Viimased kommentaarid

Krediitkaardiga võid pärast saada igasugu toredaid põhjendusi, miks vaja garantiiraha mitte tagasi maksta. Kindlasti väga täpselt auto ära pildistada, iga kriim. Ka suured ja tuntud firmad armastavad seal kollida. Kõige parem on parajalt kriimuline auto ja sullis :D Kreetal annab liikluskultuur soovida ja kriime autole saada on vägagi lihtne..

Vabandan oli tõesti näpukas 1.8 eur/liiter ikka :)Ida poolsetest autorentidest ei tea kahjuks midagi, tutvused vaid lääne kaldal :) Kui esimest korda ja 1 nädal siis ma pigem jääks ka Ida poole ja tuleks järgmisel aastal läände. Lääne-Kreeta on ilusam ja vaadata tunduvalt rohkem, lennata tuleks siis Chaniasse ;)Ma soovitaks ka pigem pikemaks ajaks auto võtta, maksad vaid natuke rohkem aga vabadus ringi vaadata. Malia ja Hersonissos ise pole eriti huvitavad ja ma seal randades ise üle 2 päeva küll olla ei viitsiks :) Hooaeg on alles alguses nii et kauplemisruumi ja valikut autodel peaks olema :)

1. Autorendi hind sõltub palju sellest, mis ajal lähete. tipphooajal kindlasti 2 0 euri päevas midagi ei leia.2. Peate hommikul väga vara startima kui tahate rohkem kui Balost näha. Balose lõppu jätmine tähendab, et teile on seal korralik vastuliiklus ja ka ilma liikluseta on sinna minek päris pikaajaline.. Kas soovite ilusat vaadet vaid ülevalt vaadata või minna alla randa ja ka seal aega veeta? Kui täiskomplekt siis palju rohkem ei jõuagi.. Soovitan pigem alustada Balosega ja tagasitulles minna Chania vanalinna.3. Vai mingeid erilisi muljeid pole pakkunud aga maitseasi (Preveli on minu arust ilusam ja huvitavam kui just palmide vastu huvi on) Aga sinna sõites Ag. Nikolaos ntx. Malia kandis Zeusi sünnikoobas ja Lasithi platoo on huvitavad.4. Küte on kallis, mägedes eriti. Linnades kuskil 3.8 eur/l. Selle aasta hinda ei tea..Arvesta, et mägedes võtab klliklemine tunduvalt kauem aega kui siledal maal ja kui ka kilomeetreid tundub vähe ja vahemaad lühikesed siis tegelikult võtab sõit päris palju aega :)  2 päeva on ringi vaatamiseks väga vähe ma pigem soovitaks ühel reisil võtta üks saare pool ja trippida sealpaar päeva vähemalt jutti ning tulla järgmisel aastal uuesti :) Kreetal on nii palju imelist ja 1 päevaste trippidega ei näe eriti midagi :)Toredat reisi! 

Linnades, vähemalt Põhja pool pole hätta jäänud aga lõuna pool ja mägedes ikka on leviauke ka :)

Kui Chaniasse minna on ümberistumisaeg 50 minutit. Pole aastate jooksul ei minul ega kellelgi, kes külas käinud on kunagi probleeme jõudmisega olnud :) Eelmisel aastal Tallinna lennuk hilines 20 minutit ja ikka jõudsin väga ilusti. Olympic ja Aegan muidu opereerivad koos. Check Ini saad elektrooniliselt ära teha ju. Kuigi jah ma olen piletid koos ostnud aga eraldi piletid ja eraldi check in-id on ikka.

Olen Chanias veetnud viimased 3 suve. Süüa ostan pigem turult (puuviljad, köögiviljad) ja Lidlist ning teistest suurtest poodidest, kus hinnad tunduvalt soodsamad. Lidlis näiteks on jäätised palju odavamad kui Eestis ;)  Üldiselt osad asjad odavamad, osad kallimad, keskmine sama mis Eestis :) Turistidele mõeldud supermarketeid väldin, need suht kallid. Väljas söömisega sama teema, et hinnad on Eestiga täiesti võrreldavad, kuid portsjonid tunduvalt suuremad ja kui just päris turistikas ei söö siis ka väga maistvad. Väljas söömise puhul soovitan valida kohti, kus kohalikud söövad ja pigem põhimelust eemal.. ;)Jalanõusid ja riideid saab tunduvalt soodsamalt kui Eestis ja ostan  alati lastele varuks ka ;)

Tore kirjeldus :)Balosele soovitan minna autoga, mitta laevaga.. laevaga minnes jääd kõikidest ilusatest vaadetest lihtsalt ilma ;)Ja jäätised on ntx Lidlist ostes poole odavamad kui Eestis aga jah turistikates on tõesti kallid.Elafonisi sõites soovitan väga minna ühtepidi ja tulla tiets teed pidi ;)Ja kui palme tahate näha siis soovitan pigem Prevelit, kus on jõe ääres looduslik palmsalu ja väga ilus ;)

Hotellides saab üldiselt sellist tavalist hotellitoitu. Üks kreeka suuri väärtusi on nende suurepärane köök ja toidukultuur ;) Soovitan kindlasti käia ka Tavernates söömas. Paar korda kindlasti isegi siis kui muidu toit hotellides. Ise tegin esimest korda selle vea, et võtsin AI hotelli ja väljas söömas ei käinud. Nüüd olles aastaid Kreekas elanud mõistan kui paljust ma tol korral ilma jäin AI sõltub seal väga hotellist olen näinud täitsa head varianti aga ka täielikku saasta :) Väljas söömine on samas hinnaklassis mis Eestis. Portsud on enamasti tunduvalt suuremad.

Olen mitu aastat aprillist alates Kreetal olnud perega. Esimesel korral oli noorem laps poole aastane. Soovitan väga. Aprill-mai on seal nii mõnusad. Hinnad soodsad võrreldes turismihooajaga, toit väga hea, saab tõelist kohalikku elu nautida kuna turiste on veel vähe. Elamiskulud samad, mis Eestis.

Herakleonist pole viimastel aastatel lennanud aga Chaniast olen igal aastal alla 100 euriseid pileteid saanud. 80-90 on selline reaalne, võib muidugi ka 60 peale jopata aga see pigem erand ja väga valitud kuupäevad. Tasub lihtalt pakkumistel silm peal hoida ;) Eelmisel aastal oli aprilli lõpus hästi palju soodsaid pakkumisi näiteks.

Kreetal apelsinide põhihooaeg algab detsembris. Aprillis on aeg kui puud õitsevad ja samal ajal on veel apelsinid küljes ka. Viljad on sel ajal ülimahlased ja magusad ja hinnad olematud. Turul saab 10 kg koti 1,5 euri eest ;) Teine sats apelsine valmib suvel, see on teine sort ja neid on vähem. Põhimõtteliselt on tegelikult aasta läbi värsked apelsinid puu otsast võtta. Vahepeal neid lihtsalt rohkem, sügisel kõige vähem. Kevadel on minu arust kõige paremad ja mahlasemad ;)

See on nüüd küll ilmselge liialdus, et külm ja koguaeg tugev tuul. Eelmisel aastal sai esimest korda ujutud 13. aprillil, vesi oli umbes 20 kraadi ja õues 24-26 kraadi sooja. Jah mõni päev võib tuulisem olla ja ei saa välistada, et ka mitu päeva järjest on kõva tuul aga kindlasti mitte koguaeg, pigem see ikka erand. Alati saab valida ranna, kus on mõnus ja tuulevaikne ;) Aga ilmateadet tasub jälgida ja selle põhjal ka sihtkohti ;)

Kui pikaks ajaks lähete? Ja kas lendate Chaniasse või Irakleoni? Mulle isiklikult sümpatiseerib lääne rannik tunduvalt rohkem kui ida. Temperatuuril väga vahet pole, pigem sõltub tuulesuunast ja seda saab vaadata alles jooksvalt või nädalake ette. Kohalikud vaatavad ilma siit: http://poseidon.hcmr.gr/weather_forecast.php?area_id=gr Kui vähegi aega siis soovitan auto võtta mööda saart ringi sõita. Vaata teist Kreeta teemat, seal pandi päris palju häid soovitusi, mida ka ise oleksin soovitanud. Ei hakka siia ümber kirjutama. Eelmisel aastal sai aprilli keskpaigast ujumas käima hakatud ja oli väga ok. Vee temperatuur sõltub ka palju tuulest ja siis sellega seonduvalt ka rannast.

Olen mitu hooaega Kreetal elanud ja mõned korrad ka juba aprilli alguses kohale läinud. Aprill on suurepärane aeg ringi sõita. Hinnad on madalad, rahvast on vähe jne. Kogemus küll näitab, et väga paljud ööbimiskohad on kinni ja kui ka näiteks bookingus näitab, et saab broneerida siis tegelikult kedagi kohapeal pole. Eelmisel aastal tiirutasime ringi ja õhtul bookingust vaatasime ööbimiskohti ja tihti peale polnud kedagi kohal. Nad tahavad alati, et kõik oleks ilus ja korras ja siis kui valmis veel seatud pole ei taha nad ka ruume välja üürida. Selles suhtes on hea kui kasvõi hommikul broneerid bookingust ette ära. Samas leidsime me igas külas ikkagi ööbimiskoha (soovitan siiski bookingust hinda vaadata, sest kui hädaline oled siis nad võivad esimese hooga kallimat hinda küsida. Mulle meeldib Kreetal väga kohustuste vabalt ringi sõita nii et kunagi ei tea kuhu täpselt ööseks välja jõuad :) PRM kohtadest tegi hea ülevaate. Kindlasti lisaksin sinna Kedrodasose Elafonisi kõrval (ise Elafonisit väldin, eriti turismihooajal aga aprillis on seal ka mõnus). Elafonisi/kedrodasosesse minnes soovitan soojalt söögikohta, mis jääb vasakut kätt künka otsa vahetult enne Elafonisi kui asfalttee lõppeb. Seal kandis kindlasti parim koht söömiseks ;) Mõnusat reisi! Kreeta on super!

Kreekas soovitan eelkõige saari, eriti Kreetat. Hotelli puhul sõltub palju sellest kas oled minemas omal käel või tahad paketireisi võtta ja kuhu linna lähed. Kas soovid pigem hotellipuhkust või ka ringi vaadata. Kreekas kõik hinnas hotelle üldiselt ei soovita. Kreeka üks võlusid on sealne ülihea köök, millest sa ainult hotellis einestades ilma jääd :) Dziibi safareid ikka pakutakse. Kreetal näiteks Malia piirkonnas.

Kuldkaardiga peab olema makstud kas kaardiga VÕI kaardiga seotud pangakontolt. Minu kogemus on, et nad ei koini ja on väga paindlikud nii et usun, et kui teha ülekanne selgitusega et selle reisi eest siis see toimib, eriti kui nad ütlesid et toimib. Endal on kogemus, et kolisime välisriiki ja sõitsime sinna autoga ja osad kulud maksin krediidiga osad krediitkaardiga seotud pangakontolt ja osa ka sulas (kaardiga ja seotud kontolt peavad olema tasutud midagi 70-80% kuludest, täpselt saab lugeda tingimustest) Kindlustus kehtis 3 kuud kui kohal elasime ja kui kindlustusjuhtum oli siis keegi ei ajanud näpuga järge kas ikka on see % täis makstud või ei ole ja palju tegelikud kulud olid.

Soovitan soojalt Swedi kuldkaarti, mille puhul on reisikindlustus tasuta, kui tasutud on krediitkaardiga või kaardiga seotud pangakontolt. Hakkab kehtima kohe kui reisi eest maksad ja on alati olemas :) Arvutasin millalgi, et kui korra aastaski reisil käia siis tasub juba krediitkaardi kuumakse ennast ära. Kuna endal on välisreise üldiselt rohkem kui üks aastas ja on ka 2-3 kuu kaupa Eestist ära oldud siis on võit olnud tohutu. Samuti on Lätis-Soomes käimised alati olnud tänu krediitkaardile kindlustatud (bensiini, ööbimiste ja laevatsekkide eest tasunud kaardiga). Kindlustus kehtib ka kaasa reisivatele pereliikmetele ;)

Markkula nägin just reklaami, et Swedis on täna reisikindlustus -20% ;)

Mitu erinevat kogemust Swediga ja ainult positiivsed. Alati kõik kulud ilma mingi probleemita hüvitanud. Täiteks hambaravi hüvitis kanti üle enne kui reisilt koju jõudsin (saatsin pildi arvest neile).

Värskendaksin teemat. Kas kellelgi värskemaid kogemusi Taani ja Saksamaa Legolandidega? Kumba eelistada? Lapsed (6 ja8) tahavad hirmsasti minna. Kas seal on ka piiranguid laste pikkuse suhtes mõnel atraktsioonil? Kuuene on meil selline kribu (113 cm) ei tahaks, et pärast kurb on kuna osadele atraktsioonidele ei pääse.

Oleme Kreetal oktoobri lõpuni rahulikult päikest võtta ja ujuda saanud. Tuuline võib vahel olla küll ja korraks ka sadada aga on mõnusalt soe. Soovitan näiteks Chanias Agia Apostoli piirkonda. Väga hea kant, mitu erinevat randa väga lähestikku (lahesopid erinevates suundades) ja saab alati vastavalt tuulele ja lainele valida kuhu minna. Kui mujal ujuda ei saa suurte lainete tõttu siis seal mõnes rannas alati saab ;) Mitmeid mõnusaid hotelle ja apartmente ka seal. Hinnad on oktoobris mõnusalt madalad ja ka autot saab väga soodsalt rentida.

Oma autoga sõites kogemus selline, et piiril teatati, et EL-i roheline kaart ei kehti ja tuleb kindlustus teha. Vaidlesime ikka päris pikalt aga piirivalvuril oli kama. Ütles, et kas ostate kindlustuse või minge Albaaniasse tagasi. Jäi jäänudki muud teha kui kindlustus osta, õnneks see väga kallis polnud. Riik ise oli ilus ja mulle väga meeldis. Kogemus 5 aastat tagasi. Ehk nüüd asjad paremad :)

Kasutan kohalikku mobiilset netti ja osades kohtades on levi pea olematu ja odav lõbu see ka pole. Soovitan Wind kõnekaarti ja siis netis boonusena tasuta internet võtta ;) Kui sõitmisel tahad kasutada siis tõmba offline kaardid nagu AndresR soovitas. Saarel käib praegu aktiivne internetikaabli vedu nii et mõnes kolkakülas on kordi parem nett kui linnas, kus püsiühendust veel pole ;) Autosõidul see muidugi ei aita :)

Ilusamad rannad jäävad üldiselt lääne kaldale. Kui inimesi kaks ja enam siis on odavam võtta rendiauto kui ekskursioon. Balose puhul tuleb arvestada, et tegemist on offroad teega ja ükski kindlustus seal ei kehti, kuid see ei tähenda et sinna minna ei tasu. Vaated saab tunduvalt võimsamad kui laevareisiga. Soovitan minna hommikul vara, sest kui laev saabub on rahvast mega palju ja pole enam eriti tore. Sama poolsaare otsas on Falasarna, mis on ka ilus rand, ilusa sinise veega, tihti on suured lained. Siin mainitud Elafonisi on kindlasti kõige populaarseim ja armastatuim rand. Tipphooajal väga palju rahvast. On ilus tõesti aga kui sõita u 3 km edasi leiad Kedrodasose looduskaitseala ja ranna ja see on kordi ilusam kui Elafonisi ;) Väga kihvt koht on Chania lennujaamast natuke edasi Seitan Limani, ehk Saatana Sadam. Nõuab natuke mägironimist aga tasub ennast ära. Kohalike seas on samas kandis väga populaarne ja Marathi rand ja paljud armastavad ka Stavrose randa, mis samal poolsaarel. Lõuna kaldal oli ilus koht ja täitsa Ok rand Preveli palmisalus, ilusam väiksem rand jääb aga Chora Sfakiost natuke edasi vasakule ;) Ida pool on kõikse kenam vist Xerokampoest natuke allapoole üks rand. Üldiselt ida poolsed rannad pole erilist muljet avaldanud :D