Sukeldumine Malaisias

Kas keegi on viimasel ajal käinud Malaisias sukeldumas (2012-2013 märts)OWD litsentsiga? Kuna liigun ise Lankawil ja Boreol, siis soovitused/hoiatused just nendes piirkondades sukeldumiteenuse pakkujate ja sukeldumiskohtade osas teretulnud. Sipadani peetakse superkohaks, aga kuna seal hetkel siiski rahutustega probleeme, siis see paneb kahtlema. Kota Kinabalus peaks ka olema sukeldumiskohti, kas keegi sealkandis käinud sukeldumas ja mis teenuse pakkujaga? Kommentaaride ja soovituste ning kogemuste jagamise eest tänusõnad juba ette:)

Meie käisime Langkawil sukeldumas märtsis 2012. Korraldajaks valisime East Marine´i (http://eastmarine.com.my/). Tellisime hotelli kaudu ja saime letihinnast veel allahindlust ka - teadmata põhjusel. Hind oli 300 RM inimese kohta (praeguse kursi juures u 74 eurot). East Marine´i ametlik hinnakiri näitas siis - ja näitab jätkuvalt - hinnaks 350 RM. Hinnas on ka transfeer hotellist ja tagasi.

Jäime korraldusega väga rahule. Dive Master oli väga hea (soovi korral saan ka nime välja otsida, aga tegelikult tundus kogu seltskond väga mõnus). Kuna meil on algajate litsents, siis sukeldusime kuni 18 m. Sukeldumine oli Pulau Payar Marine Pargis. Allveevaated olid ilusad, vesi puhas ja selge.

Teenindus oli väga hea ja sõbralik, toit maitsev. Varustus samuti OK, kuigi minule ei olnud päris sobivat kalüpsot ja nii ma sain omale suurema - kuid mingeid ebamugavusi see ei tekitanud. Lõunapausi ajal sai Pulau Payaris ka snorgeldada ja näha erineviad väga vahvaid kalu, sh väikseid haisid:)

Tõenäoliselt on praegu Borneol turistiga millegi tõsisemaga juhtumine sama tõenäoline, nagu Tallinnas jääpurikaga pihta saamine st ilmselt seda ei juhtu aga samas ei saa täielikult ka välistada. Sipadanil sukeldumiselamuse saamine oleks garanteeritud. Kuna sealne vee alla minek on aga limiteeritud 120 inimesega päevas, siis kindlasti tuleks ajad eelnevalt broneerida. Baasiks sobib hästi mõni sukeldumiskeskus Mabul'i (http://kaidohaagen.com/photo_5183100.html) saarel. Sipadanil endal on ööbimine keelatud, sinna tehakse kahesukeldumise-trippe lähikonnast. Kui sukeldumiskogemusi rohkem, siis kindlasti üritada saada Turtle Tomb'i vaatama http://kaidohaagen.com/photo_5182268.html. Ise sukeldusin seal Dive the World'iga http://www.dive-the-world.com/diving-sites-malaysia-sipadan-island.php?gclid=CPGvpMuU9bUCFUbKtAodNWoA6A , mitte odavaim ega kalleim, aga igati OK keskus.

Aitäh kommetaaride ja soovituste ning linkide eest! Kuna Välisministeerium ei soovita hetkel Sipadani ümbrusesse üldse minna, siis ootan uusi ja paremaid uudiseid selles vallas. Ehk seitsme nädalaga muutub paremuse poole:) See oleks jah superkoht, aga päris nii külma närviga pole, et vahet pole mis ümberringi toimub, peaasi, et saaks suklduda:)Nii siis uuringi igaks juhuks ka alternatiive. Kuna reisime mehega kahekesi ja sukelduja olen ainult mina, siis uuringi eelnevalt infot, et kellega tasub kontakteeruda ja kuidas teistel kogemused. Lugesin Kaido artiklit ka, aga kuna mul on mõned aastad vahepeal vahele jäänud ja tase ka algaja oma, siis Turtle Tombi ei julge ette võtta (seal nõutud ka vähemalt AOWD). Kui kellelgi vele kogemusi jagada, linke saata, et kellega on hea kogemus Malaisias, siis olen rohkem kui rõõmus:) Pärast jagan hea meelega ka oma kogemusi.

Kuidas oleks Lankayan'i saarega? Sandakanist paadiga. Seal paar vrakki kah. Ma seal kahjuks seal ei sukeldunud, vaid ainult snorgeldasin. Vt.http://lankayan-island.com/ Muideks, 2000ndal aastal võeti Sipadanil 21 välismaalast pantvangi.