Ruta alternativa Machu Picchule ehk kuidas sinna odavamalt saab

Machu Picchu külastamine on harilikult suhteliselt kallis ettevõtmine, aga seljakotireisijate seas levivad lood alternatiivsest teest Aguas Calientesesse, mis on odavam kui rong või Inca Trail. Googeldage ruta alternativa a machu picchu, et rohkem infi saada. www.viajeros.com on hea näiteks (http://www.viajeros.com/diario-1424.html)

Ise käisin Machu Picchul Novembris ja kulutasin sealjuures kõige peale (sh entrada, hostel, transport ja toit) kolme päeva jooksul umbes 60 dollarit. Ruta alternativast kuulsingi kolmel eri korral, backpackerite käest. Tegelikult saab infi ka Cusco turismipunktist kui neile ruta alternativa öelda, siis nad teie küsimustele ka vastavad.

Ruta alternativa on siis alternatiivtee Aguas Calientesse ehk Machu Picchu village’isse, linna kuhu autoteed ei vii, nii et sinna tuleb rongimonopoli toetades kallis rongipilet osta või siis päris palju raha reisibüroole ja Peruu riigile maksta ja paaripäevane Inca Trail läbi teha (superkogemus, nagu mulle räägitud on). Ruta alternativa koosneb bussidest ja jalgsimatkast ja on ka seiklus...

Kõigepealt tuleb minna CUSCO SANTIAGO TERMINALi (mitte see põhibussijaam vaid üks väiksem bussijaam), kesklinnast peaks takso 3-4 soli ($1) maksma.

Seal on mitu bussifirmat, mis pakuvad reise QUILLABAMBAsse. Meie nägime kolme firmat ja bussid väljuvad kell 8 ja 9 õhtul, nii et kui kell 7 kohal olete, peaks piisavalt aega olema, et hindade kohta uurida ja piletid ära osta. Sõitma peaksite SANTA MARIAni. Kell 7 oli kõige odavam 8 väljuv buss (15soli) juba välja müüdud. Meie läksime kell 9 ja 18 soli ($6) eest. Samas väljus ka 25 soline mugavam buss, aga mugavus polnud meile eriti tähtis, sest sõit on öösel ja nagunii magate ja tee on käänuline. Kui te bussijaamas infot küsite, siis see meie puhul väga usaldusväärne ei olnud. Öeldi näiteks, et Santa Marias ootavad väikesed bussid, mis teid otse Aguas Calientesse viivad, et on küll tee olemas. Bussis öelge bussijuhiabile kindlasti, et soovite Santa Marias väljuda. Tark oleks teavitada ka mõnda teie lähedal istuvat kohalikku, kuna meie puhul unustas juhiabi meid täiesti ära, aga tänu ühele abivalmis vanamehele saime ikka Santa Marias maha.

SANTA MARIA on väike külake/linnake, mis asub Cuscost umbes 6-7 tunnise bussisõidu kaugusel. Sinna saabute öösel ja pimedas. Vist oli kolme ja nelja vahepeal kui sinna jõudsime. Kliima on troopilisem kui Cuscos, ehk siis soojem. Kuna meie buss polnud see esimene, mis Cuscost startis, siis oli seal ees juba hulk inimesi, kes varasema bussiga olid saabunud ja istusid ja ootasid lambivalguses pimeduses seal keskväljakul. Istusime siis meie ka ja ootasime. Tuli veel buss (see kallim), peatus ja lasi inimesed välja. Siis tuli combi (minivan/väikebuss) ja tekkis tohutu summ inimesi, kes kõik tunglesid, et peale saada, aga tegelikult ajas juht kõik eemale ja hoopis helistas ja tellis veel ühe combi, sest inimesi oli palju. Ja siis lõpuks telliti veel kolmaski , mille peale lasti extranjerod ka, sest tegelikult on need combid oma rahva jaoks, et nad SANTA TERESAsse transportida. Kuna nad teavad, et Cuscost tulevad need bussid, siis on combid seal iga öö ootel.

SANTA TERESA asub Santa Mariast kahe tunni combisõidu kaugusel. Combid on superväiksed, põlvede istmetevahesse sobitamisel tuleb tõsiseid probleeme. Aga sellest hoolimata tuubitakse nad rahvast täis ja veel peatutakse teel, et inimesi juurde võtta. Pilet maksis 12 soli ($4) ja startisime viie paiku. Kusjuures makstes tuleb tähelepanelik olla ja kui ise hispaania keelt ei jaga siis proovida koopereeruda kellegi oskajaga, sest on kuulda, et gringod on kombisõidu eest ka 30 soli maksnud. Meie polnud selles combis ainukesed extranjerod, olid veel üks tüdruk Mehhikost ja üks Brasiiliast ja kaks belglast. Tee Santa Theresasse on tolmune, auguline ja eriti kurviline. Mingi aeg läheb valgeks ja siis näeb hingematvalt ilusaid mägedevaateid. Samas saab ka südant väristada, sest buss tuiskab hirmuäratava kiirusega otse kuristiku äärel ja pea käib kolks vastu lage või akent... aga seiklus missugune ja tuleb meeles pidada, et combijuhid sõidavad seda teed mitu korda päevas läbi ja tunnevad neid kurve :)

Seitsme paiku hommikul olime Santa Teresas ja seal oli kohe mees autoga olemas, kes oli nõus turistid HIDRO(ELECTRICO)sse viima, nii et väike vetsupaus, kuuekesi suurde autosse ja minek. Seekord pidi autos 45 minutit olema. Räägitakse, et kui autot ei saa (aga tõenäolisemalt saab) tuleb Hidrosse 4 tundi jalutada. Aga tee on lauge ja liikleb ilusate mägede vahel, nii et seda võib ka matkana võtta. Tegelikult ongi selliseid inimesi ka, kes nimme matkata tahavad seal. Pluss pidi Santa Teresas olema kuumaveeallikaid ja tunduvalt odavama hinna eest ja puhtamad kui turistilõksus Aguas Calientes. Hosteleid paistis seal ka. See auto maksis vist 4 soli inimese kohta ja Hidros olime enne 8-t. Seal näidati kätte, et edasi tuleb minna jalgsi mööda raudteerööpaid kuni jõuab Aguas Calientesse. Hidro on viimane punkt enne AC-d, kuhu viib autotee. Umbes 5-10 minutit pärast tee algust tuleb mäest natuke tõusta, sest see esialgne raudtee läheb tupikusse. Kuna me magasime maha need trepid (tagasi tulles nägime, et on olemas), ronisime lihtsalt läbi metsa kuni jõudsime raudteeni ja siis ikka mööda raudteed edasi. Tuleb üle silla minna ja põhimõtteliselt on see teekond ümber Wayna Picchu mäe. Et see on mööda raudteed, siis pole seal mingit ronimist, lihtsalt jalutad keset troopilist loodust ja vaatad mägesid. Kuuldavasti on teekonna pikkus 2 tundi, meil kiiret polnud, nii et kulus kaks ja pool tundi, aga mingi hetk tundus, et on lõputu.

Tegelikult võib ka kohe raudteelt lõpuks üles Machu Picchule ronima hakata, aga ei soovita. Kuna selleks ajaks olete ilma suurema uneta juba üle 12 tunni reisinud, siis tõenäoliselt olete üsna väsinud. Meie igatahes olime, nii et läksime AC-sse hostelit otsima. AC on täielikult turistidele orienteeritud linn, hotelle on seal igasuguseid. Kõndisime tahapoole ja vaatasime ühe hosteli ukse vahelt sisse, küsiti, et kas tahame tuba, ütlesime, et tahaks jah, kahele inimesele. Esimese raksuga vaadati kahele blondile otsa ja öeldi 50 soli. Pöörasime kohe ümber. Peremees ütles ok ok 40. ütlesime, et ikka kallis ja saime toa 30-ga ehk siis 15 ($5) inimese kohta. Sääst! Olimegi nii väsinud, et läksime otse magama ja pärastlõunal sai linnas ringi vaadatud. Hinnad on seal kallimad kui mujal Peruus. Netitund näiteks 4 soli, mujal tavaliselt 1. ja vesi oli 1 asemel 2 soli ja muu oli ka suhteliselt kallim kui mujal. Menüü ehk set-dinneri eest (eelroog, supp, riisiga põhitoit pluss joogiks tilk veini või pisco sour) küsiti 15 soli aga õnnestus 10le kaubelda ja nii kahel õhtul järjest  ja turul sai ka väga edukalt suveniiride hinnad madalamaks tingida. Polnud lihtsalt turismihooaeg Novembris ja linnake paistis õnnetult tühi. Ostsime ära ka piletid Machu Picchule. Sel hetkel olid (üli)õpilastele 20 ja täiskasvanud turistidele 40 dollarit, nii et üliõpilased vaadake, kas teil kehtiv kaart kaasas on, sest nad kontrollivad seda.

Äratuskell sai poole kuuele pandud, Machu Picchu avatakse külastajaile kell 7. AC-st saab otse MP väravasse bussiga ja see maksab $6 üks ots ehk siis $12 double-way. Meie otsustasime kõndida. Kõigepealt tuleb 20 minutit mäeni jalutada ja siis tueb umbes tund või natuke rohkem mäest üles ronimist. Aga see tee on kiviastmetega korralik trepp ja vaated ja loodus on kõik ilusad ja paras trenn on see ka, nii et mitte midagi hullu :) Mingi hetk hakkasid turiste täis bussid üles vurama, nii et MPni jõudes tuli 20 minutit sabas seista enne kui sisse lasti. Kuigi isegi pileti peale on kirjutatud, et vett ärge võtke kaasa, ei hakanud keegi kotte kontrollima ja enamusel inimestest siiski oli seal vesi kaasas plastpudelis. Kohapeal maksis vist 7 soli pudel. Süüa peaks ka seal restoranis saama, aga meil olid saiakesed kaasas. Varemetes on söömine muidu keelatud, aga vabalt võib keset päeva väravatest välja tulla ja siis sama piletiga tagasi sisse minna. Tegelikult annab see võimaluse kellegi teise piletiga nii peale 12 ka tasuta siseneda, sest siis tuleb osa inimesi juba välja või on lõuna aeg. Kui meie taassisenesime, siis ega keegi me dokumente ei vaadanud, kuigi piletid on nimelised. Seda siiski ei soovitaks aga kuulsin, et on ka nii tehtud.

Kokku olime seal 5ni õhtul, nii et kasvõi selle pärast soovitaks mitte kohe peale teekonda üles ronima hakata vaid ikka puhata ja siis värskelt minna. Sest õhtul laskudes kohtusime kolme argentiinlannaga, kes nägid päris räbalad välja. Nemad olidki magamata varemetesse tulnud ja ütlesid et olid hullult väsinud. Argentiinlannad kauplesid endale tegelikult veelgi odavama ööaseme välja kui meie, 10 soli inimese kohta. Üldse kui hindadele mõelda, siis naljakal kombel oli MP külastamise päev terve reisi kõige vähemkulukas päev, sest pääse oli juba eelmisel õhtul välja ostetud ja õhtusöögi tegid ühed lahked inimesed meile välja :)

Tagasiteest nii palju, et meie magasime teise öö AC-s ja teadsime, et iga hommik kell 8 ootab combi Hidros ruta alternativalt tagasitulijaid, samal ajal tuleb sinna ka mingi rong, nii et on jälle segu kohalikest ja gringodest. Asusime jälle 5.30 teele, et õigel ajal kohale jõuda. Hidros on rongijaama juures veel letid puuviljade, küpsiste ja kohviga, nii et seal saab väga edukalt ka hommikust süüa. Santa Teresast sai probleemideta Santa Mariasse ja seal olime vist juba 11. tagasitee tuli odavam kui minek, esimene combi maksis vist 3 ja teine 8 (argentiinlased oskavad hästi kaubelda ja kui nemad nii odavalt saavad, siis miks peaks eurooplased rohkem maksma). Lisaks naasid ruta alternativalt veel paar inglast ja belglast, nii et ikka teatakse seda teed ja kui nõudlust on, siis tekib ka peruulastepoolne transpordi võimaldamine. Muidu tean ka ühtesid backpackereid, kes kell 2 MP-lt lahkusid, et siis 2 tundi Hidrosse kõndida ja leidsid sealt auto, mis nad ST-sse viis. Aga see on riskivärk, sest seal ei pruugi olla sellist autot, mis ST-sse läheb ja see asula on ikka hästi väike ja kui tuleb neli tundi sealt edasi kõndida, jääb pimeda kätte.

Santa Mariast lähevad bussid Cuscosse kella 2 paiku, nii et Santiago terminali tagasi jõuab 9 paiku. Kolm tundi on Santa Maria jaoks pikk aeg, saab almuerzot süüa ja puuviljaturult uskumatult odavat ja värsket puuvilja osta ja ongi nagu kõik. Kui veab saab ennast bussi asemel mööduva rekka peale hääletada. Pilet tagasi Cuscosse maksis 15 soli.

Kokkuvõtteks siis: Cusco Santiago Terminal>Quillabamba buss ja Santa Marias maha minna Santa Maria>Santa Teresa, combisõit Santa Teresa>Hidro, combisõit Hidro>Aguas Calientes, jalgsimatk mööda raudteed hullult ilusas rohelises looduses kõrgete mägede vahel

unustamatuid muljeid...

wow, selline variant on igatahes parem kui a la $1000 ekskursiooni eest. Ise mõtlesin inca traili peale just vaadete pärast.. . Kas on ka teada kas pileteid saab MP-l osta kohapealt aastaringi, sest max limiit mis nad MPle lasevad pidi olema 500 inimest päevas ja tipp hooajal on nõudlus suurem.. . Küsiks ka veel kuidas kohalikud reageerivad tingimisele, kas see on üldiselt loomulik Peruus (sry kui loll küsimus) :P

. PS. leidsin ka inglise keelse kirjelduse samasugusest reisist

http://thanksforthefish.net/machu-picchu-alternative-route/

0
0

Minu arvates oli 500 inimest päevas Inca Traili limiit ja Machu Picchule saab rohkem sisse, sest rongid toovad ka juurde. Vist mingi 2500 saab sisse. Ja veebruaris on Inca Trail suletud ka. Ma kujutan ette, et pileti MP-le saab Cuscost ka osta, kuigi ise ostsin AC-st. Ja Inca Traili puhul tasub ta ette reserveerida, sest suve kohad ostetakse mitu kuud ette ära.

Tingimisega on nii et ikka annab tingida, hosteli pealt näiteks. Tegelikult see toidukohas tingimine tuli endalegi üllatusena, seal ACs on toidud suht kallid, tavaliselt on menüü peruus mingi 5 soli, seal küsivad 15 aga me lihtsalt jalutasime ja vaatasime restosid ja siis öeldi, et tulge sööge 10 eest, kuigi tavaliselt on 15. Küla vahel nägi 8 soliseid menüüsid ka tegelikult. Suveniiride pealt saab alati vähemaks kaubelda. Näiteks t-särk 15 solilt 10le aga ega see nii odav t-särk mingi kvaliteetkaup ei ole. Üldiselt tundub mulle, et Ekuadoris otavalenodega saab paremini kaubale kui peruukatega. Vähemalt sallide ostmise kogemus näitas seda. Tingides saab Peruus asju odavamalt küll, nii et tasub tingida, eriti kui ostate rohkem kui ühe. Turul peaks alati odavamalt saama kui küsida. . . . Trip.ee lisas suured algustähed!

0
0

ma lugesin seda kirja ja ainult mõne paranduse teen.päeva limiit on400 inimest MP-le.see on kindel,sest ma tulin sealt alles,olin kolm nädalat peruus.veebruaris on ka avatud MP.seal all linnas käib suur arenus praegu,tehakse ilusaks.soovitan all linnas ka basseinidesse minna,ravi suhtes väga head.MP nad üldse ei taha enam ilma giidita lasta ja piletid korjati ära.meie käisime ilma giidita ,sest me ei leidnud teda ülesse.limas on kõige suurem turg,sealt tasub osta asjad enne kui hakkad ära sõitma tagasi seal on hea kaubelda ja on kõik asjad olemas.isegi MP-teemalised asjad sain limast turult.kui midagi veel keegi soovib teada siis küsige.mu nr on ka kusagil olemas ja ka maili aadress.lähen tagasi sinna.

0
0

Aguas Calienteses saate odavalt süüa, kui küsite kus on turg ning lähete kõige viimasele korrusele. Seal keedavad turumutid teile suppi ja pressivad mahlasid. Menu del dia on võtmesõna.

Ruta alternativa tegime ka läbi: http://avantyristid.blogspot.com/search?q=Tripp+Andide+j%C3%B5hkrate+tippudega+v%C3%B5idu+ ja http://avantyristid.blogspot.com/search?q=Inkade+viimases+pelgupaigas+

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased