trip-krainetrip-ukraine-dark
Sukeldumine Tais

Kas mõnel on kogemusi millist kalüpsot Tais kasutada, või kas see üldse on vajalik?

Ma soovitan sul ronida saidile www.sukeldumine.ee ja seal on foorum, kus saad kõikidele sellistele tehnilistele küsimustele vastused.

Üldjuhul on Tais veetemperatuur ca 28-30 kraadi ja vabalt sobib sukeldumiseks 3mm lühike kalipso. Reeglinna just sellised kohalikes sukefirmades renditavad ongi. Samas oli selle aasta jaanuaris mingi kohalikelegi arusaamatu ilmastikukoll Elninjo Tai rannikut ahistamas ja vee temperatuur oli kohati isegi 25-26 kraadi. Kuna Tais ei ole tavaliselt sügavad sukeldumised, max 20-25, harva üle 30m, jätkub õhku pikemaks ja põhjaaeg on tavaliselt ühe tunni ringis või rohkemgi. Sellise "külma" veega aga hakkab lühikese kalipsoga küll suht külm. Peale esimest sukeldumist ja lõdisemist ostsin endale 3mm pika kalipso, neopreenist alussärgi ja veel lisaks 3mm kapuutsi, vot siis olin ainuke kogu seltskonnas, kes mõnules. Kevadel aprillis ja nüüd aktoobris aga oli Elninjo, va rajakas, õnneks uttu tõmmanuid ja lühikese kalipsoga vedas vabalt tunnikese välja. Nii et ega Tais ei või ilma, veetemperatuuri ja nähtavuse osas kunagi kindel olla.

viska siia ka pilk peale www.firstbuddy.ee

Tublid poisid, jõudu & jaksu ja Lukini onule ka terviseid ! good luck yks falang

Selline küsimus: Kange isu on tutvust teha sukeldumisega. Puudub igasugune kogemus. Oskab keegi soovitada sukeldumisklubisid? (Olen surfanud sadadel lehekülgedel sukeldumisklubide kohta aga eks iga üks kiidab oma). Kuna minu teadmised võrduvad nulliga siis..... Või pean mõtted maha matma ja eelnevalt Eestis kursused läbima? Paiknema hakkan Tais Phuketil ja Koh Taol.

Kui soovid sukeldumisega edaspidi tõsiselt tegeleda ja faniks hakata, tee kursused läbi eestis, soojal maal käi mõnuga sukeldumas. Teooria, ohtus ja tehnilised teadmised on kogu teema juures oluline asi. Soojal maal ikka väga pikalt klassiruumis istuda ja tuupida vist ei viitsi. Kui vaja lihtsalt litsents kätte saada kiiresti, valutult ja mugavalt, võib seda vabalt teha kus iganes, Tais, Egiptuses vm.

Kindel on see, et ega pikaga ka palav ei hakka. Juhul ,kui kavatsed endale oma varustuse muretseda, pole lühikesega eriti midagi peale veepealsete mõnude nautimise peale hakata. Minul oli isegi Tais pidevalt pikk + lühike :).

Kindel plaan ka edaspidi tegeleda sukeldumisega. Muidu plaanisin kevadel kursust võtta Eestis. Kuid reis Taisse tõi sellise uitmõtte pähe, et kui prooviks juba nüüd. Aasta alguses kui sai käidud Tais, oli praktiliselt iga nurga peal mõni viide koolituskeskusele või siis sukeldumistrippe tegevatele tüüpidele. Sukeldumine on nüüdseks mul kinnisidee!

Isiklikult ei näe põhjust, et kursust Eestis ära teha, kui OWD kursused saad Tais 3 päevaga tehtud(teooria+bassein+avameresukeldumised). Kui soovid Phuketil emakeeles õppida siis võta Firstbuddy'st Urmasega ühendust.

Ega tegelikult ei olegi sellele teemale, kus need kursused teha, ühest vastust. Muidugi võib ka Tais ohverdada need 3 päeva ja sooritada kursus seal. Samas olen oma sukeldusreisidel alati tundnud mõnu sellest, et saan keskenduda vaid sukeldumisele ja sellest vabal ajal tegeleda puhkamisega (nii aktiivse kui ka passivsega). Samal ajal kui teised lahendavad loksuvas laevakajutis mingeid teste või kuulavad loengut või higistavad hotelli basseinis harjutusi teha, leban mina laevatekil ja päevitan või maalutan basseini ääres ja libistan Singhat. Ja veel, katsugu keegi mulle adekvaatselt selgeks teha, et niimoodi nö jooksvalt kiirkorras puhkuse ajal läbitud kursus on teadmiste omandamise kvaliteedilt sama tõhus kui kodus, õhtuti klassiruumis kuulatud teoorialoengud ja rahulikult basseinis sooritet harjutused !!! Aga nagu algul mainitud, siin ei ole absoluutset tõde, see on minu isiklik arvamus teemast. Sukeldusklubisid Tais iga nuka peal lookas, eks ise pead valima kas kellegi soovituse baasil või muul moel. Hinnad on igal pool sarnased. Mine astu sisse, aja juttu, vaata renditavat varustust, poe sisustust, uuri millise laevaga minnakse, kuidas suhtutakse klienti jne. Ise olen käinud Tais soomlastega, rootslastega, inglastega ja venelastega. Sommidel on alati kõik korrektne, varustus, ohutus, orgunn jms ja ega teistegi kohta midagi halba pole ütelda. Üks inglise naisDM sattus küll korra väga laisk olema, pidin siis ise tema eest ühte väga hädist algajat sukeldujat kantseldama, käisime veel üsna sügaval - King Cruiseri vrakil. Kindlasti on ka see tore, et eesti poisid on kohapeal Phuketis olemas, eestikeelne teenindus, koolitus ja oma saitki eestikeelne olemas. Mul endal on aga selline kiiks, et üritan reisil üldiselt teistest eestlastest eemale hoida, värsked suhted, keele praktiseerimine jne. Nii et Egiptis ja Tais katsetan alati erinevaid klubisid, hangin uusi tutvusi ja kogemusi jne. Aga se ei pea just niimoodi olema, igaühele oma, onju, nagu sakslastele meeldis väita - JEDEM DAS SEINE.

Kalipso kohta eriti palju vastuseid ei ole tulnud. Omal olemas 7 mm kaheosaline ja lühike 2,5 mm. Kuna ei taha pagasit liiga raskeks ajada, tahtsin teada milline kaasa võtta.

Mina vedasin kaasa kõik oma sukeldusvarustuse vaid 1 korral, edasistel reisidel on olnud kogu minu pagas vaid ühes seljakotis, viimati oli selle kogukaal 7,5 kg. Sukevarustusest kaasas vaid mask ja Suunto Vyper. 7mm kindlasti ei tasu Taisse vedada, see 2,5 mm lühike oleks täitsa paras. Ja üldse, mõtle selle üle, milleks sinna kõike kaasa vedada. Siiani olen saanud alati suht korralikku varustust rentida ja kui tekib mingi kahtlus, nõua parem varustus või vaheta firmat. Minu seljakohti sisu - plätad, paar Tsärki, shortsid, olulisemad ravimid, pardel ja kõik. Kogu muu vajaliku kraami ostad kohapealt !

Ma tegin nüüd sügisel OWD kursuse teooria/basseiniosa Eestis ja jätkuosa Tais. Kogemused sellised:

  • Eestis küsiti tavaliselt raha suurusjärgus 3000 teooria + 1500 meresukeldused. Seega maksin Eestis 3000 eek esimese osa eest.
  • Öeldi, ja ka siin trip foorumitest varasemast jäi mulje, et reeglina pole probleem teha eraldi meresukeldused ja nagu hinnaliselt oleks ka mõistlik.
  • Eestist tuleb igal juhul algkursuse tegijalt kaasa küsida referer/transfer paberid teooria läbimise kohta. Ja mitte ainult, vt allpoolt.
  • Kui hakkasin reaalselt uurima mereosa tegemise võimaluste kohta, siis sain Taist Phuketist kaks pakkumist, ühte tegijat on viidatud siinsamas üleval, teise kontakti sain maremark kaudu. See kes siin on viidatud ütles, et teda ei huvita, et teooria on eestis tehtud, ikka tuleb igal juhul täiskursuse eest maksta seal. Teine oli nõus vaid mereosa tegema, samas küsis üsna krõbeda hinna (180 Eur, mis on ikka ligi 2x enam kui 1500 eek).
  • Lõpuks ma Tais muul põhjusel Phkuetisse ei jõudnudki, ei saanud Bangkokist aastavahetusel lennukipiletit; eks oli naiivne loota ka et saab 2 päeva ette seda. Sõitsin siis Tais lähemasse kohta Koh Chang-e (bussiga ~5 1/2 h bangkokist) ja tänavalt astudes ühte firmasse sadamakail (BBDivers BangBao külas, võin soovitada) tehti järelkursus ära hinnaga 8000 baht-i (~2.6KEEK). Sellest 1500 moodustas mingi ametlik oranzh formular, mis PADI-sse saadetakse. Sebak jättis selle nimelt kaasa andmata koos referer paberitega, kuigi BBDiversi sõnul oleks tegelikult pidanud andma; oleksin teadnud eestist seda nõuda oleksin vist niipalju odavamalt saanud (500 eek siis). Personaalne juhendaja anti seal, hollandlane, igati norm iseenesest ja algaja jaoks veeti ka päris toredatesse kohtadesse.
  • Täiskursused Tais peaksid 11000 baht-i kandis olema (3-4 pv, ma ei tea millest see kestvus sõltub), vähemalt seal KohChangil on sellised hinnad.
  • Rahaliselt oleks seega olnud üksjagu odavam kas võtta kogu OWD kursus Eestist või kogu kursus Taist, oleks vähemalt 1000 eek odavamalt saanud. Kus/kuidas Eesti avamereosa tehakse selle 1500 eek eest, ma küll ei tea. Võibolla kusagil läänemeres, või ka mõne tripi raames mida nad korraldavad tavaliselt Egiptusse (reisiraha on eraldi muidugi lisaks).

Teisest küljest - mu puhkus Tais (vähemasti rannas) oligi nii napp, et seal poleks aega olnud teooriaosa teha. Nii et see 1000 krooni mis enam kulus ei olnud nii tähtis.

Varustuse kaasavõtmisega oli ka üks nali - ostsin eestist natuke stuffi, maski oma näo järgi, aga "odavlennufirma" Emirates otsustas mu pagasi võtta oma vastutavale hoiule kogu puhkuse ajaks, nii et sain selle koos chekcinitud pagasiga kätte alles kojusõidul. Hea, et rohkem kama kaasa ei vedanud :) Pole minumeelest vaja ka - normaalsemad sukelduskeskused annavad ikka kogu kama sisuliselt tasuta kaasa, võibolla saab kaubelda hinnas alla kui mõni asi on omal, aga vaevalt seda. Kui tõesti tegija oled, ja nädalate kaupa sukeldud, siis võib oma kalipso mugavam muidugi olla.

OK, võtaks siis kokku mõned eelnevad soovitused ja eelmise kommentaari/kirjelduse selliselt:

  • Sukeldumiskursused tasub läbida ikkagi kodus ja omadega;
  • Varustust, peale oma maski, ära Taisse kaasa tassi (va olukorras, kui teed kohapeal tööd näiteks sukeldumisinstruktorina). Ehk kommenteerivad seda teemat ka need osapooled, keda kritiseeriti ??

Tai sukeldumiskeskusi igasuguseid, valikuvõimalus suur. Avavee osa hind on nagu proovisukeldumisel e siis 2x 3200B, suurusjärk 2200eek. Avavee osas on mõned harjutused ja suurem osa tavaline sukeldumine. Kui teeks mereosa Eestis hinnaga 1500, jääks järgi 700eek e. 2100B ja selle eest 2 päeva sukeldumist ei saa. Nii et igati võidus tehes avavett seal, kusjuures soe vesi pealekauba ja vaatamist ka. PIC e siis paber mis PADIsse sadetakse antakse alati välja viimases kohas kus kursus lõpetatakse ja seal kasseeritakse selle eest raha. Sebak ei pidanudki seda välja andma, sest seal sa ju kursust ei lõpetanud. Võrdlus- põhikool ei anna sulle kaasa tühja gümnasiumi lõputunnistust. Ja kõigis meie sukeldumiskeskustes on PIC-i maksumus avavee hinna sees ja see on tõesti 500eek.

Ise tegin OWD ära Eestis ja arvamus on , et 6ieti tegin, sest kui saad hakkama Eesti mudases meres kus nähtävus 50 cm:) siis Tais ja Egiptuses on lausa lust ja lillepidu nautida sukeldamisest. Kalipso kohta niipalju, kui oled kylmetaja tyyp siis vajad ka Tais pikka kalipsot. Meil oli pundis noor meesterahvas kes pidevalt kurtis, et kylm. Minul pooliku 3 mm kalipsoga kylm polnud kuigi saime Tais paar korda ka kylma hoovust kogetud. Inimesi ja arvamusi on erinevaid, tuleb ilmselt ise otsus teha mis sobib.

olen väga rahul, et tegin kursused Tais. Selle asemel, et jebida eestis 50 cm nähtavusega külmas vees, tegin oma kursused kõik imekaunis kohas 30 m nähtavusega vees, keset koralle, kuldkalade, barracudade, merimadude, mallikate, kilpkonna ja kelle veel seltsis. Ainult haisid seekord ei olnud.

Meie kursus maksis 9,5 tuh bahti, sh majutus & hommikusöök ja 5 meresukeldumist. See on hea hind, sest enamuses kohtades küsitakse rohkem. Soovitan alati tingida, näiteks küsida hinna sisse konditsioneeriga tuba, lisasukeldumine vms. Oma kogemusest ütleksin, et kursusi tuleks valida kellegi soovituse järgi (Eestis, mitte kohapeal!) või välimuse järgi - seal kus saalib ringi rahvast ja elu keeb, on hea koht. Meie sukeldumiskoolis oli tava, et igal ühtul oli mereäärses baaris pidu või lõbus koosviibimine tõrvikute paistel. See on igal juhul etem kui istuda üksi hotellitoas, sest näiteks Koh Taol muud ööelu eriti ei ole. Muidu soovitan Koh Taod soojalt -- eriti Deep Blue Diving kooli.

Kursus on 2 x 0,5 päeva klassis + 3 õhtut kodutööd (ülesanded) + 5 sukeldumuist. LÄbi veetakse ka lollid ja laisad, st instruktor seletab asju siis sulle ükshaaval läbi kui eriti ei viitsi õppida. Inglise keel võiks suus olla, st et õpitakse ikkagi reaalselt vajalikke asju ja kiirkorras,nii et tamp on taga. Ohutusreeglid ja distsipliin on kohustuslikud, st et napsuga tuleb piiri pidada, muidu vette ei lasta.

Õhtused kodutööd olid kõige tüütumad, aga kahe päevaga võtsin läbi kõik olulise (mida eestis õpitakse vist 2 kuud). Esimesel päeval läksime juba merre, algul 2 m, siis 4 , siis 6 ja 8 meetri peale. Ei kujuta ette, et oleksin pidanud harjutusi tegema kuskil eestis basseinis ja veel rohkem maksmagi. Teisel päeval juba sügavus 18 meetrit, kolmandal oli juba tegime veel meretrenni ja neljandal oli eksam. Arvan, et kursused on huvitavamgi kui niisama ringi hulpida. Oli hea kambavaim ja lahe instruktor. Ja niisama saime ka ringi sukelduda küll ja küll. Pärast 5 sukeldumist olin üsna läbi, rohkem ei oleks järjest viitsinudki. Muide, sukeldumise bisnis on Tais eurooplaste käes, instruktorit võid tavaliselt ka rahvuse järgi valida. Võid võtta õppe saksa, vene või soome keeles - pole probleemi. Üks eestlane pidi ka kuskil olema.

kalipso kohta nii palju, et selle olemasolu vajalikkus ilmnes mul snorgeldades - korallid tõmbasid kõhu ja selja pealt naha korralikult lõhki. Nii et mitte külma pärast...

Kui oma varustus on olemas ja plaanis on sukelduda rohkem kui paar korda, siis soovitan oma trána ikka kaasa vedada. Muidugi see on igaúhe oma asi, aga mina tunnen end oma varustuses kindlamalt - sa ei pruugi enne rendivarustuses viga avastada kui 30m vee all. Ja mina olen márganud, et enamus kohti ikkagi kúsib ka varustuse eest raha, mis, kui sukeldud 2 nádalat iga páev, annab juba páris hea summa kokku. Samas kui sukeldud vaid paar korda aastas, siis on loomulik, et ei hakka endale kalli raha eest tervet varustust soetama. Nii et jállegi iga úks isemoodi.

Kursuste osas nõustun eelkirjutajatega, kes soovitasid selle eestis ára teha, just ohutusele mõeldes - saad asja paremini selgeks, rohkem on aega selle õppimisele kontsentreeurda.. Mina tegin OW teooria + basseini enne reisi ja meresukeldumised soojemas kliimas, aga sel juhul tuleks ehk jah ette uurida, kus saab ainult meresukeldumisi teha, palju maksab jne.. AOW tegin samuti soojemas kliimas ja see káis kúll lausa liiga kergelt - ega kuuma páikese káes pole muidugi eriti meeldiv raamat káes õppida ja instruktor ei viitsinud ka pikalt jamada.