Pass aegub: mis saab viisadest ja kas vana pass augustatakse?

Kui mu pass täitub kannetega ja pean selle välja vahetama, siis kuidas nad vana passi kehtetuks muudavad? Kas pannakse pass auguraua vahele ja augustatakse kõik lehed? Mis saab sel juhul nt USA viisast mu passis? Kas seda tuleb KMA ametnikule ise öelda, et ta kehtivate viisadega lehti mu passis ei augustaks? Ja mis siis saab, kui viisa siiski auklikuks tehakse? Pean tegema uude passi omal kulul uue viisa? Ehk on kellelgi selliseid kogemusi (häid või halbu...).

Indrek indrek@aripaev.ee

Siin oli sellest juttu (1). Ja siin oli sellest juttu (2).

Kust see augustamise jutt üldse tuleb? Vana passi muudab ju kehtetuks kehtivusaja lõpp niiehknaa??? Mul ei agustanud keegi vana passi, ise ei avaldanud selleks ei soovi ega soovimatust.

Käisin just paar päeva tagasi kiirpassi vormistamas vana aegumise tõttu, kehtivuse kaotanud passil lõigatakse nurk ära ja see tagastatakse sellisel kujul , vahelehti kahjustamata, koos uue passiga.

Veigole: ma lugesin Sinu viidatud materjali enne läbi küll, a ei saanud sealt vastust kõigile küsimustele. Eriti, et tean ühte juhtumit, kus passi augustamisega kodakondsus- ja migratsiooniametis (KMA) muudeti (ilmselt kogemata) kehtetuks ka passis olnud viisa... Lisaks saan ma eelviidat teemapüstitustest aru, et passi võidakse KMAs kehetuks muuta kahel viisil: nurka ära lõigates ja augurauaga auke sisse tehes. Mis juhul mis varianti kasutatakse, küsisin täna meilitsi ka KMAst, vastust pole veel saanud.

Indrek

Tartus muudeti minu vana pass kehtetuks nii, et arvutisse löödi sisse, et olen uue passi kättesaanud. Edaspidi saab siis üle piiri vaid uue passiga, sest vana passi number lihtsalt minu isikuga enam ei kattu. Lihtne?

Võib-olla muud KMAd on siis passide suhtes vägivaldsemad. Tartus jäid aga nii augud kui nurgad kõik paika.

Mina vahetasin oma passi ligi aasta tagasi. Lehed said tais, kuigi kehtivust oli veel mitmed aastad. Tartu KMA-s lasin dokumendid kasti (aga oleks voinud saata ka postiga) ja uue passi jarele kasti tulla Hansapanka. Seal ei kysinud keegi midagi vana passi kohta. Niisiis seda ei augustatud ega nurgastatud. Ja nii on mul tegelikult kaks vahemalt pealtnaha kehtivat passi. Mitte et ma seda vana kasutaksin:) Aga voibolla on nyyd on uued reeglid.

Minul tehti 2000 a. augud ja lõigati eelviimasel lehel ülevalt servast passinumber ära. Ilmselt sõltub see augustamine lihtsalt konkreetse KMA töötaja suvast või siis antud büroos juurdunud praktikast.

Mina vahetasin oma passi aasta tagasi Tallinnas. Ei augustanud ega lõikunud minu vana passi keegi. Öeldi lihtsalt, et vana passi kehtivusaja lõpuni (mis oli uue passi kätte saamisel ca kuu aja kaugusel) kehtivad mõlemad passid ja sellega asi ants. Ilmselt sõltub see tõesti KMA büroodest endist, kuidas vanu passe kehtetuks muuta. Elukaaslasel oli sama lugu ning tal oli passis tol hetkel ka kehtiv norra tööluba ning ta kasutas mõlemat passi piiril edasi kuni tööloa kehtivuse lõpuni.

Nagu eespool mainitud, küsisin passide kehtetuks muutmise kohta lisainfot kodakondsus- ja migratsiooniametist (KMA). Nad ütlesid, et vastavalt muutunud seadusele ei tohi KMA alates sellest aastast passe augustada (enne neil oli lausa augustamise kohustus). Kui varem pandi kehtetuks muudetav pass auguraua vahele, siis võisid tekkinud augud muuta kehtetuks ka passis olnud viisad. Nüüd lihtsalt lõigatakse kannetega (viisad, piiriületuse templid) täitunud passil isikuandmetega lehel nurk ära. Kui passi kehtivusaeg saab niigi läbi, siis nurka ära ei lõigata ja koos uue passiga antakse ka vana pass inimesele tagasi.

Indrek

Minul ei tehtud selle vana passiga kohe mitte miskitki (kehtiv USA viisa on sees). Praegugi sahtlis.

Pidin abielludes uue nimega passi tegema ja USA viisa jäi vana nimega passi, nägin siis hirmsasti vaeva ja tõlkisin notariaalselt kõik abielutunnistuse ja kinnitasin apostilliga jne, aga USA piiril (2004 kevad) vaadati ainult mu kehtivat passi ja siis viisat, mis vana nimega vanas passis ja ei mingeid lisaküsimusi - abielutunnistust ega selgitust selle kohta, miks viisa teises passis ja teise nimega, ei tahtnud keegi kuulda.

Uue passi saamisel lõigati vana passi kaane servast lihtsalt väike nurk ära.

lähed mõlema passiga usa saatkonda ja viisa kleebitakse ka uude passi. paaril tuttaval on nii tehtud.

Mulle jälle öeldi US stk-st (suhtlesin nendega sel teemal e-maili teel päris mitu korda edasi-tagasi), et kui uude passi tahan viisat üle kanda, pean täisraha maksma, sarnaselt nagu oleks uut viisat taotlenud. Ütlesid, et tuleb abielutunnistus noteriaalselt ära tõlkida, et siis on näha, et vana passi viisaga inimene sama, kes uue passi inimene.

nojah, raha peab maksma aga viisataotlusprotseduuri ei pea uuesti läbi tegema.