Viimased kommentaarid

Casablanca asemel külasta kindlasti Marrakeshi, õhtuti vanalinnas suur turg, pole siiani Euroopas nii suurt näinud, samuti suurel turuväljakul igasugused esinejad. Vanalinn kindlasti vaatamist väärt.

Lisaks veel mõned vaatamisväärsused Tsehhis: Punkva koobas: GPS 4922'15"N 1643'32"E Prachovske Skaly: Jicinist ca 5 km. Cesky Krumlov Lovecky Zamek Ohrada (Ohrada Jahiloss): GPS: 493'6"N 1426'5"E Hluboka nad Vltavu (Inglise stiilis loss) Karstejn'i loss: GPS 4956'26"N 1411'23"E Karlovy Vary Hrensko kanjon koos paadisõiduga kanjonis Prachovske Skaly (liivakivi kaljud): GPS 5027'51"N 1517'45"E Pec pod Snezkou (Tsehhi kõrgeim mägi, köisraudteega sõit): GPS 5041'27"N 1543'46"E Igal juhul mõnusat reisi.

Tore mõnus reisikirjeldus. Tundub et peate hakkama mõtlema oma nutitelefonis Sygic GPS programmi vahetamisele. Kõikidel enamlevinud nutitelefoni GPS programmidel toimib aadressiotsing majanumbri järgi laitmatult ja kui panna seadetes "väldi maksulisi teid", siis juhatab ilusti ilma tasuliste kiirteedeta sihtkohta. GPS'i teemalised foorumid kiidavad iGO programmi.

Pakun välja mõned külastamist väärivad kohad: Jurmala - (peale Jurmalat ca 20 km. pärast tasuta telkimisvõimalusega parkla) - Engure (laudtee nn. orhideerada)- Kaltene (kivine rand, saab ka tasuta telkida) - Ezers (liivaluited) - Kolka - Slitere majakas - Irbene raadioteleskoop - Ventspils - Kuldiga (ilus linn nagu väike Veneetsia). Mõnusat reisi Teile.

Kui juba oled Etna parklas, siis kindlasti kuluta see 54.- € ja osta gondel+dziibibuss pilet. Alt parklast ei saa Sa mingit õiget ettekujutust Etnast. Dziibibussiga viiakse Sind päris kraatri lähedale ja bussijuht on ka giidiks ning kraatri läheduses on ca 1 tunnine jalutuskäik. Soojalt riidesse ja ühtlasi saad tunda, kui kuum on see maapind. Kui piirdud ainult parklaga või ainult gondliga, siis minu arvates ei tasu kohalesõit ennast üldse ära. Ilm üleval on väga muutlik, nii et tasub passida üleval enne dziibi peale minekut natuke ilma,juhul kui on väga pilvine, selleks on üleval ootesaal.

To homeuser: Mul on käepärast kahe kämpingu Camp Galeb ja Porec Plava Laguna Pricelist'id ja sellist terminit nagu City Tax seal ei ole. Arvan, et on tegemist Tourist Tax'iga ehk Residence Tax'iga, mis eelmisel suvel oli 7.- kuna't = ca 1.- € per person.

KRK saare sillamaks 30.- kuna't tuleb tasuda igakordselt saarele sissesõidul, sillaületus saarelt mandrile on tasuta. Seega igakordsel saarele sissesõidul tuleb arvestada 30.- kuna'ga.

Pakuks välja Läti ja Leedu jaoks sellise marsruudi: Turaida (keskaegse lossi varemed)- Sigulda (Gutmani koobas & köisraudtee)- Ungurmuiza (Ungru mõis) - Cesis (Cesise lähedal Ergelu klintis liivakivipaljandid) - Ligatne (loomapark, lastele sobilik looduse õpperada) - Sigulda - Jurmala - Engure (laudtee nn. orhideerada) - Kolka - Ventspils (Kolka Ventspilsi tee äärde jääb Irbene raadioteleskoop) - Liepaja - Palanga (merevaigumuuseum)- Klaipeda - Nida - Jelgava. Läti kämpingud: http://www.kempingi.lv/default.php?lang=en&id= Leedu kämpingud: http://www.camping.lt/index.php?lang=2 Mõnusat reisi Teile.

Kui kämping, siis südalinnale kõige lähem on Caravan Camping Praha, GPS N503'21'' E1424'48''. Trammipeatuseni ca 200 m.

Mo I Ranast ca 20 km. põhja poole tuleb viit Gorlingrotte, Seltegrotte ja Svartisen. Mõni aasta tagasi olid Gorlingrotte koopad ainult giidiga 2 touri päevas, kell 09 või 11 ja kell 13 või 15. Mäkketõus oli päris järsk mööda kruusateed. Kui seda mäkketõusu ei taha autoga võtta, võid jätta auto ca 1 km. allapoole Seltegrotte juurde. Samuti võib minna vaatama Saltstraumeni veekeerist, mis on päris põnev loodusnähtus ja jääb ilusti 17 tee äärde.

To Mudamutt Pakuks Sulle marsruudi, mida kasutasin ise Norra ja Lofootide külastamiseks. Paldiski-Kappelskär-Stockholm-Oslo-Drammen-Kongsberg-Geilo-(Hardagevidda platoo)-Bergen-Flam(Rongisõit mägedes)-Borgund(vana püstpalkkirik)-Olden(Briksdali liustik)-Valldal(Trollitee)-Andalsnes-Lonset-(Kõrvalepõige mööda Atlandi teed (64) Kristiansundi-Trondheim-Mo I Rana-(Saltstraumeni veekeeris)-Fauske-Skutvika-praam-Svolvaer-Lofoodid (A külani välja)-Fiskebol-praam-Melbu-(kõrvalepõige Andenes vaalasafarile)-Bjervik-Kiruna-Oulu-Helsingi-Tallinn. Väiksemaid praamiületusi kirjas pole ning kõiki vaatamisväärsusi ei jõua kokku lugeda. Aega varu palun sellise marsruudi jaoks vähemalt 3 nädalat või rohkem.

Horvaatias saad ka ilma kiirteid kasutamata sõita, kui Sul selleks aega on. Näiteks on maksuvaba looduskaunite vaadetega mereäärne tee Opatijast Dubrovnikuni. Kindlasti kasuta seda teed kiirtee asemel.

Tänud magistritydrukule. Omal oli ka plaan ranniku poolt Senj'ist läheneda. Ega keegi ei oska öelda matkaradade pikkust ehk orienteeruvat ajakulu Severni Velebiti külastamiseks?

To weltmann. Kampingute hinnad koos kogu muu infoga leiad siit: http://www.eurocampings.co.uk/en/europe/croatia/split-dalmatia/ 20.- € kanti tundubki olevat selline keskmine hind. Kolme ja nelja tärniliste eest küsitakse muidugi rohkem

Minu arust parim allalaaditava andmebaasiga GPS tarkvara koos kaartidega Android nutitelefoni jaoks on CoPilot: http://www.alk.eu.com/

Tallinn on palju hullem amortide lõhkuja kui Itaalia linnad, seal lausa siledad tänavad. Minu Avensisel ei juhtunud amortidega küll midagi, isegi sellist kartust polnud.

Link kämpingute kohta: http://www.eurocampings.co.uk/en/europe/ Telkimisega on lugu selline, et tasuta telkimiskoha leidmine võtab igal õhtul paar tundi aega ja leidmine on piisavalt keeruline. 14 päeva on veidi lühike aeg, näiteks kui sõita Austrias ainult kiirteed mööda, siis ilusat Austriat Te ei näe, kuna kõik kaunis on kiirtee plangu taga. Aga marsruut on igati mõnus ja head reisi.

Ära muretse oma autoga mineku pärast. Ega see Itaalia liiklus nii hull ka ei ole, rollerite rohkusega harjud kiiresti ära. Käisin oma autoga 2009 a. Sitsiilias, reisi pikkus oli 30 päeva, 8500 km. ja autol ei ühtegi kriimu ega mõlki. Suurlinnade osas soovitan auto parkida äärelinna mõne metroojaama lähedusse ja sealt metrooga südalinna, niinimetatud P&R variant. Parkimine sellisel juhul väga odav või üldse tasuta. Kriimud ja mõlgid võivad tulla just südalinna kitsastes parkimisoludes parkimisel. Vaata külastatavate suuremate linnade plaane Internetis, seal on sageli P&R parklad peale märgitud. Väiksemates linnades võid julgelt südalinna kulgeda ja seal parkida. Oma autoga reisimisel on omad võlud, nii et julget pealehakkamist ja head reisi.

To lumetorm:

Väga hea kämpingute site on: http://www.eurocampings.co.uk/en/europe/ Hinnad, pildid, GPS koordinaadid ja muu info. Olen seda site'i kasutanud alati reisi planeerimisel.

Tsehhi lõuna osas on ikka vaadata küll. Soovitan Cesky Krumlovit, väga kaunis omapärane linn, siis inglise stiilis loss Hluboka nad Vltavu. Lõuna Moraavias Brno lähistel Moraavia karstiala koopad: Punkva koobas: GPS 4922'15''N 1643'32''E Tore elamus on paadisõit koopas maaalusel jõel. Balcarka koobas: GPS 4922'37''N 1645'27''E Vypustek koobas: GPS 4917'29''N 1643'25''E Katerinska koobas: GPS 4921'40''N 1642'33''E Sloupsko-Sosuvke koobas: GPS 4924'37''N 1644'20''E Tsehhi põhja osas soovitan Hrensko kanjonit (Edmundova Souteska = Edmund Gorge), koos paadisõiduga Kamenice jõel kanjonis, asub Tsehhi Saksa piiril. Samuti Tsehhi kõrgeim mägi Pec pod Snezkou, kus saab köisraudteega sõita mäe tippu. GPS 5041'27''N 1543'46''E. Vaatamist väärivad veel Jicini lähedal liivakivikaljud Prachovske Skaly, GPS 50'27'51''N 1517'45''E. Kindlasti tasub käia ka Kutna Hora kondikirikus (Bone Church Sedlec) (Kostnice Sedlec) GPS 4957'42''N 1517'17''E Praha külastamiseks soovitan ööbimiskohana südalinnale kõige lähemal asuvat kämpingut Caravan Camping Praha GPS 503'21''N 14'24'48''E. Trammipeatuseni ainult 200-300 m. ja trammisõit kesklinna ca 15 m. Prahas külastage kindlasti Krizikova Fontana purskkaevude etendust. http://www.krizikovafontana.cz/ Igal juhul mõnusat puhkust Teile.

Võta mingi priimus kaasa ja tee süüa, pääsed lõkke tegemisest, mis on praegusel kuumal ajal kindlasti keelatud.