Võimalus on veel bussiga Peterburisse, lennujaam pole väga kaugel linnast, ning sealt siis lennukiga kas Stavropoli v Mineralnõje Vodõsse - kui piisavalt kaua ette osta, saab u 150.- edasi tagasi - kummast mugavam on sellesse eesti külla sõita. Rongiga saab Peterburist küll ka MIneralnõje Vodõsse, sõidab ligi kaks ööpäeva. Pileti hind kupees on 6000-9000 rubla üks ots. Ka Vene rongipiletid saab netist ette osta: https://pass.rzd.ru/main-pass/public/ru. Vene rongidel pole häda midagi, ka platskaart-vagunid on täitsa OK.
Sõitsin eelmise aasta suvel bussiga Chisinaust Odessase. Oli see vast sõit! Kestis üle 6 tunni, maad on alla 200 km. Buss väljus Gara de Nordist. Bussiajad on kättesaadavad siit: http://terra.md/ro/timetable/default.aspx. Ette pileti ei ostnud, hommikul 9 paiku läksime kohale ja kella 11 bussile saime piletid. Tõsi, viimased kaks kohta. Buss tuleb seal ette suvalisel kellaajal, me läksime väljumiskoha juurde nii umbes pool tunde enne väljumisaega ja saime bussijuhilt riielda, et varem ei tunud. Kõik inimesed olid juba oma kohatadel ja oodati meie järele. St, et buss läheb välja siis, kui kõik reisijad on kohal või kui buss täis saab, mitte plaani järgi. Plaan on lihtsalt informatiivne:) Osa busse läheb Transnistriast läbi, osa mitte. Rong sõidab paraku vaid nädalavahetustel. Kui klapib, minge kindlasti rongiga, meie korteriperemehe jutu järgi on need "euroopalikud", ja piletite saamisega polevat ka raskusi. Piir nagu Poola piir just ei olnud, vähemalt liinibussiga, millel oli piiriületuse eesõigus (nii maksimaalselt tunnike kulus). Sõiduautod muidugi passisid pikalt. Nii et kiiresti pole see läbitav kindlasti.
Broneerisin Rumeenia majutust selle lehe kaudu. Kõik toimis kenasti.(2015) http://www.turistinfo.ro/
Mina olin Doonau deltas ja Transilvaanias (ööd Tulceas, Sulinas, Buctenis). Paar päeva veetsime ka Constantas, aga sealse ööbimise bronnisin Booking.com-i kaudu.
Tulin eile hommikul Gruusiast. Muljed on lihtsalt suurepärased - söök on suurepärane (hinkaalid suluguni juustuga viivad keele alla) ja inimesed äärmiselt toredad ja sõbralikud, maa ise on kaunis. Tbilisis ise oli minu jaoks väike pettumus, Tbilisi on kuidagi tavaline, seetõttu. Mis sind rohkem huvitab? Näiteks öömaja broneerisime vaid Tbilisis, et lennukilt tulles ei peaks hakkama öösel otsima. Igal taksojuhil on taskutäis "gestahauside" visiitkaarte. Taksojuhte ei maksa karta, nad võivad tunduda pealetükkivad, aga päris nii see pole, kui ikka otsid marshutkat bussijaamst, siis ta viib su kasvõi kättpidi kohale õige juurde, mitte ei ürita iga hinna eest sind oma taksosse meelitada. Bussijaamad näevad välja nagu kaootilised parkimisplatsid, marshutkadel on vaid gruusiakeelsed sildid ja ilma kõrvalise abita õiget ei leia. Meile tekkis n-ö oma taksojuht, kes organiseeris meile vajaminevates kohtades öömajad, kusjuures bussipeatustesse tuldi meile alati vastu. Olime 11 päeva kohapeal, nii et väga palju ei jõudnud. Olime peale Tbilisis veel Kahheetias ja Kazbegis. Gorisse tegime Tbilist päevase reisi, aga see oleks võinud vabalt ka tegemata jääda. Kohapeal ringivaatamisel sõitsime taksoga, linnade vahel liiklesime marshutkadega. Vene keele oskus tuleb kasuks, eriti Tbilisist väljaspool. Kui miskit konkreetse huvitab, saaksin täpsemalt kirjutada. Gruusias õppinud Eesti poiste blogi: http://gruusia24.blogspot.com/. Kasutasin seda reisi planeerimisel.
http://www.summitpost.org/mountain/rock/150343/rysy.html
Slovakkia poole peal on Tatrates paljud rajad suletud talvel.
http://lamangawind.com/transport.html Läbi Cartagena. Rongiga Murciast Cartagenasse ja sealt bussiga edasi. Ainult et lennujaamast Murciasse (10 km) on tõesti kehv ühendus, 3 korda päevas.
Tatrad. Sealt leiab matkaradu igale maitsele, kõik kenasti tähistatud ning kohapeal saadaval ka korralikud kaardid (Poola kaardid paremad), millel radade raskusastmed ning umbkaudne läbimise aeg (meil, nooremas keskeas mitte eriti spotlikel naisterahvastel koos suurte seljakottidega pole olnud probleeme nendesse ajagraafikutesse jäämisel). Mägedes ööbimiseks taskukohased onnid, kus võimalik priimusel ise süüa teha, võis siis süüa restoranis. Meie oleme tavaliselt matkanud hütist hütini. Kui tippu tahad ronida, siis sobiks sinu tingimustele Rysy, Poola kõrgeim tipp, ja mäge vallutada võiks siis Slovakkia poole pealt, sealt suhteliselt lauge. Poola poolt pole ka hullu, aga rada oluliselt järsem ning sõna otses mõttes ronimist on üsna palju. Tatrates on paljudesse kohtadesse abiks paigutatud ketid. Muidugi, on olnud aastaid, mil ka juulis on seal natuke lund, kuid juuli lõpuks - augustiks on siiski kõik sulanud. Minu arvates on Poola Tatrad ilusamad ja huvitavamad, ka rahvast on seal mu arust vähem. Lihtsaim viis sinna saada on bussiga (või rongiga) Krakowisse, sealt elektritškaga Zakopanesse. Kui tahtmist Slovakkiasse minna, siis Zakopanest minibussid Lysa Polana piiripunkti (suund Morskie Oko). http://rozklad-pkp.pl/ http://www.summitpost.org/ http://www.tatry.net/ http://www.tatry.sk/ http://www.vysoketatry.com/ http://www.vysoketatry.org/ http://www.schroniska-pttk.com.pl/ jne.