Rongiga Põhja-Itaalias

Tere, sooviks infot rongiga reisimise kohta Põhja-Itaalias. On vaja sõita Milanost Firenzesse ja tagasi sept. lõpus - okt. alguses. Kas on soovitav piletid varem internetist ära osta, või saab ka kohapeal ilma probleemideta? Kas seal rongijaamades on kerge orienteeruda, teenindajad inglise keelt räägivad? Olen tänulik igasuguse asjassepuutuva info eest :)

Mina soovitan pileti ette osta. Enne rongi minekut tuleb ühe väikese posti juures pilet registreerida (2009.a. oli see nii). Seda posti väga tähele ei pane, kui ei tea otsida. Inglise keelt räägitakse halvasti. Kui oled naisterahvas ja veel blond, soovitan abi palumiseks pöörduda meeste poole. Milano rongijaam on päris suur ja rahvast palju aga isegi mina oma olematu inglise keele ja kahe väikese lapsega sain hakkama. Varu aega enne rongi väljumist.

Kui ostad pileti ette, saad odavamalt - vaata siia: http://www.fsitaliane.it/frecciarossa.html (inglisekeelne leht on ka). Kui sa praegu kròpsti ostad, siis vòid veel €19 pileti saada yhel otsal, yheksaseid ei nàinud :)

Kui sòita piletiga, millel on kohareservatsioon, siis seda ei ole vaja registreerida. Vòib registreerida, sest kui rong jààb tugevalt hiljaks, siis saad nii tòestada, et sa ikka rongil olid ja Trenitalia sulle mingi uue rongipileti anda (see on tavaliselt nende "tasu" hiljaksjààmise eest).

Registreerimisautomaate just vahetatakse, nyyd on need trenitalia vàrvides ja suuremad ja silmatorkavamad.

Inglise keelt kòneldakse halvasti, aga yldiselt piisavalt, et sind rongijaamas juhatada. Teisest kyljest, nii Milanos kui Firenzes on suured tablood igal pool, perroonide numbrid ka kenasti nàhtaval, vaevalt, et sa suur abi vajad.

Tänud! Vaatasin ise ka Trenitalia kodulehte. Kui ma ostan pileti internetist ära, kas selle väljatrükitud asjaga saan rongile minna või peab selle kuskil kassas ümber vahetama? Pole enne rongipileteid netist ostnud :) Ja veel küsimus, äkki teate, kas nendest jaamadest (Milano Centrale ja Firenze) on lihtne mingi ühistranspordiga lennujaama saada? (Milanos Linatesse) Kodulehelt leidsin ka info et käivad bussid, aga kuidas see asi reaalselt on, kas on raske kohale jõuda suure kohvriga :) olengi blond naisterahvas ;))

Lennujaama busside lõpppeatus on Milanos kõigil Milano Central rongijaam. Rongijaam Firenzes on kohe "turistitsooni" kõrval ning ukse eest saad vajadusel bussiga kuhu vaja (vahemaad turistitsoonis seal suhtelised väiksed). Ise ma ostsin kõik piletid rongijaama piletimasinast, kuid rongides oli nii mõnelgi inimesel epilet kodus väljatrükitud (üks tüdruk isegi näitas ainult läpakast seda kontrollijale).

Mina jälle soovitan julgelt jaamas osta. Mul oli vaja saada Bolognast Firenze kaudu Pisasse ja Bolognas osati küll kassas nii palju inglise keelt, et ma jäin nii teenenduse kui ka pileti hinnaga väga rahule. Seal juures oli kassast ostetuna pilet juba nö "valideeritud" esimesele otsale ja Firenzes Pisa regionaalrongile minnes tuli seda vaid teha peroonil. Mis puutub lennujaama bussidesse, siis vist kõikjal Euroopas käivad rongijaamade ja lennujaamade vahel bussid ja eks suured kohvrid on seal loomulik omada. Ehk ei pea muretsema, vaevalt need bussid harvem kui iga tunni aja tagant käivad.

Jaamas ostmisega on praegu see asi, et kõiki neid Frecciade soodustusi ei saa (ning enamike soodustuste jaoks on nagunii vaja vähemalt 24h ette pilet osta). Kiikasin, septembri lõpus on MI-FI liinil tavapärase €50 pileti asemel küll veel €19-seid saada, seega, kui sa vähegi kuupäevi ja sobivaid kellaaegu tead, osta ära!

Ning jah, nende väljatrükitud lehtedega võib otse rongile minna (seal on peal kood, mida tegelikult kontrollil vaja läheb). Põhimõtteliselt võib selle koodi isegi endale telefonile saata, aga mina seda viimast pole kasutanud. Ikka kindlam kui täielik väljatrükk on tõendiks olemas :)

Milano-Firenze liinil võid vaadata ka Italo võimalusi: http://www.italotreno.it/

Jama selles, et otsingus saab Trenitalia lehekülje panna küll inglise keelseks, aga kui juba pilet valida, siis edasi on kõik itaalia keeles ja ma ei saa midagi aru... ei tean kas julgen niimoodi umbes osta, jumal teab mis ma sela kokku keeran :( Muidu on jah võimalik 19 euroga saada praegu.