Viimased kommentaarid

Samloemil on enamuses hotellides ja bungalowdes soe vesi, kui oskad kuumavee boilerit kasutada. Aga igav hakkab seal kindlasti - sobib vaid paariks päevaks. Koh Rongil võib valida muidugi peooranna Monkey Beachi asemel mõne muu ranna. Long Beach näiteks.On juga ja on jõgi, on paaritunnine matkarada saare teise serva. Aga rohkemat ka ei midagi. Sihanoukvilles pole midagi vaadata ja puhata tasub seal hoopis Otrese rannas. Kep on lahe linnake. liblikamaja, soolaväljad, koopad, kõik poole tunni kaugusel. Kampoti piprakasvandused samuti. Linn puhtam kui enamus Cambodia linnu. A jaa,muide juba ammu Sihanoukvillesse ei pealoksuma enam kuus tundi, võib ka lennata 30 minutit.

Käisime aastaid tagasi TUI-ga Zanzibaril. Väga hea teenindus ja korralik lennuk oli. Mina just vastupidiselt ei teepikemaid otsi Finnairiga, kuna on kehvad kogemused teeninduse ja söögi osas. Finnairi pardasöök (ega ta erilist pole teistelgi) võrreldes teistegaon solk. Sorry, viimasel korral Singaporest Tallinna lennates ei kõlvanud süüa ka saiake. TUI-ga tagasilend Zanzibarilt oli meil aga lausa lust, sest mingi nipiga saimeme hoopis bisnissklassi istumised. Oli tore.

Sääsetõrjevahendid tasub osta ikka Taist koha pealt. Meil müüdavate ka kõige tugevamate tõrjevahendite peale sealsed moskiitod vilistavad. Räägin seal maal elanuna omadest kogemustest. Nägime piisavalt, kuidas turistid moskiitode ja liivakärbeste poolt ära näriti, hoolimata meil müüdavatest jahimeeste putukatõrjevahenditest. Sama kehtib ka enamiku kõhuhädade puhul. Meie apteegis müüdavad rohud sealseid baktereid ei vaigista. Minge ostke sealsetest apteekidest sellised rohud ja kõik saab korda.

Meil läks küll siidifarmis rohkem kui 15 minutit tavaliselt, (aga eks aeg on edasi läinud, me juba 2 aastat sealt ära :). Kohalik giidist töötaja tegi väga põhjaliku tuuri. Poest ostma ei pea, kui ei taha, kuid saab asjastaimu, miks Cambodia siid nii kallis on. Lebopaik on mõnus koht seal kõrval tõesti - soovitan soojalt. Samuti tasub Seamis juba olles minna kindlasti ju ka järvele khmeeride kaldaküla Kompong Phluki vaatama. Just nimelt khmeeride oma, mitte seda vietnami ujuvküla kus iga asja eest raha küsitakse. Ja kui pole justmingi super arhidektuurihuviline, siis Ankor Wat ammendab end poole päevaga. (palavus, palju rahvast jne jne) Kuid vaatamist tasub. Veepudel võtke kaasa juba linnast, sees on hinnad kallimad.

Otres1 ja Otres2 on enamik hotellidest nn. bungalow tüüpi ja mõnusalt privaatsed seetõttu. enamikul uutest on ka basseinid, Liivakärbeste ja moskiitode jaoks on tõesti kõige parem kohalik Off. Eestist kaasa võetud tõrjeevahendid naerdakse sealsete putukate poolt välja. Liivakärbsed muide elavad veepiiril, kus lapsed just mängida armastavad. Kõige parem on ööbimist muidugi bookingust või teistelt sarnastelt lehtedelt otsida valmis ja siis juba konkreetset arvamust küsida. Kogu aeg valmib uusi kohti ja renoveeritakse vanu, nii, et eelmise aasta kogumus ei pruugi selle aasta omale enam vastata eriti.

Mina puhkaks pigem Sivillest mõned kilomeetrid kaugemal Otresel. Ja just nimelt Otres 2 rannas. Siville on muutunud ikka juba päris rahvarohkeks ja korterid on rannast kaugemal. Koh Rong kui paradiisisaar pole kindlasti enam paradiis. Koh Rongi külje all on Koh Rong Samloem, see natuke veel on, aga mõelda tasuks hoopis Koh Ta Kievile. 20 minutit paadisõitu ja kohal. Kui suurt melukohe üldse ei tahaks, siis on ka olemas selline linnake nagu Kep. Rand on tilluke, kuid linn ise hoopis puhtam kui ülejäänud riik. Saar mida sealt külastada saab on Koh Tonsay (Rabbit island). Ja tasuks üles otsida FB-st ka Eestlaste Reisiabi Cambodias, ning nõu küsida. Eks neilgi on loomulikult omad huvid mängus ja soovitavad Eestlaste asumeid, aga nõu annavad ikka. Ka võib otsida üles Kerttu Ilmjärv. Nende pere elab koos lastega hetkel Sihanoukvilles (Sivilles) juba mitmendat aastat.

Cambo kohta võin vastata küsimustele, kui esitad need sõnumitesse ja konkreetselt, mis seal huvitab. Elasin seal veel aasta tagasi, aga olen siin nii palju sel teemal kirjutanud, et üldsust see inf enam ei huvita.

Otres2 on hetkel parim siiski päevitamiseks ja ööbimiseks. Samuti saab sealt üpris lihtsalt väga ilusale saarele Koh ta Kiev. Ka samloemil pole viga, aga Koh Rongi jätaks rahvarohkuse poolest küll vahele. Otresel onkahead kohad ööbimiseks. Kahjuks küll viimastel päevadel langesid seal välja Elephant Garden ja Bananaboat. Aga eestlaste resort on ilus, kuigi mõnede meelest liiga kallis. Victory Hill on kahjuks lõbusate tüdrukute ja venelaste linnaosa.

Pöördu selle küsimusega näoraamatus parem Reisiabi Kambodžas poole. Ta vaikselt tegeleb trippide paika panemise ja transpordiga. Aga autoga Cambos liikuda on mõttetu. Ei näe suurt midagi huvitavat ja mõtetult kallis ka. Igale poole, kuhu tahaks sisse keerata teeolude pärast ei saa ja ega autojuht ei keeragi, sestei taha masinat lõhkuda. Kõige parem liiklusvahend ringi trippimiseks on ikkagi motoroller. Meie pikim trip nendega on Sivillest Koh Kongi, Tai piiril, mangroovimetsa vaatama. see siis 1 ots üle 200 km. pöevagajõuab kohale isegi peatustega. Samuti oleme mitmeid kordi käinud nii moodi Kampotis, Kepis Sihanoukvillest. Aga aruta seda parem tõesti Jimiga (reisiabi), sest igaühele ju ei sobi moto :)

Sri Lankal jääb kahest nädalast vaat et väheks, nii palju on vaadata ja teha. Natuke googeldamist ja leiab ilusti infi. Ka rannad on seal ilusad.

aasta tagasi küll ei pidanud

Sihanoukvillesse ei käi PhuQuocilt mingit paati ega laeva. Sellest on mitmeski Cambodia teemalises tekstis juttu olnud. Saab bussiga, Viisa soovitavalt enne ära teha netis, ja uurida kas teil on mitmekordse sisenemisega vietnami viisa, et hiljem uuesti Saigoni saada. Aasias on liiklus aeglane ja milleks killustada end kahe riigi vahel, nii, et pärast tahaks puhkusest puhata. Natuke otsimist ja saab vabalt kaks nädalat Saigoni ümbruses sisustatud, Nädal Phu Quocil on natuke palju, aga Vietnamil on ka teisi saari. Ja vabalt võib siis mõnel teisel aastal kulutada need kolm puhkusenädalat Sihanoukville ja sealpoolse Cambodia avastamisele. Seda enam, et Sihanoukvilles POLE MIDAGI VAADATA PRAKTILISELT Lihtsalt rannalinn. Jutt sai vist natuke targutav, kuid ilmselt paljud, kes sellist trippi on teinud, nõustuvad.

Kahju, kui seal tõesti asjad nii muutunud on. Veel 5-6 aastat tagasi jalutasime seal kõikjal ja igal kellaajal. keegi ei röövinud, ega tülitanud. Ka Dalla-dalladega sõitsime koos kohalikega külast külla.

Koh Rong Cambodias enam kindlalt mitte!!! Pool aastat tagasi rikuti ehitustega ära. Baar baaris kinni ja rand must, mitte valge. Aga üliilus valge liiv koos sinise veega oli aastaid tagasi veel Zanzibaril ühes kalurikülas. Nimi on ununenud, vist midagi Jambiani, või sarnast.

Santa Cruz on pealinn, los Christianos suvituspiirkond - oleneb mis soov on, kas linnaelu või rannaelu.

Jõulud soojal maal pole jõulud! Küll aga aastavahetus on pidu. Aga pileteid hakkaks otsima juba nüüd, siis võib isegi trehvata mõni normaalne hind, kui kuupäevad on paindlikud.

Kepis tasuks kindlasti veeta paar päeva (soolaväljad, pipraistandused, koopad). Aga tasuks ka rongi varianti uurida. Järgmisest esmaspäevast pidi Phnom Penh Posti andmetel hakkama ka peale pikka aega sõitma ka taasrong. :)

Logude busside aeg Cambodias on ammu ümber saanud.Phnom Penhist tulevad Sihanoukvillesse väga korralikud ja kiired bussid. Lihtsalt see suur buss, millega Vietnamist tulla on aeglasem. See on ööbuss. Ja kui wc-d ei ole, siis tehakse iga tunni tagant pissipeatus. Lihtsalt ei tasu nii hoolega õlut ja vett lahmida, et peab kogu aeg vetsus käima. Joomise koha pealt tasuks meelde tuletada, et mida külmem jook, seda rohkem tahate juua kuumas kliimas. Bussiga Saigonist Ha Tieni ja sealt Kepi on hea mõte, aga peab arvestama, et kui Phnomist tuleb viimane buss veel pool kuus õhtul Siville poole, siis Kepist peale lõunat veel hiljuti ei tulnud. Pealegi tulevad sealt 8-16 kohalised minibussid vaid ja ei pruugi kohti olla. Samas on takso Kepist Sivillesse 35 dollarit. Väljub igal ajal ja sõidab tunniga kohale.

Lugege ka kommentaare elevantidega sõitmise kohta ja mõelge, kas ikka tahate nende selga nii väga minna. Äkki oleks mõni elevantsidekodu parem variant. Asiaadid ei ole just erilised loomasõbrad.

Meie oleme tulnud Saigonist (HCMist) ööbussiga Sivillesse välja Start öösel 24.00 ja Sivilles järgmisel õhtul, kuna piiril läheb öösel aega. Piir on öösel suletud. Ööbuss sõidab piirile, reisijad magavad kuni piir kell 6 hommikul taas avatakse ja siis ....

Otsi Tripis paremalt poolt üles sõna Aasia, kliki sellele ja sulle tuleb ette terve loend Aasia riikidest. Nende hulgast otsi üles Kambodža, kliki sellele ja avaneb ca 50 erinevat küsimust. Vastuseid on tunduvalt rohkem. Paar tundi lugemist ja on arusaadav, mida teha, näha, ning kuidas olla! Ilusat puhkuseplaneerimist! Ma pole ülbe - lihtsalt seda küsimust nämmutatakse pea aegu kogu aeg - aega vähe, tahaks palju näha, kus ma magan jne jne jne. Otsi ja vastused on kirja pandud juba mitu korda erineval viisil.

Nõustun Veigoga! kui tahad näha Cambodiat, unusta vietnam, või vastupidi. 18 päevaga ei näe sa kummastki riigist suurt midagi. Olen eelnevalt palju kirjutanud Cambodiast ja siinsetest teedest, transpordist, ning aja mõistest. Kui ei kasuta meie kalleid siselende, siis Cambodiale sa tiiru peale ei tee ja lennud toimuvad ka vaid kolme suurlinna vahel. 300 km läbimiseks kulub meie maal 4-12 tundi. Taas pikalt kuskil teemassellest juttu olnud. Samuti unusta nn.metsikud hotellid - sellist jama meil pole ja kellegi kodus magada.... nad elavad 5-20 liikmeliste peredega sageli ühetoalistes onnides! Loe enne ikka kõik Cambo ja Vietnami kohta postitatu korralikult läbi, ning arvesta, et eelmise aasta algul kirjutatu eriti sel aastal enam ei kehti - ka meieriik muutub :)

Otrese küla on ikka rannast tükk maad kaugemal ja rannapuhkust seal pole. tegelikkuses on need õleonnid väga mugavad ja tavaliselt neis ka vastuvõtus seif kuhu oma kallimad asjad jätta. telefonist ja rahast on hoopis tõenäolisem ilma jääda rannas vedeledes või õhtul ööklubis olles.