Seljakoti ja sõbraga Põhja

Hei!

Keset külma ja pimedat talve tuli mõte, et varsti saab külm ja pime talv läbi ja tuleb valge ja külm suvi. Ja sellega seoses tekkis mõte, et äkki on suvi liiga soe ja tarvis Põhja suvituma minna. Kord käidud autoga Tromsos, aga nüüd tahaks natuke ennast rohkem tundma õppida ja proovile panna. Ehk siis võtta ette pikem matk, seljakoti ja sõbraga. Ja siit ka küsimus: missugused on foorumielanike kogemused just jalgsimatka osas Põhja-Norraga? Olen sirvinud erinevaid kirjutisi, aga seda õiget ei ole (veel?) leidnud. Oleks see väga hullumeelne idee? Millal (suvel) oleks kõige mõistlikum (kui üldse mõistlik) selline asi ette võtta? Kas seal (Põhja-Soome, Põhja-Norra) on kohalik ühistransport väga kallis ja kättesaamatu? Mis on sellise matka puhul kõige suuremad kulutused? Endast nii palju, et ei karda külma ja põõsa all magamist, pika maa kõndimist, terve päev nälgimist jms. Seega ei ole väga nõudlik ja enda proovilepanekuks peaks olema sobiv reisimisviis...

Ette tänades ja minu kõhkluste ümberlükkamist ootama jäädes, Pirx

Üks soomlane kunagi soovitas Lapimaale minna kas enne jaanipäeva või alates septembri teisest poolest - ei pea suvist sääsenuhtlust kannatama.

Jalgsimatka osas tekitaks minus rahutust kaks asjaolu: kohas kus Soome ja Norra kohtuvad, on vahemaad erinevate mõistlike sihtkohtade vahel üsna suured ja maastik nende vahel vähemalt kaardi järgi üle keskmise raske. Mõnes mõttes oleks võibolla talvel isegi lihtsam, kui veekogud on külmunud ja saab liikuda suuskadel.

Tänan!

Siit tuleb üks küsimus veel: mis süsteem on Soomes siseveekogudel praamidega liiklemisel? On seal mingid kirvehinnad?

P.

Põhja-Norras väga äge koht on Senja saar, Tromsöst pääseb sinna näiteks praamiga. Kohapeal saab vabalt liigelda kohaliku bussiga paigast teise, panna telk maha, suur pamp sinna ja teha ühepäevaseid jalgsimatku. Bussipileti hinnad ei olnud kõrged, soovitan kas kusagilt turismiinfost või esimesest bussist haarata bussigraafiku - on oluliselt abiks, sest peatustes infot pole. Saare kohta on olemas kaks täitsa kobedat kaarti, põhja- ja lõunajupi kohta. Tellida saab näiteks siit http://www.nettbutikken.dntoslo.no/main.aspx?page=articlelist&gid=517000&gidlevel=2, panevad koos arvega posti. Selline usaldusel põhinev Norra süsteem. Vähemkäidavad rajad ei ole küll looduses mõnikord päris lõpuni märgistatud, soovitatav on kompassi vms olemasolu.

Endal on suveks sihikule võetud Inarinpolku, 100 km vana turuteed Soomest Norra (http://www.luontoon.fi/retkikohteet/eramaaalueet/kaldoaivi/reitit/Sivut/Default.aspx), Norra poolt pidi seal ka olema rada hajusalt märgitud ja suht metsik.

Ühistranspordi puudumisel on Norras täiesti võimalik hääletada (katsetatud Senjal ja kuulu järgi töötab ka Karlebotnis Sevettijärvele tagasipääsemiseks).

Tänan vastamise eest!

Mul on siiski (kui minekust midagi väja tuleb) plaan see "maailma lõpp" ära vaadata (kuidagi temaatiline aastal 2012).

Tegin kerget uurimust ja vaatasin suuremad (?) kohad oma võimalikult teekonnal läbi, et kus ja mida üldse on. Leidsin hunniku asulaid, aga ei ole reaalselt õrna aimugi, kui suured need on :)

Kas keegi on päriselt ka sarnase teekonna nagu mul plaanis oleks jalgsi läbinud? Oleks huvitav lugeda :)

Magistritydruk, mis ajal minek on ja kui kauaks?

Tere! Käisime suvel Senjal. Soovitan soojalt, vähe inimesi, ilus maastik, palju matkaradasid. Läbi saare läheb ka üks piisavalt pikk, kohalike meelest selline enese testimine ja proovilepanek. Ostsime ka eelpoolnimetatud kaardid, soovi korral võib laenata. Norras matkamisel pigem ööbimisvahendina telk, matkahüttide süsteem on üle mõistuse kirves. Ise käisime augustis. Põhjas on mõnusad 10 kraadi, päikese käes hea soe, ilma päikeseta hea jahe.

Kui rohkem infi tahad, siis logi parem end sisse http://matkafoorum.net/ Tõnu võib seal Lapimaast üsna palju jahvatada.

Pirx: olen plaani võtnud nii pisut enne või pärast jaani, eks selle aja lähemale jõudes paistab täpsemalt. Sääsed peaksid söönuks saama :) Praegu mõtlen, et igaks juhuks varun 6 päeva raja jaoks ja 2+2 päeva sinna ja tagasi sõitmiseks. Netist olen juba vaadanud GPSi kaartide ja muude kaartide kohta, aga tellimise/allalaadimise/ostmiseni pole veel jõudnud. Põgusalt olen ka varem käinute kommentaare otsinud, aga ega neid eriti rohkem pole kui mõned küsimused stiilis "hei, kas keegi on käinud ja kuidas on?". See info ja käijate vähesus tekitab eriti huvi :)

Tänan jälle kõiki vastamise eest!

Ma lähen ja uurin siis matkafoorumist veel, äkki saan targemaks.

Magistritydruk: just, see, et infot ei ole, tekitab huvi ja soovi minna. Nüüd avastasin Estonian Air'i soodsad lennupiletid Põhja-Soome linnadesse kah veel. Peab vist riskima ja lihtsalt kätte võtma ning minema. :)

Inarinpolku käidud. Sääskedega minu trajektoor tõepoolest enne jaanipäeva ei ristunud. Maastik Soome ja Norra üleminekul ei ole ülemäära raske, aga norrakad ei kipu radu eriti tähistama, GPS, kompass ja kaart on seega hädavajalikud. Maastik on Soomest lähtudes vahelduv ja väga ilus. Aega läks kaks poolikut ja kolm tervet päeva.