pirx

Rändur, liitus Tripiga 13 aastat tagasi

5 meeldimist
3 postitust
47 kommentaari
 

16 külastatud riiki, 8% maailma 195st riigist

3 külastatud linna või piirkonda

Tahab minna

Viimased kommentaarid

Oih avastasin nüüd alles, et siia vastatud...

Tere! 

Kahe nädala pärast maandun viieks päevaks Islandil. Esimest korda ja ainult lõunas seekord. Küll neid ilusaid kohti ka esimeseks korraks seal jätkub. 

Igatahes, minu küsimus teile, kes olete talvel seal olnud-käinud: kas autot rentides piisab talvisel ajal tavalisest sõiduautost või on kindlasti vaja 4x4 võtta? Selfoss’st Vik’i tundub pildi järgi täiesti korralik maantee, Golden Circle paistab ka olevat mitte väga ekstreemne. Mujale nagu ei ole hetkel plaanis minna... Ja siis veel: olen suhelnud Selfoss’i autorendiga ja tahaksin teada, kas keegi on sealt auto rentinud? Kui jah, siis kas on hea valik? 

Ja siis seda ka, et need suurelt teelt paari km maha keerates basseinid on ju etemad külastada (väike jalutuskäik on igati teretulnud) kui tsiviliseeritud spaad? Ma loodust ei karda ja mugavust ei otsi. 

Pirx

Tere!

Mul on ka Ruhnu sel suvel kavas. Olen aru saanud, et ööbimisega (telkimisega) on seal väga tsiviliseeritud lood. Mina aga ei vaimustu üldse mõttest telkida turismitalu õuel, keset võõraid inimesi. Minu eesmärk on olla rahulikult ja matkata ja vaadata, kuidas aeg kulgeb omas rütmis ja omaette. Kuna minu mugavusnõudlikkus on üliväike ning kogemused ulatuvad ka lumega ja magamiskotiga põõsa all tukkumiseni, siis kuidas suhtutakse Ruhnu saarel lihtsalt rannaliival öisesse pikutamisesse? Lõkkest ei pea ka suurt midagi, suvine aeg, saab ka kuuma toiduta hakkama.

Ette tänades P.

Oo, hea lugemine, ise ka 5 päeva pärast Rooma minemas, saan kohe toredaid mõtteid :)

Tänan jälle kõiki vastamise eest!

Ma lähen ja uurin siis matkafoorumist veel, äkki saan targemaks.

Magistritydruk: just, see, et infot ei ole, tekitab huvi ja soovi minna. Nüüd avastasin Estonian Air'i soodsad lennupiletid Põhja-Soome linnadesse kah veel. Peab vist riskima ja lihtsalt kätte võtma ning minema. :)

Tänan vastamise eest!

Mul on siiski (kui minekust midagi väja tuleb) plaan see "maailma lõpp" ära vaadata (kuidagi temaatiline aastal 2012).

Tegin kerget uurimust ja vaatasin suuremad (?) kohad oma võimalikult teekonnal läbi, et kus ja mida üldse on. Leidsin hunniku asulaid, aga ei ole reaalselt õrna aimugi, kui suured need on :)

Kas keegi on päriselt ka sarnase teekonna nagu mul plaanis oleks jalgsi läbinud? Oleks huvitav lugeda :)

Magistritydruk, mis ajal minek on ja kui kauaks?

Tänan!

Siit tuleb üks küsimus veel: mis süsteem on Soomes siseveekogudel praamidega liiklemisel? On seal mingid kirvehinnad?

P.

Kasvult sulandun kümneaastaste seltskonda, mõistuselt sai kõige targem hetk otsa, kui 5 aastat tagasi gümnaasiumi lõpetasin... Igapäevaselt tegelen alaealistes muusikahuvi süvendamisega. Ülejäänud repertuaari kuulub igasugune väikest ekstreemi sisaldav tegevus: mootorratta seljakoti mängimine, jalgratta pedaalide kriuksumine, suuskade sahin nii lauskmaal kui mäest alla, kõikvõimalikes (ohtlikes ja vähemohtlikes) kohtades turnimine, rabas lirtsumine... Fotoaparaati ja igasuguseid maakaarte armastan meeletult. Kaklen, kui vaja, aga üldiselt ei hammusta. Ajan liiga palju lolli juttu, aga kuna inimesed mu ümber on samasugused, siis see ei paistagi nii palju silma. Olen kontrastsuse võrdkuju ja seetõttu minu hoolikalt planeeritud reisid ning muud ettevõtmised saavad lõpuks hoopis teise näo, kui tal see paberil oli. Ühel päeval igatsen Itaaliat, teisel polaaröist Põhjamaad. Kõnnin suurima naudinguga vööni mudas, kuid õhtul lõkke ääres voolin kadakaoksast maniküüritarbeid. Pigem külmetan ja magan tähtede all kui vähkren võõras umbses telgis. Iseendaga saan kõige paremini läbi, aga üks-kaks kaaslast (kes jagavad mu ideid või neil on üldse ükskõik) kuluvad ära :) "Vene aja laps" - karastunud kaitsesüstideta, säilitusaineteta ja mullaste rabarberitega. Arvan, et metsas ära ei sureks.

"Harilik Soome, harilik Läti"... Harilik Soome peaks olema midagi Helsinki sarnast... Ja harilik Läti Riia siis? Ma ei taha kuidagi norida, aga ka Soome ja Läti ei ole ainult nende riikide pealinnad... Võtke ette reis "ebaharilikku" Soome või Lätti... Kui paljud nt on käinud Põhja-Soomes (Rovaniemi ja jõuluvana elamine ei loe), Ida-Lätis? Sageli tundub, et olen 10 korda nendes riikides käinud, aga tegelikult ei ole seda maad näinudki... Nt Põhja-Soomes, Lapimaal ei ole suurem osa üldse käinud. Et tegu on klassireisiga ja kui ei taha väga palju "üleliigset" kultuuri, siis üürige paariks ööks maja: saate sauna, kui tahate, otsige mõni matkakorraldaja... Õhtul kogunete ilusti suurde tuppa kamina ette ja keedate teed... Teete sauna... Eriti mõnus oleks see talvisel ajal, kui väljas on külm... Palju mõnusam, kui kusagil suur(?)linnas jalad mööda muuseume ja vaatamisväärsusi rakku joosta...

Kusjuures kui taskutest üldse rääkida, siis minu jaoks on üsna turvaline hoida raha teksade eestaskus (nagu igapäevaselt mööda Eesti linnu kõndides). Sealt igaüks näppama ei satu ja kõndides ei liigu asjad ülespoole, nagu tagataskus võib juhtuda. Seega on tegelikult üsna hea mingit väikest summat kanda ka selles teksade eestaskus (kui julgust on). Palju sinna panna ei julgeks, aga kui niisama korra poodi või kohvikusse minna, siis ei näe probleemi.

Kui hakata mingeid imelikke leiutisi kuskile riiete alla toppima ja siis poes või turul vms seda siis riiete alt välja õngitsema, on kohe näha, et tüüp on turist ja veel ikka päris Turist kohe... Et ei usalda kedagi ja peidab raha kõikjale ja tal on seda sulas palju jne. Samas, kui hoopis hoida oma rahakotti nt käekotis (naised) või põuetaskus (mehed), siis võõras vaatab peale ja ei saagi võib-olla aru, et tegu on turistiga, kellel suured summad sula kaasas. Muidugi ei ole kasulik kõike oma raha ühes kohas hoida... Osa ühte taskusse, osa teise, osa soki sisse (kõige kindlam tundub, eriti kui see raha läheb siis sinna talla alla otsapidi ja on ketsi sees ka veel. Õnneks on üsna igal pool võimalik maksta kaardiga... Tundub turvalisem. Käisin Londonis öösel üksinda ringi (naissoost ja vanus oli siis 21 vist). Kaasas oli õlakott (selline suurem märss, kuhu toppisin ka oma peegelkaamera). Kõik raha ja dokumendid ja muu vajalik oli seal kotis (osa raha siis küll kaamera kotis). Ja keegi ei vaadanud nagu turisti. Käisin ringi sellise näoga, et lähen sõbrale külla või poodi teed ostma. Ja siis tulid hoopis need silmnähtavalt turistid minu käest küsima, kust kuhu saab ja mida vaadata. Pika jutu kokkuvõtteks - kui käituda võimalikult ligilähedasena kohalikega, siis on tõenäosus, et sind lolliks turistiks tembeldatakse ja seega ka paljaks varastatakse, palju väiksem. Ega ju oma kodulinnas ka ei topi seljakotti särgi alla...

Mul tuli sellie idee seda teemat lugedes, et oleks aega (seda hetkel on) ja raha (on, aga kahtlen, et piisavalt sellise ettevõtmise jaoks), siis teeks niisuguse Eesti-tripi, et liikleks ainult nende kohalike liinidega ja siis vahepeal jalgsi. Eeltöö oleks muidugi metsik, aga usun, et reis oleks huvitav. Läheks lähimasse bussipeatusesse ja istuks järgmise mistahes kohta sõitva bussi peale - telk ja magamiskott muidugi kaasas. Siis vaataks mingi suvalise sihtpunkti ja sõidaks sinna. Vaataks paar tundi ringi sealkandis. Siis võtaks järgmise ettejuhtuva bussipeatuse ja bussi mistahes sihtpunkti. Ja nii edasi. Kuni oled kusagil hoopis mujal ja hoopis teistmoodi sinna saanud, kui tavaliselt. Ööbid kusagil järve-mere-jõe kaldal või hoopis metsas. Ma usun, et oleks väga lahe! Ma ei tea, kas just teemaalgataja niisugust reisimist selle teemaga silmas pidas, aga lihtsalt väike mõte minu poolt.

Muidu olen ise tähele pannud, et sageli on need pikamaa-bussid ikkagi kokkuvõttes odavamad, kui kohalikud liinid. Juba seetõttu, et saab ka nt tudegisoodukat, mida paljud (ma ei tea, kas üldse mõned veel...) maakonnad enam ei paku.

Paradiisisaar ju :) Väga hea on teha ring ümber Hiiumaa - näeb ära kõik peamise... Sõita Heltermaalt nt Käina peale ja seal jääb kohe varsti Suuremõisa ette - seal on Suuremõisa loss, mida saab ka külastada. Siis on Kassari - Sääretirp ja kui huvitab ka Orjaku linnuvaatlustorn (binokkel kaasa nt). Kassaris on ilus selge merevesi ja mõnusad kadakad ja üldse selline väga traditsiooniline saaremaastik. Kassaris on ka muuseum, mida võib päris huvitav külastada, kui muuseumid natukenegi huvi pakuvad. Siis Käinast võiks ka läbi põigata, lihtsalt niisama. Seal on muidu vanad Käina kiriku varemed, mis on päris huvitavad. Siis võtta suund lõunasse ja Emmaste peale. Enne Emmastet suuremaid vaatamisväärsusi esmakülastajale ei tooks välja. Küll aga on Harju tuulik kohe tee ääres Harju külas. Seda võib vaadata, kui tahtmist. Siis Emmastest natuke edasi on Sõru - seal on sadam ja muuseum ja rand ja vana purjelaev Alar ja veel purjekaid ja laevu. Ja hästi ilus ja korras on ka. Ja seal on Sõru kõrts, kus saab süüa-juua. Ja suvel on seal palju üritusi. Siis võiks sõita veel Sõrult edasi mööda Hiiumaa kõige ilusamat teed - Tohvrile. Seal on natuke militaarvärki, kui huvitab. Kui ei huvita, siis lihtsalt ilus loodus. :) Siis peaks natuke tagasi sõitma, sest Tohvril saab tee otsa. Sõita tuleks enam-vähem Emmastesse ja sealt võtta suund Kõpu peale. Teele jääb Vanajõe org näiteks. Siis sõita Kõppu ja seal on tuletorn ja sealt edasi on: 1. Ristna - ilus, super ilus rand ja suured lained enamjaolt ja vaikne (kui pidev meremüha välja arvata), Samuti on Ristma tuletorn; 2. Kalana - seal on põhilised militaarvärgid. Vanad sõjaväe ehitised jms. Huvitav igatahes. Siis peaks jälle sõitma tagasi ja keerama vasakule Luidja (või Kärdla - sama tee tegelikult) peale. Luidjas siis ilus rand ja Kõrgessaare on kah mõnes mõttes huvitav koht. Siis on üks küla nimega Rootsi seal :) Edasi - Tahkuna. Jällegi tuletorn. Ma ei tea, kas sinna üles saab sellel suvel, ei ole vajadust olnud uurida... Aga usun, et see kuskil kirjas ikka on... Tuletornist näeb kaugele ja seal on Estonia mälestusmärk ning mingi kividest energiaring vms. Aitab mingis mõttes mõtteid koondada. Kuidas kellelgi muidugi. Siis sõita tagasi natuke ja võtta suund jällegi Kärdla peale. Võib ka põigata korraks Tahkuna poolsaare teisele küljele - seal Tõrvanina rand - ilus jällegi. Sealt läheb matkarada ka Kärdla poole. Siis on muidugi Ristimägi. Ja tulebki Kärdla. Rannapaargu näiteks. Ja Selver :) Kärdlast on mõttekas minna Heltermaa maanteed pidi uuesti sadama suunas - seal jääb Hellamaa teele - väga ilus saaremaastik. Kuskil metsas on ka Kallaste pank. Ja siis varsti ongi Heltermaa. Kui aega, võiks sõita ka läbi Sarve poolsaare - jällegi selline tüüpiliselt ilus saaremaastik. :)

Tasub uurida ka RMK lehelt - seal on need metsaonnid ja puhkekohad ilusti olemas - võib-olla on kasulik.

Ja laevapileti peaks enne ära ostma www.tuulelaevad.ee Suvel üsna täis, eriti nädalalõpus.

Hiiumaaga on muidu üldselt nii, et kui esimest korda lähed ja tagasi hakkad tahtma, siis kõige paremad kohad endale avastad just nende edasiste kordade käigus. :)

Kas RMK majasid olete uurinud? Hiiumaal päris mitu metsaonni (mitte küll maja, aga puidust ja katuse ja kaminaga), üks neist väga super kohas Kõpu poolsaarel. Metsaonnis ööbimine ei maksa midagi, aga samas ei saa olla kindel, et keegi ei ole juba seal ees või ei ole seal midagi natuke ära läbustatud. Kalurikoja metsaonn http://www.rmk.ee/pages.php3/01031403

Kapasto metsaonn http://www.rmk.ee/pages.php3/01031403

Metsapere metsaonn http://www.rmk.ee/pages.php3/01031409

Kas Sa Nuustakul oled juba käinud? Saab sinna bussiga ka... Ja kui vanematelt ilusti paluda, äkki viivad autoga isegi ära...

Olgu, oota parem paar aastat, veel parem, umbes 5... Siis saad aru, kui vale see oleks olnud...

Ära pikka viha pea!

Eelmisel aastal oli endal ka umbes sama teema. Aega oli ma nädal, rahaga eriti priisata ei olnud, autojuhte oli 4. Sõitis 1. Marsruut oli Helsinki - Oulu (päris palju sai vahepeatusi tehtud ja söömas käidud ja niisama ringi vaadatud, I öö siis Nallikaris telgis) - Tornio - Kilpisjärvi - Tromsø (jällegi ei olnud lihtsalt ajapeale ajamine, vaatasime rahulikult Rootsi poolel ringi ja tegime peatusi ja sõime kuskil metsa all jõe kaldal ja põikasime küladesse ja vaatasime, mis elu seal elatakse, II öö Tromsø lähedal ühes kämpsis telgis - oli külm ja kohale jõudsime u. 11 ajal, aga väljas oli valge ja väsinud ei olnud). III päeval sõitsime Tromsø lähedal ringi ja matkasime natuke ja vaatasime linna kah. Õhtul hakkasime tagasi sõitma ja öö oli kuskil väga toredas käpsis ühes majakeses selle jõe (mis on Rootsi ja Soome piiriks) ääres. Tegime jällegi ka peatusi ja vaatasime loodust (kuii ilm oi ikka jubedalt külm juulikuu kohta). Sõitsime veel Rovaniemisse ja seal läks ikka päris mitu tundi aega. Siis jällegi söögipeatusi ja niisama kah. Et oleks natuke vaheldusrikkam, siis läksime tagasi Kesk-Soome kaudu (mis meenutas küll Lõuna-Eestit) ja ööbisime jällegi mõnusas kämpsis majakeses ja üsna enne lõunat järgmisel päeval olime Helsinkis ja seal oli liiga palju vaa aega laevani. Et siis meie käisime ära viie päevaga, sihtpunktiks Tromsø ja sõitis meist ainult üks terve aja. Ei olnud lihtsalt sõitmine see reis - saime üsna palju vaadata ringi. Ja palju sa ikka iga ööbimiskoha juures viitsid ringi vaadata... Samas oleks muidugi võinud rohkem aega pühendada Tromsø ümbrusele ja seal põhjalikumalt matkata, aga no vähemalt oskame nüüd tagasi tahta.

Edu!

Kärdla-Tallinn on Avies, kas äkki siis seal on mingi viimase hetke soodukas?

:) Ma just tänases ajalehes nägin sellest artiklit. Asub igatahes Lõuna-Lätis, üsna Leedu piiri lähedal, kohas nimega Pilsrundāle, Bauska lähedal.

Ise olen päris mitmel korral poolakatega suhtlema pidanud ja üks juhus oli selline, kus kogu seltskonnast (eesltaste ja poolakate peale kokku) oskas üks poolakas väga hästi saksa keelt, sest oli mitu aastat Saksamaal elanud. Inglise keelt ei osanud neist korralikult keegi (üks natuke), eestlastest oskasid inglise keelt jällegi kõik. Vene keelt need poolakad natuke mõistisd (suuremalt jaolt seetõttu, et sarnaneb natuke poola keelele), meist 2 enam-vähem said aru ja oskasid midagi vene keeles rääkida kah. Ja oh seda imet - kõik jutud said räägitud (kasutusel olid lisaks eelnimetatud keeltele ka itaalia keele algteadmised - toidu- ja veinisõnavara, hispaanakeelsed seebikaväljendid, soome keelest midagi, läti keelest midagi ja veel midagi, mis kellelgi pähe tuli, ka ladina keel). Suur osa oli siiski ka veinil, mida kulus liitrite viisi ja Vana Tallinnal, mida päris liitrite viisi ei kulunud. Igatahes ühel hetkel, kui kõik olid saavutanud mingi staadiumi, said kõik poola keelest aru. Nii lihtne oligi.

Ja üleüldse peab poolakatega suheldes tõepoolest polüglott olema.

Muidu veel üllatas ühes Poola hotellis vanem naisterahvas, kes rääkis väga väga head inglise keelt. Leidub selliseidki! :)

Poolas saab ilusti venekeelega hakkama. Teisi ei tea... Vist küll Tšehhit ei puuduta see reis, aga seal küll hoiatati, et ei räägiks avalikult turistina vene keelt - tšehhid peavad endid pigem lääneeurooplsateks ja eelistavad välismaalastega suheldes saksa või inglise keelt vene keelele. Olen kuulnud juhustest, kus on vene keeles kõnetamise eest naha peale saadud kohalike käest... Samas, keskealised oskavad küll vene keelt, just saksa ja inglise keelega võib siis raskusi olla... Ei tea, kuidas nendes teistes riikides sellega lood on...

Spa on ohtlik. Ma ei julge tervisekindlustuseta nt massaaži minna seal - igasugused vigastused võivad juhtuda... Samuti ei saa kunagi kindel olla, mis kosmeetikat nad seal kasutavad - ei taha neid reaktsioone oma nahal tunda hästi... Ja need on üksnes 2 väikest näidet, mis võib juhtuda... Kui kellelgi on neid kindlustusi pakkuda, siis oleksin ka huvitatud... Äkki on mingisuguseid spetsiaalseid spaakindlustusi olemas?

Jama horoskoop jah - mind saadetakse muudkui tööreisidele ja kui tulebki reis, mis ei ole töölähetus, siis pean ka perele suusapuhkuse välja tegema ja lisaks veel rõhutakse tervisekindlustusele... Sellise eelinfoga ei julge küll suusapuhkusele minna. Samas, ma ise ei peagi minema, plekin ainult perekonna ja lähedaste reisi kinni, ise istun rahulikilt kodus. Või lähen ka spaassee...

Täna on nii nunnud aprilliuudised igal pool. Ja põhimõtteliselt keeldun üldse midagi uskumast :D Nii iga aasta sellel kuupäeval :D