andresk

Alustasin backpackides 2007-2008 aastal Kreekas ja Balkanil ning siis kolmel järjestikul talvel külastanud Aasiat. Esimesel aastal 3.5 kuud Banana-pancake trailil , teisel aastal India, Sri Lanka ning jälle Kagu-Aasia. Teisel aastal oli kogu reisi pikkus 4 kuud. Kolmandal elasin talvel Sulawesi saarel Makassaris ning tutvusin Indoneesia erinevate saartega. Neljas ja pikem reis sai tehtud peaaegu ümber maailma kaheksa kuu jooksul ning viis mind esmakordselt Lõuna- ja Kesk-Ameerikasse ning ka Vaikse ookeani saartele.
Rändur ja toimetuse liige, liitus Tripiga 8 aastat tagasi. Tahab minna:
138 meeldimist
190 postitust / 445 kommentaari
70 (11.2%) külastatud sihtkohta:
Viimased kommentaarid

Huvitav teema! Olen mitmeid kordi pikemalt Aasias ringi reisinud ning toidumürgituse olen saanud vaid Filipiinidel, El Nidos. Mujal olen saanud veel toidumürgituse Peruus, Cuzcos.

Sõpradega reisil olles olen näinud kuidas nad on toidumürgitusega hädas olnud nii Myanmaris, Indias, Tais kui Indoneesias aga mul on läinud hästi. Kuna ma restoranides üldjuhul ei käi, vaid eelistan tänavatoitu ning kohalike restorane siis minu nõuanded on järgnevad:

  • Vali restoran selle järgi kus on söömas ka kohalikke inimesi
  • Nagu mariell ning norsu mainisid siis Coca Cola või pits kangemat enne magamaminekut on ka olnud minu relvaks kõhutõvedega võitlemise vastu. Eriti just Indias.
  • Kui kardad toidumürgitust vali toiduks riis kanaga

Sai oldud Mehhikos 2017 aasta jaanuaris kuskil 2 ndl ning päeva eelarve mahtus mäletamistmööda 35€ sisse. Külastasime Mehhikot marsruudil Bacalar-Tulum-Cozumel-Hoilbox Luksust ei otsinud, aga double tuba ning private shower olid alati olemas. Broneerisime majutuse Bacalaris ning Holboxis ette läbi Bookingu ning airbnb. Ülejäänud kohtades leidsime majutuse kohapealt. Cancunis ei ööbinud aga kuuldatavasti on seal ööbimiste hinnad päris laes. Meil joppas ka veel sellega, et peale Trumpi valimist Mehhiko peeso langes, seega kõik tundus väga soodne. Cancunis viibisime viimasel päeval, kuna lend Euroopasse oli just Cancunist. Cancunis olles käisime mingites outlettides, kust sain endale surfibrändide UV särgi, ning flipflopid väga hea hinnaga.

Tänud @apeks ja @Argos
Väga huvitav tähelepanek rollerirendi kohta. Kuna meil oli Aitutaki saarel
oli rollerirent ööbimiskohas suhteliselt soodne, siis võtsime selle üheks päevaks ning keegi kiivreid meile ei andnud ega juhilube küsinud. Roller polnud tõesti oma esimeses nooruses aga ajas asja ära.

Uus info - teine vulkaanipurse oli tunduvalt võimsam olnud kui teisipäevane. Jetstar, Qantas, Virgin ning KLM tühistasid oma lennud DPSi. Aga AirAsia ning ka Indoneesia rahvuslik lennufirma Garuda jätkab lendamist Denpasarisse. Mis seis kohapeal on?

Phu Quocil on valge liivaga ning helesinise merega rannad täitsa olemas. Aga need olid prügi täis ja nägime ka rannast merre minemas suuri torusi mis siis vast kanalisatsioonitorudena funktsioneerivad. 2015 aastal olid Phu Quoci rannad prügi täis (ka need kus rahvast polnud) ja suur resortide ehitamine käis. Seetõttu ma ka seda saart ei soovitaks.

Filipiinidel on olemas peaaegu kõik mis sa soovid. Aga arvatavasti on lennupiletite hinnad jaanuaris sinna üsna krõbedad. Ööbimine on ka kallim kui Vietnamis või Tais. Samuti võtab saarte vahel liiklemine aega. Lisaks ei anna Filipiinide (tänava)toitu kahjuks Tai ega Vietnami köögiga kuidagi võrrelda.

Minu soovitus esimeseks reisiks Aasiasse on lennata Taisse. Kõike saab iseseisvalt väga kergelt organiseerida ning toit on super. Ei suutnud leida kaua plaanite olla, aga soovitaksin esimeseks reisiks nt saartekolmikut Koh Samui, Phangnan ning Tao.

Kardetakse, et vulkaanipurse mõjutab ümbruskonnast kuskil 10km raadiuses olevat ala. Purse ise ei pidanud midagi väga massiivset olema. Bali on suur saar ja turismipiirkonnad nagu Ubud, Kuta ja Sanur jäävad väga kaugele ohutusse kaugusesse. Tuul pidavat ida poole suunaga olema seega isegi kui peaks mingi korraliku asja üles viskama, siis Denpasari lennujaama see ei mõjuta.

Arvan, et paanikaks pole põhjust.

Üks sait mis kombineerib nii odavlennufirmade kui tavafirmade lende on Kiwi.com (endine skypicker).

Tegin märtsis e-viisa ja siis maksis see 50USD (28päeva). Vaatan siin ametliku Myanmari immigratsiooni lehelt et hind on sama - https://evisa.moip.gov.mm/NewApplication.aspx

Kirjutasin hiljuti ühes teises foorumiteemas juba veidi pikemalt kuidas rolleriga sõites võeti vahele Chiang Mais. Aga nad kontrollivad kõiki, ka kohalikke. Muidugi turist on parem sihtmärk ning selle eest tehakse trahve. Paar aastat tagasi rentisin ka Chiang Maist auto ning siis ei tekkinud probleeme ei politseiga ega ka autorendifirmaga. Muidugi autot rentides tasub käia ARKist läbi ning võtta see pabernarts reisile kaasa.

Myanmaris saab turist rentida elektrirollusi ning lube tarvis pole. Laoses, Kambodžas ega Vietnamis olen rollerit mitmeid kordi rentinud ning probleeme pole politseiga tekkinud. Aga kuulsin hiljuti just sõbralt, et Vietnamis, täpsemalt Mui Ne-s, kotib politsei turiste. Viisade saamine on riigiti erinev. Ma enam täpselt ei mäleta, aga passipilte oli mäletamist mööda kindlasti tarvis Kambodžas. Samas on viimatine kogemus Kambodža ning Vietnamiga mitme aasta tagune.

@päike - ravikindlustus 150 000€, reisitõrge 1000€, pagas 1500€. Kehtivuse piirkond kogu maailm v.a USA ja Austraalia. Kehtis vahemikus 04.10-30.05. Panin veits hinnaga puusse, kogumakse oli 280.13€.

Mul oli sama mure ning võtsin eelmisel aastal kaheksaks kuuks reisile minnes BTA kindlustuse. Vaja ei läinud, aga kehtis terve kaheksa kuu vältel ning hinnaks tuli 275€.

Arvesta, et odavlennufirmad nagu AirAsia ning Lion Air lendavad Don Mueangist, ning sinna minekul tasub arvestada 1.5-2h-ga. Ehk siis lend tuleks teha järgmisel hommikul.
Panin Momondosse sisse kuupäevaks 11.01 Bangkok-Denpasar ning lennates Malindoga läbi Kuala Lumpuri tuleb hinnaks 80€.
Malindo puhul on hinna sees ka äraantav pagas ning kerge snäkk ja jook pardal. Lion Airi lendude puhul on hinna sees äraantav pagas.

Kui annaksid mingid kuupäevad oleks lihtsam aidata ja vaadata. 57€ on väga hea hind ning selle oleks pidanud kohe ära krabama. Kui ajada hinda taga, siis võib olla soodsam variant Bangkokist lennata Kuala Lumpurisse ning sealt võtta lend Balile. Miks mitte ka paar päeva Kuala Lumpuri külastamiseks jätta.

Need on lisatasud, mis tuleb kohapeal maksta. Mäletan, et ka Pariisis pidin maksma kohapeal turistimaksu, mis olenes sellest missuguse klassiga hotellis ööbid.

Ega tegelikult ei ole vahet. Lihtsalt harva kohtab selliseid sisukaid ja üdini positiivseid kommentaare :)
Nile Delta puhul kahtlustan, et tegemist võib olla Egiptuse turismiagentuuri agendiga.

offtopic aga lugedes kasutaja Strigiformesi postitust tekib kuidagi tunne, et ta on kuidagi selle Tartalinega seotud.

Trahv "lubadeta sõidu" eest oli vist 15-20€/per person. See trahv kestis 3 päeva, ehk siis kolme päeva jooksul uut trahvi ei saanud. Meid peeti kohe Chiang Maist väljasõidul uuesti kinni aga siis näitasime eelmist trahvi ja lasti minema. Eks tasub jälgida kohalikke, nad üldjuhul teavitavad juba varakult ette kus politsei lube kontrollib. Olen ka varem mitmeid kordi Chiang Maist Paisse sõitnud ning ka erinevatel saartel ringi rollerdanud aga siis pole politseireididesse sattunud.

Jalgratas oleneb kohast kus ringi liikuda soovid. Sellises linnas nagu Chiang Mai on jalgratas väga mugav vahend ringiliikumiseks.

Kahekesi reisides me äppe otseselt ei kasutanud. Vaatasin bookingust või agodast ette, mis hinnaga pakuvad ning küsisin kohapeale minnes vähemalt samat hinda. Nii ka tehti. Kui olime suurema grupiga, siis bookisime bookingust või agodast varakult ette.

@DrRock - Laos on hindade osas võrreldav nt Põhja-Taiga. Eks oleneb kus ööbida ja mis standardid on. Sattusime sinna Hiina uusaastal, mis oli tõstnud Luang Prabangis ööbimiskohtade hindasi päris tuntavalt. Kui ei otsi ekstreemset mugavust, sõidad ööbussidega, sööd kohalikes kohtades ning külastad väljaspool Hiina uusaastat, siis peaks 25-30€ /päev ilusti hakkama saama. Transpordivahendina kohapeal ringi tiirutamiseks kasutasime jalgrattaid ning Luang Prabangis rentisime rolleri.
@siddharta - väga huvitav küsimus. Tasub tõesti eraldi teema teha selle kohta. Kuna minu jaoks piirdus Lõuna-Ameerika vaid kolme riigiga ning varasematest reisidest on Lõuna-Ameerikas käimine piirdunud vaid Venetsueelaga, siis ma ei ole õige inimene vastama. Pakun, et minu poolt külastamata Kolumbia või Brasiilia võiksid olla "Lõuna-Ameerika Taid".

Nii nagu siin ka soovitatakse, mine Cancunist eemale. ADO bussid viivad mugavalt nii lõunasse Tulumisse (sealt ka Cozumelile) kui ka edasi Bacalari.

Viibisin jaanuaris Tulumis ning rand täpselt selline nagu AndresR pildil näitab. Ainult, et jaanuaris oli rand paksult rahvast täis. Mujerese saarel ei käinud, aga sattusin hoopis Holboxi saarele, mis jättis väga hea mulje. Suureks plussiks oli see, et seal oli tunduvalt vähem rahvast. Rannad samuti valge liivaga ning helesinise veega. Holboxi saarele minemiseks tuleb võtta Cancunist buss Chiquilasse (2-2.5h) ja sealt väljuvad iga poole või tunni aja tagant laevad Holboxile.

Olen oma elektroonilise sigaretiga juba 4 aastat ringi lennanud ja kuskil lennujaamades pole probleeme tekkinud. Indias kuskil 4 aastat tagasi uudishimust küsiti, et mis asjaga tegu on aga probleeme ei tekkinud.

Paadiga saarele jõudes on mitmed tegelased vastas, kellel on kohalikes külalistemajades toad vabad ning nad pakuvad hinda olenevalt kauaks plaan jääda vahemikus 5-10€/öö. Basseini muidugi pole aga kerge hommikusöögi koos kohviga saab kauba peale. Neid vast kuskil bookingus ja agodades olemas pole. Aga üldjuhul on korralikes basseiniga hotellides öö hinnaks 30-70€

Lufthansa kodulehelt ostes saab ka paypaliga maksta ilma teenustasuta.

Kirjutasin enda 2015 aasta kogemuse sellesse teemasse - https://trip.ee/foorum/uldfoorum/soovitus-piiratud-eelarvega-tulevastele-mt-kinabalu-vallutajatele

Sääsetõrjet läheb ikka vaja kuna jalamil on täitsa džungel.
Mina ronisin täiesti tavaliste tossudega ja probleemi polnud, vahetusjalatsiteks flipflopid

Me sattusime üsna juhuse tahtel peale ühele väga heale giidile, kes olevat isegi National Geographycule giidiks olnud: Johny Burun.
Isegi tema visitka on olemas. E-mail johnyburun@gmail.com ning tel nr:
082195016444 või 081241482678. Rollerirendid olid kohapeal olemas, aga meie ei võtnud sest giid tiirutas autoga ringi.
Meie Manene rituaalile peale ei sattunud, aga nägime siis ühel päeval uue kohaliku maja inauguratsiooni (korralik seatapp oli) ning matuseüritust (seal tapeti vähem loomi). Kingituseks nendele üritustele viisime ploki sigarette.