Põhja-Goa, Calangute

Olen uue aasta alguses Indiasse minemas, sihtkohaks Põhja-Goa kuurort Calangute. Kes seal käinud, mida soovitate kindlasti külastada, vaadata? Kus on parimad rannad? Plaan ka roller rentida, seega saame ka ringi sõita. Olen tegelikult ka mitmeid aastaid tagasi seal juba käinud, kuid nüüd kindlasti tekkinud uued kohad, mida külastama peaks. Mäletan, et kuskil Calangutest eemal olid mingisugused turud, kellelgi on nende kohta infot, et millal toimuvad ja kuidas sinna sõita?

Lähme ka uue aasta alguses ja samuti info oleks teretulnud.

Goa tervikuna ja Calangute on hea koht puhkamiseks. Aastaid tagasi võtsime seal 1,5 kuuks aja maha. Veebruaris olid ilmad ideaalsed. Samas loodus oli kuivetanud ja kole, üleni punase tolmuga kaetud. Lisaks permanentne viiruki- ja kusehais kõikjal, kuhu lähed. Algul häirib, hiljem harjud. Randade osas - pole seal ükski teistest nii peajagu üle, et ilmtingimata üht teisele eelistada. Vesi on puhas (rand ise mitte alati, aga siiski puhtam kui Tai kuurortid) ja soe, liiv on pehme ja hele, toidud on maitsvad ja soodsad. Mida rannast kaugemale, seda soodsamad. Lõuna suunas on rannad tühjemad. Selle võrra ka "ilusamad", ehk siis tunduvad ehedamad. Rohkem loodust ja vaikust. Osa randu on pisikeste krabidega ja puutumatumad. Calangute on üsna seltsielu keskus, seal puutumatut või vaikset rannariba ei leia. Samas ollakse üsna viisakad oma kauplemistes - kui väljendad end selgesti, et ei soovi neid rätikuid ega sarisid ega ehteid, siis teist korda enam tülitama ei tulda. Astuge sisse esimesse ekskursioonibüroosse. Kõikjale, kuhu nad ekskursioone müüvad, tasubki minna. Kõike siia üles kirjutada pole mõtet. Rahvuspark, Dudh Sagar, kalapüük merel jne. Liiklus on seal väga riski piiril ja nõuab külma närvi ning silmi ees, taga ja külje peal. Rolleri asemel ma ise rendiks takso päevaks. Hind ei ole kallis (kuigi on kallim kui roller). Keskuses olevates taksopeatustes nad eriti tingida ei lase, kuid keskusest eemal või hotelli kaudu annab soodsama taksopäevahinna kokku leppida. Samas on ka need ekskursioonibüroode poolt korraldatud ekskursioonid nii odavad, mugavad ja soodsad, lisaks kuulete palju huvitavat giidilt, et ma ei näe otsest mõtet omapäi vaatamisväärsusi külastada. Välja arvatud muidugi erinevad rannad ja turg - neid omal käel teha on kõige mõistlikum.

Ööturg on Arporas laupäeviti, see on calangute lähedal. Võib võtta rikša või takso, turupäeval turu juures küsivad veidi kallimat hinda kui tavaliselt. Aga kaubelda tuleb. Turg hakkab ca kl 6 õhtul. Kui tahad asju eriti odavalt osta, siis tuleb minna alguses, kauplejad usuvad, et kui valge inimene on esimene klient siis see on eriti "good luck" ning kõik tahavad võimalikult ruttu nö "käe valgeks saada". Sellega seoses saad selliseid hindu, et endal hakkab müüjast kahju. Aga seda ikka siis kui ise hoolega kaupled. Turg oli ka Mapusas (kohalikud ütlevad "mapsa"), ei mäleta mis päeval aga kohalikud ütlevad kindlasti. Ka päris lähedal. Turult pole mõtet osta maitseaineid ja teed jms, mida suurtest kottidest müüakse, need on ära lahtunud ja muidu kahtlased. Sellist värki tuleb osta poodidest.Üldse tuleb Indias ostmise juures kainet mõistust säilitada. Ostsin näiteks "Zara" pluusi, mille kõrget hinda põhjendati, et see on "handmade". Hind siis 3-4 euro kanti. Randade suhtes nõustun Miaga. KUi tahta kilomeetrite kaupa tühja randa, tuleb minna Lõunasse. Minu jaoks on India kohta reegel, et ei tohi midagi väga tõsiselt võtta. Ja kaubelda alati , kõige juures, ka ekskursioone ostes, raha vahetades jne.

Tänan asjalike vastuste eest!

Calangutest ei ole kaugel Aramboli rand, seal on mere vahetus läheduses ka mageveejärv Sweet lake. Sinna on parklast jupike kõndimist, kuid vaev tasub end ära ja hulga rahulikum rand. Vahelduseks on järvevees mõnus jahtuda, samas mererand sõna otseses mõttes kiviviskekaugusel. Parklast sinna randa jalutades tuleb läbida nn hipiturg, mis veidi erineb Goa tavapärases kaubandusest.