trip-krainetrip-ukraine-dark
Zimbabwe ja raha

Asume hetkel Botswanas ja teel Zimbabwesse. Kohtusime eile ühe jalgratturiga kes just tuli Zimbabwest. Ta väitis et ATM-dest raha eriti ei saa, välismaa kaardiga maksta samuti mitte ja peaks väikeseid kupüüre dollareid kaasa vahetama. Kas see vastab tõele? Senine teekond on suht muretu olnud, Zimbabwes tõotab vist "lõbusaks" minna :)

Minu käimisest on mõnda aega möödas, aga kahtlustan, et ega seal eriti midagi muutunud pole. Jah, Zimbabwe on cash-only riik ja dollareid võiks kaasas olla pigem rohkem, kui vähem. Väikseid kupüüre kulub mõnuga. ATM-e linnades leiab, aga nende praktiline väärtus meile on null. Tasub muidugi uurida, et äkki on Harares mõni pangakontor valmis krediitkaardiga sularaha andma. Kui see rahajama välja arvata, siis Zimbabwe on igavesti lahe riik muidu.

Dollarite kohta infoks, et kui enamuses Aafrika riikides soovitakse saada ilusaid ja siledaid kupüüre, siis Zimbabwes sai kasutada ka päris käkras ja teibiga parandatud raha.

Kaardiga saab maksta, suuremate kaubanduskeskustes ja toidupoodides toimis krediitkaart kogu aeg. Harares on kogu linna peale kokku umbes 3 ATM. Kohalikud votsid seal ATM jarjekorda juba hommikul varakult. Jarjekorra keskosas ei olda enam kindel, kas sularaha jagub. Pankadel on lubatud valjastada sularaha mingite limiitide piires, kuigi valuutavahetused toimisid kenasti. Eelmise aasta lopus olid veel naiteks valismaksed, pangaulekanded keelatud. Nii et sularaha on Zim hadavajalik. Elu on seal uldiselt kallis. Ja see on tosi, et maksta saab ka vaga paevinainud vaevu koos pysivtea US dollaritega. Lennujaamas kysivad ka maalt lahkumise tasu, 50 USD. Paris paljud turistid seda ei teadnud.

Tänan asjalike ja informatiivsete vastuste eest. Senine reis (LAV, Namiibia, Botswana) on teinud pisut laisaks ja mugavaks :) Kuna Francistown-is on taalade leidmine keeruline (valuutavahetust nagu ei olegi) siis aitab ehk Botswana Pula kaasa võtta ja seal millegi vajaliku vastu vahetada?

Kas kütuse ja öömaja eest on võimalik kaardiga maksta?

Terv. E.

Hetkel saan kinnitada et mõlemad, nii Sambia kui Zimbabwe on suhteliselt sularaha riigid. Sambias siiski saab ATM-st raha välja võtta. Visa kaart töötab enamuses ATM-des, Master ainult Barclay panga omades. Supermarketites saab maksta kaardiga, ka Masteriga. Tanklates pole seni kummagis riigis õnnestunud kaardiga maksta. Zimbabwes on igavene jama kontrollpunktidega, politsei on nö isemajandamisel. Sambias seevastu ei ole politsei meid kordagi tülitanud.

Veebruar 2019 oli Victoria joal seis selline, et kaardiga sai maksta, baarides ja alko poes, kõik tehingud olid dollarites, samas ei olnud vahet, millist välismaa raha omasid, kõik oli teretulnud, mingis söögikohas oli veel tsekil toodud välja 10 eri riigi valuutad, palju teenus maksis, äkki oli see rahvuspargi sisene kohvik isegi.