Yucatani poolsaarel matkamine

Kas keegi on teinud matkasid Yucatani poolsaarel kohalike juurde, kuskil vihmametsades ja otsida seal vähem külastatavaid maiade templeid jne.

Olen külastanud Palenquet, Teotihuacanit ja Tulumi templeid (viimane neist kõige kommertslikum) ja mida mina asjast arvan: algselt on/olid kõik maiade elupaigad ja templid suure mullakihi ja džungli all. Need, mida turistid näevad, on kõik puhastatud ja uuesti üles ehitatud ja neid kõiki ka külastatakse massiliselt. Seega ma arvan, et kui miski koht on vähem külastatav, raskesti ligipääsetav vms, siis on see ka vähem restaureeritud. Tahad maiade elust-olust aimu saada, külasta Palenquet.

ja boonuseks :)

Andres, kas sa läksid sinna Cancunist, kui jah millega soovitad seda vahemaad läbida?

Kuhu sinna täpsemalt?
Meie marsruut oli selline: Mexico City-Puebla-Oaxaca-Tuxtla Gutierrez-San Cristóbal de las Casas-Palengue-Tulum-Isla Mujerez-Cancun

aga üldiselt on seal väga hea bussiliiklus, k.a. ööbussid. Ka pileteid saab internetis ette ära osta. Seega, kui sul on seal miski 7-8 tunnine sõit tulemas, kaalu ööbussi, hoiad hotelliraha kokku ja samas oled hommikuks uues kohas vs kogu päev selle bussisõidu peale raisata. Mul igal reisil kaasas ka unetabletid, edasi-tagasi lennukis need asendamatud ja nendel ööbussides ka. Ööbussi muidugi kannatab kasutada 1-2x reisi jooksul, muidu "tapab" ära

Näe, siin kogu meie reis:

Tere,

Kindlasti kaaluda Calacmulli. https://en.wikipedia.org/wiki/Calakmul. Vastab 100% teemaalgataja soovidele.

Tere,

olen mõned korrad käinud Yucatanil ning külastanud 5-10 templit. Igaüks on omaette huvitav aga kui huvi suuremate templikomplekside osas, mis ei ole veel piisavalt avastatud ega liigselt turiste siis ma tooks esile kaks: Palenque (Mehhikos) aga veelgi ägedama kogemuse sai Guatelamas Tikal (mis asub samal poolsaarel aga teises riigis küll).

Oliver

Maiade templeid on veel ägedaid Belizes (kus me ei käinud, et mitte tõmmelda kahe riigi vahel) ja Tulumi ligidal veel https://en.wikipedia.org/wiki/Chichen_Itza (kus me ka ei käinud, sest selleks ajaks oli meil juba maiade elust-olust kurguauguni)

Öö bussiga sai viimati sellel aastal sõidetud Vietnamis, täitsa toimiv lahendus ja soovitan teistelegi. Küll pikemat kasvu kodanikul veits vähe ruumi. Vietnamis olid sellised magamisasemetega bussid kas Mehhikos midagi sarnast?

Andres kas sa läbisid oma teekonna vaid ühistranspordiga või rentisid ka autot.

Virmo, kust kaudu sa Calamuli läksid ja millega sina seal ringi liikusid või võtsid kohapeal kellegi korraldatud tripi.

Oliver, kas Guatemalas Tikal käisid Mehhiko kaudu või oli sinul Guatemala reis.
Kas Guatemalas on lihtne ringi liikuda ja ühistransport ka toimib?

Vaatan, et meile on need riigid kõik viisavabad, kas seal kandis piiriületused on lihtsad Belize / Guatemala /Mehhiko?

Olen ka (öö)bussiga Vietnamis sõitnud, kus istmed kaldu, aga ei, Mehhikos ikka nn tavalised toolid. Seal 3 eri mugavusastmega bussi, kõige luksim oli vist 3 reaga (1+2), kus istmed olid laiad ja pehmed, vist oli tasuta wifi(?), mobla laadimise võimalus ja tasuta jook pileti sees.

Läbisime teekonna vaid bussidega ja ei kahetse. Bussid sõidavad tihedalt ja kiiremini kui Vietnamis või Sri Lankal.

Meie läksime ringiga sinna: Cancun> Isla Holbox> Merida > Campeche> Xpujil (Calacmul)> Bacalar> Tulum>Cancun.

Liikusime yhistranspordiga, mis toimib ideaalselt (Julgen vorrelda meie Lux bussidega) ning ööbussie ei kasutanud. Calacmuli saab Xpujilist (ca. 1,5-2 tundi soitu).
Ohtul joudsime Xpujili bussijaama ning seal leppisime taksojuhiga hommikuse pick upi kokku. Ei mäleta kyll summat,aga hind oli talutav (Äkki 100.- EURi paev). Bussijaamas pakuti ka mingeid tuure aga meie lähemalt ei uurinud. Yldiselt tegemist on ysna remote kohaga nign pakkujaid kui ka turiste oli vähe. Kui soovite ööbida kompleksi lähedal siis kaalusime ka http://www.puertacalakmul.com.mx/ aga see oli meie jaols kallis. Tol hetkel muid variante polnud (Veebruar 2017).

Virmo - kui mitu päeva Teil ringi (Cancun> Isla Holbox> Merida > Campeche> Xpujil (Calacmul)> Bacalar> Tulum>Cancun) läbimiseks kulus või mitut päeva selleks soovitad?

Mina olen Yucatanis maiade templites käinud Tulumis, Chichen Itzas ja Cobas. CI-sse saab Tulumist kenasti liinibussiga. Coba on neist kolmest kõige metsikum, st et asubki suht dzunglis, sinna sõitsime rendiautoga. Kuna see Tulumist väga kaugel pole, saad kindlasti normaalse hinnaga ka taksoga minna.

Belizes käisime Lamanais maiade templis, Sõit sinna toimus Orange Cityst mootorpaadiga mööda jõge. Korralik dzungel taas ja väga lahe koht. Isegi möiraahve oli kuulda ja näha.

Arden, kas Mehhiko Belizi piiriületus laabub hõlpsasti? kas google mapsis pakutud ajakulu valitud punktide vahel on enamvähem õige? ja kas Mehhikost Belizi tasub kulgeda ühistranspordiga

Andres ja Virmo, kas teil on mõnda linki jagada, kust leian infot nende busside kohta millega pikemaid otsi sõitsite?

Tulin aasta alguses Mehhikost Belizesse ning piiriületus võttis aega vast max pool tundi. Kasutasin selleks sõiduks liinibussi Belize Cityst kuni Bacalarini. Suurim ning väga hea kvaliteediga kompanii on ADO bussifirma. Kasutasin neid marsruutidel Belize City-Bacalar-Playa del Carmen-Holbox-Cancun. Ehk siis kokku neljal korral. Neil on uued bussid ning üsnagi mugavad. Hinnad olid üsna keskpärased, midagi väga soodsat polnud. Arvan, et leidub veel mingeid bussifirmasi aga ADO tundus enamike turistide valik olevat.

mul oli see: https://www.ado.com.mx/ see aga viskab nüüd miskit punast teksti ette. ma ise ei viitsi seda tõlkida googlega, vt ise parem.
aga kui googeldasin lihtsalt ADO busses ja Mexico, leidsin selle: https://goo.gl/vQMYi2 ja https://www.clickbus.com.mx/en/autobuses-ado-platino
aga tegelikult on neid linke erinevaid veel, vajadusel saad ise ka otsida. Kui piletit ostma hakkad, siis vaata, et kõige kehvemasse bussi ei satu (mäletad, rääkisin, et 3 erinevat mugavusastet seal!) ja mehhiklased kasutavad oma rahaühiku juures dollari märki! Ära ehmata siis.

Tänud, mäletan 3 mugavusastet ühes uhked "sohvad" kus mõnus kulgeda. Seal kodukal on praegu mingi uuendus vist käsil.

Kas on mõnd head ranna ja sukeldumise soovitused, ka kus viimastel päevadel enne koju tulekut olla, lõigul Chetumal - playa del Carmen ?

Kas seal ise seigeldes on turvalisus suur probleem ?

Sukeldumiseks sobib ehk Cozumeli saar kuhu saab Playa del Carmenist laevaga, mingi 45min-1h võttis aega umbes.

Turvalisus nagu meil: ära otsi pahandusi ja pahandused ei leia sind

Pead aga arvestama, et sisemaal mitte keegi ei räägi in English! Ainult hispaania keel. Meid aitasid käed-jalad, kehakeel ja moblasse salvestatud offlainis Google Translation
See-eest Tulum-Cancun suund, kus palju turiste Kanadast ja USAst, seal kõik kohalikud räägivad ka inglise keelt

Randadest: olime Tulumis ja Isla Mujeresel ja esimene neist 100x parem! Isla Mujeresel oli rahvast kui murdu, see-eest Tulumis jagunes see mass ilusti pika rannariba peale ära. Kui ise uuesti läheks, oleks vaid Tulumis

Andri, kui reisikava valmis, too see siia ka, vaatame koos üle :)

Kui rääkida sukeldumisest, siis ei tea, mis tase sul on, aga parimad sukeldumised Yucatani poolsaarel on ikkagi nn cenote ehk koopa sukeldumised

AndresR- Sinu pildil on pesukaru sugulane koaati ehk ninakaru (nasua nasua).

tänks Marks. Kui videot monteerisin, guugeldasin ka pilte ja siis tundus mulle, et leidsin õige looma... parandasin YT ära

sukeldumisel vajalikud tasemed täitsa olemas, kas tooksid mõne lemmik cenote esile mida kindlasti võiks külastada?

me ühes Hidden World Cenotes käisime Tulumis, hotelli sõnade järgi parim ses piirkonnas (vastupidises suunas rannale, kesklinna teeristist mingi 15km), aga mulle see väga sügavat muljet ei jätnud (aga ehk viga ka minus). me küll ei sukeldanud seal, snorgeldasime vaid...

aga ma mäletan, kui sai kava paika pandud, siis leidsin Cancunis(?) ka sukeldumise mingite skulptuuride juurde, kuhu me lõpuks ei jõudnudki. Googelda seda, vähemalt pildid olid ägedad.

Mina sulistasin Yukatanil siin (ja mõnes cenote's veel): http://www.grancenote.com/ Kah Tulumi lähedal asub. Geoloogina pean mainima, et cenote'l on ka eestikeelne nimi: (sügav) langatuslehter:)

on teil ikka nimi välja mõeldud! olen Kamtšatkal käinud kalderas, kuid see nähtus oli vist maa vajumine vulkaanilisel tegevusel. cenote (langetuslahter) tekib vist kuidagi teisiti.

Just, langatuslehter on seotud põhiliselt ikkagi karstiga, s.t kui karbonaatkivimite (lubjakivi või dolomiit) lõhedes liikuv vesi seda lahustab ja purustab, moodustades karstikoopaid. Liikuv vesi muutub jõeks (salajõeks), mille lagede kokkuvarisemise tagajärjel tekivad langatuslehtrid (nimetatakse ka karstilehtriteks, kuid mõnikord ei ole tegemist karstiga). Eestikeelne nimi sellepärast, et ka meil on omad cenote'd:)

Tänud kõigile huvitavate mõtete eest.
Kui nüüd kõik see eelnev kokku võtta kaalun kolme ringi vahel. Neist esimene on lahe kuna saab olla Mehhikos, Guatemalas ja Belize-s ja väisata nende parimaid palasid. Belize mõte oli huvitav, kuna sinna pidi mööda jõge kohale kulgema. Venezuelast selline kogemus, kus sõitsime ühepuukanuus mööda vihmametsa jõge ja öösel magasime hammokites.

Plaan maxi
Cancun>Xpujil(Calacmul)>Palenquet>Tikal(Guatemala)>Lamanai(Belize)>Tulum (kui veel soovi kohalikud templid (N:Coba), cenote, rand-lebo)>Cancun

Plaan II
Cancun>Palenquet>Xpujil(Calacmul)>Lamanai(Belize)>Tulum (kui veel soovi kohalikud templid (N:Coba), cenote, rand-lebo)>Cancun

Plaan III Virmo ring
Cancun> Isla Holbox> Merida > Campeche> Xpujil (Calacmul)> Bacalar> Tulum>Cancun

Belize soovitan ikka ja ainult ühistranspordiga minna. Olen käinud seal 2 korda, mõlemad korrad siis Mehhikost.
Tulumist sõitsin ADO bussiga Chetumali (praktiliselt Mehhiko-Belze piirilinn) - suht kiire ja mugav sõit oli. On ka muid ja odavamaid firmasid seda vahet sõitmas.
Chetumali turult sai 1 korral sellise USA koolibussi tüüpi bussiga sõidetud otse Belize Citysse - ca 5 tundi korralikku loksumist koos kohaliku rahvaga. Belize Cityst sõitsin Watertaxiga Ambercris Cayele (saar).
Teisel korral sõitsin Chetumalist sama bussiga Orange Walki (see suht Belize keskosa) ja sealt siis saigi järgmisel päeval hotellist ostetud matkaga paadiga sõidetud mööda jõge Lamanai templisse. Teel nägime muide igasuguseid loomi, sh krokodilli :).
Piiriületus on ladus ja probleemideta, kuid arvesta, et tuleb maksta igal juhul (võid vaielda oma lennupiletites juba sisalduva nn väljumismaksuga, kuid see ei vii kuhugi :)) kas siis sisenemis- või väljumismaks ca 25-25 USD, ei mäleta täpselt.
Tagasi Belizest olen mõlemal korral tulnud Ambergris Cayelt watertaxiga Chetumali ja sealt bussiga Tulumi. Watertaxiga on saartelt lihtsalt tunduvalt kiirem ja otsem tee.
KUi juba Yucatanil oled, soovitan igal juhul Belize ka sisse pöigata. Belize on muide, ingliskeelne ja enamuses mustanahaline maa :).

Arden, uurin siin seda google kaarti ja ta pakub välja orage walk town nimelise koha. Kas see on see kuhu bussiga Chetumalist sõitsite? Ja kas siit läksite paadiga Lamanai Archaeological Reserve ( kas see on see tempel mida soovitasid) ?

Kas Tulumi asemel võiks paari päevase ranna ja sekeldamise peatuse hoopis Ambergris Cayel või San Pedros teha?

Andri, jälle pean ühe lingid lisama:) Käisin Ambergris Caye'lt snorgeldamas Shark Ray Alley'l: http://www.holchanbelize.org/dive.html, http://www.atlasobscura.com/places/shark-ray-alley Põhimõtteliselt ujud külg-külje kõrval ammhaide ja astelraidega. Teine kuulus koht Belizes, mis maailmakuulus sukeldujate seas (kus ka käisin), on Blue Hole: http://www.atlasobscura.com/places/great-blue-hole Sinna aga sõitsime mandrilt. Samas, Tulumi rand on üks maailma ilusaimate hulka kuuluv ja lihtsalt rannapuhkuseks super.

Tänud Marks, see raide koht on päris lahe ja jääb ilusasti ka teele kui Belize st tagasi kulgeme.

To Andri.
Orange Walk on see muidugi! ja sõitsime mööda New Riverit.
Ei ole aega hetkel täpsemalt asja uurida ja nagu näha, veab mälu ka juba alt :) Nagu oma piltidelt näen, oli peatempli nimi Lamanai High Temple.

San Pedro ongi Ambergris Cayel linnake ja seal ausalt öeldes sellist mõnusat rannakohta pole. Snorgeldamine-sukeledumine seal kandis küll võimalik, ise pole proovinud, sest ei julge üle pea vette minnagi! :)
Aga nagu Markski mainis - rannapuhkus ikka Tulumis!

Ja veel...
Paar aastat tagasi panin siin ühes teemas kirja Mehhiko Yucatani piirkonna hindu. Vaatasin selle nimekirja just üle ja leidsin siia teemasse paar sobivat.

2015 veebruaris siis mehhiko peesodes sellised hinnad:
ADO buss Tulum- Chetumal 268,
Mehhiko-Belize piiril Mehhikost väljumise tax 300,
Mayab buss Chetumal-Tulum 174.

Mina matkasin 2017 jaanuar Yucatani poolsaarel, kokku kohapeal 19 päeva. Nägi välja järgmiselt- Cancun- Isla Muheres- Valladolid- Las Coloradas( Roosa laguun, tuhanded flamingod ja õnne korral krokodillid)- Merida- Uxmal- Campeche- ööbimine telkides dzunglis Calakmuli lähedal- Calacmul- Bacalar- Mahahual- Tulum- Playa del Carmen- Puerto Morelos- Cancun. Isla Muheres- 2 päeva, meeldis väga, vaatamata rahvamassidele, sõitsime ringi golfikäruga. Ülejäänud ajaks rentisime auto, ilma milleta oleks ilmselt nii mõnedki kohad nägemata jäänud. Ülimalt soovitan roosat laguuni, täiesti ebareaalne koht. Meil õnnestus vabas looduses krokodille näha, peale seda kui üks meist oli samas kohas ujumas käinud. Vette ei kippunud pärast :). Uxmalis olev maiade linn oli äge, aga Calacmuli vastu ei saanud see kohe mitte. Calacmul on väga võimas. Dzunglis telkides ööbimine oli ka päris ekstreemne, magamisest midagi välja ei tulnud. Bacalarist sai üks minu lemmik kohti, imeilus, vaatamata sellele, et päikest saad võtta betoonkai peal. Mahahual, ootasin rohkemat, veidi pettusin. Samas on rahvast tunduvalt vähem, kui Tulumis. Kuna ma pole väga kommertskohtade fänn, siis Playa del Carmen ja Tulum ei tekitanud soovi sinna tagasi minekuks. Mõlema jaoks oli meil üks öö õnneks planeeritud. Super emotsioonid on Yukatanist ja kuna meil jäid Tulum ja Playa del Carmen viimasteks kohtadeks, siis tuleb korrata ilmselt juba varasemalt öeldut, kui sa nendest kohtadest eemale ei lähe, siis sul jääb kõik nägemata. Hinnad olid ka nendes kohtades rohkem kui 2 korda kõrgemad. Kõige soodsam tequila oli poes 0,76 euro senti liiter. Ei tea, kuidas maitses, aga hind oli küll üllatav. Seda osa Mehhikost soovitan igal juhul külastada.

Tripikad räägivad
Eesti suurim reisifoorum. Küsi siin oma küsimus või jaga häid soovitusi