Turvalisus Zanzibaris/Sansibaris

Tere,
uurides eelnevaid teemasid, ei leidnud väga palju infot Zanzibari turvalisuse kohta. Välisfoorumites oli väga palju negatiivset infot - alustades lennujaam-ööbimiskoht transfeerist kus taksoga veeti mööda küla/linna ja lõpetades matseedega röövimisteni. Osad väitsid, et õhtul ei tasu liikuda külades, osad et isegi mitte rannas ja teised juba kurtsid, et ka päeval rannas on ohtlik. On siis asi tõesti nii julm? Ok, öösel ma vast ei kipu kuskile külatänavale, aga rannas tahaks ikka jalutada. Ning kus või kuidas hoida kaasa võetud raha ja dokumente. Lugesin, jällegi välisfoorumitest, et nt bungalotes ei ole aknaid jne.
Meid oleks minemas suht õrn seltskond - 2 naist, üks vanem kui teine, üks pole suurem asi aga teine noor ja kena ja pojake 12 aastat. On ehk keegi nõus jagama oma kontakti, vestleks privaatselt sest eks neid küsimusi tekib ajaga.

"Üks pole suurem asi"...?!?
Haha, You made my day:)

Ma olen Zanzibaris käinud, aga enamuse ajast olin Stonetownis. Liikusin pimedas ka ringi, kuid röövlid mind ei tülitanud. Aga ma olen vähe kogukam meesterahvas ka ja küllap nad arvestavad, et rahmeldamist tuleks liiga palju. Petta sain taksoga sõites küll ja suveniirimüüjad on seal üsna pealetükkivad. Minu teada samuti esineb seal igat liiki kuritegevust ja pigem ei usu, et teil seal turvaline seigelda on.

Kahju, kui seal tõesti asjad nii muutunud on. Veel 5-6 aastat tagasi jalutasime seal kõikjal ja igal kellaajal. keegi ei röövinud, ega tülitanud. Ka Dalla-dalladega sõitsime koos kohalikega külast külla.

Jah, kui erinevaid foorumeid lugeda, võib kohati jääda mulje, et peale maandumist pannakse sind kohe seina äärde ja kästakse kõik väärtuslik matšeete ähvardusel ära anda. Reaalsus on veidi teistsugune.

Esiteks, sa oled saabunud Aafrikasse. Aafrika kodukord on veidi teistsugune, kui, ütleme näiteks Aasias. Enamus Aafrikast, sealhulgas Tansaania, sealhulgas ka Sansibar ei ole kuidagi ebaturvalisem, kui näiteks Tallinna vanalinn peale kella 10 õhtul. Lihtsalt tuleb mängida kohalike reeglite kohaselt.

Esiteks. Ära tolgenda ringi pimedas. See on ohutu, kui ümberringi on rahvast. Ja veidi ohutum on see näiteks Ugandas ja Rwandas. 9-l juhul 10-st ei juhtu mitte midagi, aga pimedus mõjub osadele tegelastele halvasti. Tahad kuhugi minna või tulla, telli mingi liikuv asi (motikas, takso). Küsi hotellist või barmanilt ja sulle tellitakse.

Päevasel ajal ei ole probleemi. Ära ole riietatud väljakutsuvalt, ära kanna kaasas kalleid asju, ära püüa olla permanentselt "äsjasaabunud turist".

Kogu see matšeetede jutt on ilmselt valimisaegsest perioodist (mis on tänaseks ammu möödas). Sansibaril on osades ringkondades selge püüd isesisvusele ja see seltskond püüab just valimiste paiku olukorda destabiliseerida. Pahaaimamatu turist on selleks hea vahend.

Röövimised taksodes. Alati tuleb enne taksosse istumist hind kokku leppida. Hilisem närvikulu on muidu tohutu. Maksimaalne, mida maksta, on Tallinna kilomeetri hind ja siis olete ka kõvasti tünga saanud. Aga kohati nad raiped lihtsalt ei kauple sinuga. Röövimine taksos on siiski väga erandlik asi. Nahk üle kõrvade - jah, röövimine - väga ebatavaline.

Naisterahvastele võib hoopis tülikamaks osutuda üks teine kohalik industri. Pidage meeles, et niisama ei tule teiega rääkima mitte üks kohalik. Kõigil on oma agenda.