sitsu

Rändur, liitus Tripiga 13 aastat tagasi

4 meeldimist
0 postitust
23 kommentaari

16 külastatud riiki, 8% maailma 195st riigist

1 külastatud linna või piirkonda

Viimased kommentaarid

Sain just Lufthansast raha kätte, jagan oma kogemust.

Mul oli ostetud kaks satsi pileteid, ühed Jaanipäevaks ja ühed augusti lõpuks. Esimesed tühistati ära ning teise osas saadeti kiri, et mu "flight schedule has been changed". See muudatus oli siis, et tühistatud oli vahepeatumisega lennu esimene ots ja alles jäetud teine lend Frankfurt-Tallinn. Tundus veidi jultunud nimetada mitmetuhande kilomeetrise lennu ärajätmist "muudatuseks graafikus". Ülejäänud broneering oli jõus.

Ootasin, kuni Lufthansa tekitas võimaluse raha tagasi taodelda läbi netilehe taotlusvormi, sest ei soovinud kõnekeskusega oma aega ja närve kulutada. Tasub arvestada, et taotluse esitamise kohta ei tulnud mu meilile mitte ühtegi teavitust stiilis "taotlus esitatud" vms. Samuti ei leidnud midagi Lufthansa lehel oma broneeringut vaadates. 

Aega möödus ja aeg-ajalt  mõtlesin, et peaks kuhugi helistama või uue taotluse tegema, sest selline raadiovaikus ei tundunud eriti julgustav raha tagasi saamise osas. Õnneks töötas menetlusmasin veidi kiiremini, kui mu närv otsa sai ja umbes kaks kuud peale taotluse esitamist sain Lufthansalt esimese meili, sisuks "taotlus rahuldatud". Nädal peale seda meili oli ka raha kontole tagasi kantud.

Mu kogemus oli, et aega läheb aga asja saab. Selline teadmatuses hoidmine on samas halva klienditeeninduse musternäide.

Jah, see UK süsteem põhineb vist enamasti inimese aususel ja ka riskivalmidusel. 

Minu puhul teadis piiriametnik küll, et tulen Riia lennult ja kui mainisin, et reis algas Tallinnast, siis kontrollis paberitest järgi, kas Eesti ikka on exempt-listis. 

Muidugi kui ka poleks olnud, siis ilmselt oleks asi piirdunud reeglite meeldetuletusega.

Eks oleneb, mis asjad koha peal ajada on ja kui kõva närviga ise olla. Tõesti oleks saanud ka odavamalt läbi Brüsseli sõita seekord.

UKsse minnes on transiidipeatuse nõue suhteliselt range, enamasti kui peatud "punases" riigis, siis pead jääma eneseisolatsiooni. (https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-travel-corridors)

Põhimõtteliselt on ainult üks erand ja see on juhul, kui lennuk teeb vahemaandumise punases riigis, inimesi läheb ainult maha ja pardale ühtki uut inimest ei tule. Sel juhul loetakse see lennukitäis ohutuks UKsse saabudes. Sama kehtib ka muude transpordiliikide puhul.

Eks asi oli selles, et oli väga kindel süsteem välja kuulutatud ja teada, et reedene uus number kehtib terve järgmise nädala. 

Kuna keegi ei kuulutanud, et "nüüd tegime süsteemi ümber ja number muutub iga päev", siis Tallinnasse pileteid otsides tekkis küsimus küll, et millise numbriga kui kaua arvestada saab või peabki nüüd lihtsalt lootma, et sinu saabumise päeval ka see number alla nõutava on.

Ei hakanud päris uut teemat tegema selle kohta, aga huvitaval kombel on UK "koroonanumber" Välisministeeriumi reisipiirangute lehel hakanud väga usinalt muutuma. Eelmisel reedel oli uues nimekirjas UK taga number 19.2, mis muutus esmaspäevaks 15.9 peale ja nüüd on juba 14.5. 

Nimekirja alguses on endiselt kiri, et nimekirja uuendatakse igal reedel. On keegi asjaga rohkem kursis, kas tegu on metoodika muutusega või uuendataksegi numbreid nüüd tihemini?

Eurid on ok, dollariteks ei ole mõtet vahetada.Aga - peab olema sirge-puhas-värske ainsagi kasutusjäljeta euro. Minu mäletamist mööda tunnistatakse kõige paremini 50-euroseid kupüüre, kümneseid-viieseid pigem üldse ei võeta vastu.Arvestades seda eurode uurimist ja seda, kuidas mõni koht su kergelt murtud nurgaga kupüüri tagasi lükkas, siis lihtsam oli automaadist korraga mitme päeva summa võtta ja nõndaviisi toimetada. Turvalisem ka, kui terve reisi eelarvet raamatu vahel kaasas kanda. 

Puhtalt enda eelistuse järgi valiks roadtripi California rannikut pidi. Rahvuspargid, suuremad ja väiksemad linnad, ookean ja rand - kõik jäävad haardeulatusse.

Siin jagatakse kerge käega soovitusi, et "Myanmaris Mandalay ja seal kõrval on Bagan".Käisin eelmine aasta Myanmaris ja mulle vägaväga meeldis. Aga Myanmar võrdub 8+ tundi pikad bussisõidud, mis panevad sind mõtlema, kas sa ikka jõuad tervelt kohale. Vaatamisväärsustest Bagan on imeline. Aga vurada Bagani templite vahel liivas elektrirolleriga ja ronida templite otsas väikelaps käekõrval? Kas oleks mugav ja mõnus? Myanmar ei ole ennast lääne turistile kohandanud, tänavatoit ei ole meie maitsele kohandatud nagu Tais, kuigi turul on puuvilju, siis keegi ei paku sulle nendest tehtud smuutit nagu Tais iga nurga peal. Ta on väga kohalikule orienteeritud, väga siiras ja äge. Aga kui mult küsitakse, kuhu väikese lapsega minna, siis ma ei ütleks "mine Myanmari".

A1 jm busside peatused on lennujaama ukse ees kaarjas reas. Isegi pikema passikontrolli puhul jõuad tunniga rahulikult. NationalExpress võtab kohtade olemasolul sind peale ka ostetud pileti ajast +-60minutit. NationalExpressi puhul (peaks) saama piletit telefonist näidata, kui ostad läbi easybusi, on neil õigus sind mitte peale võtta. Easyjet kasutab ka erinevaid vedajaid, viimane kord läbi nende ostes sai piletid tavalisele natexpressi bussile. 

Skyscanneril saad panna algpunktiks terve riigi ning sihtpunktiks konkreetse lennujaama/linna/riigi. Kuupäevade osas saad samuti panna kindla kuu / kuupäeva vahemiku / odvaima kuu jne.  

Mul sama olukord, mis Kriskasel.

TLL-HEL 08:25 HEL-DOH 10:40

Nüüd on Doha lend tõstetud 09:55 peale. Minek käsipagasiga, seetõttu ei karda, et maha jään.

Kibelen reisikindlustust tegema, kartuses kui nad seda vahepeal veel pool tundi ettepoole susivad, siis läheks jõudmine maru kahtlaseks. Aga oskab keegi targem öelda, et kui hetkel selle vormistan, siis läheb "algolukorraks" kirja praegune, kus lendude vahe on tund aega, mille vastu kindlustus saab väita, et polnud juba algul piisavat vahet lendudel?

Mind hakkas huvitama, kas see on reaalselt adminnide arust OK teema siia foorumisse? Ma pole lõpuni kindel, kas teemaalgataja arvabki, et avalikult on normaalne reisifoorumis oma sekselu olematust arutada või trollib, aga esimesel juhul ei pea laskma haigel inimesel igast pläusti eetrisse paisata ja teisel juhul ei peaks ka see teema siia alles jääma.

Ja see "need, keda see häirib on puritaanid" kommentaar.... Mis järgmiseks? Teema, kust Tais kõige odavamaid/nunnumaid lapsprostituute saab? Ei tundu enam sama okei, või mis?

Suured tänud kogemust jagamast! Nüüd mõtlen, et tollele rongile vast ei tasu siis piletit ette osta.

Aga kui juba mainitakse tuhandeid rongi peale liikuvaid inimesi, siis järgmisele võiks küll ära osta, sest mingi arvestatav protsent sellest tuhandest tekitab kuhugi piletimasina/kassa taha mõnusa järtsu kindlasti :D

Tere!

Finnairi Brüsseli lend suunati Pariisi ja nüüd plaanis CDGst võtta rong (TGV) ja sõita sellega Brüsselisse. Maandun 9:40 ja silm on peal rongil, mis väljub 10:36. Terminal 2d tundub TGV peatusel täitsa külje all olema, seega tundub igati tehtav. Niipalju veel, et reisin käsipagasiga, peale lennu hilinemise ei oska ette kujutada, et kuhu see tund kuluda võiks, et ei jõua. Aga kuna rongipilet maksab sealmaal ligi 90euri, siis ei tahaks seda oma rumalusest kaks korda välja käia. (Finnair ilmselt ka seda mitu korda hüvitada ei soovi).

Oskab keegi kinnitada/ümber lükata? No näiteks, et on seal viimasel ajal mingeid viivitusi ette tulnud või muud janti, mida ma ette ei oska näha.

Ma soovitaks ka Budapesti! Väga kihvt linn, pole nii lakutud kui Viin (no offense, isiklik arvamus), hinnad odavamad kui mujal, kliima soem kui meil, aga mitte talutamtu. Mängima hakkab see rannapuhkuse osa. Kui ihkad soolast ookeanivett ja liivaranda, siis seda on Ungarist raske leida. Ent Doonaul asuv Margareti saar on sellise rohelusse sõidu eest kenasti. Kui tähtis on hoopis kümbluse osa, tasub sealseid terme külastada.

Väga hea hinnaga rongiühendus jätab võimaluse päevake ka linnast väljas veeta.

Oskan praegu kommenteerida kahte asja: Esiteks Pisasse ei ole (minu arvates) mõtet ööseks jääda. Peale torni ja turistidehordi seal suurt näha pole. Tõsi, võib-olla sügiseks on turiste vähem. Meie nautisime seal muruplatsil külitamist ja inimeste vaatamist. Aga mõnest tunnist piisas täiesti. Rooma soovitaksin jällegi kauemaks jääda, seal on to-hu-tult palju näha. Muidu kulub kaks päeva kolosseumi-vatikani-pantheoni- palatine mäe kohustuslikuks tiiruks ja lihtsalt tänavatel kondamiseks ja selle linna nautimiseks aega ei jäägi. Kui peale linnade on huvi ka looduse vastu, siis Cinque Terre on must see.

Me sõitsime rongidega enamasti (http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=ad1ce14114bc9110VgnVCM10000080a3e90aRCRD), varahommikused ja hilisõhtused olid odavamad. Suhteliselt tavaline taks oli 5-10EURi. Öine rong Rooma-Veneetsia oli ca. 30EUR. Kuupileti kohta tundub see kahtlaselt odav, eriti välismaalastele. Võib-olla leidub keegi pädevam ka selles osas.

Me proovisime suvel spiraaliga makaronide keetmise järgi. Keesid küll. Spiraal oli pärast kuivanud makarone täis, aga kraapisime maha ja järgmine kord keetsime uuesti. No problemo. Soovitaks valida pindalalt väiksed makaronid, saab kiiremini valmis ;)

Kindlasti ära oota, et Ruhnu sulle süleledes sadamakail vastu jookseb. Suhtumikne, ma olen Tallinnast ja makisan.... Noh, selline suhtumine ei maksa seal midagi. Mina olin sõbral külas ning mulle näidati neid lahedaid soppe ja kohakesi, mis panid mu Ruhnusse armuma. Ilma oleks võib-olla igav olnud. Aga nüüd ma tean, et aeg Ruhnus tiksub hoopis teisiti. ET sauna peab tegema iga päev, et päikeseloojangut näeb Kuunsi rannas, et päikesetõusu näeb Övelkirkel, et Peata Pastorit peab öösel kartma ja nii edasi ja nii edasi. Mina igaljuhul armastan Ruhnut :D

Igaljuhul tasub oleks mu kokkuvõttev vastus :D

Minu bussiga käimised on olnud Poola, Horvaatiasse ja viiepäevane põhjalik Läti-Leedu reis. Kaasa soovitaks võtta:

 • pleed/tekk- tuulekad-jopid oma lukkude ja õmblustega hakkavad häirima. Bussis niigi ebamugav pikema aja jooksul, siis võimalikult mõnusaks enda jaoks muuta seda reisi.
 • padi- ise kaelapatja ei kasuta, väiksema padja olen ika pagasisse suutnud lisada. Aga need padjad on ka õhukesed ja kerged olnud.
 • kihiline ja mugav riietus- kõige lihtsam viis enda temperatuuri ise reguleeride. Kõikides bussides ei tööta ventikas, mõnes ei luba üksik kuri vanamees luuki lahti teha, sest see hakab tervisele (väljas +28C, päike kõrvetab läbi klaasi, sõidetud 5h veel sõita umbes 8h)
 • Soovitaks ka pleierit, vahel hea end isoleerida ajuvabadest komöödiatest, lällavast/vinguvast/valjult rääkivast seltskonnast
 • veepudel
 • tass/lusikas (lusikaga saab kõik noa/kahvli toimingud vajadusel tehtud)
 • kiirkartulipudrud/kaerahelbepudrud - puljong ja nuudlid võivad kehvema tee korral sülle lennates ohtlikud olla, putrudega majandamine on mugavam.
 • sobiv snäkk on ka näkileivad näiteks merevaiguga. Näkileib otsapidi mertevaiku ja ei mingit noaga määrimist ja meisterdamist.
 • teiste heaolu nimel karrtulikrõpse mitte bussi tuua (see hais võib südame pahaks ajada mõnel.
 • mingisugune meelelahutus on ka hädavajalik. Poola pole mingi vaatamisväärsus ja kaua ikka jõuab naistega pläkutada. Mingi kaardipakk või ajakiri/raamat on tore vaheldus.
 • keskmisest suurem põis on lihtsalt mugavuse küsimus :)
 • lehvik (teistkordse kuumalaine ajal reisides oli lehvik mu käes ikka tohutu kadedusobjekt.) Loomulikult ajab selle asja ära ka ajaleht vms.
 • Mõne suurema riigi mündid paha ei tee (POOLA :D), vetsupeatuste ajaks just, ning mõnes bensukas tekib ikka vastupandamatu jäätise/päris-mitte-lahustuva-kohvi isu. Ja alati EI SAA kaardiga maksta. *jalanõudest bussi astudes loobuda või asendada need plätudega (kui need kaasas juhtuvad olema) Esimese hooga rohkem ei meenu.

Ma siis parandan ennast: Minu eelmises postituses sõnad "kutseline fotograaf" palun lugedas asendada fraasiga "enese-huviks-pildistaja" . Veel midagi?

Kuidas teie teate miks on inimesel läpakat vaja? Äkki on kutseline fotograaf, kellel vaja pildid säilitada just OMA läpakasse. Võib-olla perega suhtlemiseks, milleks iganes. Paljud paistavad arvavat, et vaid nende kaasa võetav varustus on see ainuõige ning teisiti talitajad on tropid. Na-tu-ke-ne tolerantsust palun :)