Mia

Rändur, liitus Tripiga 10 aastat tagasi. Tahab minna:
108 meeldimist
6 postitust / 278 kommentaari
89 (14.2%) külastatud sihtkohta
Viimased kommentaarid

Teraga täiesti nõus, mina samuti pikendaks Chiang Mais oleku aega, kas või näiteks Phi Phi ööde asemel.
Tuure ärge netist ette ära ostke, see on mõttetu tegevus, Chiang Mais on tuurimüügiletid iga paarikümne meetri tagant ja hinnad paremad kui teil siin väljatoodu. Avatud hilisööni ja alati saab järgmiseks päevaks sobiva tuuri võtta, sest seal ollakse väga turismile orienteeritud ja vajadusel organiseeritakse busse lihtsalt juurde, reisist ilma ega bussist maha ei jäeta kedagi.
Kuldne kolmnurk, eelmainitud Doi Suthep, rafting jpt tuurid võtavad igaüks terve päeva. Ja neid erinevaid tuure on palju pakkumises.
Samuti võiks jälgida, et olla Chiang Mais nädalavahetuse (R, L, P) ööturgude ajal - seal on hinnad nii palju soodsamad lõuna-Taiga võrreldes, et põhimõtteliselt kogu shopping tasub põhjapool ära teha.

Tasub minna Luxorisse, kui juba Hurghadas olete. Hurghadas endas neid "must see" kohti üsna vähe, Zahhabia ranna korallid, peatänav ja kaubandus, mõni õhtune etendus. Päev merel, düünisafari, beduiiniõhtu vm pakutakse igas turismiletis. Vähem-turistikaid kohti ei oska soovitada, selleks tuleks ilmselt mõne kohalikuga tutvuda, kes kõrbesse viib ilma selle turistidele mõeldud tilu-liluta ja saate ehedas kohalikus kodus õhtustada või lausa ööbida. Praktiliselt kõik on seal ikka "turistikad". Samas eks kohalikku reaalset elu leiab rohkem kui Sharmis.

Maandusime FLL-is, mitte MIA-s, seetõttu olime alguses Hollywood Beachil, seal on rannasparkimine väheke parem kui Miamis. Meil oli hotell Caribbean Resort ja julgen soovitada, asub promenaadi ääres, lähedal häid toidukohti küllaga. Jalgratta ja segway laenutus kaks maja eemal. Rand, palmid, liiv ja lained 10 sammu kaugusel, kuid veebruar võib olla liiga tormine, seega rannapuhkusele ma veebruaris väga ei panustaks.
Miamis on suhteliselt palju ummikuid ja ranna lähistel raske ning kallis (min 30 USD ööpäev) parkida, samas ööelu on seal muidugi kuldne ja põnev igale vanusele :) Lastega ehk veidi Miamist väljas mugavam. Oma Miami hotelli nime ma praegu ei mäleta, valisime selle bookingust, kuna seal oli tasuta jalgrattarent, ja jäime väga rahule. South Beachi piirkonnas on hotelle murdu.
Õhkpaadiga alligaatoreid külastama Everglade'is (veebruaris on nende nägemine muidugi õnnemäng, kui õhk on jahedam, nad veepinnale eriti ei tule, vaid soojendavad end põhjamudas), soovitan seda kohta: https://www.evergladesholidaypark.com/gators/ kuna käisime kahes pargis ja giidid olid nagu öö ja päev (ülaltoodud lingi kasuks), kuid neid õhkpaadi-tripi korraldajaid on terve Everglade täis ja võib ju ka lihtsalt autoga sõites ja silti nähes sisse pöörata.
Miamist Orlandosse on sirge tee ja mugav sõit, ei usu, et seal on mõtet mingeid kõrvalepõikeid/peatusi teha, võtke see sõit ette varahommikul või hiljem õhtul ja see tee läheb nii ruttu, et lapsed ei märkagi. Peale kaubakeskuste seal vahepeal turistikohti eriti ei ole.
Kui lähete Miamist Key Westi, siis tasub küll netist eeltööd teha ja kusagile ujumiskohta või snorgeldamisse või niisama ilusa key peale sisse põigata ja aeg pisut maha võtta.
Orlandos soovitan alustada Discovery Cove'ist. Minu top-1 elamus Floridas. (Top-2 oli South Beachi promenaad ja ööelu :) )
Sama kaelapiletiga saate sisse ka mõnedesse teistesse parkidesse tasuta (lisainfo kodulehelt, ei hakka kõike siia ümber kirjutama).
Orlando lõbustuspargid on kõik väga head, igaühele midagi. Kui võtate Universali piletid, võtke kindlasti park-to-park variant, siis saate ka Sigatüüka Expressiga sõita. Kuigi järjekord on pikk, on lastele see kogemus kindlasti imeline.
Kirjutasin kunagi Florida kohta ka pikema reisijutu, kahjuks aga otsinguga see siit enam välja ei tule.
Head reisi :)

Mul on selline kogemus nüüd paaril korral, et kui immigratsiooni vm tõttu jätkulennust USA-s maha jääd, siis lähed lihtsalt lennufirma letti, näitad vana pileti ette ja ütled, et ei jõudnud lennule, ning uued piletid antakse ilma igasugu küsimusteta ja tasuta (s.h kõige odavamas economy klassis). Piletitrükkija põhimõtteliselt ainult haigutab selle igava loo peale, ei lähe üldse ärevile ega hakka üritama leida mooduseid sult lisaraha saada.
PS Ma ei ole kahtlane element, lihtsalt üks kord viibis checkitud pagas ja pidin seetõttu pabereid täitma ja asju ajama (sain hiljem sihtkohas kätte + komp) ja teine kord oli oma lohakus, munesime järjekorras, kuigi oleks ilmselt pidanud end ette küsima, aga tundus, et aega on. Aega iseenesest oligi, kuna olime arvestanud, et väravad nagunii see kell kinni ei panda, mis piletil on, vaid alati hiljem, kuid seekord oli väravad väga vara avatud, rahvas varakult lennukis ja nii kui kell kukkus, väravasse enam ei lastud. Siis öeldigi täiesti emotsioonitult, et ikka juhtub, minge lihtsalt võtke uus lend. Just "võtke", mitte "ostke" :)

Ikka ekspressbuss. Lennujaamas sees on bussifirma lett, kus ostad pileti ära, soovi korral saad kohe ka edasi-tagasi osta.
Need sõidavad kõigist NY lennujaamadest Manhattanile.

Olen toonud mõne käbi, kivi või korjanud mõne lehe/taime ja pannud raamatu vahele kuivama ning hiljem raami. Kusjuures ise mäletan täpselt, kus ja mis, silte pole (veel) vaja :) Kõik ongi rohkem enda jaoks kui näitamiseks.
Kunagi ostsin ka kruuse, viimasel ajal enam pole ostnud. Pean aga tunnistama, et olen kusagilt söögikohast või hotellist mõne logoga tassi lihtsalt suveniirina pihta pannud. Tean-tean, tobe lugu, aga sai kunagi kogemata traditsiooniks. Kodustele mõni kohaliku riigi kirjaga t-särk või nokamüts, kuigi viimasel ajal on see suveniirivalik rohkem suvaline kui planeeritud.

Odessa Ooperiteater puhkab suvel, on vaid juhuslikud (külalis)etendused. Maja näha muidugi peaks saama.
Akadeemiline Ukraina Muusika- ja Draamateater on ka elamus.
Inglise keelt rääkivaid inimesi põhimõtteliselt ei leia, kui just netis eeltööd ei tee. Samas aru saate üksteisest vast ikka, odessiidid teevad sulle asjad kas või käte ja jalgadega selgeks. Heas mõttes. Suhtlemiskomplekse neil ei ole. Hotellis ja restoranis saab inglise keelega hakkama, keegi ikka leitakse. Menüüd on tihti ka inglise keeles, kuid tuleb sageli eraldi küsida.
Arkaadia rand ja Lanžeroni rand.
Katakombid ja allmaasaladuste muuseum. Huvitava teaduse muuseum. Salakaubaveo muuseum. Konjakimuuseum koos degusteerimisega.
Deribassovskaja.
Sadam.
Potjomkini trepp.
Turud. Restoranid. Kohvikud. (Klarabara, Tjotja-Motja, Datša, Kompott jpt)
Juudi mälestusmärgid ja sümbolid.
Uhked kirikud ja katedraalid. Kõigisse saab sisse.
Kloostrid.
Veekeskused ja delfinaarium Nemo. Veekeskused on väga ülerahvastatud ja järjekorrad on pikad. Suhteliselt maha visatud aeg. "Odessa" veidi parem. Uuem, 11 toru, 5 basseini, toitlustamine. "Hawaii" samamoodi ülerahvastatud. Mina ei läheks kumbagi, aga kui lapsed kaasas, siis miks mitte.
Biopark ja Zoopark.
Sevtšenko park.
Primorski bulvar. Primorski 9 suvekino ja toiduväljak.
Staaride avenüü.
Spad ja massaažid on hea kvaliteediga.
Kui meeldib loodus, siis Dnestri delta on sel ajal imeilus, seal on sadu linnuliike, neist paljud ka üsna haruldased. See on siis Privoz bussijaamast bussiga Majakii külla. Matkarada: http://blackseatourism.net/new/lower-dniester-national-nature-park/

"Kindlustus kehtib kõigile koosreisivatele pereliikmetele" tähendab kuldkaardi puhul ainult abikaasat ja alla 18 aastasi lapsi. Kui laps õpib päevases õppes, siis pikeneb kindlustatus 21 aastani. Ehk siis see "pere" mõiste on tegelikult üsna piiratud. Ning naljalt seda klauslit tingimustest üles ei leia. Alles siis, kui on kindlustusjuhtum, saadab pank täieliku väljavõtte vastavate kindlustustingimuste kohta ja see võib neile üllatusena tulla, kes peent kirja pole harjunud lugema või lisatingimustes hoolikalt tuhnima.

Neis rahvusparkides on siledad, väga heas korras asfaltteed. Mingeid off-road kohti või kruusateid seal ei ole. Kahekesi minnes pigem ikka midsize või full size, SUV-l pole mingit pointi (no võib-olla natuke siiski on, kui lihtsalt meeldivad suuremad/edevamad autod).

Edit: Vabandust, meenus, et üks koht on küll, kus tuleb kasuks kõrge kliirensiga auto - juhul kui soovite sõita autoga Colorado jõeni välja, siis ainus koht on selleks Diamond Creek Road Peach Springsis, Hualapai Reservaadis (tasuline, tuleb asulast Hualapai Lodge'ist võtta luba).

Jah, Baiyoke on tõesti Bangkoki kõrgeim hotell.

Kõrgetest restoranidest on minu meelest parim Sirocco (asub katuseterrassil, vabas õhus) ja sealsamas ka Skybar, kuid need on kallid.
Tasub mujal kõht täis süüa ja siis ca kl 18-ks sinna minna, võtta kas kokteil või magustoit, ning imetleda päikeseloojangut ja seda, kuidas üle kogu Bangkoki hämardudes järjepanu tuled süttivad.
PS Lebuas on mitu baari. Ärge laske end hostessidel šampanjabaari ega mujale juhatada. Märksõna on Sirocco või Skybar (šampanjabaarist trepist alla).

https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html
Ärge sellist asja kunagi googeldage, vaid minge saatkonna lehele ja järgige sealt viitasid.

https://indianvisaonline.gov.in/evisa/Registration alustage siit. Hind on taotleja riigi põhine, eestlastele 50.

Ei pea deklareerima enamikku kaupu (kommid, pagaritooted, töödeldud konservid, alkoholivabad joogid jm), kui on omatarbe koguses ja mitte jae/hulgimüügiks.
Liha, värskeid puu- ja juurvilju, töötlemata teravilju ning taimi (sh lõikelilli ja puitkäsitööd) ei tohi USAsse sisse viia ilma deklareerimata, samas kontrolli tõenäosus on väga väike. Ehk siis kõik, mis võib ohustada nende põllumajandust kaasatoodud haiguste või parasiitide näol, tuleks deklareerida. Kommid ja küpsised ei ohusta kedagi ega midagi.
Välja viies ei kontrolli keegi midagi, aga peaks jälgima EU nõudeid EU-sse taassisenemisel.

See viimane lugu oli lausa meil külje all, Riia lennujaamas. Keegi oli pannud äraantavasse pagasisse salvestusseadme ja tüübid istusid Ryanairi lennuki pagasiosas ja tuuseldasid kohvreid läbi. Ise olid pahased, et rahakotte ja läpakaid üldse polnud, ainult suitsuplokid.
http://www.baltic-course.com/eng/transport/?doc=104120 ja salvestise leiab youtube'ist, kes läti keelt valdab.

Äkki õpiks enne teiste vigadele tähelepanu juhtimist korrektse komakasutuse ära?

Kui sul on kindlad kontaktid, kellega Skype'is suhelda soovid, võite proovida kõik omale (ajutiselt) installida WeChat'i või QQ äpid. Need on Skype'i Hiina analoogid ja toimivad täiesti kindlasti ilma VPN-ita.
Ka on nende videokõne kvaliteet garanteeritult parem (sõltub muidugi netiühenduse kvaliteedist).
Kui aga kasutad Skype'i, siis ära lae alla ühtegi "uuendust", mida Skype Hiina territooriumil pakub. Sealne versioon Tom on täis adware'i ja kuuldavasti ka spyware'i.

Ei, see termin tähendab seda, millest kirjutas askeldaja.
"No in/out service" tähendab, et lähed sisse ja maksad iga kord väljumisel 39 raha, kas või mitu korda päevas.
"Free in/out service" tähendab, et saad päevapileti või on muud moodi lahendatud ja maksad ainult üks kord ööpäevas selle summa, hoolimata sisse- ja väljasõitude arvust.

Chicagos olid igal pool sellised sildid väljas.

Kui hotelli autojuht viib/toob, siis on see "complimentary valet service" vm.

Minu meelest Skype ei töötanud ilma VPNita. Muudkui laadis ja laadis, aga sisse ei loginud. Mingit veateadet küll ei tulnud.
FB toimib VPNiga ilusti, ilma ei proovinud.
Meil oli ka üks offline Hiina kaardirakendus, aga see lõppkokkuvõttes ikkagi ei toiminud. Google Maps oli ainus, millele sai kindel olla, ja kuna see näitab ilusti ka kõik ühistranspordivariandid ja peatuste arvud ja nimed ära, siis tasub ilmselt see kohaliku dataSIMi väljaminek siiski teha, kuna seda lootust eriti ei ole, et mõni kohalik inglise keeles juhendada oskab tee küsimise peale. Pekingis ehk veel, aga kui sealt edasi liigute, siis aitavad ainult äpid.
Muidugi maapiirkondades (isegi väiksemates linnades) muutub ka Google Maps kuidagi automaatselt ainult hiinakeelseks. Ei tea, kas kõigil kohtadel pole ingliskeelset/ladina tähestikus vastet või milles põhjus võiks olla? Uurisin seadeid, ei leidnud kohta, kus saaks teha valiku, et äpp ainult ingliskeelsena püsiks.
Soovitan Hiinas kasutamiseks veel iTranslate'i ja WayGo'd.
NB Hiina SIMide puhul on tavaliselt esimene 300 või 400 MB kiiret ühendust ja siis nett kaob ja tuleb hieroglüüfides sõnum, millest aru saamiseks peaks iTranslate'i kasutama. Palju välismaalasi ei saa sellest SMSist aru ja arvavad, et on tünga saanud, kuna telefonikaardi pakendil lubatakse 3,5 Giga ja pärast tundub, et tegelikult sai ainult 400 Mega. Isegi Tripadvisor on samateemalisi hädaldamisi täis.
Tegelikult tuleb neti uuesti avamiseks lihtsalt vastusõnum sellele numbrile saata teatud koodiga, mis sisaldub selles algses teavitusSMSis. iTranslate aitab copy-paste meetodil ka SMSe tõlkida.

Enne Hiina minekut lae omale telefoni mõni paremat sorti VPN. Ise kasutan Hiinas ExpressVPN-i. Skype ja kõik "keelatu", sh Google Maps töötab (VPN riigiks valin tavaliselt Singapuri või Hong Kongi).
Kui sisened Hiina Hong-Kongi kaudu, siis osta Hong-Kongist selline SIM, mis toimib ka Hiinas. Selle SIM-iga sai Shenzhenis ka ilma VPN-ita Facebooki ja Skype'i kasutada (aga ma ei tea, kas see on kogu Hiinas samamoodi). Muidugi sellisel juhul on tegu rändlusega ja nett on kallis. Soodsam on osta Hiinast ikkagi kohalik SIM ja kasutada VPNi.
Samas Hiina jaguneb piirkondadeks ja ühes piirkonnas ostetud SIM võib teises piirkonnas muutuda rändlevaks SIMiks, mis tõstab ka interneti hinda märgatavalt.
NB! Hiinas kohal olles ei pruugi olla võimalik VPN äppi alla laadida, nii et tee see töö enne ära.

Saan aru, et vastan teemast mööda, aga kui tegu nutitelefoniga, siis lae telefoni Skype, lisa sinna oma krediitkaardi andmed ja helista (wifi või data levis olles) Skype'ilt mobiilile. Saad valida telefoninumbri sarnaselt mobiiliga helistamisele, ning kui sisestad Skype'i oma telefoninumbri, siis näeb vastuvõtja, et helistad enda numbrilt.
Seal on minutihind Ukraina mobiilile 18 senti minut ning lauatelefonile 9 senti minut.
Ükski mobiililt-mobiilile võrk ei paku midagi ligilähedastki.
Samas kui saadate sinna postiga Eesti SIM kaardi, siis on Eestist helistajale kõne tasuta; vastuvõtjale Ukrainas aga maksab ikka 0,60-0,80 eurot minut, olenevalt operaatorist, nii et ei näe Eesti SIMi sinna saatmisel otsest mõtet.
NB Kui saadate sinna Eesti SIMi, tuleb tavaliselt esimene kõne kaardi aktiveerimiseks teha Eestis (või saata vastav SMS, jällegi oleneb konkreetsest kaardist) ja seadistada rändlusteenus.

Ei tea jah, miks me alati kõik nii tõsised tahame olla ja kõike tõsiselt võtta :)
Väheke muhedust kulub tõepoolest aeg-ajalt marjaks ära.

Minul on perenimes täpitähed ja lendu broneerides kirjutan sama tähe ilma täppideta. Ehk piletil ei ole kunagi nii nagu passi allosas on. Lendan aastas julgelt üle 20 lennu ja mitte iialgi ei ole see kellelegi korda läinud, kas need täpid on seal tähe peal või mitte.
Ütleksin enda kogemuse põhjal, et nende täppide pärast muretsemine on reaalses elus asjatu paanika.

Reisifoorum pole utreerimiseks just parim koht.
Räägiks äkki rohkem asjast.
Kui inimene otsib nt Tripadvisorist sellel teemal infot, on otsingusõnaks just Golden Sands. Kui inimene broneerib booking.com või mujalt otsimootorist omale hotelli, on otsingusõnaks just Golden Sands. Kui inimene otsib Skandinaavia reisikorraldajate viimase hetke pakkumisi, siis jällegi - kuhu? Golden Sandsi. Kõik saavad aru, millest jutt käib.
EKI soovitab tõepoolest kasutada Zlatni pyasatsi (Kuldsed Liivad ei ole EKI põhjal üldse mingi kohanimi), aga pealkirjas olev Golden Sands on siiski oluliselt paremini mõistetav kui see EKI pakutud variant.

Okei on.
Kunagi oli see ainus lehekülg, kus sai Paypaliga maksta ja kasutasime üsna palju.
Mis puudutab Aasia lende, siis tasub eDreamsi otsinguga üles leida endale sobivaim lend (või lennud) ja seejärel ost teha lennufirma lehelt otse. Enamasti toob päris mitu eurot võitu.