Reisisoovitusi Soome kohta

Kas keegi oskab soovitada Soomes (Helsinkist kuni umbes 200km raadiuses) mõnda huvitavat matkarada, randa, väikelinna, mõnda tehast, mida külastada (nt. Fazer - kas sinna saab tavaturist sisse üldse?) vmt.? Igasuguste teema-, lõbustus- ja veeparkide kohta leiab palju infot netist, aga huvitaks just natuke teistsugune info, mida põnevat seal veel teha oleks? Lapsed on 11. ja 14.aastased ning beebi.

Porvoo meeldis mulle väga. Väike puust linn, nunnu ja armas. Hea lähedal ka.

Matkaradu leiab sealt kindlasti. Me sõitsime lihtsalt mingit pisikest teed pidi mere äärde ja käisime metsas. Loodus on teistsugune kui meil, graniidirohke.

Helsingi külje all on ka Suomenlinna. Kui pole käinud, siis mine, saad mõnusa päeva!

Lääne poole sõites pakuks selliseid kohti: Fiskars (algupäraselt säilinud tore väike tööstus-käsitööküla), Raasepori lossi varemed (suure kaljurahnu otsas, saab sisse vaatama-ronima), Naantali (armas linnake, lähedal asub vist ka Muumimaa, samuti on seal Kultaranta ehk presidendi suveresidents, huvi pakub ehk pargi-aiandushuvilisele), Rauma (kuulub UNESCO kultuuriprandi nimistusse ja on vaatamist väärt küll).

Siin ka mingid matkaradade lingid ise ei süvenenud aga ehk leiab midagi:

http://www.everytrail.com/browse.php?activity_id=5&country=finland

näiteks http://www.visitkouvola.fi/fi/repoveden-kansallispuisto http://www.visitkouvola.fi/fi/repovesikeskus Meile meeldis. Minu arust me käisime ka paadiretkel seal kandis, oli ka tore, vahepeal sai kusagil maapeal käia, siis sõitsime kaljude vahel jälle edasi. Aga seda kohta ma enam ei mäleta, kust see retk algas.

Kui muuseum-tehastest rääkida, siis http://www.verla.fi/fi/etusivu jääb samasse kanti. Ise ma sees ei käinud, kuid mees käis. http://www.visitkouvola.fi/fi/maailmanperint%C3%B6kohde-verla

Lastele lõbustuseks veel ka http://www.tykkimaki.fi/ Ja mis meie lastele meeldis, oli piraadigolf http://www.visitkouvola.fi/fi/pirate-adventure-golf

Meie sõitsime sealt edasi veel Vene piiri poole, see jääb küll teie 200km piirist vist juba välja, aga panen ka selle kirja. Ehk tundub huvitav ja pikendate oma max. teekonda. Tee ääres on seal sõja ajast punkrid, ka nende vahel võid matkata. Kusagil piiri lähedal oli ka punkrimuuseum. http://www.salpakeskus.fi/index.php?l=1&path=2,0,0 Loodus oli seal ümber ilus ja paras jalutamiseks.

Lappenrannas käisime liivaskulptuure vaatamas http://www.visitlappeenranta.fi/en/see-do ja Saima kanalil saab laevadega lõbusõidul käia. Kui enne pole düüsidega kanalil sõitnud, siis saab korraliku elamuse. Meie läbisime vist 3 lüüsi.

Tagasi tulime Kotka kaudu. Ma ei tea, kuidas Kotka linnana on, kuid http://www.visitkotka.fi/fi/nahtavyydet/puistot sealt lehelt Sapokan Vesipuisto oli küll armas koht jalutamiseks. Pärast käisime veel ühes vaatetornis ka.

Kui aga Helsinkist põhja poole sõita, siis mis meile meeldis, oli Hämenlinna kindlus ja seal asuv vanglamuuseum. http://visithameenlinna.fi/2012/11/16/historian-pilketta-tahan-paivaan/ Sealne vanglamuuseum ei olnud nii rusuv kui Tallinna Patareivangla. Matkaradu ja piknikupaiku leiab ka Hämenlinna kodulehelt.

Tamperes me läksime i-punkti, ja tookord oli seal lausa eesti keelne kaart, mille järgi tegime linnale ja linnaümbrusele suure tiiru peale. Kaart juhatas linnaäärsesse metsa, suveteatri lava juurde, vaatetorni, vanasse tehase kvartalisse jn.

Head seiklemist ja avastamist. Soomes on väga head Turismminfopunktid, kus on rohkelt materjali matkamise kohta.

Koli rahvuspark on ka imekena koht http://www.koli.fi/Suomeksi/Nae-ja-tee/Kolin-kansallispuisto

Leheküljelt leiab viiteid ka matkaradade kohta

http://www.hiidenkirnut.fi/ Helsingi-Porvoo suunal väike kõrvalepõige, huvitav paarikilomeetrine hästimärgistatud rada, hiidekirnud. Metsaalune on kivine ja kaljune, ronimiseks treppe ja käsipuid.