Telkimine Tšehhimaal..

Küsimus selline, et kui raske leida Tsehhimaal kohta, kus võib autoga ööseks peatuda, telki püsti panna, vbl ka lõket teha..
Kõikides autoreisides, mis on kirjeldatud internetis, kasutatakse peatusteks kämpingud vms.. Tahaks ööbimise kulud üldse välja jätta eelarvest..
Kellel on kogemusi?

Võib ka kogemused jagada Taanist ja Saksamaast.

Leiab ka Tsehhimaal kohta metsikult telkimiseks aga lõkketegemise soovitaks sellisel juhul küll ära unustada(nii nagu ka kõikjal mujal riikides väljaspool kämpinguid).

Küsimus on täpselt minu kogemuste kohta! Olen isegi plaaninud sellekohase "juhendi" kirjutamist. Saagu siis tänane postitus esimeseks pääsukeseks.
Koha leidmine pole raske, aga siin mängib rolli hea õnn, kaardi tundmine ja ajapikku tekkiv kogemus ja niinimetatud "tagumikutunne". Samuti peab olema pealehakkamist ja optimismi. Muidu lööd pärast pooletunnist otsingut käega ja ärkad ikka kusagil kämpingus hommikul kell seitse, kui naabertelgis lapsed valjuhäälselt pissile nõuavad vöi siis lihtsalt jonnivad. Või arvab naaber olevat parima aja pottidega kolistada ja kõva häälega päevaplaani arutada.
Olen viimase 10 aasta jooksul miski tubli 8 korda kämpingus ööbinud. Omaette olemise rõõmu ei anna sellega võrreldagi. Lisaks kokkuhoitud rahale saate ka tihti looduskauni koha. Kui mahute ühte telki, on lihtsam. Olen tihti leidnud koha, kus üks telk mahub, aga teisele ruumi napib. Korra olen ööbinud ka mäeküljel, kus oht öösel magamiskotiga alla uisutada, kui telgi ust korralikult ei sulge.
Koht peaks olema tasane ja ilma kivideta või tuntavate kühmudeta. Silmaga on raske hinnata. Parim viis on ennast oletatava telgi kohale pikali visata ja lihtsalt "ennast rullida". Kohe on kõik kühmud tunda. Kui konarus on suur, siis hommikuks tunneb kere selle ka läbi paksema madratsi ära. Kõige parem on kuppeltelk. Seda hoiavad püsti kaared ja vaiad on rohkem abiks. Kui vaia ei õnnestu mulda suruda, siis tuleb vaia asemel kasutada suurt kivi, mis tuleb pingutusnöörile raskuseks panna.
Olen koha valikul hoidnud kaugemale linnadest ja kiirteedest. Näiteks Berliini puhul tuleb rahulikult 30 km linnast välja sõita. Linnade ümbruses on iga tasasem plats täis ehitatud ja privaatse koha leidmine on suur juhus ja ajaraiskamine. Samuti on kiireteede lähedal köik teeotsad keelumärke täis. Vaadata tuleb mingi pisike kohalik tee ja siis lahtiste silmadega ringi sõita. Soovitavalt veel valges. Ise suudan juba ka pimedas poole tunni jooksul koha leida. Vaatan atlasest miski pisikese tee ja hõreda asustuse. Kui teeotsas on keelumärk, pole mõtet edasi uurida. Tihti jätan auto tee äärde ja jalutan kasvõi 50 meetrit. Igaljuhul lihtsam ,kui tagurdada. Telki pole mõtet päris lagedale panna. Seega otsin rohkem metsasemat ala. Tihti on kümnete kilomeetrite kaupa põllumajandust. Õnneks on see täpsemal kaardil näha. Veekogude äärde kohta leida on veelgi raskem. Praha lähedal leidsime küll hea koha otse jõe ääres.
Tuletegemine on hell teema. Ainsana olen kasutanud kaasavõetud kuppelgrilli. Alati pead vaatama selle pilguga, kui suur on tuleoht ja kuipalju tuleb pärast raha maksta. Siiani pole mulle trahvi tehtud. Grilli peale on paar korda küllasaabunud ametimees erutunud küll. Aga kui suudad talle arusaadavaks teha, miks tuleohtu polnud, siis probleem pole karjuv. Aga see eeldab juba keeleoskust. Lihtsalt viipekeel ei ole argument. Olen grilli kasutanud paksus kuusemetsas ja sellest hommikul ka aru andnud. Grilli all oli eraldi metallalus, et sütt maha ei pudeneks ja grillil olid ka selged veega kustutamise jäljed. Lisaks suutsin selgitada, et tean, mis raha üks palk maksab, kui peaksin kahjusid maksma hakkama. Kusjuures teadsin täpselt, kuidas ettevaatlik olla. Aga lahtine tuli on siiski rohkem varuvariant. Lohakuse tagajärjel elu lõpuni kahjusid maksta pole just meeldiv perspektiiv. Olen ka leidnud kohti, kus parkla ja lõkkeasegi ees ootamas. Olen kasutanud paar korda ka poes müüdavat ühekordset grilli. Kahjuks kipub see enda alla jäävat pinda kärsatama.. Lihtsalt metsast leitud kuiva puurisuga päris lõket pole kunagi teinud ja ei tee ka tulevikus. Ärge seda isegi mitte plaanige. Grill on niigi maksimaalne rikkumine.
Hõreda asustusega piirkonnas olen isegi küla viimasest talust küsimas käinud, kus rahu ja korda armastav loodussõbralik turist võiks oma telgi püsti panna. Korra Šveitsis saime telkida kohaliku küla peoplatsil, kus grillahjud ja lauad-pingid valmis ootamas. Lisaks tasuta miljonivaade looduses. Kui juhtun omanikuga kokku saama, siis on mul autos alati tagavaraks hoitud mõned Eesti õlled. Ei pea just kohe pakkuma aga lõpetuseks ideaalne meene. Korra kutsus üks horvaat mind jahipüssiga viibates oma auto juurde. Selgus siiski õnneks, et tahtis mulle kohalikku õlut vastu pakkuda... Ainsast kohtumisest poola talumehega meenub sõna “kurva”. Seda sõna kasutas ta ohtralt ja kadusime sealt ahvikiirusel..
Teine väga oluline tegur on prügi ja loodushoid. Pärast lahkumist ei tohiks sealviibimisest jälgi maha jääda. Ainus, mis minust kusagile maha jääb, on tualettpaber metsas "hunniku" kõrval. Mõned korrad, kui on keegi tulnud uurima, kes metsas telgib, on puhas plats olnud hea rahusobitaja. Ja seda tuleb oma algatusel lausa rõhutada. Olen mõnda kohta korduvalt kasutanud ja ei pea kartma omaniku viha eelmise korra rämpsuhunniku eest.
Kõike ei oskagi kohe kirja panna. Kui tuleb veel miskit meelde, eks ma siis postitan siia.
Lõbusama poole pealt rääkides on juhus kui leidsin metsatee lõpust ideaalse aasa ja juba seisva auto järelhaagise. Hea koht oli hõivatud ja jäime 50 m eespool telkima. Hommikul äratas meid kamp rohelises mundris mehi. Vormi järgi Saksa tolliamet. Kurjalt algand vestlus muutus varsti lõbusaks ja kui siis lõõpisin, et mida te siin metsas teete, tehti mulle selgeks, et pole see ühtegi nii tavaline mets. Mõned meetrid eemal oli Saksa-Tšehhi kontrolljoon ja haagis osutus jalakäijate piiripunktiks... Meie töllakile vajunud mokad annavad ilmselt nii mõnelegi neist siiamaani ölletoobi kõrvale hea jututeema.

Metsiku telkimise korral on korrektene tualettpaber koos "hunnikuga" matta maha, kasutades selleks kokkupandavat sapöörilabidat.

Kui otsida, eks õnnestub ka rahulikkumaid kämpinguid leida või siis mõne rahulikuma nurga. Kesk- ja Vaheeuroopas liikudes sorav saksa keel ikka väga abiks.
Aga saab ka ilma kämpinguta.
Põldude servas on vahel puudega hekid, õunaaiad, igasugu marjapõõsastega istandused, külade peoplatsid - need on head kohad ka kust leiab ika telgikoha. Metsadest jne juba räägiti.
Siiani pole keegi midagi ütlema tulnud, pigem sõbralikult viibatud või muret tuntud, et kas kõik ikka enda või autoga OK.
Eks see põhimure on ikka see - sa ei tohi teise inimese vara kahjustada ja talle ebameeldivaid situatsioone enda sealviibimisega põhjustada.
Seega unusta juba eos ära igasugune lahtine tuli (seal hulgas grill), korja oma prügi tekkimisel kohe prügikotti (ka nn biolagunev), oma s--hunnikud mata maha. Kui sooja tahad süüa, siis selleks on olemas matkapriimused, vajadusel sellele mingi plekitükk alla panna. Ja kui autoga teelt ära keerad, et siis su rattajälgi näha ei oleks või vel hullem mingit porimülgast ratta kraapsudest järele ei jää. Jah veel, et kui põllul või heinamaal oled, siis vaata, et teise mehe saaki maha ei tallaks.
Kui seda kõike järgid ja muidu inimeseks suudad jääda, siis ei tohiks sul küll kusagil telkimisega probleemi tulla.

Olge seal ettevaatlikud. Meid rööviti eelmisel suvel tühjaks ! Sellest riigist kavatsen mina hooga läbi lasta.

Tegelikult on igas riigis oht varguse ohvriks langeda. Endistes sots maades on risk tunduvalt suurem. Meil seisis Ungaris Egeris buss pool päeva tänaval, aken pärani. Kõik oli alles. Tavaliselt ei jäta ma kunagi autosse ei raha ega dokumente. Kaamerad võtan ka kaasa. Läpparile oleme leidnud hea peidupaiga. Uued riided või siis toidu võid poest osta, dokumentidega on see võimatu.
Vanades Euroopa maades osatakse vargaid karta ja naabrivalve toimib. Meid pidas metsas mingi Šveitsi vanamutt mustlasteks. Politsei reaktsioon oli ka vastav. Kihutati mööda metsateed, niiet killustik lendas. Pidurdamine käis ka külg ees. Kuulipildujaga helikopter veel puudus. 10 minutiga tehti asjad selgeks ja soovitati järgmine kord parem koht otsida. Saksamaal on ka tihti keegi vaatamas käinud, kes ma selline olen.
Tualettpaberist ja hunnikust veel niipalju, et otse nähtavasse kohta ma seda ei jäta. Kuigi väga levinud on, et suvalisel metsa suunduval rajal pead ka miinide vahel laveerima. Seega suur laiskus ja hoolimatus. Ühe Poola parkla ümber oli nii tihe miiniväli, et metsa suundumine eeldas 15 meetrist hõljumist. Isegi siga on puhtam ja ei situ sinna kus magab.

Käisime 2006 aasta suvel autoga Tsehhimaal. Tsehhi on väga veekoguvaene riik ja enamus tiike ja järvekesi on aiaga piiratud. Meie ööbisime üldiselt privatides ehk siis kuskul kodumajutust pakkuvates kohtades. Polnud kallim, kui kämpingus, kus meil õnnestus ööbida 1 öö. Telkimine Tsehhis on täitsa võimalik, ainult et kuskile veekogu äärde ei pääse ja naljalt löket teha ka ei saa. Võta söögitegemiseks parem priimus kaasa. Loogiline on ka, et oma järel koristad ja ööbimiskoht jääb peale sinu lahkumist samasugusena maha, kui sa sinna tulid.

on väga vähe looduslikke järvi, nii et selline idüll, et telgid järve ääres ja teed lõket - unusta kohe ära. Lõkke tegemine pole lubatud.

me käisime mb vitoga ja magasime selle diivanil sees parklas.Grill oli ka kaasas.Suur ufo.

Põhimõtteliselt me lähme ka Previaga, mis võimaldab sisse majutama panna kogemuse järgi 5 inimest.. Aga ega iga päev 2 inimest ei suuda esi- ja kõrvalistmel magada..

Endal on kogemus VW Caravelle 94-ga. Neljakesi mahtusime kuidagi magama. Ja asju tuli kogu aeg ümber tõsta. Kui vähegi sai, magasin ikka telgis. Lisaks oli ehitatud paar täiendust, et magada saaks.
Seega Previa klassi bussiga oleks kolmekesi täitsa mõnus. Tagaotsas oleks lai voodi. Esiistmetel magamist ei soovita. Osa reisi fiilingut läheb ebameeldivuste tõttu kindlalt kaotsi.

Lähme viiekesi, seetõttu telkida on ikkagi vaja.. eelmisel aastal käisime Hiiumaal, 2 ööd veetsime ka viiekesi bussis, võin öelda, et 2 ööd esiistmel magamist on täiesti talutav, kolmanda päeva õhtul olin täitsa võimeline Hiiumaalt Narva sõita rooli taga..

Kas keegi oskab kommenteerida kuidas ja kus oleks võimalik Tšehhis seljakotiga matkata ja telkida? Kui palju rongipiletid maksavad jne? Mingid huvitavad kohad?

Tänud.