

Ei saa täpselt aru, mida sa selle Teide all silmas pead. Kui sa mõtled El Teidet ehk vulkaanilise mäe tippu, siis sinna mingeid öiseid ekskursioone küll ei korraldata. Köisraudteega saad päevasel ajal peaaegu tipu lähedale, aga mitte päris tippu (paarsada meetrit jääb puudu). Päris tippu saamiseks on vajalik ka luba, mis tuleb mitu kuud varem ära broneerida.
Kui sa mõtled öise eksursiooni all  ööbimist Refugios ja siis sealt hommikul tippu tõusmist, siis selline variant on olemas küll. Pigem on see varahommikune matk. Aga selleks tuleb jällegi broneerida öö Refugios. Tähevaatluseks on koht muidugi ideaalne - kõrge ja pime, õhk on hõre ja tähed on kirkad.
Tippuminek ei ole aga samas päris nii, et T-särk selga ja tossud jalga, see nõuab väheke paremat ettevalmistust.

Kui aga tahad täiselamust saada ja ka päikestõusu ära näha, siis ikka tippu. Kui sinna kella kolme paiku öösel alt parklast ronima hakata, siis saab ka ilma loata tipus ära käia. Isiklikult aga sellist asja ei poolda ega ka ei soovita.
Natuke ehk aitab ka blogi, mille ma sellesama El Teide kohta kirjutasin. Teide kirjeldus algab 8. päevast.  https://wp.me/p9SVW4-9 

Ei ööl ega päeval ei tasu autosse midagi jätta, isegi kui lähed vaid kaks meetrit eemale.  Seal tegutseb väga palju professionaalseid vargaid, kes teevad inimeste silme all tühjaks nende rendiautod. Iga päev on mitukümmend juhtumit.  Politsei sinna ei tule (isegi päeval mitte), seega ööseks parklasse pargitud autole ma ei taha mõeldagi :)