Pihkva Oblasti viisaga näiteks Moskvasse?

Sain aastase kultuuriviisa. Nüüd märkasin, et viisa kehtib tegelikult 10,5 kuud... Igatahes on viisale kirjutatud, et see on Petseri linna ja Pihkva oblasti külastamiseks. Kui minna Venemaale läbi mõne Kagu-Eesti piiripunkti, ja sealt jalgrattaga sõita, või häälega minna Peterburi või Moskvasse, kas siis on tõenäoline, et keegi ametnik reisi ajal kontrollib mu viisat. Kas karistus oleks sama suur, kui, et täitsa ilma viisata Venemaal olles? Internetis kuskil selle kohta infot ei leidnud.

Venemaal pead igas peatuskohas end teatud aja jooksul politseis registreerima (või teeb seda majutusasutus) ja nii tuleb üsna kiiresti välja, et oled viisareziimi rikkunud. Jalgratta või häälega liikudes ja kusagil puu all oma telgiga ööbides äratad ka kindlasti mingist hetkest kellegi tähelepanu. Peterburis ja Moskvas ei tule muidugi telk arvesse ja seal jääd kiiremini vahele kui just tuttavaid ei ole, kelle juures ööbida. Sel juhul pead tõenäoliselt kartma vaid tänaval liikuvaid politseinikke, kes passe ja viisasid kontrollivad. Karistuse suurust ei oska öelda.

Telgiga kusagil magada ei ole plaaniski.

Kas tihti politseid kontrollivad juhuslike inimeste dokumente tänavatel?

Kui ma reisin Venemaal omal käel, ööbin mõne tuttava pool väljaspool Pihkva Oblastit, ja kui ma ei registreerigi enda peatuskohta, kas siis politsei hakkab mind otsima?

Tõenäosus, et Peteburis või Moskvas tänaval viisat kontrollitakse on küllalt väike, aga mitte olematu. Tõenäosus dokumendikontolliks on suurem metroojaamades või kui väljanägemine on selgelt välismaalase oma. Seega kui mitte endale tähelepanu tõmmata, siis peaks sellistest kontrollidest pääsema. Kindlasti on ka hääletamine Venemaal selline tegevus, mis võib tõmmata liigselt võimuesindajate tähelepanu ja üksireisivatel tütarlastel pigem ei soovitaks sellist transpordiviisi kasutada.

Vahelejäämise korral on tegemist viisarežiimi rikkumisega, mille eest maksimumtrahv peaks olema 5000 rubla, millele võivad lisanduda täiendavad sanktsioonid - viisa tühistamine, riigist väljasaatmine jne. Venemaale omaselt on kindlasti võimalik pääseda ka teatava kokkuleppega politseiametnikuga, nii et asi ametliku karistuse vormistamiseni ei jõuagi.

Kokkuvõttes on vahelejäämise tõenäosus väga väike, aga mitte olematu. Kui ise oleks sellises olukorras ja ees oleks ootamas tuttavad kelle juures ööbida, siis pigem võtaks selle riski. Kindlasti ei tohi antud viisaga ööbida ametlikus hotellis väljaspool Pihkva oblastit, sest hotellidel on kohustus kõik välismaalastest külalised registreerida ja seeläbi jõuab info viisarežiimi rikkumisest vastavate ametkondadeni.

Mul oli küll ühekordne viisa, kuid see vormistati ühe reisibüroo poolt justkui grupireisi jaoks Peterburi. Samas oli juba ette teada, et minu sihtkohaks on Moskva. Probleeme ei olnud lennufirma jaoks, lennujaama ametnike jaoks ega ka hotellis. Viisa enda peal ei ole ju piirkonda kirjas (või aastasel on?)?

Venemaa viisa kehtib /ka aastane/ Venemaa territooriumil. Ise külastasin eelmisel nädal nn. Moskva aastase viisaga Kaliningradi ja mingeid probleeme ei olnud ja pole olnud ka varasematel aastatel.