Suveks Ladakhi, alguse ja lõpuga Leh

Oleksin väga tänulik kui targemad jagaksid:

  • Kuidas sealkandis on kõige targem rahaga majandada? Kolme kuu sularaha kogu aeg kaasas kanda pole vist eriti mõistlik? Reisitšekid, VISA?
  • Milliste vahenditega mägedes ise süüa teha? Kuiv või vedel kütus? Kas saab kogu värgi kohapealt või tuleks kaasa vedada?
  • Milline on kohalik vooluvõrgu pistik?
  • Muu varustus ja riided, arvestusega, et ma ei treki, vaid enamjagu kolan niisama?
  • Kohad, mida kindlasti võiks külastada?

Sai nüüd jube palju küsimusi aga tänan juba ette kui keegi võtab vaevaks vastata.

Kolmeks kuuks? Kadedus tuleb peale. Saad tõeliselt vahvas kohas elada. Kolme kuu kohta ei oska vist eriti keegi nõu anda, indianmike'i foorumis müra ringi. Sularaha on seal ikka kunn, sularaha automaate ei näinud. Pangatubasid oli küll. Kaardimaksest nägi mõne poe ukse peal VISA ja Mastercardi logo, ise ei proovinud nende toimimist. Mägedes saab teha süüa ka edukalt vedela kütusega. Kuna kohapeal on üle saja matkakorraldaja, siis neid tarbeid (priimused,telgid,kütus jms) saad kohapealt. Võta siis juba kokk ka kaasa, teeb kohalikke põnevaid asju sulle. Vooluvõrgu pistik on meie mõõdus. Elekter on nagu kuuvarjutus see eest. Isegi Leh'is, rääkimata ümbruskonnast. Kui kolmeks kuuks minek, siis tee ikka mitu trekki ka. Põnevad ongi sellised kolme päeva kaugused kurude taga asuvad orukülad. Ei ole seal elektrit ega telefoni, lahe. Haagi ennast mõnda matkaseltskonda, kellele on kokad ja hobused kaasas, see maksab väga vähe. Saad ise väikse seljakotiga käia ja nautida. Ega seal 5 km kõrguseid kurusid võttes suure raske kotiga mõnus just pole. Riided. Ole valmis -10st kraadist öösel +35 kraadini päeval. Vihma sajab ainult mägedes, Leh tolmab nigu kruusakarjäär. Vaatamisväärsustest saad kloostrimürgituse. Leh's hakkab nädalaga ilmselt igav.

...Sulle jansag! Tean, et see on suhteline aga siiski, mis võiks seal olla tavalise inimese päevaraha? Ütleme, et mingi vahemik näiteks?

Ah jaa, kas kusagilt võiks leida ka selle piirkonna kaarte?

Päevakulud: 1000 ruupia kulutamiseks tuleb juba päris palju vaeva näha, reaalsem keskmine on kuskil 500 kandis. Sõltub muidugi soovidest ja sellest, mida ette võtad. Kaardid: internetis üsna palju olemas, aga see eeldab kahjuks google.com-i lahtivõtmist ja otsisõnade sisestamist.

1000 Rs päevas võib sul siis minna, kui sa iga päev liigud uude kohta. St siis tulevad juurde rongipiletid, uued turistilõksud ja uues kohas sisseelamise ajal tehtud valedes kohtades ostetud ostud (kallimad kui näiteks naaberputkas) jnejne. Aga kui oled rohkem paikne siis jah arvesta kaks korda väiksemate kuludega.

...nõuannete eest. Kas seal reisitšekkidega on miskit peale hakata? Kui jah siis kui hästi/kiiresti see toimib? Ei tahaks hästi 40-80 000 ruupiat püksitaskus kaasas kanda. See vist päris jäme rull ka:)

Reisitshekke saab Leh'is vahetada küll. Endal olid Amexi omad kaasas.

Selline infokild veel, et Ladakh on suvel kohutavalt tolmune. Pikematel bussiotstel ja renditud mootorrattal liikudes kulusid väga ära kodunt kaasa võetud paar suurt prügikotti, kuhu sisse sai seljakoti panna.

Jällegi tänud, sõbrad! Üks küsimus trekkimise kohta - kas seda saab ka üksinda teha või on mingite kaaslaste, näiteks giidi palkamine kohustuslik? Ja kui see nii peaks olema siis kui palju see maksab? Ja palju maksab koka teenus?

kui sul on omal kaart võtta (näiteks tihti müüakse kohalikke treki kaarte lähikonnas) ja sul on kompass kaasas, siis veab üksi ka läbi. Ladakhi enda kohta ei tea öelda, aga meie Nepaali reisi jooksul tehtud Helambu trek - http://nepaalireisikiri2007.blogspot.com/2007/05/map-of-helambu-trek.html sai küll omapäi läbitud kohalikust poest ostetud kaardi ja kodust kaasas olnud kompassiga.

Üksi on igavam kindlasti. Öömajaks pead siis mingi telgi kaasas tassima. Minuga ühel ajal töllas seal üks inglane, kelle eesmärk oligi 0 ruupiaga 2 nädalat matka teha. Magas teiste telkide varjus, ostis matkal teemajadest maggie 3 minuti makarone (see raha tal ikka kulus) ja kogu moos. 4700m peal 0 kraadiga ja lumesajus oli tal ööbimine muidugi erakordselt ebamugav. Seal pole niipalju trekinguradadel külasid ka, kuhu öömaja paluda... Lisaks ei ole 4-kilomeetri kõrgusel elamine seljas matkamine eriline mõnu. Lase eeslitel see töö ära teha. 1 kaaslane, kes on koka ja giidi eest + 1 eesel ja igavesti fun. Kuuled kohaliku käest palju huvitavat