Ryanair'ga Milanosse, kuhu suusatama?

Plaan osta lennupilet Milanosse/Bergamosse, millisesse mäesuusakeskusesse soovitate minna? Jääda Itaaliasse või sõita hoopis Sveitsi/Austriasse? Olen suhteliselt algaja suusataja, sõitnud vaid Eesti ja Soome (Himos) väikestel mägedel. Palun soovitusi!

Kõige kiiremini saab Bergamost minu arvates kohale Cerviniasse. Koht ise samuti igati ok, eriti kevade poole, kui mujal lumega juba probleeme hakkab tekkima. Monterosa kõrvalorus on samuti suht lähedal.
www.cervinia.it www.monterosa-ski.com
.
Shveits on kallim märgatavalt ning ka transfeer oleks üsna pikk.
.
Oskuste seisukohast pole vahet - kõigis suuremates keskustes on radasid igale raskusastmele ning külasse pääseb reeglina tagasi ka gondliga. Aga muidugi, Livigno on algajale paraja suurusega ja üsna sinakate nõlvadega, lisaks veel maksuvabastus. www.livigno.eu, transfeer on tüütu, samas Shveitsi kuurortid päevakülastuseks lähedal.
.
Küll aga arvesta, et hooajal minnes võib RA lennuaegu arvestades osutuda probleemiks majutuse leidmine, see on reeglina L-L. Loomulikult on võimalik ööbida ka keskusest väljas, kus teenusepakkujad on reegline vähem pirtsakad ning ka hinnad soodsamad. homeaway.co.uk, homelidays.com, interchalet.com (viimane vist küll vaid Austria).

Oleme minemas Madonna di Campligiose vabariigi aastapäeva paikku. Ca 150 km, korralik keskus. Õhtul ööbida Bergamo lähedal, hommiku poole jõuab vast tahtmise korral mäele. Booking com-is saab broneerida üksikuid päevi, hinnatase ca 100 €, 2-ne tuba hommikusöögiga küla keskuses. Läheduses veel keskusi, aga Alpides on peaaegu igas naaberkülas keskus, mis ületavad näiteks Are võimalused. Võibolla nende nimed ei ole nii tuttavad, st. meie suusatuuride korraldajad pole neid reklaaminud.

Flyskyshuttlega 40 euri edasi tagasi Canazeisse, Dolomiti superski aladele 1200 km radu, ma ei näe mingit põhjust mujale minna. Ise lähen sama marsuuti juba teine aasta järjest.

Olen käinud kaks korda Ryaniga Bergamosse ja sealt siis mägedesse. Sel talvel taaskord, samuti veebruari keskel ja ka Madonnasse nagu üks eelmine kommentaator.
Omast kogemusest võin öelda, et palju sõltub tõesti Ryani aegadest. Läheme ise seekord hoopis Riiast, sest parem on kohale jõuda normaalsel ajal, et saaks veel auto kätte ja jõuaks viisakal ajal ööbimiskohta. Tallinna väljumine on seekord eriti hilja, seega on koheselt probleem nii auto saamisel kui ööbimisel. Eelistan ise autorenti transfeerile kuna võimaldab ka omal käel ringi liikuda kui tekib tahtmine erinevate keskuste vahel sõita.

Lähimad keskused Bergamole on tõesti muuhulgas Cervinia ja Aosta org, samas just ida poole minnes on korralikest keskustest vist lähim just Madonna Di Campiglio, millega on otseses liftiühenduses Pinzolo ja Folgarida-Marilleva. Cervinia koos Zermattiga on küll pikema lumegarantiiga ja kõrgem, aga samas palju kallim ja sõiduelamuse poolest vast midagi enamat küll ei paku, võrreldes Madonnaga. Pealegi on Madonnas imeline Dolomiitide maastik.
Madonnast ainult veidi rohkem ida poole on Val Gardena, mida ka kiidetakse, aga omast kogemusest öeldes ei ole see algajale hea. Veidi eemal on Alta Badia, mis on algajatele kindlasti väga hea, palju laugeid ja mõnusalt pikki siniseid radu. Nii Val Gardena kui Alta Badia on osa Dolomiti Superski piirkonnast, kus on ikka mitmeks nädalaks sõitmist nii, et kordagi ei pea sama laskumist kordama :). Sinna kuulub ka näiteks Cortina D'Ampezzo. Lisaks saab ära käia Marmolada peal, mis on Dolomiitide kõrgeim tipp.

Kui läände sõita, siis üllatavalt mõnus koht on Bardonecchia, seal oli muide osa Tornino olümpiast. Väga soodne mäepilet, üliõpilastele eriti. Lisaks saab enamasti ööbimise otse linnasüdames väga soodsalt, sõltub muidugi, millal bronnida. Miinus on seal see, et algajatele kohati võib-olla keeruline kombineerida rahulikke laskumisi, ilma, et ei peaks korraks mõnest punasest sutsakast alla tulema, mis tundub kohati ka mustana. Lisaks on seal mitmed tiritavad pikad liftid, mis väsitavad. Seega liftisüsteem vajab parandamist.
Livigno on tõesti ka väärt koht, aga algajatele soovitaks siiski pigem Madonnat ja selle ümbrust, kus on rohkem radu ja rahulikumaid laskumisi. Hinnataseme kohta ütleks, et see maksuvaba jutt on rohkem reklaamiks - hea võimalus marginali kergitada.
Šveitsi või Austria poolele pole mõtet sõita, esimene on jube kallis ja teine liiga kaugel. Itaalias kõik olemas - super mäed, soodne hind ja hea köök.

Kui olete lennujaamast rendiauto võtnud, kas olete rentinud juurde ka lumeketid? Ilma kettidetta vist igale poole ei lubata?
Näiteks kui Bergamost Madonnasse minna kas siis on vaja?

Lumeketid soovitan osta mingist kohalikust suuremast kaubamaajst, peaks saama umbes 25 euro eest. Rentides tuleb ühe päeva rendi hind umbes sama.

soovitan sama. peale auto rentimist soovitan sõita esimesse suuremasse kaubamajja/kaubanduskeskusesse ja osta seal lumeketid, hind ca sama kui 1 päeva rent neile ja lisaks saate ketid pärast endale (kui soovi on)

Economycarentali kaudu broneerides pakutakse Bergamost ka tasuta kette kaasa

Minu teada keeldu kettideta sõita ei ole, aga pead arvestama, et kui on lumised-jäised olud, siis politsei ei pruugi sind mõnest kohast edasi lasta.
.
Lumekettide osas soovitan vaadata kohalikku ilmateadet siis kui minekuks läheb. Minu kogemuste järgi pole 90% juhtudel kette vaja. Kui aga mägedes täpselt ülesõidu ajaks lund lubab või ööbite kusagil kaugemal, siis tasuks muidugi võtta - üsna tüütu on tagasi pöörata 2 km enne kuurortit kui politsei saua ette paneb kettideta masinatele. Aga sõltub muidugi ka ka kuurortist ja Itaalias tõepoolest ei ole ju talvel neil talverehve rendiautodel isegi valikuna saada vist.

Ühinen kopsikuga, üldjuhul lumkette vaja pole, mind pole ka kunagi kontrollitud. Samas, esimesel reisul läks neid vaja küll, sest ööbimine oli kõrgel ja esimesel ööl tuli ropult lund ning suvesussidega poleks lootustki olnud hakkama saada. Teed lükatakse siiski üsna käbedalt lahti ja saab edukalt ka ilma kettideta hakkama. Nendega sõitmine on ju parajalt ebameeldiv kui päris lume pealt asfaldile kolid. Ma ise võtsin kohe alt ära kui asfaldil olin.
Lisaks ilmale tasub arvestada sellega, kui kõrgel ja kuskohas keskus asub. Näiteks kui see ei ole väga kõrgel ja sinna viib korralik maantee mida hoitakse puhtana, siis kette otseselt vast vaja pole. Ja kui kohapeal suuremat sõitmist üle kõrgemate kurude pole ka plaanis teha. Eelmisel aastal sõitsime lennujaamast mööda maanteed otse keskusesse ja kette vaja polnud. Madonnasse viib enam-vähem korralik maantee, ilmselt kette vaja pole. Ise vaatan ka ilma järgi ja kui paistab, et vaja, siis poest saab tõesti - kui autorendist muidugi odavamalt ei saa. Selle eelnevalt mainitud economycarrentali kohta ei oska öelda, olen ise kasutanud peamiselt rentalcars.com'i kuna muude teenustes pidanud pettuma.

Economyncarrentalist tuli kinnitus ära. Teenusepakkujaks on Firefly ja voucheri järgi ketid olemas. Rent lahti kuni 24.00. Tava olukorras peaks jõudma.