Viimased kommentaarid

Kui riideid tahate osta, siis tasub minna MBK keskuse alumisele korrusele.
T-särgi eest väga üle 200 bahti ei tasu maksta, s.h need kurikuulsad Armanid, Guccid, Muccid jne. Suurematele meestele 250 bahti. Aga võib ka saada 180-ga.
Naiste kirjud sitsipüksid (sealses kliimas kusjuures väga head) samuti ca 200-250 bahti jne. Bangkokis on hinnad odavamad kui Phuketil. Kõige odavamad muidugi üldse põhja pool (Chiang Mai, Chiang Rai jne), aga ega ka need Phuketi hinnad ei tapa.
Kaardimaksetega Tais väga ei arvestaks, v.a hotell või Seven-Eleven. Rahavahetus SuperRichis või võtta lihtsalt seina seest välja vastavalt vajadusele.

Kui esimest korda Tais, siis ma kohe esimesel päeval šoppama ei läheks, pigem jätaks ostlemised reisi lõpupoole, kui olete hinnatasemega paremini kursis.
Üks koht on Sukhumvit Road, kus tasuks jalutada. Väljuda metroopeatuses Nana. Samas varahommikusel ajal ei ole seal nii efektne, kui õhtu saabudes.
Teine variant on MBK Keskus, seal ümber ja sees on päris palju vaatamist, s.h mitte-šopingut. Näiteks Jim Thompson House. Või vähe kõrgema tasemega Siam Paragon kaubanduskeskus.
Omapärane kaubakeskus on ka Rangsit Futurepark, kuid see on kaugemal.
Kolmas variant on vaadata kiiresti ära mõni vaatamisväärsus. Näiteks Grand Palace on võimas. Aiad, smaragd-Buddha, võrratud vaated ja arhitektuur. Seal ümbruses ja sees võib rahumeeli paar tundi kulutada. Seal lähedal (~1 km) on ka seljakotireisijate lemmikpaik Khao San Road - lühike tänavajupp, mille saab poole tunni kuni tunniga läbi jalutada, olenevalt sellest, kas võtate ka näiteks kusagil ühe õlle ja jalamassaaži ja uurite, mida tänava ääres müüakse, või jalutate lihtsalt sellest melust korra läbi. Kui Khao San ei huvita, siis minge Grand Palace'i juurest Tha Tien sadamakaile, võtke paari-kolme bahti eest jõeületus ja minge Wat Aruni templisse.
Või siis Wat Pho tempel oma pikutava Buddhaga. See on tai massaaži sünnikoht ja kui üldse kusagil jalamassaaži võtta, siis miks mitte just seal.
Või siis Hiinalinn? Lilleturg? Samutprakarn krokodillifarm? Ei tea, mida soovitada, kuna ei tea, mis teid rõõmsaks teeb, aga lennujaamast välja tasub tulla kindlasti.
Võib ka näiteks võtta takso ja sõita Saphan Taskin ja Orange Flag Boat juurde - taksojuhid teavad, millest jutt. Seal saate minna mööda jõge kruiisivatele paatidele ja neil hop-on hop-off stiilis aega veeta.
Tagasiminekul ärge alahinnake sealse liikluse õuduslugusid - teie tagasisõit jääb üsna tipptunnile ja ummikud vägagi tõenäolised. Metroo / SkyTrain / Rail Link vast kõige kindlam.

Mina väga ei muretseks. Kui Tallinnast väljuv lennuk ei hiline, peaksid ilusti jõudma.
Paar soovitust.
Esimese lennu check-inis ütle (või kui teed ise netis), et on väga lühikese ajaga jätkulend ja soovid kohti võimalikult ette. Nii saad lennukist kiiremini välja. Kui ette kohti saada ei õnnestu, ütle lennukis stjuardessile, et sul on mahaminekuga kiire. Niipea, kui pärast lennuki maandumist "kinnitage turvavööd" tuli kustub, ole kohe valmis ette sööstma, vajadusel kohmitsejatest mööda trügides.
Kui sisened saali, ära mine pagasi väljavõtmise või exit siltide järgi, vaid jätkulendude ehk transfer siltide järgi kohe lennusaali. Seejärel vaata esimeselt infoekraanilt oma väravanumber (kuigi saad seda ka lennukis stjuuardessil paluda teada anda, aga vahel väravaid muudetakse jooksvalt), ja kihuta sinna väravasse. Sul tuleb läbida passikontroll, kuna väljud Schengenist ja see võib võtta aega. Kui seal on järjekord, küsi ette, või palu lähimal turvatöötajal end teistest ette suunata - nad aitavad, kui küsida.
Juhul kui siiski lennukile ei jõua, siis on lennufirma letti minek ja nad panevad teid tasuta uuele lennule. Võib juhtuda, et vahemaandumised on mujal kui algsel lennul, kuid kohale te jõuate. Ehk siis kindlustust siinkohal vaja ei lähe. Juhul, kui jõuate kohale järgmisel kuupäeval, nii et ette broneeritud ja makstud öömaja läheb "kaotsi", siis selle summa peaks saama küll kindlustuselt tagasi (oleneb kindlustusest). Nii et kindlasti on kindlustus vajalik, kuid mitte lendude tarbeks, vaid muude võimalike asjaolude tarbeks.
Ja nagu juba öeldud, eelmisel päeval Stockholmi valmis minna ei saa, sest kui esimest lennusegmenti ei kasuta, siis tühistatakse kõik järgnevad lennud. Lendu peab alustama ikka Tallinnast ning lihtsalt hoidma pöialt, et väljalend on enam-vähem õigeaegne.
Ette muretseda ei maksa. 90% tõenäosusega jõuad ilusti, kui ise Sto lennujaamas valesse kohta ei torma. Head reisi!

Aitäh, Algi ja Maree andsid pisut mõtteainet. Otsus on nüüd paigas ja rännaku aeg muudetud esialgse 34 päeva pealt (34 päeva idee sain siit: https://en.wikipedia.org/wiki/French_Way) 40 päeva peale.
Ajakava on siis nüüd selline... leebe ja pingevaba. Planeerisin paar puhkepäevagi sisse. Üritan mitte unustada, et vahepeal tuleb ümbruse nautimise ja lillede nuusutamise pause võtta, samuti foto/video ei käi alati siuh-ja-valmis meetodil.
Kui juhtub, et käin kiiremini, siis salamisi sooviksin lõpetada Finisterres, aga eks see selgub lõplikult siis, kui asjad juba nii kaugel on, et Santiago juba reaalselt terendab.
Day 0-1: Home - Charleroi - Biarritz
Day 1: Arrive in St Jean Pied de Port (~15:00) and overnight in Orisson 8 km
Day 2: Walk to Roncesvalles, 16 km
Day 3: Walk to Akerreta, 27 km
Day 4: Walk to Pamplona, 16 km
Day 5: Walk to Puente la Reina, 23 km
Day 6: Walk to Estella, 22 km
Day 7: Walk to Los Arcos, 20 km
Day 8: Walk to Logrono, 28 km
Day 9: Walk to Najera, 27 km
Day 10: Walk to Santo Domingo, 21 km
Day 11: Walk to Belorado, 22 km
Day 12: Walk to Atapuerca, 29 km
Day 13: Walk to Burgos, 20 km
Day 14: Extra Night in Burgos
Day 15: Walk to Hornillos (overnight Isar, 5min transfer), 21 km
Day 16: Walk to Castrojeriz, 20 km
Day 17: Walk to Fromista, 25 km
Day 18: Walk to Carron de los Condes, 19 km
Day 19: Walk to Calzadilla de la Cueza, 16 km
Day 20: Walk to Sahagun, 22 km
Day 21: Walk to El Burgo Ranero, 18 km
Day 22: Walk to Mansilla de las Mulas, 19 km
Day 23: Walk to Leon, 17 km
Day 24: Extra Night in Leon
Day 25: Walk to Villadangos del Paramo: 20 km
Day 26: Walk to Astorga, 28 km
Day 27: Walk to Rabanal del Camino: 20 km
Day 28: Walk to Molinaseca, 24 km
Day 29: Walk to Villafranca del Bierzo, 30 km
Day 30: Walk to Herrerias de Valcarce, 18 km
Day 31: Walk to O’Cebriero, 9 km
Day 32: Walk to Triacastela, 22 km
Day 33: Walk to Sarria, 18 km
Day 34: Walk to Portomarin, 24 km
Day 35: Walk to Palas de Rei, 24 km
Day 36: Walk to Arzua, 28 km
Day 37: Walk to Rua, 19 km
Day 38: Walk to Santiago de Compostela, 18 km
Day 39: Pilgrims Mass; in the evening fly Santiago -> Milano
Day 40: Milano -> Home, sweet home!

Ei külastanud 2017. aastal ühtegi uut sihtkohta.
Töö tõttu viibin palju Hiinas, Hong-Kongis ja Saksamaal ning sealkandis jõudumööda ka ringi vaatan ja uusi paiku avastan, kuid mitte enam nii suure tuhinaga, kui mõni aeg tagasi. Kohati on tunne, et ei jaksa enam uusi emotsioone vastu võtta ja kodune voodi ja tekk ja padi on maailmas kõige mõnusamad asjad. Siiski olid uuteks elamusteks Zhangjiajie kaljusammaste mets (a la "Avatar"), Lõuna-Hiinas asuv Hiina müür (jah, üle 300 km müürijupp on ka lõunas säilinud, mis oli mulle uudiseks), Huangguoshu joastik ning Guizhou provints olid minu jaoks täiesti uued, silmiavavad elamused.
2018 aastal on plaanis Santiago de Compostela rännak ning pikem puhkus Kanada rahvusparkides. Rohkemateks reisideks aega ei jää ning ega seda ka kusagilt juurde ei võlu.
Sooduspakkumisi enam ei vaata ega oota, aga kui silm peale jääb, siis tihtipeale läheb mõte omi radu pidi uitama ja tekib soov Nipernaadi moodi kohustustest vabam olla ning tulla ja minna siis, kui süda kutsuma hakkab :)

Soovin minna mais Prantsuse teele. Esmakordne üritaja.
AGA.
Ehk annab mõni kogenum käija nõu, kas alustada SJPdP või hoopis Roncesvalles kiriku juurest?
Küsin, kuna raja profiili vaadates on just SJPdP ja Roncesvalles vaheline mägede ületamine kõige suurema tõusu ja laskumisega.
Ma pole ülekaalus ja üldiselt olen päris sportlik, aga mu üks põlv on suhteliselt nõrk koht. Mäletan, et näiteks Suurde Kanjonisse laskumine võttis mu põlve täitsa läbi. Seal ei olnud küll see otseselt probleemiks, sest matk on lühike ja kohe järgneb mäkketõus, mis ei ole põlvele eriti raske, aga Camino de Santiagol ei tahaks tegelikult nende Püreneedega kohe esimese päevaga oma põlvele põntsu panna, sest üle kuu aja kõndimist on ju veel ees.
Kes on SJ-st alustanud, kas tunnete, et see oli oluline, et just sealt alustasite? Ja kas soovitaksite suuna võtta pigem Orissoni või hoopis Valcarlose kaudu?
Hispaanlased ise väidavad kivinäoga, et õige ongi just Roncesvallese kloostri juurest alustada ja saan aru, et ligi 90% Hispaania palveränduritest just sealt oma teed alustab. Samas loen, et üle mäeaheliku kõndimine on üks ilusamaid teelõike, annab võimsa elamuse ja keegi ei kahetse, et just sealt alustas.
Samas üks päev "võimsat elamust" ei kaalu üles järgmised 33 päeva valutavat põlve.
Ehk keegi aitaks otsustada :)

Viisa ei garanteeri sulle pikema peatuse võimalust kui 90 päeva.
B1/B2 viisa annab tõepoolest võimaluse, et võid olla korraga kuni 6 kuud, aga tegelik lubatud aeg sõltub sellest, mida piiriametnik passi paneb.
Ehk siis ESTA - 14$ versus viisa 160$ ja garantiid pole, et saad 6 kuu tärmini.
Ise olen tähele pannud, et B1 viisa puhul antakse piiril tavaliselt 3 kuud, B2 puhul 6 kuud, aga viimased viisad on inimestele välja antud nn segatüüpi, ehk viisa tüübiks ongi passis märgitud B1/B2.
Kui piiriametnikule ilusti ära põhjendad, miks just 6 kuud, ja tõendad, et saad rahaliselt hakkama, siis peaks kõik okei olema. Valget inimest üldiselt piiril väga ei ahistata, kui just töötunkedes noor mees ei ole, kotid tööriistadest pungil, või väga tätoveeritud tegelane.
Seda 6 kuud saab koha peal olles ka pikendada, ei pea visa run'i tegema (ja visa run'ile üldiselt vaadatakse halvasti, sest arvuti näitab kõik su käigud piiriametnikule ära).

Mandri-Hiinas 7/11 boksid ei müü SIMe. S.t Shanghai, Hongkong, Macau 7/11 müüvad, Hiina mitte.
Hea ja toimiv offline navigeerimisrakendus on maps.me; aga ise eelistan online + VPN + Google maps.

Päris palju automaate ei tunnista Euroopa kaarte. Ise olen oma Mastercardiga mööda mitmeid linnu jalad rakku kapanud ja normaalseid automaate taga ajanud - raha on kaardil olemas, automaat on ka olemas (isegi mitu erinevat kõrvuti), aga raha ei saa sealt kätte kuidagimoodi. Vähe sellest, et raha ei anta, ole veel õnnelik, kui automaat su kaarti ära ei söö. Jälgi, et automaadil oleks Visa/MC logo - ja ka siis ei pruugi ta sulle raha anda.
Maksta saab näiteks WeChat äpiga, soovitan enne sinnaminekut sinna konto teha https://walkthechat.com/wechat-payment-5-reasons-tencent-might-kill-alipay/ ning https://www.linkedin.com/pulse/how-setup-wechat-wallet-without-chinese-bankaccount-van-den-bergh See töötab Hiinas paremini kui Alipay või Euroopa pangakaart. ERITI Senzhenis ja Pekingis. Isegi päris väikestes putkades, kus on mingisugunegi netiühendus ja elektrooniline kassa. Ka turul võite üllatuda, kui WeChati (hiina keeles Weixin, hääldus uei-šin) pakute, siis võetakse telefon taskust välja ja skännitakse teie makse ilusti ära. Mul on WeChatis Hiina deebetkaart, aga peaksid sobima nüüd juba ka välismaised VISA kaardid või Paypal. Kui ei sobi, siis tuleks vaadata Alipay või Tenpay poole.
VPNi "töötavus" oleneb, millist kasutada. ExpressVPN ja viimati ka Nordic töötasid hästi. Tasuta variandid ei kipu töötama. Skype töötab ka ilma VPN-ita, muud sinu nimetatud asjad (FB, Insta, Snapchat, Google Maps, Google otsing jne) mitte.
SIM kaarte on maa ja ilm. Enamasti valuutavahetused, elektroonikapoed jm müüvad; samuti kui teile ligineb mõni kohalik ja piniseb "sin-kaa, sin-kaa", siis teadke, et ta tahab teile sim-kaarti müüa. Sim-kaardi süsteemides orienteerumiseks peaks telefonis kindlasti olema iTranslate vm äpp, sest Sim-kaardi juhiste SMS-id tulevad ainult hiina keeles. Nt kui olete esimesed 300 mega ära kasutanud, siis tuleb SMS, et saatke nüüd vastu sinna-ja-sinna numbrile see-ja-see sõnum või kood, et nett uuesti avada - kui sellest sõnumist aru ei saa, siis viskategi oma Sim-i minema, sest tundub ju, et enam ei tööta :)
KINDLASTI peab telefonis olema mõni offline'i võimekusega navigeerimisäpp. Eksimise korral ei ole väga tõenäoline, et te inglise keele oskaja leiate, pigem nad vaatavad teile kivinäoga otsa ja jalutavad minema, kui midagi küsite, ning isegi ei proovi teid kuidagi mõista või abistada :)
WayGo on ka hea äpp, aitab tõlkida hieroglüüfe. Toitu saate tellida nii, et näitate näpuga menüüsse või kui menüü asemel on seinal pildid, siis teete telefoniga fotod menüüpiltidest, mida soovite tellida, ja näitate neid pilte kassiirile. Saab hakkama ikka, kui leidlikkust jagub.

Miks Token arvab, et kõik massaažisalongid on ilmtingimata bordellid? Olete mõnes käinud? Mina olen naisterahvas ja olen päris palju seal massaažisalongides käinud (mitte ainult Patongis) ja... üllatus-üllatus, see ongi tegelikult massaažisalong, täiesti ontlik koht, kus tehaksegi massaaži ja sealjuures väga hästi. Ja ei ole tegu erootilise massaažiga :D Muidugi kindlasti kusagil saab ka õnneliku lõpuga massaaži, ise selliseid salonge pole kohanud. Hinna-kvaliteedi suhe sealsetel salongidel ülihea, põhimõtteliselt käin nii palju kui võimalik - pärast nagu uus inimene.

Sellega on väiksed trikid.
LoWu'st ehk Luohost saab VoA (metroo sinine liin). Letid on avatud 9:00-22:30.
Futiani ehk Huanggangi, Lok Ma Chau ega Shenzhen Bay punktidest ei anta VoA'd.
LoWu's minna pärast Hong Kongi alalt väljumist üles teisele korrusele (sildid väljas), võtta järjekorranumber, viisa saab kiiresti kätte, minutite küsimus. Vajalik on passipilt, saab ka koha peal teha.
Seejärel jälle alla tagasi, täita migratsioonikaart ja oledki hops üle Hiina piiri.
Viisa saab 5 päevaks, aeg hakkab kehtima kl 00:00 järgmise kuupäeva saabumisel. Saabumispäeva ei arvestata selle aja sisse. Tavatariif on/oli 168 jüaani, saab maksta nii sulas kui kaardiga. Osa riikide passidel on kõrgem tariif (nimekiri väljas) ja nt USA või India passiga ei saa seda üldse.
Võib minna Shenzheni ja Shekousse ning linna piirist veidi väljas olevatesse tehastesse, aga mitte kaugemale.
Viisat kontrollitakse ka nt hotellis sisse registreerides ja kutsutakse rikkumiste korral politsei kohale. Samuti võib politsei suvaliselt tänaval dokumente kontrollida, kuigi endal taoline kogemus puudub. Tulemuseks päris kõva trahv ja maalt väljasaatmine. Seega Shenzheni viisa on tõepoolest vaid Shenzheni viisa, mitte Hiina viisa. Nt Guangzhou on juba lubatud tsoonist väljas.
Nüüd tuleb üks väike konks. Kui sul on uus pass, vähem kui aasta vana, siis võta ka vana pass neile ette näitamiseks kaasa. Piiriametnikul on õigus kontrollida, ega sa pole viibinud Hiinale ebasoovitavates riikides eelnevalt ning kui ta seda kontrollida ei saa, on tal õigus oma suva kohaselt viisa andmisest keelduda.
See peaks olema ajakohane artikkel http://www.saporedicina.com/english/shenzhen-5-day-visa-voa-hong-kong/ välja arvatud avatud oleku aeg (võib-olla nüüd ongi kauem?).

Lennujaamamaksud saab tagasi taodelda netis, kui tema pileteid ei kasutata. Muud tasud on mõttekam tõesti korstnasse kirjutada kui nime vahetama hakata.

Mina soovitan just Shenzeni. Macao on... väike ja minu meelest tasub siis käia, kui aega üle jääb ja kui huvi pakub kasiinobling ja fine-dining. Ja muidugi ka arhitektuur teatud osas.
Shenzheni Splendid China kompleks ja kõrvalolev Window of the World on absoluutselt külastamist väärt. Õhtune "Draakoni ja Fööniksi tants" tasuta etendus veel kauba peale ning tagasisõit HK-sse võib alata. Võib-olla enne parki külastada ka mõnda elektroonika hulgiturgu (omamoodi tore on jälgida, kuidas sada väikest hiinlast saja väikse laua taga sadat väikest juhtmeotsa tinutavad) jm. Igasugu gadgeteid ja omapäraseid nutiseadmeid on seal nii palju, et kuigi pean end tehnikalähedaseks inimeseks, leidus ikka ja jälle üllatusmomente.
Mulle on muidugi Guangzhou ja Shenzheni piirkond üldse südamelähedane, võib-olla ma pole Macao suhtes päris objektiivne :)

Kui kl 11 bussile ei jõua, saad ju kl 14-sele võtta. Mina pakuks, et 11-sele ei jõua, immigratsiooni sabatamisega peab ka arvestama, isegi kui on ainult käsipagas.

https://iamkohchang.com/getting-here/timetables-and-schedules.html

Piiril läheb min 2 h nii sisenedes kui ka väljudes. Vene värk on vene värk. Seal on autodele 2 järjekorda - ühes on Vene, Valgevene jt sõbraliku ühenduse riigid, teises on EU ja kõik ülejäänud riigid. Autosid võetakse ette ja lastakse esmajärjekorras läbi ainult Vene järjekorrast; alles siis, kui vene järjekord on tühi, võetakse ka teisest järjekorrast. See pole küll rusikareegel, et alati nii tehakse, aga sageli tehakse. Piiripaberid täida kodus juba ära (tollidekl jm), kuigi ega väga suurt mõtet sellel pole, sest passimise aega saab ju paberite täitmiseks kasutada. Kui tahaks lihtsalt seigelda ja sealkandis ka ringi vaadata, siis miks ka mitte, aga kui eesmärk on jõuda kiiresti punktist A punkti B, siis ehkki Leedu tee on pikem, on see enamasti kiirem.

Tee brauseri cache'i tühjendus

Teraga täiesti nõus, mina samuti pikendaks Chiang Mais oleku aega, kas või näiteks Phi Phi ööde asemel.
Tuure ärge netist ette ära ostke, see on mõttetu tegevus, Chiang Mais on tuurimüügiletid iga paarikümne meetri tagant ja hinnad paremad kui teil siin väljatoodu. Avatud hilisööni ja alati saab järgmiseks päevaks sobiva tuuri võtta, sest seal ollakse väga turismile orienteeritud ja vajadusel organiseeritakse busse lihtsalt juurde, reisist ilma ega bussist maha ei jäeta kedagi.
Kuldne kolmnurk, eelmainitud Doi Suthep, rafting jpt tuurid võtavad igaüks terve päeva. Ja neid erinevaid tuure on palju pakkumises.
Samuti võiks jälgida, et olla Chiang Mais nädalavahetuse (R, L, P) ööturgude ajal - seal on hinnad nii palju soodsamad lõuna-Taiga võrreldes, et põhimõtteliselt kogu shopping tasub põhjapool ära teha.

Tasub minna Luxorisse, kui juba Hurghadas olete. Hurghadas endas neid "must see" kohti üsna vähe, Zahhabia ranna korallid, peatänav ja kaubandus, mõni õhtune etendus. Päev merel, düünisafari, beduiiniõhtu vm pakutakse igas turismiletis. Vähem-turistikaid kohti ei oska soovitada, selleks tuleks ilmselt mõne kohalikuga tutvuda, kes kõrbesse viib ilma selle turistidele mõeldud tilu-liluta ja saate ehedas kohalikus kodus õhtustada või lausa ööbida. Praktiliselt kõik on seal ikka "turistikad". Samas eks kohalikku reaalset elu leiab rohkem kui Sharmis.

Maandusime FLL-is, mitte MIA-s, seetõttu olime alguses Hollywood Beachil, seal on rannasparkimine väheke parem kui Miamis. Meil oli hotell Caribbean Resort ja julgen soovitada, asub promenaadi ääres, lähedal häid toidukohti küllaga. Jalgratta ja segway laenutus kaks maja eemal. Rand, palmid, liiv ja lained 10 sammu kaugusel, kuid veebruar võib olla liiga tormine, seega rannapuhkusele ma veebruaris väga ei panustaks.
Miamis on suhteliselt palju ummikuid ja ranna lähistel raske ning kallis (min 30 USD ööpäev) parkida, samas ööelu on seal muidugi kuldne ja põnev igale vanusele :) Lastega ehk veidi Miamist väljas mugavam. Oma Miami hotelli nime ma praegu ei mäleta, valisime selle bookingust, kuna seal oli tasuta jalgrattarent, ja jäime väga rahule. South Beachi piirkonnas on hotelle murdu.
Õhkpaadiga alligaatoreid külastama Everglade'is (veebruaris on nende nägemine muidugi õnnemäng, kui õhk on jahedam, nad veepinnale eriti ei tule, vaid soojendavad end põhjamudas), soovitan seda kohta: https://www.evergladesholidaypark.com/gators/ kuna käisime kahes pargis ja giidid olid nagu öö ja päev (ülaltoodud lingi kasuks), kuid neid õhkpaadi-tripi korraldajaid on terve Everglade täis ja võib ju ka lihtsalt autoga sõites ja silti nähes sisse pöörata.
Miamist Orlandosse on sirge tee ja mugav sõit, ei usu, et seal on mõtet mingeid kõrvalepõikeid/peatusi teha, võtke see sõit ette varahommikul või hiljem õhtul ja see tee läheb nii ruttu, et lapsed ei märkagi. Peale kaubakeskuste seal vahepeal turistikohti eriti ei ole.
Kui lähete Miamist Key Westi, siis tasub küll netist eeltööd teha ja kusagile ujumiskohta või snorgeldamisse või niisama ilusa key peale sisse põigata ja aeg pisut maha võtta.
Orlandos soovitan alustada Discovery Cove'ist. Minu top-1 elamus Floridas. (Top-2 oli South Beachi promenaad ja ööelu :) )
Sama kaelapiletiga saate sisse ka mõnedesse teistesse parkidesse tasuta (lisainfo kodulehelt, ei hakka kõike siia ümber kirjutama).
Orlando lõbustuspargid on kõik väga head, igaühele midagi. Kui võtate Universali piletid, võtke kindlasti park-to-park variant, siis saate ka Sigatüüka Expressiga sõita. Kuigi järjekord on pikk, on lastele see kogemus kindlasti imeline.
Kirjutasin kunagi Florida kohta ka pikema reisijutu, kahjuks aga otsinguga see siit enam välja ei tule.
Head reisi :)

Mul on selline kogemus nüüd paaril korral, et kui immigratsiooni vm tõttu jätkulennust USA-s maha jääd, siis lähed lihtsalt lennufirma letti, näitad vana pileti ette ja ütled, et ei jõudnud lennule, ning uued piletid antakse ilma igasugu küsimusteta ja tasuta (s.h kõige odavamas economy klassis). Piletitrükkija põhimõtteliselt ainult haigutab selle igava loo peale, ei lähe üldse ärevile ega hakka üritama leida mooduseid sult lisaraha saada.
PS Ma ei ole kahtlane element, lihtsalt üks kord viibis checkitud pagas ja pidin seetõttu pabereid täitma ja asju ajama (sain hiljem sihtkohas kätte + komp) ja teine kord oli oma lohakus, munesime järjekorras, kuigi oleks ilmselt pidanud end ette küsima, aga tundus, et aega on. Aega iseenesest oligi, kuna olime arvestanud, et väravad nagunii see kell kinni ei panda, mis piletil on, vaid alati hiljem, kuid seekord oli väravad väga vara avatud, rahvas varakult lennukis ja nii kui kell kukkus, väravasse enam ei lastud. Siis öeldigi täiesti emotsioonitult, et ikka juhtub, minge lihtsalt võtke uus lend. Just "võtke", mitte "ostke" :)

Ikka ekspressbuss. Lennujaamas sees on bussifirma lett, kus ostad pileti ära, soovi korral saad kohe ka edasi-tagasi osta.
Need sõidavad kõigist NY lennujaamadest Manhattanile.

Olen toonud mõne käbi, kivi või korjanud mõne lehe/taime ja pannud raamatu vahele kuivama ning hiljem raami. Kusjuures ise mäletan täpselt, kus ja mis, silte pole (veel) vaja :) Kõik ongi rohkem enda jaoks kui näitamiseks.
Kunagi ostsin ka kruuse, viimasel ajal enam pole ostnud. Pean aga tunnistama, et olen kusagilt söögikohast või hotellist mõne logoga tassi lihtsalt suveniirina pihta pannud. Tean-tean, tobe lugu, aga sai kunagi kogemata traditsiooniks. Kodustele mõni kohaliku riigi kirjaga t-särk või nokamüts, kuigi viimasel ajal on see suveniirivalik rohkem suvaline kui planeeritud.