Viimased kommentaarid

Mina sain eelmisel aastal Tallinna Lennujaamalt kirjaliku e-mailivastuse, et nende lennujaamas ei ole käimiskepid käsipagasis lubatud, isegi siis kui terav ots eemaldada.

Mitmes Euroopa lennujaamas kuuldavasti on lubatud, kui näiteks camino foorumeid lugeda. Tallinn nende hulka ei kuulu.

Kui paar korda nädalas trennis käia pole palju, siis saab pikaajalise õppuri viisa ka näiteks paljudest muay thai klubidest. Eeldab kuumaksu/trennitasu maksmist, kuid mingisugune kuu- või aastamaks on igal õppimisega seotud viisa jaoks vajalikul tegevusel.

Tip, Uganda osas ma soovitaksin pisut järele mõelda. Seal olid just valimised, mille tulemusega ei olda rahul... ning Aafrikas tähendab see väga plahvatusohtlikku olukorda. Paljud inimesed lihtsalt põgenesid Ugandast juba enne valimisi, kuna oli teada, et peatselt algab anarhia ja mäss. Internet võeti kogu riigis maha, nüüd on küll taastatud, kuid sotsiaalmeediale ligipääsu pole. Seetõttu on hetkel info tegelikust olukorrast seal väga puudulik, kuna president kontrollib meediat ja uudistekanaleid ning ilmselt võib öelda, et "kiidetud olgu issand, kes lasi tõde jälle sedapidi paista"... Püssimehed on tänavatel, opositsioon üritab valimistulemusi vaidlustada... kahtlustan, et veebruari keskpaik ei pruugi veel olla lahendust toonud. Aga eks ilmselt oled isegi kursis ja kodutöö tehtud.

Pole nii lihtne. Mehhiko küll ei nõua covid testi, aga muud sinu nimetatutest nõuavad ja Mehhikos on selle tegemine koos reisimiseks sobiliku sertifikaadiga kahvanägudele alates 150 dollarist. Tahad järgmisesse riiki minna - jälle uus test. Kui kirjutad, et eelarve on backpackeri oma, siis mõtle enne asjad läbi, muidu lähevad need koroonatestid kokku kallimaks kui lennupiletid.

Lisaks on vähemasti praegu Belize-Mehhiko vaheline maapiir reisimiseks kinni (samuti merepiir), saab ületada ainult eelnevalt taotletud eriloaga teatud tingimustel (töö, poliitika vm). Ma poleks selles nii kindel, et see 15. jaanuariks (või üldse jaanuaris-veebruaris) avatakse. Lennukiga saab Belize'i, aga see lisab jälle hinnale juurde. Enne lendu tuleb netist terviseäpp alla laadida ja ankeet täita. Covid testi saab ka lennujaamas 50-dollari eest teha, aga selle vastuse saabumiseni pead istuma oma hotellis - terviseäpp kontrollib sind. Saabudes peab olema mõne Gold Standard (valitsuse poolt aktsepteeritud turismiettevõtted - keskmisest kallimad) hotelli ettemakstud broneering ette näidata. Turistidele on rangelt soovituslik kasutada ainult Gold Standard akrediteeringuga restorane, transporti, tuure jne ning "turvalisi turismikanaleid" - jällegi, telefoniäpp kontrollib sind. Liikumiskeeld alates kl 20.00 (poodi ja apteeki võib).

Ehk siis olge enne Mehhikost välja minemist kindlad, et saate soovitud riikidesse sisse ja hiljem Mehhikosse tagasi, ning et rahakott peab kõigile neile lisakulutustele ilusti vastu. Kodutöö tuleb korralik teha, kui piire ületada tahad; kui jääd Mehhiko piiridesse, siis on elu oluliselt lihtsam. Hostelitest vali võimalusel Mayan Monkey või Selina kett, need on tuntud headuses.

Auto saab kohapealt soodsamalt rentida kui netist, paljudes väiksemates kohtades ei nõuta krediitkaarti, piisab sularahatagatisest. Autoga sõites ära jää pimeda peale, tee oma sõidud päevavalges. Teede olukord ja liiklus on normaalne, v.a nt Cancuni kesklinna ringristmikel, aga nendega harjub kiiresti. Aga ühistransport on piisavalt hea variant, ADO bussid ja colectivod on odavad ja mõistlikud. Belize ja Guatemala ühistransport on samuti okay, lihtsalt corona ajal on graafikud kohati üsna hõredad ning seisukohad ei ole ametlikult lubatud. Hondurase oma kipub juba vähe eksootilisem olema. Ehk, nagu öeldakse, kui pole chicken-bussiga sõitnud, siis pole õiget Ladina-Ameerikat näinud! :) Head seiklemist!

Kui viibid Mehhikos 2 nädalat või kauem, on tagasilennu transiit läbi USA võimalik. ESTAd on jälle avatud.

Nii on jah. Kui nad tühistatud lennu asemel sulle ise uued kuupäevad välja pakuvad, siis seda enam tasuta muuta ei saa. Ise läbi tehtud.

Samas saab siiski tühistada ja raha tagasi.

Ise tühistasin muudatuste tõttu 4 lendu (kõik hõlmasid Stanstedi ühte- või teispidi), millele nad ise uued kuupäevad panid, aga mis mulle ei sobinud. Muuta neid konkreetseid lende tasuta ei saanud, ainult tasu eest, mis oli uutest piletitest selgelt kallim.

Ühegi tühistuse eest pole raha veel tagasi saanud, pidevalt tuleb mingeid e-maile, et kas ikka tahate raha tagasi ja kui tahate, siis klikkige veel siia ja täitke see-ja-see vorm ka veel ära. Paar päeva tagasi tuli uus kiri - kuna olete teinud broneeringu kolmanda osapoole kaudu, siis täitke uus ankeet ja kinnitage, et ikka tahate raha tagasi. Muidugi ei ostnud ma piletit mingi kolmanda osapoole kaudu, vaid otse Ryanairi lehelt, aga neil on ju vaja otsida põhjusi viivituseks ja mitte maksmiseks. Õnneks summad pole suured, kõige kallim neist pileteist oli 14,99. Aga asi on põhimõttelises venitamises.

Just. Teine lend on su enda lõbu, odavlennufirmal ei ole selle osas sinu ees mingeid kohustusi, nad ei müü mitut lendu ühel piletil. Kui reisikindlustust ei olnud, siis muutmine või maha kandmine on ainsad võimalused, mingit refundi teise lennu vabatahtliku (kuigi sunnitud) tühistamise eest ei maksta.

Ei pea midagi luuletama, keegi ei tunne su vastu huvi. Ise saabusin Hispaaniast Stanstedi kuu alguses, vaikne tühi lennujaam. Lennukist maha tulles olid koridoris vastas vestidega mehed, kes lasid rahval seisma jääda ja koguneda ning siis toimus midagi sellist:
-Te ju kõik teate, et passenger locator form tuli täita?
-Jaa

-Teil on kõigil täidetud?

-Jaa

-Te teate ju, et kui ei ole täidetud, siis saate trahvi?

-Jaa

-Ei kuulnud! Öelge uuesti, kas saate aru, et kui pole täidetud, siis saate trahvi?
-JAA!

-Okei, minge siis kõik edasi, tere tulemast Inglismaale.

Ehk siis kui piirionudel on hea tuju, siis saab natuke naljagi. Reaalselt kõiki ükshaaval ei kontrollitud; aga samas kontrolliti seda enne lennukile minekut Hispaanias, kas PLF QR on olemas, kuid seda pilgu peale viskamisega, mitte reaalselt koodi skännimisega.
Mis aga ei tähenda, et kõigil nii läheb, pigem oli ikka ühekordne juhtum ja laiskade ametnike vahetus tööl.

Pigem ma muretseks selle koha pealt, et su lendu ega jätkulendu ei tühistataks, tühistamiste laine on praegu masendav.

Buldooza, see on 1 öö, mitte kuu hind sellele korterile. Ära alahinda Kolumbiat, neil on viimasel paaril aastal tõsine majandustõus :) Ladina-Ameerika rikkaimate riikide top 3 seas ja turism õitseb.

Cancun, Playa, Tulum on üsna kallid muu Yucataniga võrreldes. Playa rand on sogane ja sageli haiseb, sinine on vesi reaalselt Tulumis ja Cancunis. PdC-s võib-olla Playacari rand kannatab kriitikat, aga seal on kogu PdC kõrgeimad üürihinnad. Lisaks on elektrihinnad üle mõistuse - 2 kuu eest võid rahulikult kolm-nelisada dollarit maksta (kui on DAC tariif), olenevalt sellest, mis elektritsoonis sinu korter on (sõltub eelnevast tarbimisest, kalendrikuust jne).

Cancun on suurlinn ja rannast (zona hotelera) eemal olles suhteliselt mittemidagiütlev, nagu Tallinn või Varssavi, ainult et kümme korda palavam ja tolmusem ja vaesem. Aga rannapiirkonnas poolsaarel on alla 900-1000 dollari kuuüüriga elamiskõlblikku korterit raske leida; kesklinnas ja äärelinnades leiad vabalt midagi 300 dollariga, aga mis elu see on, kui randa tuleb tund aega ühistranspordiga sõita. Minu meelest soojas piirkonnas talvitumisel on mõtet siis, kui randa pääsemine ei ole väga komplitseeritud.
Tulum on üsna keskpärane küla, hotellitsoonist eemal asulas ei toimu midagi. Rand on ilus ainult hotellitsoonis.

Kui oled aktiivne ringisõitja, siis logistiliselt (kompaktsuse, vaatamisväärsuste ja meelelahutuse osas) on sinu loetelust Playa del Carmen siiski vast parim valik, aga sealne rand ei ole üldse see ilus sinine kariibimere unistuste rand, mis näiteks juba mõniteist kilomeetrit ühele või teisele poole minnes tegelikkuseks saab.

Samas Mehhiko on üsna hea mõte soojuses talv üle elada. Aga elamist soovitan vaadata mujale, nt Akumal, Puerto Morelos jne. Või hoopis Merida. Saartel on ka muidugi ilusad rannad, aga hinnad on laes ja ega seal midagi teha ka eriti ei ole. Kohati pole nüüd koroona ajal saartel suurt süüagi osta peale igavesti säilivate snäkkide.

Soodsamalt saaks hakkama näiteks Ecuadoris või mujal Mehhikost lõuna poole. Nt Colombia elustandard on juba nii kõrge, et odavalt seal (kahvanäona) enam läbi ei saa. Sama ka Panama ja Costa Rica kohta. Aga madalama elustandardiga riigid nagu Nicaragua, Ecuador, Guatemala võiks päris hea alternatiiv olla oma siniste soojade randade ja heade hindadega. Muidugi, kui "euroremondiga" korterit soovid, siis neid väga ei leia või on võrdlemisi kallid.
Ise saaksin startida pärast jõule ja olla aprilli alguseni. Aga ei suuda otsustada, kas praegusel natuke hullunud ajal on mandritevaheline turism hea mõte - tundub, et ei ole. Mõni aeg tagasi juba jäin oma reisimistega lõksu, lende lihtsalt ühel hetkel enam polnud ja kõik. Seega ... kõhklen ja kahtlen. Aga soojust ja valgust ja vaheldust tahaks.
Paneme siis ühe korteritäie rahvast kokku ja lähme? Üürime kambakesi ühe 3-4 toalise korteri või maja? :)

Tasuta saab muuta lende, mis on vähemalt 2 nädalat tulevikus. Vahetult enne lendu (s.t kui lennuni on jäänud vähem kui kaks nädalat) tasuta muuta ei saa, siis on muutmistasu vaja maksta.

Ma rääkisin pileti muutmisest kui sellisest. Ei ole mingit piirangut marsruudi osas üksikpileti muutmisel. Mina muutsin Malaga-Eindhoven lennu London-Riia vastu. Neil polnud midagi ühist peale minu nime, isegi mitte kuupäevad.

Kui üks jupp vahelt tühistatakse, siis tulebki ilmselt kõik muud jupid ringi muuta mõne teise marsruudi vastu või mõne muu aja vastu hoopiski.

Ryanairil saab praegu kõiki lende tasuta muuta. Tühistada ei saa, aga muuta saab. Logi sisse, vali lend, mida tahad muuta, ja kliki reserveeringu muutmisele.

Kui uus lend on odavam, siis raha tagasi ei saa, ehk nad võtavad vana lennu täishinna uue katteks. Kui uus lend on kallim, tuleb hinnavahe juurde maksta, aga eraldiseisvat muutmistasu kui sellist praegu ei ole.

Mulle tundub, et sa mõtled üle.

Kui sa oled valge, tätoveeringuteta inimene, eelistatult ka prillidega ja neutraalselt riides, siis üldjuhul küsitakse vaid töökoha kohta ja kauaks jääda plaanid. Tagasisõidupileti infot nad näevad oma süsteemist, kui on lennupilet olemas.

Kui küsitakse reisi eesmärki, siis ütled lihtsalt turism (mis ei ole ju vale, ehkki pole ka täielik tõde). Räägid nii vähe kui vajalik (ainult vastad täpselt ja lakooniliselt sellele, mida küsitakse, eelistatult aktsendiga isegi siis, kui muidu väga hästi keelt räägid) ja manad ette nii ükskõikse näo kui oskad. Piiriametnikel on seal põhimõtteliselt liinitöö ja neid sinu tüdruksõbra olemasolu absoluutselt ei huvita, kui sa ise seda rõhutama ega üle tähtsustama ega silmanähtavalt närveerima ei hakka.

Tervitad, ulatad lihtsalt koos passiga oma traveller entry formi https://www.cbp.gov/sites/default/files/assets/customs-declaration-6059b.jpg , ametnik toimetab veidi sinu passiga, palub vaadata kaamerasse, võtab sõrmejäljed, küsib 2-3 küsimust, lööb templi passi, märgib kuupäeva, ja soovib head puhkust. 1990ndatel võis USAsse sisenemine Ida-Eurooplaste jaoks pisut "ärevam" olla, kuid nüüd on olukord täiesti neutraalne. Oled lihtsalt üks suvaline turist kümnetest tuhandetest, hall mass, ei enamat.

Väike remark.
Barca on Barcelona jalgpallimeeskond.

Barcelona linna enda kõnekeelne lühend on Barna.

Praeguse seisuga on alates 18. juulist 15 päeva jooksul ranged piirangud. l'Hospitalet de Llobregatis juba alates 15. juulist, see on kõrge nakatumisega piirkond.

Olukord on suhteliselt sant. Õhtust melu ja inimesi kesklinnas vähe, mujal üldse mitte. Toidukohtadest saab kaasa osta ja koju tellida, mõnel pool ka väljas istuda, kuid paljud kohad on üldse kinni. 10 inimese piirang (sh 2+2) kogunemistele. Kõigil üle 6-aastastel on mask kohustuslik kõigis avalikes siseruumides ja transpordis, sh peatuses oodates. Samuti kesklinna tänavatel jalutades. Võtke Eestist piisavalt maske kaasa, koha peal on kallim neid osta. Politsei on tänavatel. Kontrollib ja trahvib (100.- €).

Randa lastakse ainult teatud arv inimesi, puust ja nööridest tõkked on ees. Kui tahad randa minna, seisad järjekorras ja ootad.

Meelelahutus- ja turistiatraktsioonid kinni või külastuspiirangutega (a la Sagrada Familiast võid mööda jalutada, kuid mitte sinna juurde koguneda). Kõik spordirajatised (sh staadionid), kinod, teatrid, basseinid, lastepargid, lõbustuspargid, ööklubid jne on kinni. Muuseumid ja raamatukogud on ainsana veel suures osas lahti, kuid sisenejaid limiteeritakse ja kontrollitakse. Süüa saab osta, muu kaubandus suures osas suletud. Osa tarbekauba- ja rõivapoodidesse saab minna eelneval ajabroneerimisel (telefoni teel antakse teile võimalik külastusaeg).

On välja öeldud, et kui nakatumiskordaja ei vähene, on järgmine samm totaalne lockdown ja liikumiskeeld. Kusjuures sellest ette ei teatata pikemalt kui 1-2 ööpäeva.

Kui teie majutuskohas on aed/terrass/bassein, pole väga hullu. Ilm on ilus, toit on hea, looduses saab jalutada/matkata (2 inimese piirang kehtib ka seal siiski). Aga melu, tänavakaubandus, Rambla sagimine ja rahvarohked õhtusöögid unustage ära. Kõik on vaikne. Ainult taskuvargad tegutsevad täistuuridel, neid ei peata miski. Veel jultunumad kui enne. Ärge laske ühistranspordis kellelgi endast väga lähedalt mööduda, müksata vm viisil tähelepanu kõrvale juhtida. Kui olete kahekesi ja keegi tuleb midagi küsima või asja tegema, siis vastab ainult üks (kui otsustate neist üldse välja teha), teine astub sammu tagasi ja jälgib üldpilti ning seda, kes on ümber ja selja taga ning kus on nende käed.

Selles mõttes on pigem halb aeg sinna reisimiseks - risk on suur ja elamust ei pruugi olla. Praegusel ajal (ja aastaajal) võiks kõike arvesse võttes pigem Eestis püsida ja seal ringi vaadata. Eestil on väga vedanud. VÄGA vedanud.
Aga eks ise teete omad otsused.

Kogu selles segaduses on AirBaltic väga viisakalt käitunud, ei mingeid vastupuiklemisi ega voucherite surumist, vaid kogu raha tagastati kohe, klienditeenindus 5+. Kuigi ma neist enne suurt ei arvanud ja kippusin kohati Air Peldik ütlema, siis nüüd ma enam nii üleolev ei ole, pigem... respekteerin :)
Tuttavatel hea kogemus Turkishiga.
Aeroflot on nagu vene rulett imho.

Soovitan mitte hoida suuri summasid virtuaalpangaarvetel. Mul oli konto ja Mastercard epayments.com-is. Kuna neil ei olnud kaardi kuutasu, kui teha tehinguid 300€ või suuremas summas kuu jooksul, siis hoidsin seal arvel üsna arvestatavat summat.

Veebruari alguses aga mõtlesin, et lähiajal reisile ei lähe ning kandsin raha oma Eesti kontole. 11. veebruaril tuli ootamatult E-payments.com-ilt e-kiri, et kõik tehingud on peatatud, raha on külmutatud ja mis edasi saab, ei tea.

Ühesõnaga, mul vedas seekord, aga enamik virtuaalkontode ja -kaartide haldajaid on sama tegevuspõhimõttega - tore on, seniks kuni kõik on hästi, kuid kui nad otsustavad oma "poe kinni panna", siis ei saa sa mitte midagi teha, et oma raha kätte saada.

Nende teade oli järgmine ja ütleme nii, et FCA võib samasuguseid "puudujääke" leida iga sarnase teenusepakkuja juures:

On the February 11, 2020 ePayments Systems Limited ('ePayments') agreed with the Financial Conduct Authority ('FCA') to suspend all activity on its customer accounts. This decision was taken following a review, by the FCA, of ePayments anti-money laundering systems and controls, which identified weakness that required remediation. We know this will be a very frustrating time for our customers. We apologise for any inconvenience caused and are working tirelessly to ensure improvements are made and accounts can be reactivated as soon as possible. During this improvement process, we want to assure customers that their funds are being safeguarded as normal. If you have any questions, please contact us directly.

Minul on see padi juba ligi 3 aastat, mille lingi mees80 siia pani, samuti Aliexpressist tellitud. Absoluutselt parim ja mugavaim padi. Eesistme klapp alla, padi sinna peale, nägu patja ning kogu kehaga toetud sellele padjale. Näo ja käte jaoks on avaused, keha on pingevaba ja lõõgastunud. Ma ei maga isegi kodus vahel nii hästi kui selle padjaga lennukis :)
Väga täis ei maksa puhuda, ca 80% on parim.

Igasugu kaela ümber käivad padjad on mõttetud, v.a siis, kui valida suures lennukis keskmise rea kõige esimene toolirida; seal on õige laiusega jalaruum, nii et saan panna oma käsipagasi kohvri püsti vastu esiseina, jalad sirutan sinna peale ning lasen oma istme samal ajal nii alla kui võimalik, nii tekib peaaegu voodis magamise tunne. Sellisel juhul kasutan sellist kaelapatja: https://www.aliexpress.com/item/4000254153027.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.38072a79oqPipt&algo\_pvid=800bcb1f-530c-42be-95cb-dde209f6ab55&algo\_expid=800bcb1f-530c-42be-95cb-dde209f6ab55-3&btsid=0ab6f83915830793174562098e0549&ws\_ab\_test=searchweb0\_0,searchweb201602\_,searchweb201603\_
Põhimõtteliselt on see nagu pehmest fliisist sall, mis käib velcroga kinni ja mille ühel küljel on tugevdus.

2019 - 1,5 kuud Keenia ja Tansaania, 3 kuud Argentiina ja Tšiili, 2 nädalat Lõuna-Prantsusmaal. Lisaks Shenzen ja Hongkong korduvalt, kuid see puhtalt töö tõttu, enam seal suurt turistina ringi ei käi.

2020 on ainus kindel plaan palverännak Jaapanis sakura õitsemise aegu, kuid praegu ei ole veel järgmise aasta ajagraafik teada. Jaanuaris peaks selguma, millal ja kui kauaks saan sõita ja siis selgub ka, kas valin Kumano Kodo või Shikoku.

Aasta teise poole reisiplaane ei ole veel otsustanud. Äkki otsustangi sooduspakkumiste põhjal :)

Hetkel hoian silmad lahti Osaka ja/või Kansai lendude sooduspakkumistele märtsi ja mai vahele.

haaletaja, millele sa täpselt vastu vaidled?

Kirjutasin siia oma kogemuse viibimisest Argentiinas (osa sellest ajast küll Tšiilis) ja minu jaoks täpselt nii oli.

Turism on seal üks väheseid asju, mis jätkuvalt toidab ja loomulikult on turismimarsruutidel tehniline infra paremini korraldatud, sh kaardimaksed. Kui sina ei kogenud oma reisi vältel mitte ühtegi kohta, kus kaardiga maksta ei saanud, siis see on sinu kogemus. Minu kogemus oli sellest erinev. Samas rändasin ka pisut laialdasemalt. 

Leian, et mõlemad kogemused väärivad kirja panemist, kuid mis siin "vaielda" - et kelle kogemus oli "õigem"?

Ei saanud hästi aru, miks peaks Euroopast otse Mehhikosse maandumisel USA viisa või ESTA asjasse puutuma? Kas sul oli edasilend USAsse? Või USAs seadustega pahandused?

USAs maandumisel on igal juhul vajalik ESTA või viisa, isegi paaritunnisel vahemaandumisel, see on õige, jupstykk1.   

Mehhikosse siseneda on lihtne kui sul pole varasemat pikemat sealviibimist. Mehhikos võib olla viisavabalt kuni 6 kuud ja paljud elavadki seal, tehes nn visa-run'e paariks päevaks riigist välja; sellisel juhul ei pruugi taassisenemine enam väga lihtne olla.  

Eriti lihtne on Mehhikosse sisenemine koos skandinaavlastega - kui sul on immigratsioonikaardil Tui lennukood, ei küsita sult ühtegi küsimust.  

Tropicalsunshine, kuuldavasti on Nica nüüd oluliselt rahumeelsem, kuid Ortega ja sandinistid on suutnud turismisektori üsna maha lammutada. Hotellid, restoranid, hostelid pandi vahepeal kinni ja turismisektori töötajad keskendusid põllundusele ja kalapüügile, et ära elada. Ehk 2020 toob turisminduse madalseisust taas välja. Arvan, et saad rahulikult läbi Nica Costa Ricasse rännata ja ei pea lendama.  

Jah, olin üksi ning vahejuhtumeid ei olnud turvalisuse poole pealt. Küll aga olin tunnistajaks mitmel korral, kuidas bussidest alt pagasist oli varastatud seljakotte ja kohvreid. Kui mul seljakott alla läks, siis istusingi akna all, nina lömmis vastu aknaklaasi ja vaatasin, mis pagasiluugi juures toimub.  

Taksojuhid muidugi üritavad nöörida kuidas jaksavad ning sellised üldlevinud turistidel naha üle kõrvade tõmbamise stsenaariumid on au sees, kuid palju vähem kui Araabiamaades või Kagu-Aasias. Tee enne taksosse istumist takso numbrimärgist pilt, nii et autojuht näeb, mida sa teed. Vajadusel saada see kellelegi Whatsappi või pilve. Uber'i sarnased rakendused ei toimi(nud).  

Enamasti on hindamatuks abiks suhtlemine kohalikega - aja small talki igal võimalikul ja võimatul juhul ning küsi küsimusi, mida sul võib olmeliselt vaja minna, nagu kohalikud kombed, transpordihinnad, off the beaten path vaatamisväärsused jne.  Minu esimene küsimus on alati De donde eres? ja sealt edasi on juba lihtne. Sealse temperamendiga inimesed tahavad väga endast ja oma kodust/perest rääkida.

Bussiliiklus oli üldjoontes väga hea, aga mida lõuna poole, seda kehvemaks muutus. Cancunist Belizesse sõidad ADOga nagu kuninga kass. Sealt edasi kvaliteet tasapisi langeb ja Hondurases leiad end juba niinimetatud "chicken bus" pardalt koos kohaliku koloriidiga.  

Pidutseja ma ei ole, väsin õhtuti enne südaööd alati ära, nii et pimedal ajal väljas ma eriti ei liikunud, välja arvatud nn pub crawl üritused koos hostelirahvaga. Neid tegin läbi omajagu ja kõigist on lahedad mälestused. Seal on alati grupiga minek ja samas koosseisus grupiga tulek, hosteli koordinaator hoiab rahval silma peal.   

Alkoholi ma ei joo, aga üldiselt korgijook oli kuuldavasti probleemiks, eriti ööklubides.  Kanep oli Yucatanil turistipiirkondadest väljaspool ca 100 peesot gramm ja kuni 5 grammi võib "oma tarbeks" kaasas olla, ilma et peaks "võimuorganite sanktsioone" kartma.   

Kuna reisin palju, siis on mul kaasas väga vähe pagasit ning oluliseks pean ainult passi, telefoni ja raha/pangakaarti, neid hoian "ihu ligi" ja nt hostelis võtan isegi duširuumi kaasa. Kui miskit muud ära varastatakse, siis võtan seda kui loomulikku kadu ja ei vaeva pead. Swedbanki gold cardi kindlustus on seni kõik hüvitanud, ka katki läinud prillid ja vette kukkunud telefoni. Ainus asi, mis mult selle reisi jooksul varastati, oli Cancunist ostetud rannakübar - kahju oli küll, aga ju siis kellelgi oli seda rohkem tarvis kui minul.   

Mis puudutab dokumentide kadumist/vargust, siis selleks on mul dokumentide koopiad pilves ja kodus sahtlis lisapass (tellisin kohe korraga 2 passi) ja täiendav pangakaart ning koduseid on informeeritud, kuidas neid mulle vajadusel kiirkullerteenusega saata.

See hirm USA ja jätkulennupiletite osas ei vasta tõele, maandumisel ütledki reisi eesmärgiks lihtsalt stopover ja sinu vastu huvi kaob.  

Samas enamasti üheotsapiletid on sageli sama hinnaga, mis edasi-tagasi piletid (va odavlennufirmadel), mingit olulist hinnavõitu sageli üheotsapiletiga ei saagi. Vahel on edasi-tagasi pilet isegi üheotsapiletist soodsam. 

Eelmisel aastal ostsin tui.fi saidilt edasi-tagasi Helsingi-Cancun-Helsingi otselennud 295 euroga ja tagasisõidupiletit ei kasutanud, kuna läksin sealt edasi Belize-Guatemala-Honduras.  Plaanis oli ka Nicaragua, kuid Hondurases olles tehti mulle selgeks, et sel momendil oli see väga halb idee. Mässud, teedel betoonplokid ees, röövimised kõigi aegade kõrgeimal tasemel.

Nica jäi siis vahele ja plaanisin lennata Costa Ricasse, kuid elu tegi põnevaid keerdkäike ja plaanidesse tekkisid oma korrektuurid ja läksin hoopis Mehhikosse tagasi, kus mitu nädalat tšillisin ja vabatahtlikuna töötasin ning keelt õppisin.  

Kui Eestis juba soojenema hakkas, tulin koju tagasi.  

Ehk siis pigem vaata tui.fi tui.se tui.dk tui.no tui.co.uk või tjareborg.fi või ving.se viimase hetke otselende (tšarterid), need lähevad mõni päev enne väljasõitu super odavaks. Mõni neist müüb kusjuures ka ainult ühte otsa. 

Kui sa Mehhikos Skandinaavia tšarteriga maandud, siis sa oled ikka täiega valge inimene ja keegi ei küsi sult sisenemisel mitte midagi. Hetkel on odavaim

Arlanda kaudu, aga jaanuarini oodates hinnad üsna kindlasti veel kukuvad. Soome kaudu paistab sel aastal väga kallis. 

Tagasi tulin taas tšarteriga, Cancun-Brüssel-Tallinn, väga soodne hind ja suurepärased lennuajad. tuifly.be üheotsapilet oli 149 eurot. Kusjuures sinna minekuks Brüssel-Cancun lend sobib ajaliselt väga hästi varahommikuse Tallinn-Brüssel lennuga kokku, ainult et hetkel algavad ühe otsa tuifly.be hinnad 220 eurost ja mõttekam oleks vaadata Soome või Rootsi tšartereid.

Värske info detsember 2019 seisuga. ATM teenustasud on kõrged ja korraga saab välja võtta vähe raha, enamasti 3000-5500 peesot (45-80 eurot) ja selle eest teenustasu on 375-675 peesot (ca 10-17% väljavõetavast summast). Seda juhul, kui automaadis raha on. Vahel ei ole. 

Soodsam on omale raha saata Azimo või Western Unioniga. 

Kõige soodsam on sularahavahetus, sobib nii euro kui dollar ning kurss on tavaliselt ametlikust päevakursist parem, sageli ei võeta ka üldse teenustasu. 

Väga paljud kohad aktsepteerivad kirjade järgi kaardimakseid, kuid minul oli juhus, kus pärast kõhu täis söömist selgus, et vastu võetakse ainult ühte kindlat tüüpi kaarti. 

Suurematest linnadest väljaspool ainuüksi kaardimaksetele loota ei tasu. 

Kaardiga maksmisel tuleb sageli näidata passi ja kviitungile allkiri ja passi number kirjutada. Üsna pikk protseduur :) 

Vahemaad on pikad ja seetõttu tasub eelistada lendamist. Kus on konks? Latam on üks põhilisi vedajaid, aga nende kohalikult kodulehelt välismaa krediitkaardiga pileteid osta ei saa; samas rahvusvahelisel kodulehel on hinnad kallimad, isegi kuni topelt. Latami kontorist lendu ostes lisandub teenustasu (min 400 peesot kõige odavamatele lendudele). Tänu hostelikaaslasele leidsin veebilehe despegar, mille kaudu sai osta välismaa kaardiga kohaliku veebilehe hinnaga. Teine ok lennuvedaja on Flybondi. 

Pikamaabussid on okay, hind on suhteliselt kallis võrreldes muu hinnatasemega, kuid kassadest piletit ostes tasub alati küsida, kas saab soodustust - vahel on saanud ja vägagi märkimisväärselt. 

Võrreldes nii mõnegi muu ladina Ameerika riigiga tundub olukord tsiviliseeritum ja turvalisem, seetõttu pigem soovitaks võtta piisavalt eurosid või juba ette planeerida Azimo või Western Unioni kontorite külastamist (salvesta kontorite aadressid offline'is vaatamiseks telefoni vm) ja mitte panustada ATMidele. Kui piirdud suuremate asulatega ja põhiliste turismipiirkondadega, võib loota ka täielikult kaardimaksetele, kuid mõttekas on kaasas kanda vähemalt 2 erinevat kaarti (a la MC ja Visa) ning passi. 

Kohaliku rahaga pole väljaspool Argentiinat midagi teha, sestap rahavahetusega väga hoogu minna pole mõtet. USA dollaris saab mõnes kohas maksta, eurodes ei saanud. Õigupoolest oleks saanud, aga dollari kursiga. Samas polnud ka eriti põhjust seda erinevates kohtades katsetada, enamasti läks käiku ikka kaart või peeso.

Selliseid automaate ei näinud, millest oleks saanud dollarit välja võtta, aga automaate üldiselt ka ei kasutanud ning kohalikelt või teistelt turistidelt ka ei küsinud, kuna ei tundunud oluline küsimus.